Поиск по базе сайта:
Урок тема: Плауноподібні. Хвощеподібні. Л/р №13 «Будова плауна булавоподібного І хвоща польового» icon

Урок тема: Плауноподібні. Хвощеподібні. Л/р №13 «Будова плауна булавоподібного І хвоща польового»

Реклама:



Скачати 69.44 Kb.
НазваУрок тема: Плауноподібні. Хвощеподібні. Л/р №13 «Будова плауна булавоподібного І хвоща польового»
Дата конвертації20.11.2012
Розмір69.44 Kb.
ТипУрок

Підготувала

вчитель біології

НВК «Школа-гiмназiя»№1

Мішина С.С


УРОК

Тема:Плауноподібні. Хвощеподібні.

Л/р №13 «Будова плауна булавоподібного і хвоща польового»

Мета: - сформувати поняття о плауноподібних та хвощеподібних рослин; познайомити с представниками плауноподібних та хвощеподібних рослин, з особливостями їх будови та життєвого циклу, закріпити вивчений матеріал при проведені лабораторних робіт;

- розвивати знання про організми Царства рослини, процеси їх життєдіяльності; розвивати навики роботи з інтерактивною дошкою; продовжити формування умінь порівнювати;

- виховувати  інтерес до предмету через інтеграцію біології і інформатики; виховання дбайливого відношення і любові до природи.

^ Обладнання та матеріали: малюнки «Плауноподібні. Хвощеподібні», презентація

Базові поняття та терміни: плауноподібні, хвощеподібні, плауни, хвощі

Тип уроку: комбінований.

^ Структура та зміст уроку

I.Організаційний момент.

II.Активізація опорних знань

Бесіда:

  1. Що таке вищі спорові рослини?

  2. Які відділи рослин належать до вищих спорових рослин?

  3. Чим характеризуються мохи?

  4. Яка будова особин статевого й нестатевого поколінь зозулиного льону?

  5. Як відбувається розмноження?

  6. Де поширені мохи?

  7. С.162 №1,2

  1. Основна частина.

Сьогодні ми з вами починаємо знайомство ще з двома відділами вищих спорових рослин – відділ Хвощеподібні та Плауноподібні. (повідомлення теми і завдань уроку, запис теми уроку в зошит).

^ Завдання уроку - виявити риси ускладнення хвощів та плаунів в порівнянні з мохами, та порявніти будову хвощів і плаунів

  1. Загальна характеристика плауноподібних.

    1. 1300 видів, в Україні 12 видів

    2. Звичайно до 1 м, у деяких - до 10 м, викопні лепідодендрони - до 20 м.

    3. Поширені у зволожених місцях суходолу

    4. Чергування поколінь: спорофіту, який переважає, та гаметофіту

    5. Будова спорофіту: горизонтальні та вертикальні пагони , додаткові корені, спороносні колоски зі спорангіями

    6. Гаметофіт однодомний: м’ясиста пластинка (2-20 мм), яка позбавлена хлорофілу та розвивається в ґрунті від 1 до 15 років

    7. Органи статевого розмноження багатоклітинні: чоловічі – антеридії, жіночі – архегонії

2. Загальна характеристика хвощеподібних

1) Понад 30 видів, в Україні 9 видів

  1. Від 10 см - до 4-5 м, викопні форми - до 30 м.

  2. Поширені у зволожених місцях суходолу на всіх континентах крім Австралії

  3. Чергування поколінь: спорофіту, який переважає, та гаметофіту

  4. Будова спорофіту: кореневище та пагони (весняні та літні). Характерні наявність вузлів та міжвузлів з кільчастим розташуванням листків

  5. Весняні: безхлорофільні, мають спороносні колоски зі спорангіями

  6. Літні: підземне кореневище з вертикальними пагонами, додаткові корені. Стебло містить хлорофіл та виконує фотосинтезуючу функцію.

  7. Гаметофіт одно- або двостатевий: зелений пластинчастий заросток (1-30 мм)

  8. Органи статевого розмноження багатоклітинні: чоловічі – антеридії, жіночі – архегонії

IV.Узагальнення, систематизація і контроль знань і умінь.

^ Л/р №13 «Будова плауна булавоподібного і хвоща польового»

Мета: вивчити особливості будови плауна булавоподібного і хвоща польового

Обладнання: малюнки плауна булавоподібного і хвоща польового

^ Хід роботи

  1. Розглянути зовню будову весняного (кореневище, стебло,листя, спороносний колосок) і літнього ( кореневище, додаткові корені, стебло, листя, вузли та міжвузілля) хвоща польового. Замалюйте і підпишіть частини їх будови:

  2. Розглянути зовнішню будову плауна булавоподібного (горизонтальні та вертикальні пагони , додаткові корені, спороносні колоски зі спорангіями, листя) Замалюйте і підпишіть його частини будови

  3. Висновок. Заповнити таблицю «Особливості будови плауна булавоподібного і хвоща польового» . Ознаки відмінності підкреслити




^ Особливості будови для порівняння

Плаун булавоподібний

Хвощ польовий

Пагін







Стебло (галуження стебла –вилчасте, кільчасте)







Листя







Корінь







Гаметофіт







Розмноження (вегетативне, статеве, нестатеве)







Яким поколінням представлена доросла рослина







Представники









V. Домашнє завдання: опрацювати матеріал § 43., підготувати повідомлення “Значення плаунів, хвощів, мохів, папоротів”


Підготувала

вчитель біології

НВК «Школа-гiмназiя»№1

Мішина С.С


УРОК

Тема: Папоротеподібні. Л/р №14 «Будова чоловічої папороті».

Мета: - сформувати поняття о папоротеподібних рослин; познайомити с представниками папоротеподібних, з особливостями їх будови та життєвого циклу, закріпити вивчений матеріал при проведені лабораторній роботі;

- розвивати знання про організми Царства рослини, процеси їх життєдіяльності; розвивати навики роботи з інтерактивною дошкою; продовжити формування умінь порівнювати.

- виховувати  інтерес до предмету через інтеграцію біології і інформатики; виховання дбайливого відношення і любові до природи.

^ Обладнання та матеріали: малюнки «Папоротеподібні», презентація, комнатні рослини папороті

Базові поняття та терміни: папоротеподібні

Тип уроку: комбінований.

Структура та зміст уроку

I.Організаційний момент.

II.Активізація опорних знань

Бесіда:

  1. Які риси характерні будови плауноподібних?

  2. Як здійснюється життжвий цикл плауна?

  3. Які особливості будови хвощеподібних?

  4. Чим характеризується життєвий цикл хвощеподібних?

III. Основна частина.

Сьогодні ми з вами починаємо знайомство ще з одним відділом вищих спорових рослин – відділом Папоротеподібних (повідомлення теми і завдань уроку, запис теми уроку в зошит).

^ Завдання уроку - виявити риси ускладнення організації папоротей в порівнянні з мохами.

З давніх часів наш народ зберігає пам'ять про літнє язичницьке свято слов'ян – день Івана Купали. По повір'ю, в темну ніч, напередодні свята, квітне папороть. Розцвітає він ніби то рівно опівночі. Тому, кому пощастило побачити і оволодіти квіткою папороті відкриються будь-які клади, де б вони не були заховані.

^ Проблемне питання уроку: Чи правда, що в ніч на Івана Купалу можна знайти за допомогою квітки папороті клад?

1. Загальна характеристика папоротеподібних

Папоротеподібні — це відділ, який охоплює близько 10 тисяч видів, і представлений здебільшого трав'янистими рослинами. Проте є серед них кущі та деревоподібні рослини, що поширені в тропічних лісах. Незважаючи на значну різноманітність, всім папоротеподібним притаманні такі риси: листкостеблова будова, наявність справжніх коренів (у більшості це додаткові корені, що відходять від кореневища), листки відносно великі, тобто є фактично спрощеними гілками, переважання у циклі розмноження спорофіту.

2. Будова папоротеподібних

Наземна частина — це листки спорофіта, які називають вайі. Біля основи вони покриті сухими бурими лусочками, які захищають молоді листки від заморозків та засухи. Молоді листки туго закручені в характерні для папоротеподібних "завитки". Листки можуть бути цілісними або перисто- чи двічіперисторозсіченими.

Спорангії у папоротей розташовуються на нижній поверхні листків. Вони зібрані купками і називаються сорусами. У спорангіях дозрівають спори, які згодом висипаються і розносяться вітром.

3. Життєвий цикл папоротеподібних.

Просмотр фильму.

IV.Узагальнення, систематизація і контроль знань і умінь.

^ Л/р №14 «Будова щитника чоловічого ».

Мета : На прикладі щитника чоловічого вивчити особливості будови папоротеподібних

Обладнання і матеріали: малюнки папороті , підручник.

Хід роботи

1.Розгляньте спороносну рослину папороті. Знайдіть кореневище з коренями , що відходять від нього, листок.

2.На нижній частині листка знайдіть бурі горбики – соруси.

3.Схематично намалюйте щитник. На малюнку позначте корень, кореневище (видозмінений пагін), листки , сорус.

4. На мікропрепараті “ Сорус папороті “ розгляньте спорангії і спори за допомогою мікроскопа. Намалюйтепобачене.
5. Висновок

1).Яка будова особини нестатевого покоління папоротеподібних?

2) Чим відрізняється зовнішня будова папоротеподібних від мохоподібних?


V. Домашнє завдання: опрацювати матеріал § 42., підготувати повідомлення “Значення плаунів, хвощів, мохів, папоротів”, повторити §40,41,43



Реклама:

Схожі:




База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації