Поиск по базе сайта:
Сценарій тематично-просвітницького заходу, присвяченого 65-річчю Української Повстанської Армії icon

Сценарій тематично-просвітницького заходу, присвяченого 65-річчю Української Повстанської Армії
Скачати 136.18 Kb.
НазваСценарій тематично-просвітницького заходу, присвяченого 65-річчю Української Повстанської Армії
Дата конвертації01.02.2013
Розмір136.18 Kb.
ТипСценарій


ЛЬВІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР
НАРОДНОЇ ТВОРЧОСТІ І КУЛЬТУРНО-ОСВІТНЬОЇ РОБОТИ


У П А М ’Я Т І Н А Р О Д У


(сценарій тематично-просвітницького заходу, присвяченого

65-річчю Української Повстанської Армії)


Сценарій : Л.Антончик

Редактор : В.Квітневий


Львів - 2007


14 Жовтня 2007 року український народ відзначатиме 65-літній ювілей Української Повстанської Армії. Мобілізуючими осередками щодо організації урочистостей з нагоди ювілею УПА мають стати Народні доми області.

Сценарій масового заходу «У пам"яті народу» допоможе працівникам установ культури повніше донести до людей правдиву історію героїчної боротьби Української Повстанської Армії з німецько-фашистськими і більшовитськими поневолювачами нашого краю.

До масового заходу необхідно залучити ветеранів УПА, що брали участь у визвольній боротьбі. В Народних домах рекомендуємо створити виставки фотографії і документів про героїчну історію УПА, спогадів і листів учасників тих подій, яких спіткала нелегка доля і довге ув"язнення в катівнях і таборах Сибіру.

На сцені Народного дому – образ Пресвятої Богородиці (Покрови), під образом напис - «65-річчя УПА»


На сцені ведучі.


Ведуча Цього року народ в Україні, як і вся національно свідома зорганізована спільнота поза її межами, відзначає 65-ту річницю створення Української Повстанської Армії – першої збройної сили, яка в період Другої світової війни стала на захист гнобленого і тероризованого українського населення і вела кількалітню завзяту боротьбу проти німецьких та московських окупантів.


Ведучий Ряди Української Повстанської Армії поповнювали люди з усіх земель України, з різних суспільних верств, професій та політичних переконань. Їх єднала одна ідея – гаряча любов до України.


Ведуча Бажання волі для свого народу і Батьківщини скріплювало завзяття, давало силу та витривалість у цій боротьбі, перетворюючи їх у незламних борців за волю й самостійність України.


Ведучий Українська Повстанська Армія утвердилася в 1942 році, як вияв волі і протесту українського народу проти гітлерівських і московських окупантів.


Ведуча Організація Українських націоналістів керована Степаном Бандерою, була єдиним організатором і керівником УПА.


Ведуча: Перший відділ Української Повстанської Армії організовано на Поліссі, у жовтні 1942 року Сергієм Качинським (Остапом), він був сином православного священика, колишній старшина польської армії.


Ведучий Українська Повстанська Армія боролася за Українську Самостійну Соборну державу і за те, щоб кожна нація жила вільним життям у своїй власній, самостійній державі.


Читець Родились ми великої години

з пожеж війни, із полум"я вогнів.

Кормив нас біль по втраті України

І вів нас бунт і гнів на ворогів.


І ось ідемо у бою життєвому

міцні, тверді, незламні, мов граніт.

Бо плач не дав свободи ще нікому...

А хто борець, той здобуває світ.


Не хочемо ні слави, ні заплати.

Заплатою нам – розкіш боротьби.

Солодше нам за волю умирати,

Як жити в путах, мов німі раби.

(О.Бабій «Марш»)


На сцену виходить вояк у формі сотника УПА з автоматом на грудях.


-«Я воїн Української повстанської Армії, взявши в руки зброю, урочисто клянусь своєю честю і совістю перед Великим Народом Українським, перед святою Землею Українською, перед пролитою кров’ю усіх Найкращих Синів України та перед Найвищим Політичним Проводом Народу Українського: Боротися за повне визволення всіх українських земель і українського народу від загарбників та здобути Українську Самостійну Соборну Державу...»


Ведучий Скільки їх, які отак клялись, молодих, життєрадісних, сповнених мрій полягло в жорстокій, нерівній боротьбі. І не погладять їх більше теплі ласкаві материнські руки, не почують доброго мудрого батьківського слова, не прийде не поцілує кохана дівчина. Ворожі кулі обірвали їхнє життя.


Читець Він першим падав у безсмертя,

В одвічну падав круговерть,

Залізні пута рвав уперто,

Коли вели його на смерть.


А як упав – лишив горіти,

Кровинку – іскорки в імлі,

Роздув багаття з неї вітер

На нашій Матері-землі.

Хоч гасять вражі громовиці,

Вогонь, як Фенікс, воскреса,

В нім воля полум"ям іскриться,

Живе й палає в небесах.


Він першим падав у безсмертя,

Сміявсь над урвищем сумним.

За ним лягали другий, третій...

А потім тисячі борців...


Ведуча: Коли ви вмирали. Вам дзвони не грали,

Ніхто не заплакав за вами,

Лиш в чистому полі ревіли гармати,

І зорі вмивались сльозами.

Високі слова поезії Михайла Кураха «Тим, що впали» стали військовою піснею, яка увіковічнила пам’ять про тих, хто віддав життя за волю України.


Ведучий Це про них, відомих і невідомих борців – чоловіків і юнаків, жінок і дівчат – писав Юрій Клен, що вони вмирали «невписаними в книгу слави», і закликав, щоб «помолитися за тих, кого вів кат на смерть», щоб над ними «Господь в небесній твердині простер свої долоні милосердні».


Ведуча Згадаймо тих, що були організаторами боротьби і їх подвиги вписалися золотими літерами в Історію Української Повстанської Армії.


Ведучий Це Тарас Чупринка (Р.Шухевич) – головний командир УПА, генерал-хорунжий. Народився Чупринка в 1907 році в містечку Краковець Яворівського повіту в Галичині. Закінчив Українську Академічну гімназію у Львові, потім навчався у Львівському політехнічному інституті. Людина багатогранна і талановита, чудовий спортсмен. В 1944 р. посідає, крім звання головнокомандувача УПА, також пости Голови Генерального секретаріату УГВР, Генерального Секретаря Військових справ УГВР, Голови Проводу ОУН на українських землях. 5 березня 1950 року Роман Шухевич загинув геройською смертю в бою з більшовиками в с.Білогорща, що біля Львова.


Читець Між небом і землею – мла,

Дрімає ліс в гущавині туману.

Десь тут упав герой УПА,

Десь тут пролита кров багряна.


Тут зупинилася весна,

На мить застигла у розпуці,

Тут впав останній генерал,

Не дав себе в ланці закути.


Схиляю голову в журбі

Моя молитва в небо лине.

До віку вдячний я тобі

Що ти поліг за Україну.

(В.Квітневий «Пам"ять»)


Читець Поклін складаємо тобі,

Великий сину України,

Що ти життя своє віддав

За щастя рідної країни.


Ти вів полки в Карпатських горах

І керував боями сам,

Ти боронив свій рідний нарід

І власним заплатив життям.


Твоє ім"я ми купно славим,

Й усіх синів, що полягли!

І серед символів держави

Живуть: «Євген, Степан й, безстрашний, - Ти!

(М.Попович-Назарук «Тарасові Чупринці»)


Пісня «За Україну з вогнем завзяття»


ВедучаШтаб Української Повстанської Армії очолював генерал-хорунжийПеребийніс. Його справжнє прізвище Дмитро Грицай. Народився 1907 р. У с.Дорожів Самбірського повіту. По закінченні у 1928 році Дрогобицької гімназії вступає до Львівського університету. Служить в польській армії, з відзнакою закінчує польську офіцерську школу.З 1933 року Д.Грицай – керівник Військової Референтури Крайової Екзекутини ОУН. В 1934 – 1936 роках – в"язень Берези Картузької. З липня 1941 р. активний учасник партизанської оборони проти гітлерівців. Навесні 1943р. арештований гестапо. Визволений з тюрми бойовиками ОУН. У серпні 1945р. призначений на пост начальника штабу УПА. Запинув восени 1945 р. в Празі, виконуючи важливу місію.


Ведучий Групою військ «УПА-Північ» командував полковник Клим Савур (Роман Клячківський). Народився у Станіславі. В ОУН вступив ще юнаком. У 1939 – 1941 рр. Був одним із керівників підпільної мережі ОУН в Галичині. У 1941 заарештований чекістами у Львові й у відомому процесі п"ятдесяти дев"яти засуджений до розстрілу. Коли почалася війна, втікає із Бердичівської в"язниці, де кати НКВС мали над ним виконувати вирок. Взимку 1941 -1942 рр. Зайняв пост Провідника ОУН на Північно-Західних Українських Землях. На цьому пості він відіграв важливу роль в організації перших відділів УПА та створення УПА на Поліссі й Волині і став Першим командиром УПА-Північ як полковник Клим Савур. 12 листопада 1944р. Роман Клячківський, Командир УПА-Північ полковник Клим Савур – загинув геройською смертю в бою з більшовицькими окупантами.


Пісня «Коли ви вмирали».


Ведуча Командир УПА-Захід полковник Шелест-Вишитий (Василь Сидор) народився в 1911 р. на Сокальщині. Вчився у Львівському університеті, який не закінчив через переслідування польської поліції. Активний член ОУН ще з гімназійної лави. У 1938 -1939 рр. Перебував у польській вязниці. З 1939 по 1941р. - один із керівників ОУН Львівщини. В 1943 р. командир «УПА-Захід». Одночасно Генеральний Суддя ОУН та крайовий Провідник ОУН на Карпатських Землях. Загинув Василь Сидор – полковник Шелест – 17 квітня 1949 р. в бою з більшовиками.


Ведучий УПА налічувало 40 тисяч бойовиків і 60 тисяч допоміжних структур. Масовий збройний опір не давав можливості німцям вивозити молодь до Німеччини, а також боронив населення від польського і більшовицького терору.


Ведуча Післявоєнний розподіл кордонів приніс Україні ще одну біду. Москва продала комуністичній Польщі 19 тис. кв.км. споконвічної української території з півторамільйонним населенням. Почалося насильне вивезення українців з рідних земель, яке супроводжувалося неймовірним польським терором.


Ведучий В оборону Закерзоння стало біля 5 тисяч воїнів УПА, які чинили такий опір, що Росія, Польща і Чехія у 1947 році виставила проти них понад 20 тисяч війська з танками і літаками. Навіть поляки почали у пресі відзначати неймовірний героїзм бійців Української Повстанської Армії і унікальне мистецтво ведення бою.


Ведуча УПА мала такий великий успіх у боротьбі проти переважаючих сил комуно-фашистів завдяки залізній дисципліні. Так, у курені командира Коника у присутності 800 повстанців був розстріляний воїн, що обікрав поляка.


Ведучий Тікаючи з України, німці задарма пропонували зброю для УПА, щоб стримати натиск Москви. ОУН-УПА відкинули співпрацю з фашистами і заборонили своїм частинам вести будь-які переговори з німцями. Лиш в одному випадку сотник Сосенко пробував вести переговори, за що його поставлено перед польовим судом і розстріляно. УПА – це єдина армія у світі, яка за злочини батьків не карала дітей і жінок.


Ведуча Бачачи, що місцеве населення активно підтримує УПА, більшовики пішли на страшну підлість. Підготували 156 спецгруп лжебандерівців, у кількості 1763 чоловік. Ці озвірілі бандити в жахливий спосіб грабували, мордували і вбивали невинних людей, видаючи себе за воїнів УПА.


Пісня «Гей степами».


Ведучий Людина повинна боротися за правду і волю, за своє щастя та думати, що залишить після себе для майбутніх поколінь. Бог призначив границі людського оселення, і хто стає на їхній захист, чинить найбільший героїзм. Ось що казав римський полководець Катон: «Я боровся не за свою свободу, а за свободу вітчизни, і таке завзяття виявив не задля того, аби самому бути вільним, а щоб жити серед вільних».


Ведуча Тисячі воїнів УПА йшли на боротьбу з однією думкою – здобудем Україну, або загинем у боротьбі за її волю. Ось що описує Валентина Миронцова, ветеран війни і праці з села Октябрське Тульської області Російської федерації: «Перебуваючи у відрядженні в Рівному, я стала випадковим свідком, коли привезли на автомашині групу бійців УПА і повісили на моїх очах. Усі вони мужньо зустріли смерть, я б сказала, героїчно. Жоден з них не просив помилування. І що мене особливо вразило – всі вони вмирали приймаючи мученицьку смерть зі словами «Слава Україні». Блискавично сяйнула думка: хіба можуть так мужньо вмирати «бандити», як їх називала комуністична пропаганда? Так ідуть на ешафот лише хлопці, які палко люблять свою землю, свій народ, прагнуть звільнити свою землю від окупантів. І я подумала: то хто ж бандити – ті, що вмирають за вільну Україну, чи ті, що прийшли на цю землю і творять злодійства? Я схиляю свою голову перед тими, молодими мучениками, які 65 років тому віддали своє молоде життя за незалежну, вільну Україну».


Пісня «Тихо спіть, лицарі» на слова Т.Вільшинки


Ведучий Загальновідомий факт, що в рядах УПА поруч українців боролися і євреї. Сьогодні в Ізраїлі проживає Стелла Кренцбах. Вона пообіцяла собі інформувати світ про українців та їхню геройську УПА. «Те, що я сьогодні живу, я завдячую лише Богові і УПА. Членом героїчної УПА я стала 7.11.1943 року. У нашій групі я нарахувала 12 євреїв, з них 8 лікарів». Виконуючи особливе завдання, Стелла попала більшовикам в руки. Її довго катували і, нічого не дізнавшись, засудили до смертної кари. Воїни УПА напали на тюрму і звільнили Стеллу. Після запеклих боїв у жовтні 1946р. Вона дісталася до Австрії, а згодом до Палестини. «Я звертаюся до свободолюбного світу й остерігаю його, щоб не легковажив собі українського питання, бо тільки вільна Українська Держава буде запорукою і доказом справедливого миру в світі».


Ведуча Ще один спогад підполковника у відставці з міста Радомисль Миколи Крепченка: «Я виховувався в дусі радянського патріотизму і був повний злості й ненависті до бандерівців. Будучи командиром батальойону півтора року, воював з ними на Львівщині. Ми, звичайно, були поінформовані, що УПА - армія добре організована: всі вояки розбиті на одиниці, непогано розвинута розвідка, конспірація, служба безпеки, майже в кожному селі є боївки. Ще казали, що бандерівці служили фашистам. Я і мої солдати вірили тому. У бою ми захопили підшивки бандерівських газет. Читаю і очам своїм не вірю: в одному місці вояки УПА підірвали німецький ешелон, у другому – розгромили німецький гарнізон, у третьому – перехопили ешелон, який віз людей у німецьке рабство... Які ж вони пособники фашистів, коли б’ють їх? Та й фашисти не милували бандерівців. Тоді перший сумнів закрався в мою голову. Зізнаюсь, я вже тоді зрозумів, що бандерівці не ті люди, якими їх виставляли наші командири. Я воював проти патріотів України, котрі перед полоном надавали перевагу смерті. І вмирали як патріоти України».


Читець Слава і честь вам, борці за свободу

Герої ідеї святої,

Славне лицарство, орли України,

Слава і честь вам, герої.


Ви честь України і прадідів славу

Геройством своїм воскресили.

Завзяття, відвагу і мужність

Нащадкам у спадку лишили.


Ви силу ворожу, і зброю, і підступ,

Відвагою перемагали,

Наїзників били, - народ боронили,

Свободу для всіх здобували.


Коли ж у безвихідь в борні попадали,

То ласки в катів не благали,-

Останнім набоєм у бою стрілялись,

Гранатами себе зривали.


Ви чином геройським і словом гарячим

Усіх закликали до бою.

Ми йдемо на поміч, на зміну, вам друзі,

Смерть катові! Слава героям!

(Т.Вільшинка «Слава героям»)


Пісня «Ви жертвою в бою нерівнім лягли...»


Ведуча Українська Повстанська Армія – явище феноменальне в цілій історії людства. Жодна армія світу не до порівняння з тією жертовністю та високою організованістю, що їх виявили воїни УПА.


Ведучий Знаменитий французький Президент генерал де Голь сказав: «Якби я мав таку армію, яку має ОУН, німецький чобіт не топтав би французької землі».


Ведуча Генерал Роман Шухевич був першим у світі, хто рішуче виступив проти застосування атомної зброї. Весною 1944 року бандерівці запросили на нараду одного професора фізика, родом з-під Яворова, з науковою доповіддю. Після його виступу Шухевич сказав: «Такої зброї людям не треба, вона нищитиме все і всіх поспіль, винахід її – це найбільший злочин проти всього людства, проти всіх народів. То ж чи не злочинцями найвищої категорії є вчені, які придумують те, що не допомагає людям, а знищує їх, руйнує все довкола і може перетворити нашу землю на пустелю?»


Ведучий Упродовж багатьох років партійні ідеологи ототожнювали Українську Повстанську Армію з нацизмом і фашизмом. В червні 1947 року було укладено договір між СРСР, Польщею та Чехословаччиною про спільну боротьбу з Українською Повстанською Армією.


Ведуча Але є документи, які більш ніж переконливо свідчать про героїчну боротьбу УПА з фашистськими загарбниками. В «Історії Українського війська», виданій у Вінніпегу в 1953 році, наводиться наказ генерала Тараса Чупринки до вояків УПА: «Великий вклад у перемогу над Німеччиною внесли й Ви, Українські повстанці. Ви не допускали, щоб німець свобідно господарив на українській землі і вповні її використовував для своїх загарбницьких цілей. Ви не дозволяли йому грабувати українські села, не допускали до вивозу в Німеччину. Ваша караюча рука гідно відплачувала за розстріли й палення сіл. У боротьбі з Німеччиною наша Українська Повстанська Армія зорганізувалася і пройшла першу бойову школу».


Ведучий Після війни почалися масові репресії проти українського населення в Західній Україні. І знову на його захист стала УПА. Наведено лише один приклад: 20 – 21 жовтня 1947 року був запланований вивіз у Сибір і Казахстан 800 тисяч українців. І саме тому, що націоналістичне підпілля мало докладні дані про терміни вивозу і списки людей і таким чином вдалося 500 тисяч українців зберегти від депортації.


Ведуча У будь-якій іншій державі людям, які боронили цю державу від кривавих наїздників, уже б давно віддали належне. А в нас ще досі існує цей незбагненний для нормального розуму парадокс: люди, які жертвували життям задля незалежності своєї Батьківщини, сьогодні саме в незалежній Батьківщині мусять чекати якоїсь реабілітації. Від кого і за що?!


Ведучий Однак, факт залишається фактом,- Українська Повстанська Армія донині не визнана воюючою стороною в Другій світовій війні. Не визнано її історичного внеску у боротьбу з фашистами, а колишні вояки УПА нині є найменш соціально захищеною категорією населення.


Ведуча 22 жовтня 1993 року Верховною Радою України був прийнятий закон «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в якому відзначається, що бійці УПА, які брали участь у бойових діях проти фашистських загарбників на тимчасово окупованій території України в 1941 -1944 роках, визнаються особами, які належать до учасників бойових дій».


Ведучий Але і в цьому законі багато недомовленостей, багато питань, на жаль не вияснені законом, бо закон цей є партикулярний. А партикулярні закони – це закони скоріше політичного ніж правового характеру.


Ведуча: Тим, що в могилах вічна слава!

Для нас свята їх кров буде.

А тим живим – велика шана

Для нас повіки не умре.


(Діти вручають ветеранам квіти)

Хор виконує гімн «Ще не вмерла Україна»


__________________________________________________________________

Використана література:


  1. «Українська думка» «Визнання Української Повстанської Армії воюючою стороною», стор.6, 17 жовтня 2002 р., тижневик із Лондона.

  2. Ігор Буркут «А ми тую славу збережемо», видавнича спілка «Час», Чернівці 1992 р.

  3. Л.Антончик «Ми зродилися з крові народу» та «Славою овіяна», сценарії масових заходів, приурочених Українській Повстанській Армії за 1992 та 2002 роки.

  4. Літопис Української Повстанської Армії, том 25 «Пісні УПА», спільне українсько-канадське підприємство «Літопис УПА» 1996 – 1997 р.

  5. Петро Мірчук «Українська Повстанська Армія» 1942 -1952 документи і матеріали, Львів 1991 р.Людмила Антончик

провідний методист Львівського державного

обласного центру народної творчості

і культурно-освітньої роботи
Схожі:
База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації