Поиск по базе сайта:
Акафіст пресвятій І Животворчій Тройці icon

Акафіст пресвятій І Животворчій Тройці
Скачати 126.56 Kb.
НазваАкафіст пресвятій І Животворчій Тройці
Дата конвертації16.11.2012
Розмір126.56 Kb.
ТипДокументи

АКАФІСТ

Пресвятій і Животворчій Тройці

Кондак 1


Предвічний Царю віків і Господи всього живого видимого і невидимого Сотворитель, Тобі в Тройці Святій прославляємому Богові поклоняється всяке коліно небесних, земних і підземних: тому і ми, охрещені в трисвяте ім'я Твоє, хоч і недостойні, подячну цю пісню насмілюємося принести Тобі: Ти ж, як Творець, Промислитель і Суддя наш, вислухай голос рабів Твоїх, і не відкинь милості Твоєї від нас, щоб із глибини душі завжди співали Тобі: свят, свят, свят єси, Господи Боже наш, помилуй нас, грішне творіння Твоє, імені ради Твого святого.

Ікос 1


Архангели і Ангели, Начала і Влади, Престоли і Господства, які стоять біля самого престолу слави Твоєї, не зважаться вимовити величі досконалостей Твоїх: багатоокі Херувими і шестикрилі Серафими, закриваючи лиця свої, також зі страхом і любов'ю взивають один до одного: свят, свят, свят Господь Саваоф: нам же, котрі порох і попіл є, краще мовчати, не будемо ж непам’ятливими та невдячними за багаті щедроти, злиті на нас в творенні і викупленні, але, вдячно наслідуючи небесне славослов'я, з вірою і любов'ю взиваємо:

Свят, свят, свят єси, Господи Боже наш, несповідима Висото досконалостей і недосліджених тайн Глибино.

Свят єси, Господи Боже наш, Всюдисущий і Всенаповняючий Єдиний незмінний вчора, сьогодні й у віках.

Свят єси, Боже наш, всемогутній, що називаєш не суще як суще, зводиш до пекла і знову виводиш.

Свят єси, Господи Боже наш, що знаєш серця і утроби людей, а зорям рахунок і назву даєш.

Свят єси, Господи Боже наш, Твої стежки істинні й долі жадані і виправдані.

Свят єси, Господи Боже наш, Що відвертаєш гріхи батьків на дітей милуєш і нагороджуєш з роду в рід.

Свят, свят, свят єси, Господи Боже наш, помилуй нас, грішне творіння Твоє, імені ради Твого святого.

Кондак 2


Бачив Тебе Ісая на престолі високому і величному, промовляючи: "О, нещасний я, що як людина і з нечистими вустами, очима моїми Господа сподобився бачити." Коли ж вуглина гаряча, яку Ангел носив, торкнулася вуст його, вже чисто вихваляв Тебе – Отця, і Сина, і Святого Духа, Єдиного Бога. Попали́ таким чином, о Пресвята Тройце, вогнем Божества Твого терня великих і незліченних беззаконь наших, щоб чистим серцем співали Тобі: Алилуя.

Ікос 2


Великий у пророках Мойсей Розум для людини непізнаний зрозуміти бажаючи, промовив: яви мені лице Твоє, щоб розумно бачити Тебе”. Ти ж відповів йому: ззаду мене побачиш, лице ж моє не явиться Тобі, бо немає людини, щоб бачила обличчя моє і живою була. Нам же, хоч ми і недостойні, благоволив Ти явити Себе у Єдинородному Сині Твоєму. Тому вдячно співаємо:

Свят, свят, свят єси, Господи Боже наш, Серафимів полум'яна любове і Херувимів вічно сяюча мудросте.

Свят єси, Господи Боже наш, Небесних Престолів Царю Превишній і премирних Господств всеістинний Господи.

Свят єси, Господи Боже наш, Вишніх Сил непереможена Кріпосте, Горніх Влад всемогутній Володарю.

Свят єси, Господи Боже наш, Архангелів радісне благовістя невмовкаюча проповідь Ангелів.

Свят єси, Господи Боже наш, розумних Начал верховний Початку всіх чинів небесних державний Повелителю.

Свят єси, Господи Боже наш, Один, що маєш безсмертя й живеш в неприступному Світлі, з вибранцями Твоїми, як з друзями, лицем до лиця розмовляючи.

Свят, свят, свят єси, Господи Боже наш, помилуй нас, грішне творіння Твоє, імені ради Твого святого.

Кондак 3


Силою невимовної могутності Твоєї все утримуєш, Словом недослідженої премудрості Твоєї все будуєш, Духом вуст Твоїх все живиш і радуєш, о трисонячний Всетворче! Виміряв Ти небо долонею і землю п'ятою, зберігаєш і годуєш всіх тварин, всіх за іменем називаєш, і не може ніхто втаїтися від володарської правиці та погляду Твого: за це зі всіма горніми й земними силами, з умилінням припадаємо, співаючи Тобі: Алилуя.

Ікос 3


Маючи всяке творіння покірним велінню Твоєму, скрізь являєш сліди промислу і незчисленних досконалостей Твоїх: тому, бачачи невидиму і всюдисущу силу і Божество Твоє, з подивом і радістю співаємо:

Свят, свят, свят єси, Господи Боже наш, Творець і володар невидимих і видимих, і любов'ю багатий Будівнику теперішніх і майбутніх.

Свят, єси, Господи Боже наш, від чотирьох стихій тварин утворив і чотирма порами року круг земний увінчав.

Свят єси, Господи Боже наш, бо Ти звелів сонцю світити удень. З Твого веління місяць з зорями освічують ніч.

Свят єси, Господи Боже наш, вітри підносиш, небо хмарами зодягаєш, росу і дощ даєш для прохолодження від спеки.

Свят єси, Господи Боже наш, сповняєш гори радістю й долини веселістю, Ти прикрашаєш квіти польові і вінчаєш колоссям поля.

Свят єси, Господи Боже наш, бо шлеш їжу для воронових пташенят, всіх звірів польових напуваєш щедротами наповнюєш творіння всі Свої.

Свят, свят, свят єси, Господи Боже наш, помилуй нас, грішне творіння Твоє, імені ради Твого святого.

Кондак 4


Бурю душогубної єресі всередині маючи, другий Юда - Арій безумний, відрікся Тебе, Сина Божого, єдиного від Пребожественної Тройці: ми ж хоч і одну іпостась Отчу, одну Синову, одну Святого Духа вимовляємо: але Отче, Синівське і Святого Духа єдине Божество, рівну силу, співвічносущу величність серцем і устами сповідуємо, і, як трисонячним світлом в купелі хрещення просвічені, – Отцю, і Сину, і Святому Духу, єдиному Богу поклоняємося, співаючи: Алилуя.

Ікос 4


Слухаючи Арія, що, як лютий звір напав на словесне Христове стадо і відвертає овець від істинного сповідування православної віри, пастирі та вчителі Святої Церкви, зійшовшись в Нікеї на Соборі, Бога, а не творіння, Христа ісповідуючи, і рівним Отцю Сина і Святого Духа визнаючи, гучномовно співали:

Свят, свят, свят єси, Господи Боже наш, Боже Отче, Боже Сине, Боже Духу Святий, єдиний істинний Боже, а не три боги.

Свят єси, Господи Боже наш, нестворений Отче, нестворений Сину, нестворений Духу Святий, єдиний вкупі нестворений, а не три нестворені окремо.

Свят єси, Господи Боже наш, Отець що народжує Сина предвічно, Син поза часом від Отця народжується, Дух Святий не народжується, але сходить відвіку із Нього.

Свят єси, Господи Боже наш, Отець, що із небуття викликав нас, Син викупив грішних хрестом Своїм, Дух Святий благодаттю Своєю всіх животворить і освячує.

Свят єси, Господи Боже наш, щоб в духові, душі і тілі нашім перебувати зволив створити трьохскладову скинію, і до кінця розрушити її гріхом не допустив.

Свят єси, Господи Боже наш, знамення триіпостасної Своєї сутності на всіх ділах рук Своїх, в світі видимім і невидимім поставив.

Свят, свят, свят єси, Господи Боже наш, помилуй нас, грішне творіння Твоє, імені ради Твого святого.

Кондак 5


Надбезпочаткова і Всетворча Тройце, створивши нас за образом і подобою Твоєю, заповідала творити угодне перед Тобою: ми ж, запеклі, злу волю нашу полюбили, обітниці хрещення відкинули, образ Твій осквернили: нині знову до Тебе прибігаємо і молимось, “Подай нам благодать Твою, визволи нас із руки ворогів видимих і невидимих, і спаси нас відомими Тобі шляхами, щоби во віки віків співали Тобі: Алилуя.

Ікос 5


Бачачи розум, який свідчить про досконалість Твою і несказані турботи до бідних синів Адамових (бо той, хто в Тебе, Триєдиного Бога, істинно вірує, хоч би і був мертвий духом, оживотворяється, нечистий совістю очищується, загиблий спасається), вдячним умом, вдячним серцем, вдячними устами, Тобою створеними, прихиливши коліна, промовляємо:

Свят, свят, свят єси, Господи Боже наш, в триіпостасній раді Твоїй вирішив людину створити, і в її тіло, що взяте від землі, подих життєвий із вуст Твоїх вдихнув.

Свят єси, Господи Боже наш, бо образом і подобою Своєю в Адамі всіх нас вшанував, і солодощів райських спадкоємцями вчинив.

Свят єси, Господи Боже наш, Нас розумом вище всього видимого підніс, тварин всіх земних під ноги наші покорив.

Свят єси, Господи Боже наш, що дерево життя нам для їжі дарував збагатив нас даром безсмертя.

Свят єси, Господи Боже наш, що з лона матері нашої вивів нас і просвітив благодаттю Євангелія.

Свят, свят, свят єси, Господи Боже наш, помилуй нас, грішне творіння Твоє, імені ради Твого святого.

Кондак 6


Проповідник правди і ревнитель святого імені Твого, Ілля всечудний, покликаний бувши Ангелом, став на горі Хорив: був же вітер великий, що гори руйнує, був землетрус і вогонь палючий, але не в цьому Тебе бачив, але після вогню була тиха прохолода і там був Господь. Тоді покривав лице своє плащем, з радістю і страхом співаючи: Алилуя.

Ікос 6


Засяявши на просвічення всього світу сяйвом трисвітлого Божества Твого відігнав Ти всі ідольські заблудження, триіпостасний Боже і Господи; весь же рід людський від довгої темряви язичництва в чудний світ Євангелія привів. Ним осяяні славимо вседержавний промисел Твій про нас, взиваючи:

Свят, свят, свят єси, Господи Боже наш, всю живність, що до останку в гріх впала, потопу водами знищив, і Ноєм обновив весь рід людський.

Свят єси, Господи Боже наш, що відлучив батька віруючих Авраама від змішання з народами і в потомках його істину Церкву заснував.

Свят єси, Господи Боже наш, що вивів людей Своїх із Єгипту, годував їх манною в пустелі і привів їх в землю, багату молоком і медом.

Свят єси, Господи Боже наш, що поставив Давида осяяного Духом Своїм, і цим серед Ізраїля віру зберіг в обітованого Викупителя.

Свят єси, Господи Боже наш, полоном вавілонським грішних людей Своїх наказав, а по закінченні його знову відродив Єрусалим.

Свят єси, Господи Боже наш, що несхитними у вірі й переданні батьківському аж до смерті Маковеїв показав, і Церкву підзаконну, як молоду до приходу Жениха, цілою зберіг.

Свят, свят, свят єси, Господи Боже наш, помилуй нас, грішне творіння Твоє, імені ради Твого святого.

Кондак 7


Бажаючи проявити велич любові й милосердя Твого до грішного роду людського, щоб викупити незаконних, наприкінці віків послав Єдинородного Сина Свого, народженого від Жони, що був під законом, живши на землі, як людина, і викупивши нас хрестом Своїм, вознісся на небо, звідти ж, виконавши обітницю, послав нам Пресвятого Духа Свого, щоб всі співали: Алилуя.

Ікос 7


Дивне воістину і нове показав чудо, дивний в вишніх Господь, коли після послання Пресвятого Духа на вибраних учнів і апостолів, послав їх на проповідь для всього світу, щоб сповістили велике ім'я Пресвятої Тройці і полонили всі народи у послух віри: тому, дивуючись силі і дії богонадхненних слів їх, з радістю зовемо:

Свят, свят, свят єси, Господи Боже наш, що вибрав немічних, убогих і несмисленних світу, щоб посоромили здорових, славних і премудрих.

Свят єси, Господи Боже наш, Ти надихнув незчисленні сонми мучеників, щоб багатьма муками і смертями увічнили істину Євангелія і силу благодаті Христової.

Свят єси, Господи Боже наш, Ти серце рівноапостольного Костянтина знаменем Хреста прихилив, і цим кінець лютим гонінням на християн поклав.

Свят єси, Господи Боже наш, сімома вселенськими соборами богоносних наших отців, як сімома стовпами, Церкву оберіг, і для збурень єретичних неприступною створив.

Свят єси, Господи Боже наш, богомудрим вчителям і подвижникам великим благочестя, як світлим зорям на Церковній тверді засяяти дозволив.

Свят єси, Господи Боже наш, що покликав Володимира, володаря землі української, до світла істинної віри і цим державу нашу від омани багатобожжя визволив.

Свят, свят, свят єси, Господи Боже наш, помилуй нас, грішне творіння Твоє, імені ради Твого святого.

Кондак 8


Дивно і чудно біля дуба мамврійського Тебе у особах трьох мужів побачивши, Авраам як до одного розмовляв, говорячи: “Господи, коли дістав благодать перед Тобою, не промини раба Твого”. Трьом, в трьох особах, що явилися Йому: Отцю, і Сину, і Святому Духу, єдиному в сутності Богові, до землі вклонився, співаючи: Алилуя.

Ікос 8


Завжди всеприсутній і всюдисущий не лише могутністю незліченної сили Твоєї, але і багатством вседіючого промислу Твого про всяке створіння Твоє: нам же, як говорив Син Твій, і волосся на голові пораховані Тобою, і ні один з них не випаде без волі Твоєї: тому уповаючи на промисел Твій, зі страхом і любов'ю взиваємо:

Свят, свят, свят єси, Господи Боже наш, що звелів всьому роду людському розділитися на племена і народи, і кожному місце і час життя вказав.

Свят єси, Господи Боже наш, з волі Твоєї і сильні пишуть правду, як зіницю ока зберігаючи обраних Твоїх.

Свят єси, Господи Боже наш, з Тебе виходить всяка премудрість і розум, вся сила і міцність, здоров'я і краса.

Свят єси, Господи Боже наш, що наводиш і утихомирюєш війни, вінчаючи перемогою зброю правди, неправдиву ж зброю, посеред перемог, ведеш до краху.

Свят єси, Господи Боже наш, що даєш знамення на небесах і на землі, посилаєш вогонь, рани і голод на людей, щоб до кінця не відійшли від шляхів Твоїх.

Свят єси, Господи Боже наш, що підносиш смиренність над землею і упокорюєш гордих, щоб не було для них місця на землі.

Свят, свят, свят єси, Господи Боже наш, помилуй нас, грішне творіння Твоє, імені ради Твого святого.

Кондак 9


Всяке живе творіння, на небі і на землі, безперестанку славить Тебе, предвічного Творця і Бога; на небесах одні свят, свят, свят, день і ніч співають, другі ж вінці свої до ніг Твоїх покладають. На землі ж ми зі всіма творіннями, прикрашені образом вічної Твоєї слави, до Тебе молимось і від Тебе великих і багатих милостей надіємося, співаючи: Алилуя.

Ікос 9


Багатомудрі та багатомовні хоча й багато трудяться подумки про таїнство Пресвятої Тройці, але не можуть зрозуміти, яким чином сутністю єдиним є Бог в трьох Особах: ми ж, віруючи з точністю в це і сповідуючи, не досліджуючи, але добре відаючи про невичерпні благодіяння до нас кожної із трьох Божественних Осіб, з вірою і подякою викликуємо:

Свят, свят, свят єси, Господи Боже наш, всіх нас, що з землі взяті, в землю повернутися визначив праведним судом Твоїм, щоб в день воскресіння знову встати.

Свят єси, Господи Боже наш, Ти визначив колись згаснути сонцю, місяцю і зорям, предоприділив землі і всьому, що на ній, вогнем преобразитися, щоб замість них явилося небо нове і земля нова, в них же правда живе.

Свят єси, Господи Боже наш, встановив той день, коли на суд всі племена і народи стануть, щоб одержав кожний за діла свої.

Свят єси, Господи Боже наш, що в день воздаяння до праведних промовиш прийдіть, благословенні Отця Мого, щоб унаслідувати царство приготоване для вас від створення світу.

Свят єси, Господи Боже наш, від Нього ж грішники почують тоді зі страхом: відійдіть від Мене, прокляті, у вогонь вічний, приготований дияволу і ангелам його.

Свят єси, Господи Боже наш, що Церкву Свою до кінця світу збережеш непорушною і ворота пекельні не здолають її.

Свят, свят, свят єси, Господи Боже наш, помилуй нас, грішне творіння Твоє, імені ради Твого святого.

Кондак 10


Бажаючи спасти світ, явилась на Йорданській річці, Пресвята і Пребожественна Тройця: Отець голосом з неба свідчив про улюбленого Сина, Син у подобі людській приймав хрещення від раба, Дух Святий сходив у вигляді голубинім на Того, Хто хрестився. Тому, в Ім'я єдиного Бога, в Ім’я трьох Осіб – Отця, Сина і Святого Духа, навчилися просвіщати хрещенням всяку людину, що приходить у світ, співаючи: Алилуя.

Ікос 10


Царю Предвічний, що сяєш сонцем Своїм на благих і злих, праведних любиш, грішних милуєш, скверну душевну і тілесну нашу омий, житло Своє в нас недостойних рабах Твоїх сотворити благоволи, знищи нечисті наші помисли, викресли погані вчинки наші, направ язик наш, щоб промовляв благоугодне перед Тобою, щоб чистим серцем і устами, з покорою взивали Тобі:

Свят, свят, свят є Господи Боже наш, про Нього ж апостоли промовляють, до Нього також пророчеський собор поглядає.

Свят єси Господи Боже наш, бо Його безліч мучеників благоговійно сповідує, і преподобних воїнство Пресвяте Ім'я славословить.

Свят єси, Господи Боже наш, бо про Нього пустинників багато завжди промовляють, від Нього посників подвиги вінчаються.

Свят єси, Господи Боже наш, бо Йому святителі і пастирі подячні співи приносять, Ним же вселенські вчителі для нашого спасіння богословствують.

Свят єси, Господи Боже наш, прийми молитву за нас і заступництво всіх святих, найперше Діву Пречисту, що постягує до Тебе за нас руки Свої.

Свят єси, Господи Боже наш, заступи нас святими Твоїми Ангелами, і віджени від нас злобних духів.

Свят, свят, свят єси, Господи Боже наш, помилуй нас, грішне творіння Твоє, імені ради Твого святого.

Кондак 11


Співами всякими неможливо принести достойної подяки за всіх і за все Тобі в Тройці прославляємому Богові, бо немає розуму, що міг би охопити думкою безлічі щедрот Твоїх на нас, ні слова, що може достойно сказати це. Найкращою від видимого і нам дарованого буде Тобі, Пресвята Тройце, подяка від нас, честь і слава, які Твоєї Самої величності достойні: ми ж покланяємось Тобі, зі смиренням і любов'ю, співаючи: Алилуя.

Ікос 11


Як світодавчого Тебе в обітницях Твоїх світильника, який явився нам, що перебуваємо в темряві невідання про майбутній жереб наш, сповідуємо, і щонайменше бажаючи досягнути одне із блаженств, сповіщених Єдинородним Сином Твоїм, з покірними серцями взиваємо:

Свят, свят, свят єси, Господи Боже наш, Ти приготовив для вибраних Своїх блага, яких око не бачило, вухо не чуло, і які на серце людині не сходили.

Свят єси, Господи Боже наш, Тебе всі серцем чисті побачать таким, яким Ти є, і пізнають, бо й самі є пізнані Ним.

Свят єси, Господи Боже наш. В Тобі всі голодні і спраглі правди насичення знайдуть.

Свят єси, Господи Боже наш, від Тебе миротворці, як наслідувачі Єдинородного Сина Твого, синами улюбленими наречуться.

Свят єси, Господи Боже наш, у Тебе успадкують землю лагідні й убогі духом здобудуть нескінченне Царство.

Свят єси, Господи Боже наш, що обіцяв вічне помилування милостивим і вічну радість для засмучених.

Свят, свят, свят єси, Господи Боже наш, помилуй нас, грішне творіння Твоє, імені ради Твого святого.

Кондак 12


Благодать Твою всесильну подай нам, Пресвята Тройце, прийми сповідання гріхів наших перед величністю слави Твоєї, зглянься на зітхання наші і пошли нам духа лагідності й щедрот, щоб очищені душею і серцем, сподобилися неосудно викликувати до Тебе на землі, як співають Ангели на небесах: Алилуя.

Ікос 12


Оспівуючи Твоє всечоловіколюбство, славимо Тебе всі, Пребезпочаткова Тройце, віруємо в єдиного Бога Отця, Бога Сина і Бога Духа Святого, іншого, окрім Тебе Господа не знаємо, до Тебе припадаємо і Тобі молимося, співаючи:

Свят, свят, свят єси, Господи Боже наш, Будь для нас у спасіння, щоб не боялися ніякого зла, і охоронцем життя нашого, щоб ворога не боялися ніякого.

Свят єси, Господи Боже наш, бо грішників, що каються спасаєш, спаси і нас багатогрішних.

Свят єси, Господи Боже наш, для всіх примножуєш милість Твою, примнож і для нас, і помилуй нас немічних.

Свят єси, Господи Боже наш, продовж нам вік до покаяння, не осуди нас на посічення зі смоковницею безплідною.

Свят єси, Господи Боже наш, визволи нас від спокус, від тенет світу, нападів диявола. Зміцни нас у вірі й любові до Тебе.

Свят єси, Господи Боже наш, сподоби побачити Тебе і ввійти у чертог Твій небесний.

Свят, свят, свят єси, Господи Боже наш, помилуй нас, грішне творіння Твоє, імені ради Твого святого.

Кондак 13


О Пресвята, Животворча, Нероздільна і Всезвершуюча Тройце: Отче, Сине і Духу Святий, - єдиний істинний Боже і Творче наш! Прийми сьогоднішню нашу подячну молитву, і зішли нам благодать і силу з висоти святого престолу Твого, щоб, поборовши всі тілесні страсті, у благочесті і чистоті прожили до кінця днів наших, завжди прославляючи пресвяте ім'я Твоє і співаючи: Алилуя.

(Цей Кондак промовляють тричі. Згодом Ікос 1-ий і Кондак 1-ий).

МОЛИТВА

до Святої Тройці


Пресвятая Тройце, Єдиносутня Державо, Причина всякого блага! Що воздамо Тобі за все, що дарувала нам, грішним і недостойним, коли ще й на світ не з’явилися, за все, що воздаєш кожному з нас повсякденно і що приготувала всім нам у віці майбутньому?

Належить бо дякувати Тобі за такі благодіяння та щедроти не тільки словами, але особливо ділами, зберігаючи та виконуючи заповіді Твої. Ми ж, слідуючи за страстями своїми та звичками поганими, від юності в незліченні гріхи та беззаконня впали.

Коли б не Ти Сама благозволила на втіху нашу сповістити, що чистих та праведних любиш, грішників, що каються, милуєш і благоутробно приймаєш, то ми б не тільки перед трисвітле лице Твоє неосудно явитися не могли, але й не промовили б Ім’я Твоє Пресвяте.

Поглянь, о Пребожественна Тройце, з висоти Святої Слави Твоєї на нас, багатогрішних, і благий нахил сердець наших замість благих діл прийми. Подай нам дух істинного покаяння, щоб, зненавидівши всякий гріх, в чистоті та правді до кінця днів наших жили, творячи пресвяту волю Твою, і славлячи чистими помислами та благими діяннями найсолодше і найвеличніше Ім’я Твоє. Амінь.


Схожі:
База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації