Поиск по базе сайта:
Методичні рекомендації щодо вивчення музичного мистецтва у 2012-2013 н р. Радивилів 2012 підсумки засідань мо icon

Методичні рекомендації щодо вивчення музичного мистецтва у 2012-2013 н р. Радивилів 2012 підсумки засідань мо
Скачати 120.28 Kb.
НазваМетодичні рекомендації щодо вивчення музичного мистецтва у 2012-2013 н р. Радивилів 2012 підсумки засідань мо
Дата конвертації15.12.2012
Розмір120.28 Kb.
ТипМетодичні рекомендації


Відділ освіти

Радивилівської районної

державної адміністрації

НАвчально-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР


методичні рекомендації

щодо вивчення

МУЗИЧНОГО МИСТЕЦТВА


у 2012-2013 н.р.


РАДИВИЛІВ – 2012


ПІДСУМКИ ЗАСІДАНЬ МО

ВЧИТЕЛІВ МУЗИЧНОГО МИСТЕЦТВА

Методичне об’єднання вчителів образотворчого мистецтва в 2011-2012 н. р. працювало у відповідності до планів роботи затверджених в серпні 2011 року. При визначенні тематики методоб’єднань було враховане проблемне питання, над яким працюють всі працівники освіти району: “Компетентнісно орієнтований підхід у навчально-виховному процесі як основа для формування і розвитку конкурентноспроможної особистості”. Всі питання, що виносились на розгляд методоб’єднань виконані в повному обсязі. Відвідування методоб’єднань протягом року склало 97 відсотків. Відсутності вчителів без поважних причин не спостерігалося.

Вчителі методоб’єднання впродовж 2011-2012 навчального року надавали перевагу знанням вчителями музичного мистецтва методики шкільної музичної освіти, розуміння та проектування освітньої музично-естетичної ситуації, вироблення своєрідної стратегії музично-педагогічної праці як універсального засобу формування професійної та спеціальної компетентностей вчителя музики, застосовували нові освітні технології у навчально-виховному процесі.

Перше засідання відбулося 25 серпня 2011 року на базі Радивилівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 ім. П.Г. Стрижака з теми “Організація навчально-виховного процесу з музичного мистецтва у 2011-2012 навчальному році”. Були підведені підсумки навчально-виховного процесу у 2010-2011 н. р. та намічені завдання на 2011-2012 навчальний рік. Вчителі опрацювали методичні рекомендації, навчальні програми та пояснювальні записки, ознайомилися з календарним плануванням.

Друге засідання відбулося на базі Немирівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів 28 вересня 2011 року з теми “Використання інформаційних та телекомунікаційних технологій у викладанні музичного мистецтва”. Було проведено „круглий стіл” та відвідано урок музичного мистецтва у 6 класі з використанням інформаційних технологій (вч. Пицура З.І.). Змодельовано урок з теми „М. Лисенко. Опера „Тарас Бульба” (5 клас).

Третє засідання відбулося на базі Довгалівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів з теми „Реалізація проектної технології як формування базових компетентностей на уроках музичного мистецтва”. Було проведено „круглий стіл”, відвідано урок музичного мистецтва у 7 класі (вч. Йовзик К.А.) та переглянуто творчі презентації учнівських проектів з музичного мистецтва. Було заслухано творчий звіт вчителів музичного мистецтва, що проатестувалися в цьому навчальному році, звіт керівника методоб’єднання та завдання на наступний рік; проведено анкетне опитування вчителів.

План роботи методоб’єднання вчителів музичного мистецтва на 2012-2013 навчальний рік передбачає продовження роботи над формуванням пізнавального інтересу учнів до музичного мистецтва шяхом впровадження інформаційних та телекомунікаційних технологій в навчально-виховний процес та формування практичної компетентності учнів на уроках музичного мистецтва.


^ Рекомендації щодо використання інформаційних та телекомунікаційних технологій в процесі викладання музичного мистецтва

Музика завжди залишається могутнім є джерелом пізнання та осягнення високих духовних надбань людства і головним засобом залучення учнів до музичного мистецтва, що загалом сприяє вихованню естетичних почуттів, формуванню моральних поглядів, духовних потреб. Основною метою уроків музичного мистецтва в загальноосвітньому навчальному закладі є виховання музичної культури учнів.

Головними завданнями вчителя музичного мистецтва стає знання вчителем методики шкільної музичної освіти, розуміння та проектування освітньої музично-естетичної ситуації, вироблення своєрідної стратегії музично-педагогічної праці. Розвиток зацікавленості учнів у музичному мистецтві, посилення його виховного впливу вимагають від учителя знання свого предмета й постійної уваги до особистості учня. Найважливішим завданням шкільної музичної освіти є формування слухацької музичної культури учнів, тому що сьогоднішній учень у майбутньому – безумовно, слухач, який виявляє свою зацікавленість, потреби і смак у музичному мистецтві. Останнім часом великого значення набуває використання інформаційних технологій на уроках музичного мистецтва.

В практиці області протягом декількох років йде активне впровадження мультимедійних технологій у викладання музичної освіти. Музичне мистецтво виступає водночас і носієм високих духовних цінностей, і засобом розвитку творчих здібностей школярів. Нові технології уможливлюють поєднання дидактичних функцій комп’ютера з традиційними засобами навчання, збагачення і наповнення навчального процесу новими формами роботи, варіативне застосування ігрових форм навчання, створення інноваційних методик викладання музики в системі загальносередньої освіти, а також сприяє більш ефективному засвоєнню музичних знань (декларативних і процедурних) та їх реалізації в музично-творчій діяльності молодших школярів на етапі початкової музичної освіти. Сучасні комп’ютерні технології у мистецькій освіті учнів базуються на ідеї їх інтеграції з традиційними навчальними методиками.

Використання інформаційних технологій на уроці музичного мистецтва сприяє закріпленню інтегрованих знань та формуванню вмінь, набутих на уроках музики, які надихають на створення власного творчого доробку, дозволяють учителю музики контролювати художньо-творчий розвиток учня, формувати спеціалізовані знання у процесі виховання особистості в музиці, реалізуватим можливості сучасних засобів навчання. Впровадження інформаційних технологій на уроках музики, забезпечує вирішення завдань всебічного розвитку природних, творчих здібностей учнів, а саме: фантазії і художньої уяви; асоціативного сприйняття і мислення на основі художнього і музичного матеріалів; розуміння поняття ритму в природі і мистецтві; відчуття простору, форми, контрасту, динаміки, кольорової палітри. Використання комп’ютера на уроці створює можливості для розвитку зорової пам’яті, фантазії, формування у дітей естетично-гармонійного світосприйняття.

Параллельно цим процесам відбувається впровадження інноваційних підходів до проблеми рівня знань учнів, заснованих на розробці й використанні комплексу комп’ютерних тестуючих, що діагностують методики контролю й оцінки рівня засвоєння. Зміна змісту й структури освіти, подань про організаційні форми, методи навчання й контролю за його результатами призводить до зміни приватних методик викладання.

^ В процесі сприймання музики можуть бути використані наступні форми роботи: слухання музики з демонстраційним матеріалом на слайдах; слухання музики із переглядом уривку відео або кліпу; слухання музики із використанням творчих завдань на комп'ютері; музична вікторина із відео; музична подорож – узагальнення (сторінками музичних творів); впізнай інструмент за зовнішнім виглядом або за звуком; вікторина - видатні виконавці; вікторина - видатні композитори; комп'ютерний малюнок до музичного твору; музичний колаж тощо.

^ У вокально-хоровій роботі можливо впроваджувати наступні види робіт: спів під караоке; спів під відео - фонограму; спів під перегляд кліпу; впізнай пісню за мінусом, за ритмом; запис виконання пісні учнями “ Студія звукозапису ”; спів – імпровізація із виконанням творчих завдань (створи музичний супровід, добери інструменти, добери малюнок до пісні, створи власну мелодію за картинкою) тощо.

^ В елементарному музикуванні можуть бути застосовані такі форми: створення музичного супроводу на електронному інструменті або музичному редакторі; створення власних мелодій на комп'ютері; створення музичних композицій із застосуванням музичної енциклопедії або музичного редактору; створення презентацій тощо. В рухах під музику можливі: перегляд уривків мультфільмів та рухи під музику; копіювання рухів героїв кліпів або відео уривків; рухи під музику під відео – уривок музичного твору; виконання завдань героїв мультфільму тощо. В процесі викладання музичного мистецтва вчитель може проводити творчі завдання: виконання творчих завдань можливо до всіх структурних компонентів уроку: створюємо музику, створюємо супровід, впізнаємо мелодії, створюємо ремікс, створюємо малюнок до твору або пісні, добираємо ілюстрацію, відео, кліп тощо.

Останнім часом стало популярним використання методу проектів на уроці. Різновиди проектів із застосуванням комп'ютерів на уроці музики: інформаційні проекти – газета, буклет, довідник, заочна екскурсія; дослідницькі проекти – робота на МАН, власне відкриття – дослідження, науковий доклад, стаття; творчі проекти – відео-кліп, презентація, фільм, єралаш, жива газета, сценарій; практико – орієнтовані проекти – видання тематичних дисків, добірка до дискотеки, музичне оформлення свята, попурі, спецвипуск тематичного буклету або газети тощо. Використання у процесі навчання методу проектів допомагає розкрити процес створення дитиною творчої роботи від задуму до втілення, є можливість побудувати нестандартний урок: урок-мандрівку, малювання в уяві образів, навіяних чарівною музикою та розповіддю педагога, виконання композицій з імпровізуванням, формою, об’ємом, трансформацією кольору, тону, графічного ритму тощо.

Наочність на уроці допомагає вчителю більш ґрунтовно розкрити тему уроку за допомогою: демонстрації слайд – шоу; демонстрції електронної енциклопедії; перегляду фото – шоу на слайдах; демонстрації портфоліо проекту; перегляду відео або уривку концерту, кліпу, фільму, архівних матеріалів; перегляду уривків із мульфільмів; перегляд фото і відео матеріалів із життя композиторів тощо.

Особливу увагу вчителю слід звернути на застосування творчих форм роботи: колективні фронтальні завдання, групові завдання; індивідуальні або парні форми роботи; використання як у фронтальній, так і в груповій роботі електронних підручників; використання окремих типів файлів (зображення, відео, аудіо, анімації), створення власних уроків (інтеграція різних об’єктів в один формат - презентації, web – сторінки) тощо.


^ ВИВЧЕННЯ МУЗИЧНОГО МИСТЕЦТВА У 2012-2013 Н.Р.

(за матеріалами МОН, РОІППО)

Початкова школа

У 2012/2013 навчальному році вивчення мистецьких дисциплін в 1-му класі здійснюватиметься за новими програмами, створеними відповідно до нового Державного стандарту початкової загальної освіти, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2011 № 462:

 • «Музичне мистецтво» авт. Л.Хлєбнікова, Дорогань Л. О., Івахно І. М., Кондратова Л. Г., Корнілова О. В., Лобова О. В., Міщенко Н.І.;

 • «Образотворче мистецтво» авт. Шмагало Р.Т. Марчук Ж.С. , Вачкова І.Б., Чорний О. В. , Гнатюк М. В.

 • «Мистецтво» авт. Масол Л.М., Гайдамака О.В., Очеретяна Н.В., Дмитренко О. М.

Програми розміщені на офіційних веб-сайтах Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України (www.mon.gov.ua), Інституту інноваційних технологій і змісту освіти (www.iitzo.gov.ua ), видруковані у видавництві «ВД «Освіта», 2012 р. та фаховому науково-методичному журналі «Мистецтво та освіта» (№№ 1-4 за 2012 рік).

З метою підвищення якості викладання предметів художньо-естетичного циклу у початковій школі, під час комплектації педагогічних працівників рекомендується передбачити годинне навантаження з музики насамперед учителів, які мають спеціальну освіту (вчитель музики).

У 2011 році відповідно до нових програм почалося створення нового покоління підручників. Зокрема, відповідно до результатів Всеукраїнського конкурсу рукописів підручників для учнів 1-4 класів загальноосвітніх навчальних закладів Міністерством рекомендовано використовувати у навчально-виховному процесі загальноосвітніх навчальних закладів такі підручники для 1 класу:

 • «Мистецтво» авт. Масол Л.М., Гайдамака О.В., Очеретяна Н.В. вид-во «Генеза»;

 • «Музичне мистецтво» авт. Аристова Л.С., Сергієнко В.В., вид-во ВД «Освіта»;

 • «Музичне мистецтво» авт. Лобова О.В., вид-во «Школяр»;

 • «Музичне мистецтво» авт. Ростовський О.Я., Островський В.М., Сидір М.В., вид-во «Навчальна книга - Богдан»;

 • «Музичне мистецтво» авт. Кондратова Л.Г., вид-во ВД «Основа»;

З метою підвищення якості викладання предметів художньо-естетичного циклу у початковій школі, під час комплектації педагогічних працівників рекомендується передбачити годинне навантаження з музики, образотворчого мистецтва та інтегрованого курсу «Мистецтво» насамперед учителів, які мають спеціальну освіту за дипломом (учитель музики, учитель образотворчого мистецтва).

У 1-4 класах з предметів художньо-естетичного циклу домашні завдання учням не задаються і в журналі не записуються.


Основна школа

В основній школі навчання з мистецьких дисциплін здійснюватиметься за програмами «Музичне мистецтво. 5-8 кл.» (авт. Б.Фільц та ін.) та «Образотворче мистецтво. 5-7 кл.» (авт.. Е.Бєлкіна та ін.) (вид. «Перун», 2005 р.; www.mon.gov.ua).

Варіантом викладання мистецтва в основній школі є інтегрований курс «Мистецтво», що вивчатиметься за програмою «Мистецтво. 5-8 кл.» (вид. «Перун», 2005 р.) (авт. Л. Масол та ін.) Програма інтегрованого курсу “Мистецтво” передбачає об’єднання традиційних предметів “Музичне мистецтво” і “Образотворче мистецтво”, які виступають домінантними, з уведенням елементів синтетичних видів мистецтва - хореографії, театру, кіномистецтва на основі спільного для різних видів мистецтва тематизму, тезаурусу тощо.

Звертаємо увагу на те, що письмові тематичні перевірки (контрольні, самостійні роботи) з музичного мистецтва не проводяться. Тематична атестація проводиться двічі на семестр та виставляється в журналі в окрему колонку без дати. Деякі теми програм з музики (музичного мистецтва) розраховані на вивчення впродовж семестру. У цих випадках з метою узагальнення вивченого доцільно здійснювати проміжне оцінювання навчальних досягнень учнів. При виставленні тематичної оцінки враховуються всі види навчальної діяльності учнів, що підлягали оцінюванню протягом вивчення теми. Тематична оцінка не підлягає коригуванню. Семестрове оцінювання здійснюється на підставі тематичних оцінок. При цьому мають враховуватися динаміка особистих навчальних досягнень учня (учениці) з предмета протягом семестру, важливість теми, тривалість її вивчення, складність змісту тощо. Семестрова оцінка може підлягати коригуванню.


^ ІНФОРМАЦІЙНЕ ТА НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ


Сайти, присвячені українському музичному мистецтву:

 http://spiv.org.ua/  Назва: Хоровий спів в Україні. На сайті – інформація про хоровий спів в Україні, видатних хорових композиторів, диригентів, хормейстерів, регентів, хори; новини хорового життя; хорові фотогалереї, аудіогалереї, відеогалереї; анонси хорових подій тощо.  http://folk.org.ua/ Назва: Українська Автентична Музика. Присвячений темі збереження унікальної народної музичної спадщини України.

http://www.classic-music.ru/ містить такі розділи: композитори (біографії і творчі портрети); виконавці (диригенти, співаки, піаністи, скрипалі, віолончелісти та ін.); факти (цікаві та маловідомі факти з життя видатних особистостей); афоризми (висловлювання видатних особистостей); інструменти (енциклопедія старовинних і сучасних інструментів); словник музичних термінів; наші проекти (кращі сайти про класичну музику).

 http://kobzari.org.ua/ Назва: Національна спілка кобзарів України. Кобзарі сучасності. Це - офіційний сайт Національної спілки кобзарів України. Тут можна знайти музичні записи, ноти та іншу інформацію про кобзарство.

http://gomin.uazone.net Назва: " Гомін" - архів української народної пісенності.


Основні програми, підручники та навчальні посібники

 • «Музичне мистецтво» авт. Л.Хлєбнікова, Дорогань Л. О., Івахно І. М., Кондратова Л. Г., Корнілова О. В., Лобова О. В., Міщенко Н.І.;

 • «Образотворче мистецтво» авт. Шмагало Р.Т. Марчук Ж.С. , Вачкова І.Б., Чорний О. В. , Гнатюк М. В.

 • «Мистецтво» авт. Масол Л.М., Гайдамака О.В., Очеретяна Н.В., Дмитренко О. М.

 • «Мистецтво» авт. Масол Л.М., Гайдамака О.В., Очеретяна Н.В. вид-во «Генеза»;

 • «Музичне мистецтво» авт. Аристова Л.С., Сергієнко В.В., вид-во ВД «Освіта»;

 • «Музичне мистецтво» авт. Лобова О.В., вид-во «Школяр»;

 • «Музичне мистецтво» авт. Ростовський О.Я., Островський В.М., Сидір М.В., вид-во «Навчальна книга - Богдан»;

 • «Музичне мистецтво» авт. Кондратова Л.Г., вид-во ВД «Основа»;

 • «Музичне мистецтво» для 5,6,7,8 класів авт. О.Волошина, О.Мільченко, А.Левченко;

 • «Музичне мистецтво» для 5,6 класів авт. О.Лобова;

 • «Музичне мистецтво» для 7,8 класів авт. Г.Макаренко, Т.Наземнова та ін.
Схвалено радою навчально-методичного центру

Протокол № 1 від ___.08.12 р.

Схожі:
База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації