Поиск по базе сайта:
Наказ №134 з основної діяльності Про затвердження районного плану заходів щодо Реалізації Національної кампанії „Стоп Насильству! на період до 2015 року icon

Наказ №134 з основної діяльності Про затвердження районного плану заходів щодо Реалізації Національної кампанії „Стоп Насильству! на період до 2015 року
Скачати 128.61 Kb.
НазваНаказ №134 з основної діяльності Про затвердження районного плану заходів щодо Реалізації Національної кампанії „Стоп Насильству! на період до 2015 року
Дата конвертації02.03.2013
Розмір128.61 Kb.
ТипНаказ
УКРАЇНА

CРІБНЯНСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ВІДДІЛ ОСВІТИ


НАКАЗ


31.08.2011 смт. Срібне № 134

з основної діяльності


Про затвердження районного плану заходів

щодо Реалізації Національної кампанії

„Стоп Насильству! ” на період до 2015 року


На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 01.12.2010 №2154, наказу Міністерства освіти і науки України від 30.12.2010 №1312 „Про затвердження плану заходів щодо Реалізації Національної кампанії „Стоп Насильству!” на період до 2015 року”, відповідного наказу управління освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації від 19.08.2011 р. № 289 та з метою підвищення ефективності профілактичної роботи з попередження проявів жорстокості і насильства, забезпечення прав неповнолітніх у навчальних закладах


НАКАЗУЮ:


  1. Затвердити районний план заходів щодо реалізації Національної кампанії „Стоп Насильству!” на період до 2015 року у навчальних закладах (додаток 1).

  2. Керівникам загальноосвітніх навчальних закладів району:

2.1 Взяти до відома інформаційну довідку та вжити відповідних заходів щодо підвищення ефективності інформаційно-профілактичної роботи (додаток 2).

2.2 Розробити відповідні плани заходів щодо реалізації Національної кампанії „Стоп Насильству!” на період до 2015 року у навчальних закладах і забезпечити їх виконання.

    1. Інформувати відділ освіти районної державної адміністрації про проведену роботу щорічно до 25 жовтня.

  1. Спеціалісту відділу освіти райдержадміністрації Л.А. Якименко взяти під контроль виконання заходів під час тематичних та комплексних вивчень.

  2. Копії наказу направити у відділ освіти, РМК, ЗНЗ ( 13 екз. ).

  3. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.Начальник А.М. Семенко


Додаток 1

до наказу відділу освіти райдержадміністрації

від 31.08.2011134

Районний план заходів

щодо реалізації проведення Національної кампанії „Стоп насильству!” на період до 2015 року


№ п/п

Найменування заходу

Термін виконання

ВідповідальніСистематично аналізувати виконання спільного наказу Державного комітету України у справах сім’ї та молоді, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров’я України від 16.01.2004 № 5/34/24/11 „Про затвердження порядку розгляду звернень та повідомлень з приводу жорстокого поводження з дітьми або реальної загрози його вчинення” та результати розглядати на колегіях відділу освіти райдержадміністрації.

2011-2015

Відділ освіти райдержадміністрації, керівники навчальних закладівЗабезпечити своєчасне виявлення дітей, сім'ї яких опинилися у складних життєвих обставинах, та інформувати районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді з метою отримання соціальної допомоги.

2011-2015

Відділ освіти райдержадміністрації, керівники навчальних закладів, практичні психологи, соціальні педагоги


Взяти під контроль забезпечення навчальних закладів практичними психологами та соціальними педагогами відповідно до Положення про психологічну службу системи освіти України, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 02.07.2009 №616 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.07.2009 за № 687/16703.


2011-2015

Відділ освіти райдержадміністрації, керівники навчальних закладів


Організувати виявлення випадків кривдження дітей у сім'ї та інформувати обласний центр практичної психології і соціальної роботи відповідно до форми, визначеної управлінням у справах сім’ї та молоді обласної державної адміністрації (лист від 12 січня 2009 р. № 01-14/19).


2011-2015

щорічно

до 20 грудня

до 20 червня


Відділ освіти райдержадміністрації, керівники навчальних закладів, практичні психологи, соціальні педагогиВиділяти години факультативних курсів, курсів за вибором, спецкурсів для впровадження Програми МОНУ „Сприяння просвітницькій роботі „рівний-рівному” серед молоді України щодо здорового способу життя”, інших програм з питань запобігання насильству в сім'ї.

2011-2015

Відділ освіти райдержадміністрації, керівники навчальних закладівЗабезпечити впровадження інформаційно-просвітницьких програм з питань виховання гендерної культури та запобігання всім формам насильства в сім'ї в позашкільній та позаурочній роботі загальноосвітніх навчальних закладів.

2012-2015

Відділ освіти райдержадміністрації, керівники навчальних закладів, практичні психологи і соціальні педагогиБрати участь в навчально-методичних семінарах для педагогічних працівників з протидії насильству в сім'ї та учнівському середовищі.

2010-2015

Відділ освіти райдержадміністрації


^

Збільшувати у навчальних закладах кількість факультативних занять з психології та тренінгів із формування соціальних навичок у дітей.

2010-2015

Відділ освіти райдержадміністрації, керівники навчальних закладів, практичні психологи і соціальні педагогиВзяти участь у проведенні навчальних семінарів з протидії насильству в сім'ї для працівників державних органів, установ та організацій, діяльність яких спрямована на запобігання насильству в сім'ї.


2011-2015

Відділ освіти райдержадміністраціїШироко залучати органи учнівського самоврядування та батьківської громадськості до профілактичної роботи.


2011-2015

Відділ освіти райдержадміністрації, керівники навчальних закладів, практичні психологи і соціальні педагогиСтворювати у бібліотеках постійно діючі тематичні виставки матеріалів з питань запобігання насильству в сім'ї.


2011-2015

Керівники навчальних закладів, бібліотекаріАналізувати та вносити зміни до планів роботи навчальних закладів в сторону збільшення кількості спортивних змагань командного типу для дітей та підлітків, що сприятиме нейтралізації їх гіперактивності та зняттю агресії.

2011-2015

Відділ освіти райдержадміністрації, керівники навчальних закладів

13.

Висвітлювати у засобах масової інформації роботу педагогічних колективів щодо попередження насильства та надавати рекомендації щодо його запобігання

2011-2015

Відділ освіти райдержадміністрації, керівники навчальних закладів, працівники психологічної служби

14.

Систематично вивчати стан профілактичної роботи працівників психологічної служби, ефективність впровадження сучасних методик психологічної допомоги суб'єктам насильницьких дій

2011-2015

Відділ освіти райдержадміністрації, керівники навчальних закладів

15.

Організувати діяльність „Телефонів Довіри”, „Скриньок Довіри”.
Відділ освіти райдержадміністрації, керівники навчальних закладів, практичні психологи і соціальні педагоги

16.

Поширювати перспективний досвід роботи педагогічних працівників з питань попередження насильства в сім'ї та учнівському середовищі, виховання у дітей та молоді толерантного ставлення.

2011 -2015

Відділ освіти райдержадміністраціїДодаток 2

до наказу відділу освіти райдержадміністрації

від 31.08.2011134


Інформаційна довідка


Відповідно до Конвенції ООН про права дитини, Законів України „Про охорону дитинства”, „Про попередження насильства в сім'ї”, „Про освіту” кожній дитині гарантується право на свободу, особисту недоторканність та захист гідності.

На виконання спільного наказу Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров'я України від 16 січня 2004 року №5/34/24/11 „Про затвердження порядку розгляду звернень та повідомлень з приводу жорстокого поводження з дітьми або реальної загрози його вчинення” організовано систему профілактики, виявлення та допомоги особам, які постраждали від насильства.

Аналіз роботи свідчить про напрацьовані інформаційно-просвітницькі заходи та співпрацю органів управління освіти, охорони здоров'я, служби у справах дітей та центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді. Проте, стан справ суттєво не покращився. Продовжує спостерігатися тенденція щодо скоєння правопорушень неповнолітніми, кривдження дітей у сім'ї та шкільному середовищі.

Обласним центром практичної психології і соціальної роботи у 2010-2011 навчальному році у загальноосвітніх навчальних закладах Бобровицького, Варвинського, Городнянського, Срібнянського, Талалаївського районів проведено моніторинг „Молодь і протиправна поведінка” серед учнів 7-11 класів, їх батьків, учителів. У дослідженні взяли участь 465 осіб: 155 учнів, 155 педагогів, 155 батьків. Аналіз результатів виявив, що на думку респондентів, насильство є надзвичайно актуальною проблемою сьогодення.

Загалом учні правильно визначають способи поведінки, що є проявами насильства. Проте, крик батьків на дитину 60% підлітків, 47% батьків і педагогів не вважають насильством. 66% учнів назвали частими ситуації словесних образ зі сторони вчителів по відношенню до учнів. 86% учнів говорять про те, що були свідками бійки між однокласниками та побиття учнів молодших класів старшокласниками. 19% учнів були свідками примушування до сексуальних дій і 3% були учасниками. 26% учнів стали свідками вимагання грошей одних учнів у інших. 22% учнів відомі факти насильства в сім'ях друзів або знайомих, 13% респондентів відомі випадки, коли насильство в сім'ї по відношенню до дитини спричинило порушення її здоров'я. На думку дітей, в першу чергу, на захист дитини, котра постраждала від насильства в сім'ї, мають стати працівники служби у справах дітей (93%), працівники міліції (80%) та педагоги навчального закладу (74%).

Упродовж 2010 року на обліку Чернігівського обласного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді з приводу жорстокого поводження з дітьми перебувало 92 сім'ї, в яких виховувалося 144 дитини. Найбільш критичною ситуація склалася у Борзнянському (6 дітей), Городнянському (11), Козелецькому (8), Корюківському (8), Срібнянському (5), Чернігівському (7), Щорському (13), Прилуцькому (9) районах.

На виконання наказу управління освіти і науки від 19.05.2010 №206 „Про вжиття заходів щодо запобігання насильству над дітьми” спеціалістами обласного центру практичної психології і соціальної роботи вивчався стан діяльності працівників психологічної служби щодо організації та ефективності профілактичної роботи з попередження насильства серед учнів у закладах освіти Бобровицького, Борзнянського, Городянського, Корюківського, Новгород-Сіверського, Сосницького районів, місті Ніжині.

Результати вивчень свідчать, що у більшості відділів освіти не видаються аналітичні накази про стан профілактичної роботи з попередження кривдження дітей. У своїй роботі суб'єкти інформаційно-роз'яснювальної діяльності керуються наказом Міністерства освіти і науки України від 25.12.2006 №844 „Про вжиття додаткових заходів щодо профілактики та запобігання жорстокому поводженню з дітьми”, хоча у 2010 році вийшов новий наказ Міністерства освіти і науки України з даної проблеми (наказ від 01.02.2010 №59 „Про вжиття заходів щодо запобігання насильству над дітьми”).

Проблема насильства буде розв'язаною у разі застосування комплексного підходу у профілактичній роботі. Цей підхід вимагає тісної взаємодії та фахової допомоги у вирішенні проблем насильства адміністрації навчальних закладів, учителів, практичних психологів і соціальних педагогів, медичних працівників із залученням спеціалістів інших органів, установ, організацій, зазначених у порядку взаємодії суб'єктів соціальної роботи щодо допомоги сім'ям, які опинилися у складних життєвих обставинах.

На належному рівні налагоджена система взаємодії та взаємоінформування між суб'єктами соціальної роботи у Бобровицькому, Борзнянському районах. Вчасно виявляються та здійснюється реагування на випадки насильницьких дій. Проте, низька ефективність розгляду та вирішення конфліктних ситуацій, жорстокого поводження з дітьми у Городнянському, Бобровицькому, Куликівському районах, місті Ніжині зумовила службові розслідування спеціалістами обласного управління освіти і науки облдержадміністрації.

Відслідковується упущення в інформаційно-роз'яснювальній роботі серед педагогів і батьків щодо порядку розгляду звернень та повідомлень з приводу жорстокого поводження з дітьми, або реальної загрози його вчинення у більшості навчальних закладів зазначених районів. Суттєвим покращенням інформування є діяльність соціального педагога.

Нажаль, не всі навчальні заклади районів забезпечені соціальними педагогами. Станом на 01.07.2011 року відсоток забезпечення складає: Бобровицький (44%), Борзнянський (25%), Городнянський (16%), Корюківський (42%), Новгород-Сіверський (29%) райони, місто Ніжин (77%). Значну увагу у 2010-2011 навчальному році щодо соціально-педагогічного забезпечення закладів освіти приділяли органи управління освітою Бобровицького, Корюківського, Куликівського районів. У Сосницькому районі соціальні педагоги відсутні взагалі.

Систематично випадки кривдження дітей виявляються під час медичних оглядів дітей; щорічної процедури складання соціального паспорту навчального закладу; рейдів „Урок”, „Вокзал”, „Канікули”; роботи практичного психолога і соціального педагога; на основі заяв батьків.

Акти обстеження матеріально-побутових умов проживання дитини відповідно до форми, затвердженої наказом Міністерством освіти і науки України від 28.12.2006 №864 „Про планування діяльності та ведення документації соціальних педагогів, соціальних педагогів по роботі з дітьми-інвалідами системи Міністерства освіти і науки України” оформляються у загальноосвітній школі І-ІІІ ст. №9 міста Ніжина. У решті навчальних закладів зазначених вище районів акти обстеження ведуться за індивідуально розробленими формами.

Оскільки причинами насильницьких дій є особистісні та міжособистісні проблеми, то у комплексному підході до їх вирішення значну роль відіграють практичні психологи. Під час вивчення роботи методистів з психологічної служби, практичних психологів навчальних закладів з'ясовано, що в повному обсязі реалізується зміст, основні види психологічної допомоги учням. Перевага надається просвіті дітей з питань реалізації прав та виконання обов'язків, толерантного ставлення, проявів та ознак насильницьких дій, надаються рекомендації „Як не стати жертвою насильства”. За результатами психодіагностики проводяться заняття щодо корекції агресії, тривожності, невпевненості, страхів, інших емоційних станів. У ході аналізу корекційних занять виявлені недоліки у методиці проведення. Але не зважаючи на упущення, слід відзначити про підвищення професійного рівня, умінь і навичок у більшості спеціалістів.

На виконання п.3.1. і п.3.2. наказу Міністерства освіти і науки України від 01.02.2010 року №59 „Про вжиття заходів щодо запобігання насильству над дітьми”, відповідного наказу обласного управління освіти і науки від 19.05.2010 №206, листа Українського науково-методичного центру практичної психології і соціальної роботи від 16.02.2010 № 20 та листа обласного центру практичної психології і соціальної роботи в навчальних закладах районів проведено ряд заходів:

- психолого-педагогічні семінари, батьківські збори, виховні години з тем: „Про насильство в сім’ї”, „Психологічні наслідки насильства у сім’ї”, „Психологічні особливості дітей, які зазнали насильства”, „Порушення фізичного і психічного розвитку дітей, які зазнали насильства”, „Домашнє насильство щодо дітей: причини і наслідки”, „Типові випадки порушень батьківсько-дитячих стосунків”, „Механізми переживання насильства у дітей”;

- районний семінар заступників директорів з виховної роботи „Посттравматичний стресовий розлад у дітей, що зазнали насильства” (Бобровицький район).

Проте, даний зміст роботи реалізується лише в навчальних закладах, де працюють психологи. Відсоток психологічного забезпечення навчальних закладів у Бобровицькому районі складає 61%, Борзнянському – 35%, Городнянському – 18%, Корюківському – 38%, Куликівському – 33%, Новгород-Сіверському – 21%, місті Ніжині – 55%.

Практичним психологом ЗОШ І-ІІІ ст. №9 міста Ніжина розроблено та впроваджуються методичні рекомендації „Попередження насильства в сім'ї”, методистом з психологічної служби методичного кабінету відділу освіти Городнянської райдержадміністрації видано інформаційний буклет „Насильство – мовчати не треба”.

Недостатньо приділяється увага керівників навчальних закладів виділенню годин факультативів, гуртків, спецкурсів для впровадження профілактичної Програми Міністерства освіти і науки України „Сприяння просвітницькій роботі „рівний-рівному” серед молоді України щодо здорового способу життя” у Городнянському, Корюківському, Новгород-Сіверському, Сосницькому районах, місті Ніжині.

Аналіз статистичних даних відділів освіти райдержадміністрацій свідчить, що дане питання упущено також у Коропському, Семенівському, Срібнянському, Талалаївському районах. Високі показники охоплення учнів 5-11 класів тренінгами „Рівний-рівному” наявні у Борзнянському, Менському, Прилуцькому, Ріпкинському, Щорському районах, містах Чернігові, Прилуки.

З метою реалізації системи видів діяльності практичних психологів, постійного моніторингу розвитку особистості дитини необхідно виділити годину психолога у режимі навчального розкладу закладу освіти та розкладі занять з учнями. Така практика є в окремих дошкільних, загальноосвітніх навчальних закладах, закладах освіти інтернатного типу.

Розв’язання проблеми насилля потребує консолідації зусиль усіх спеціалістів урядових і неурядових організацій щодо впровадження у профілактичну діяльність нових підходів, методів, форм роботи.
Схожі:
База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації