Поиск по базе сайта:
Посібник призначений учителям біології, керівникам шкіл icon

Посібник призначений учителям біології, керівникам шкіл
Скачати 237.19 Kb.
НазваПосібник призначений учителям біології, керівникам шкіл
Дата конвертації05.07.2013
Розмір237.19 Kb.
ТипДокументи

В посібнику розглядається питання внутрішнього озеленення школи , рекомендації по вирощуванню рослин та використання їх при вивченні біології, природознавства, географії .


Посібник призначений учителям біології, керівникам шкіл.
Зелені рослини в школі


Майже половину, а то й більше часу учні, вчителі проводять у школі . Звісно, хочеться, щоб кожен клас був красивим , затишним , сприяв здоров’ю . І тут на допомогу приходять наші зелені друзі - кімнатні рослини й квіти .

Квіти - уособлення дивної , неперевершеної майстерності природи . Приємні пахощі , принадність фарб , витончена форма квітки – все це дуже позитивно діє на наші емоції та загальний психологічний стан . Вирощування квітів створює у людини хороший настрій ,розкриває її естетичні смаки , привчає любити природу , все чудове і прекрасне ,що є на Землі.

Чим вищий життєвий рівень у нашій країні тим, тим більша потреба людей у квітах . Вони не тільки прикраса , а й джерело здоров’я .

Нині кімнатні рослини – важлива складова інтер’єру не тільки житлових приміщень , а й виробничих приміщень , шкіл .


Зелені рослини в школі мають велике значення не тільки для створення затишку , естетичного виховання учнів , а й широко використовуються при вивченні природознавства , географії і особливо біології .

Добре підібрані рослини завжди привертають увагу учнів, котрі з великим бажанням спостерігають та доглядають за ними .

Велика пізнавальна й виховна роль кутка живої природи підтверджена шкільною практикою. Кожен учитель прагне створити куток живої природи — матеріальну базу викладання біології.

^ ВИБІР МІСЦЯ

Для рослин бажано виділити світлу кімнату з вікнами на південь чи південний схід, в якій можна не тільки розмістити мешканців кутка живої природи, а й проводити індивідуальні та групові заняття з учнями .

У нашій школі , куток живої природу розташований біля вікон , і в коридорі поблизу кабінету. В такому випадку видовий склад декоративних рослин можна значно збільшити, що дасть можливість широко використовувати їх у навчально-виховному процесі.

^

ДОБІР РОСЛИН


Залежно від умов розташування кутка живої природи вчитель повинен добирати і його мешканців. Як правило, створення кутка починається з добору рослин. Учитель відбирає найтиповіших представників, на прикладі яких можна пояснити багато явищ природи, наприклад добір рослин з найхарактернішими морфологічними ознаками органів (форма коренів, листків, стебел, квіток або плодів).

Для характеристики систематичних одиниць добирають представників родин, родів і видів, які вивчаються в курсі біології (дводольні, однодольні, спорові, з родин хрестоцвітих, розоцвітих, пасльонових, злаків тощо).

Дуже важливо дібрати й такі рослини, які можна використовувати для демонстрування фізіологічних дослідів або проведення спостережень (пересування води по стеблу, фотосинтез, транспірація та ін.).

Бажано добирати кілька представників таких рослин, щоб можна було на їх прикладі розкрити деякі питання екології (рослини пустинь, вологих місць, водойм, рослини тіневитривалі й світлолюбні тощо). Щоб збільшити різноманітність рослин, з яких можна вибрати найцікавіші, ми організували конкурс під девізом «Квіти в дарунок школі». Конкурс оголосили. весною, а підсумки підвели у вересні, коли учні прийшли в школу. За умовами конкурсу школярі виростили цікаві (з їх точки зору) рослини й пояснили, чому вони вибрали саме їх.
^

Рослини в школі


З великої різноманітності рослин для кутка живої природи потрібно відібрати ті, які відповідають таким вимогам.

1. Можуть використовуватися в навчальному процесі.

2. Широко розповсюджені й доступні для придбання.

3. Невибагливі до умов вирощування.

4. Не займають багато місця й декоративні.

5. Легко розмножуються в кімнатних умовах.

Видовий склад кімнатних рослин настільки різноманітний, що вчитель може дібрати рослини як для південних вікон кабінету біології, так і для північних вікон в інших приміщеннях

школи.

У приміщеннях з північною орієнтацією вікон добре ростуть представники папоротей: нефролепіс, птерис, адіант тощо.

При недостатньому освітленні можна вирощувати й деякі види гарно квітучих і декоративно-листяних рослин — сенполію, стрептокарпус, клівію, фатсію (аралію), аспідистру, маранту та ін. , а також хвойні рослини—кипарисовик, криптомерію, араукарію тощо.

Для нормального росту й розвитку кімнатні рослини потребують доброго освітлення, особливо такі, як колеус, каланхое, цнперус, бугенвілія, пасифлора, різні види кактусів, пальм та інших рослин .

При вирощуванні кімнатних рослин треба знати, що всі вони, в тому числі й світлолюбні, напровесні можуть бути пошкоджені яскравим сонячним промінням. Через це в ранньовесняний період рекомендується притіняти рослини, особливо опівдні.

Нерідко в добре освітлених кутках живої природи школи створюють гірки сукулентних рослин. Сукуленти можна дібрати з різних родин — кактусових, товстолистих, лілійних, молочайних, красулевих та ін. Усі вони пристосовані до життя в умовах гострої недостачі вологи. Одним з таких пристосувань є запасання води в організмі.

Усі сукуленти поділяються на листкові й стеблові. Перші — алое, гастерія, гавортія, седум, ехеверія та ін.— запасають воду в м'ясистих листках; другі — кактуси, стапелії тощо — нагромаджують воду в товстих стеблах.

Учнів, як правило, цікавить повільний ріст сукулентів. Пояснюється він тим, що в цих рослин уповільнена транспірація, з чим і пов'язане уповільнення безперервного руху пластичних і мінеральних речовин по рослині. Отже, фізіологічні процеси в сукулентних рослин уповільнені, тому й ріст їх повільніший.

Майже всі сукуленти ростуть на твердій, не дуже поживній земляній суміші (глинястої, листяної, перегнійної землі з такою ж кількістю крупнозернистого піску).

При поливанні не слід допускати потрапляння води в листкові пазухи — це призводить до загнивання рослин. Надмірне поливання влітку й недостатнє освітлення взимку викликають витягування рослин.

Серед великої різноманітності декоративних рослин для кабінету біології можна вибрати багато ампельних і витких рослин. Розмістивши їх в оригінальних кашпо, на пристінних поличках, підставках, можна зробити затишним, естетично привабливим не тільки кабінет, а й суміжний з ним коридор чи вестибюль школи.

Широкий асортимент ампельних і витких рослин дає можливість дібрати найпридатніші для приміщень з різним освітленням. Підходять філодендрон, традесканція, цисус (кімнатний виноград), аспарагус, дзвоники рівнолисті, а поро кактус та ін.

Зупинимось на характеристиці рослин, найбільш придатних для кутка живої природи.

Бальзамін . Родина бальзамінових. Батьківщина його—о. Занзібар (Танзанія), тропічна Африка.

Широкого розповсюдження набули дві форми бальзаміну — однорічна й багаторічна.

Для кабінету цікаво мати розквітлі рослини, тому насіння однорічного бальзаміну слід висіяти влітку чи восени (зацвітає рослина через 3—4 місяці після посіву).

Штучно запиливши квітки рослини, що рясно цвіте, можна спостерігати, як утворюються плоди і яке вони мають пристосування до розповсюдження Ця форма бальзаміну добре росте і в квітниках, і на клумбах.

Не менш цікава для шкільного кабінету біології й багаторічна форма бальзаміну, яка розмножується як насінням, так ї стебловими живцями.

Живці, що вкоренилися, краще висаджувати в парниковий чи кімнатний грунт. Влітку рясно поливати, не допускаючи пересихання земляної грудки. Взимку—помірне поливання. Рослини, вирощені з літніх живців, добре цвітуть узимку.

Маючи в кабінеті бальзамін, можна використати його під час пояснення пристосування рослин до умов середовища, характеристики однорічної та багаторічної рослин, вивчення теми «Листок» (форми листків). На бальзаміні легко демонструвати рух забарвленої води по судинах стебла до листків.

Особливо це добре помітно на молодій частині стебла, в якій видно рух поживних речовин і води.

Можна використати бальзамін і при вивченні теми «Розмноження рослин».

^ Бегонія королівська . Родина бегонієвих . Батьківщина її — вологі тропічні ліси островів Ява, Мадагаскар. Серед багатьох видів бегонія королівська виділяється красивим листям, заради якого й вирощують її як кімнатну культуру.

Цвіте вона непоказними квітками, які іноді зрізають, щоб не виснажувалось листя. Можна використати бегонію як приклад однодомної рослини, тому що на одному квітконосі в неї зустрічаються тичинкові й маточкові квітки.

Утримують бегонію в теплому й вологому приміщенні, з достатнім освітленням, захищаючи від прямих сонячних променів (особливо влітку).

Гарно росте бегонія рекс у вологій камері, де. легко регулювати вологість і освітлення. Навесні її пересаджують в удобрену ґрунтову суміш з рівних частин листяного, парникового, дернового грунту й піску.

Бегонію королівську використовують під час вивчення форми листків і жилкування.

Різну форму клітин, як правило, демонструють на препаратах, приготовлених із черешка листків бегонії. Забарвлення листкової пластинки, вирости на листках та інші пристосування до . життя в умовах вологого тропічного лісу можна показати при вивченні ряду тем ботаніки й загальної біології.

Бегонія королівська — добрий матеріал для вивчення вегетативного розмноження.

^ Бегонія завждиквітуча . Родина бегонієвих. Батьківщина — Південна Америка. На відміну від бегонії королівської бегонія завждиквітуча приваблива рясним і тривалим цвітінням, за що й дістала свою назву.

Цей вид бегонії вирощують на сонячному вікні при частому поливанні. Розмножують переважно стебловими живцями, хоча можна розмножувати й насінням.

З бегонією завждиквітучою в кутку живої природи можна поставити багато дослідів для з'ясування утворення додаткових коренів, впливу умов зволоження на ріст і розвиток рослини, а також з вегетативного розмноження.

^ Восковий плющ, або гойя м'ясиста « Родина ластівневих. Батьківщина — тропічна Азія й Австралія. Становить інтерес як ліана з супротивне розміщеними блискучими, шкірястими й товстими листками. Рослина добре витримує сухе повітря, але влітку потребує доброго поливання. В інші пори року її поливають помірно. При хорошому освітленні цвіте щорічно. Квітки духмяні, мають вигляд воскових зірочок, зібраних у суцвіття, тому в народі цей плющ іще називають «вощанка».

Навесні рослини пересаджують у глинясто-дерновий ґрунт з домішкою торфового

Розмножують весною стебловими живцями, висадженими в ящик або горщики з піском.

У процесі вивчення біології восковий плющ можна використати на багатьох уроках як приклад пристосування рослин до випаровування, тому що листки з товстою кутикулою і восковим нальотом зменшують випаровування вологи. Під час вивчення розміщення листків па рослині можна поставити досліди й провести спостереження за цвітінням і розмноженням цієї рослини.

Колеус . Родина губоцвітих. Батьківщина — Південна Азія, острів Ява.

Рослина приваблює оригінальним забарвленням і чотиригранними стеблами.

Добре росте при сонячному освітленні і щедрому зволоженні. При недостачі світла листя втрачає строкатість, а новоутворені листки можуть бути зовсім зеленими.

З колеусом - доцільно поставити досліди, які показують швидке вкорінення живців, вплив світла на забарвлення листя, а також використати як приклад рослини з супротивним листорозміщенням і чотиригранною формою стебла.

\/ Монстера смачна . Родина ароїдних. Батьківщина — тропіки, Південна Америка.

Монстера виростає великих розмірів і займає багато місця. Вона вологолюбна й тіневитривала. Розмножується стебловими живцями, які добре вкорінюються в теплому приміщенні. Молоді рослини пересаджують весною в земляну суміш, яку готують у рівних пропорціях з дернового, листяного й перегнійного грунту

з домішкою піску.

На монстері можна демонструвати повітряне коріння й водяні продихи ( гідатоди ), з якими пов'язаний «плач» рослини, а також метаморфози листя та своєрідний ріст стебла й листка. Традесканція гвіанська Родина комелінових. Батьківщина — тропіки Південної Америки.

Рослина невибаглива до умов вирощування, може легко витримувати затінення й зміни кімнатної температури, через що набула широкого розповсюдження як декоративна рослина.

Традесканція добре росте в горщику з парниковим грунтом чи в банці з водою, утворюючи при цьому багато додаткових коренів.

Традесканція — цікавий об'єкт для біологічних спостережень і вивчення деяких тем з ботаніки й загальної біології (наприклад, приготування препарату руху цитоплазми, клітини кореневих волосків, кореневого чохлика, продихів листка).

Можна використовувати у шкільній практиці й інший вид традесканції — зебровидної (зебрина) . Вона декоративніша завдяки строкатим листкам.

^ Циперус черговолистий Родина осокових. Батьківщина — Африка.

Ця рослина приваблює тригранними довгими стеблами з густо розміщеними лінійними листками на верхівці. Як рослина прибережних І болотистих місць, циперус потребує щедрого поливання. Щоб земля не пересихала, горщик з рослиною ставлять

у піддонник з водою.

Як об'єкт шкільного вивчення циперус становить певний інтерес, на ньому можна показати наявність повітроносних тканин у стеблі й повітряних камер у коренях. Циперус має своєрідне

вегетативне розмноження.

Із сплячих бруньок у пазухах кільчастих листків розвиваються нові рослини, які можна висаджувати в грунт, розмножуючи таким чином циперус. Цікаво спостерігати реакцію цієї рослини

на рух повітря (наближаючись до нього, можна спостерігати, як ворушиться листя).

Аспарагус, або спаржа Родина лінійних. Батьківщина — Капська область, південь Африки.

У кутках живої природи переважно вирощують два види аспарагуса — перистий і Шпренгера. Обидва види надзвичайно. декоративні, особливо коли розміщені в амплях (кашпо). Ці рослини добре ростуть у напівзатінених місцях. Небажані прямі сонячні промені (особливо влітку) й пересихання земляної грудки, що найчастіше спричиняє пожовтіння стебел. Узимку погано переносить сирість. Пересаджують аспарагус навесні, збільшуючи місткість горщика. Ґрунтова суміш готується з рівних частин перегнійного, дернового, торфового грунту та піску.

Як ботанічний об'єкт аспарагус цікавий тим, що в нього роль листя виконують маленькі гілочки, які виростають Із пазух недорозвинених листків. Ботаніки називають їх листовидними кладодіямн. Цікаво показати учням на корінні бульби з тканиною,

що запасає воду, а також використати аспарагус як приклад дводомної рослини.

Аспідистра . Родина лілійних. Батьківщина — субтропічні ліси Південно-Східної Азії.

Аспідистра легко витримує затінення й зниження температури, може рости в будь-якому грунті, та найкраще — в дерновій і торфовій суміші з невеликою домішкою піску.

Як об'єкт вивчення аспідистра цікава своїми кореневищами з численними бруньками й густо усадженими на них листками, в

яких можна спостерігати зміну кількості хлорофілу залежно від освітленості.

Увагу учнів привертає цвітіння аспідистри. Квітки її не піднімаються над рівнем грунту, через це запилюються комахами, що повзають по землі; розмножується поділом кореневища. Аспі-

дистру можна вирощувати в будь-якому, навіть найтемнішому кутку шкільного приміщення.

^ Ломикамінь пагононосний Родина ломикаменевих. Батьківщина — Східна Азія (Японія, Китай).

Рослина приваблює декоративністю й невибагливістю. При помірному поливанні росте в будь-якому грунті, та краще вирощувати її в ґрунтовій суміші перегною з піском.

У шкільній практиці ломикамінь можна демонструвати як приклад повзучого стебла, прикореневої розетки листків, вегетативного розмноження за допомогою вусів і організувати спостереження за цвітінням рослини.

^ Квасениця Деппі Родина квасеницевих. Батьківщина — Південна Європа.

Квасениця не витримує високої температури і добре росте в прохолодному, світлому приміщенні .Квасеницю розмножують бульбочками, які утворюються на корінні старих рослин. Ознайомлення учнів з розмноженням квасениці становить певний інтерес. Ще більшу цікавість викликають спостереження за рухом трійчастої листкової пластинки і тривалістю цвітіння взимку.

Пеларгонія, або герань, зональна . Родина геранієвих. Батьківщина—Південна Африка,

Капська область.

Пеларгонія — витривала рослина, добре росте не тільки як кімнатна культура, а й може бути окрасою клумб, квітників. На відкритому повітрі рясно цвіте протягом майже всього вегетаційного періоду.

Рослина потребує щедрого поливання й сонячного світла. При вегетативному розмноженні добре живцюється, тому бажано щорічно вирощувати молоді рослини, а старі весною коротко обрізати. Для пересаджування готують ґрунтову суміш з листяного, дернового грунту та піску в рівних частинах.

Нерідко в кутках живої Природи зустрічається інший, не менш цікавий вид— пеларгонія запашна Вона погано росте при яскравому освітленні, через це її вирощують на затіненому чи північному вікні.

Обидва види пеларгонії використовуються в шкільній практиці. Можна показати кореневий тиск, провести досліди з випаровування води листками, добування ефірної олії з листя» вегетативного розмноження стебловими живцями тощо. На листках пеларгонії зональної дістають крохмальні фігури (фотографії).

^ Узамбарська фіалка, або сенполія . Родина геснерієвих. Батьківщина—Африка (Узамбарські гори).


Останнім часом узамбарська фіалка як кімнатна культура стала однією з поширених рослин. Це пояснюється тим, що рослина легко розмножується листковими живцями, рясно й довго цвіте. Температурні зміни мало впливають на її ріст, але сухе повітря й пряме сонячне проміння влітку аж ніяк небажані. Від пекучого й яскравого сонця на листках утворюються опіки, листя жовкне, і це позначається на цвітінні рослини.

Вирощувати краще в легких грунтах — перегнійному, листяному, торфовому з невеликою домішкою піску.

З узамбарською фіалкою можна провести досліди, описані в підручнику з ботаніки, а також показати, як впливають умови освітлення і зволоження на ріст і розвиток цієї рослини. Примула, або первоцвіт. Родина первоцвітих. Батьківщина—Східна Азія (Японія, Китай).

Ця рослина невибаглива до умов вирощування. Рясно цвіте протягом усієї зими, що дає можливість використати її підчас демонстрування різностовпчатості (гетеростилії) квіток, котра сприяє перехресному запиленню. Листя первоцвіту часто використовують для проведення досліду що доводить утворення крохмалю в листках на світлі та ін.

Первоцвіт розмножують поділом куща й насінням. З висіяного в травні—червні насіння зацвітає взимку. Висаджують рослини в суміш листяного, дернового й торфового грунту. Первоцвіт добре росте в прохолодному приміщенні з добрим освітленням, хоча прямих сонячних променів не переносить.

^ Бріофілюм чашечколистий . Родина товстолистих. Батьківщина — тропіки.

На прикладі цієї рослини можна демонструвати учням утворення в зазубринах листків «діток», які опадають на землю, вкорінюються й продовжують рости.

Життєздатність цієї рослини вражає уяву учнів, тому вони з великим інтересом спостерігають за нею в різних умовах вирощування. Бріофілюм чудово росте при достатньому освітленні.

Для вирощування готують суміш грунтів листяного, глинисто-дерпового з домішкою піску.

Залежно від тривалості світлового дня можна регулювати цвітіння бріофілюму, а від вологості повітря (у вологій камері) — утворення додаткових коренів на стеблі. \У Сансев'єра цейлонська . Родина лілійних. Батьківщина — тропічна Азія й Африка.

Рослина гарно росте на світлі при помірному поливанні в грунті , приготовленому з двох частин дернового та однієї частини листяного грунту з домішкою піску. Щоб вода не застоювалась, у горщику треба зробити добрий дренаж.

На цій рослині можна пояснити учням ряд пристосувань до умов існування (шкірясте листя, поверхневе розташування кореневої системи, повзучі кореневища тощо), а також продемонструвати способи вегетативного розмноження — поділом кореневища й частинами дозрілого листка, котрі в піщаному грунті через З0—40 днів утворюють нові рослини. Амариліс беладонна . Родина амарилісових. Батьківщина — Південна Африка.

Дуже гарна декоративна рослина, зацвітає восени.

Пишне яскраво-зелене листя може бути прекрасним об'єктом для вивчення в школі (форма листка, жилкування, будова продихів тощо).

На амарилісі демонструють вегетативне розмноження цибулинами-дітками.

З юннатами слід організувати спостереження за життям амариліса протягом цілого року.

Після цвітіння рослину пересаджують у поживну земляну суміш, яка складається з рівних частин перегнійного, дернового, листяного грунту та піску.

Не рекомендується повністю засипати цибулину грунтом, половина її має знаходитися над поверхнею. У шкільному кутку живої природи можуть бути й гібридні амариліси (гіпеаструми). Зацвітають вони наприкінці зими якраз у період вивчення теми «Квітка і плід». А це значить, що в класі можна демонструвати великі квітки та їх частини, розглядати під збільшенням будову зав'язі і пиляків, пророщувати пилок, проводити штучне запилення й організувати спостереження за утворенням плодів і насіння.

^ Хлорофітум жмуткуватий Родина лілійних. Батьківщина — Південна Африка.

Хлорофітум набув широкого розповсюдження як декоративно-листяна рослина, яка в підвісному кашпо прикрашає вікно. Рослина світлолюбна й потребує доброго поливання. Великі товсті корені швидко розростаються, тому час від часу рослину пересаджують у просторий посуд з дерновим грунтом.

На уроках біології хлорофітум буде об'єктом для демонстрування лінійних листків і квіткових стрілок, на яких утворюються рослини—дітки з повітряним корінням. Як епіфітна рослина може бути прикладом пристосування до певних умов життя (використання під час посухи вологи, накопиченої в соковитому корінні, розмноження дітками та ін.).

^ Алое деревовидне. Родина лілійних. Батьківщина — Південна Африка.

Цей вид набув розповсюдження як лікарська рослина. Цікава біологія алое дає можливість використовувати його як об'єкт шкільного вивчення.

Рослина добре росте на твердих грунтах з домішками глини й піску, світлолюбна, але не переносить застою вологи в горщику, тому поливають її лише тоді, коли висохне земля.

У школі можна показати пристосованість алое до життя в умовах пустині (м'ясисте листя з великим запасом вологи, восковий наліт на листках, товста кутикула тощо).

Викликає інтерес не тільки будова листка, а й листорозміщення, розмноження кореневими паростками й стебловими живцями.

Кактуси. Родина кактусові. Батьківщина — Центральна й Південна Америка. Останнім часом багато школярів захоплюються колекціонуванням кактусів, і це цілком зрозуміло. Кактуси різних видів мають химерну форму стебел, квіток, що й приваблює любителів-колекціонерів.

Для навчання не потрібна велика колекція. Тому з великої різноманітності видів можна рекомендувати три найрозповсюдженіших представники, наприклад кактус плескатий, або опун' ція , кактус свічкоподібний, стовпчастий і Їжачковий кактус . Усі ці кактуси—рослини посушливих місць. Вони добре ростуть на сонячних місцях, не переносять застою води, тому поливають їх, коли земляна грудка стане сухою. Найкращий грунт — із суміші листяного, дернового та річкового піску.

З кактусами можна проводити практичні роботи й досліди (щеплення кактусів, розмноження живцями, штучне запилення), а також демонструвати видозміни стебел, які виконують роль листя, метаморфози листків.

Зигокактус .Родина кактусових. Батьківщина — тропічні ліси Бразилії, Південна Америка.

Цю рослину ще називають членистим кактусом. На відміну від кактусів пустині цей вид потребує щедрого поливання чи утримання у вологій камері без прямого попадання сонячного проміння.

Зигокактус цікавий тим, що стебла в нього мають вигляд члеників, з'єднаних у ланцюжок, і виконують роль листя. Вирізняється ця рослина яскраво-червоними квітками, котрі рясно з'являються наприкінці грудня чи в січні.

Розмножується зигокактус вегетативне, живцюванням. Вкорінені живці пересаджують у горщики з грунтом, приготовленим з листяного, дернового грунту, річкового піску та шматочків деревного вугілля. Дно горщика, щоб не застоювалася вода, добре дренажують дрібною битою цеглою.

Епіфілюм . Родина кактусових. Батьківщина — тропічна Америка.

Епіфілюм має довгі розгалужені стебла, які виконують роль листя. Рослина дуже гарна під час цвітіння. Квітки — великі, яскраво-червоні, з'являються переважно навесні, та іноді повторно зацвітають восени.

Епіфілюм чудово росте в грунті з домішкою перегною. Розмножують його частинами стебла, та можна й насінням, яке дістають при штучному запиленні квіток.

Як і зигокактус, епіфілюм використовують у шкільній практиці як об'єкт для дослідів і практичних робіт із щеплення, вегетативного розмноження, штучного запилення, розмноження насінням тощо.

Папороті -— досить велика група спорових рослин. Для кутка живої природи найбільш підходять нефролепіс високий , батьківщина—Мексіка, Бразілія, та орляк крітський , батьківщина—Середземномор'я.

Обидва види папоротей добре ростуть у затінку. Вони вологолюбні, гарно ростуть у кімнатній тепличці чи у вологій камері. Навесні папороті пересаджують у земляну суміш, складену з глинисто-дернового, торфового грунту й піску.

На цих рослинах учням можна показати будову й розмноження папоротей. Нефролепіс розмножується не тільки спорами, а й поділом куща і паростками. Краще за інші види проростають спори в орляка крітського. Заростки можна знайти на грунті кожного горщика, що стояв поблизу цього виду папороті. У місцях підвищеної вологості та затінення спори, проростаючи, утворюють багато заростків, які можна використати на лабораторних заняттях як роздавальний матеріал.

У кутку живої природи потрібно мати й деякі важливі з пізнавального боку водяні рослини акваріумів. Але про них мова йтиме в наступному розділі.

Ми зупинились на обмеженій кількості видів рослин, хоча багато кутків живої природи мають до 70—100 видів.

Деякі рослини, рекомендовані методичними посібниками, потребують особливих умов вирощування. В кутку живої природи вони часто пошкоджуються шкідниками чи захворюють, що викликає негативні емоції в учнів. Наприклад, вирощування цитрусових — цікава справа, але водночас і клопітлива. Порушення режиму живлення чи зволоження призводить до листопаду, пошкодження щитівкою та іншими шкідниками.

Не бажано мати в шкільному приміщенні отруйні рослини, наприклад тис ягідний, паслін перцевий, олеандр та інші рослини, в яких плоди чи вся рослина отруйні.

Рослини, з яких узимку опадає листя, надають кутку живої природи занедбаного вигляду. Так, фуксія переважно взимку втрачає листя й потребує спокою. Після цього рослину пересаджують і підрізують, навесні вона починає швидко рости і влітку рясно цвіте. Такс ж явище можна спостерігати п гортензії, сірійської троянди та інших рослин. Для школи важливо мати такі види рослин, які вегетували б і цвіли в осінньо-зимовий період, коли в природі немає рослин, що цвітуть.

У кутку живої природи не слід обмежуватися рослинами, походження яких пов'язане з тропіками чи субтропіками. Бажано мати 2—3 види рослин рідного краю, вивчення яких може дати учням велику користь у розумінні ряду біологічних явищ. Наприклад, у шкільній практиці повсюдно використовують ранню (вигонку декоративних рослин.

Для кутка живої природи вчитель може-дібрати кілька видів ^сільськогосподарських рослин. Вони хоч і не надовго, але повинні бути представлені в кабінеті, тому що використовуються в навчальному процесі. Однією з цікавих культурних рослин є* ремонтантні суниці. Вони добре ростуть у горщику, рясно цвітуть і плодоносять. Як радіють учні, коли зимового дня вони бачать на вікні суниці з квітками та ягодами. Ця рослина може бути використана при вивченні форм листків, розмноження вусами, будови квітки і плода.
^

Фактори, що впливають на ріст і розвиток рослин


Нині кімнатні рослини – важлива складова інтер’єру не тільки житлових приміщень , а й виробничих приміщень , шкіл .

Вирощування кімнатних рослин справа не легка . є багато факторів , які впливають на ріст і розвиток рослин .

Отже , перше і найважливіше – світло . За недостатнього освітлення листки стають світлішими дрібнішають , міжвузля збільшуються , або як кажуть рослини витягуються .У деяких може обпадати листя. В межах одного виду сорти з зеленим листям задовольняються меншим освітленням ,а плямисті , або пістряві форми потребують більше світла .Надмірне освітлення призводить до пожовтіння листків , у деяких рослин вони займають не характерне для них положення .

Важливою складовою успіху є правильне садіння рослин . По-перше вдалий вибір посуду , в якому буде рости ваш зелений улюбленець , по - друге – субстат , що відповідає вимогам рослини

^ Розміри та матеріал посуду

Для рослин з слабкою кореневою системою зайва земля абсолютно не потрібна , більше того , вона небезпечна , бо закисає , злежується , і корені можуть повністю згнити . Посуд для пересаджування повинен відповідати розмірам кореневої системи , Для здорової рослини новий вазон найчастіше підбирають на 2- 2,5 см. більше діаметром , ніж той ,в якому вона росла .Для великих рослин ,які пересаджують рідше , ця різниця може бути навіть меншого розміру .


^ Грунтовий субстрат


Дуже уважно також треба поставитися до вибору ґрунтового

субстрату. Звичайно, можуть бути рослини, які ростуть і на

чорноземі з клумби, але якщо ви хочете досягти успіху, доведеться зайнятися приготуванням спеціальних сумішей, які

відповідають екологічним вимогам тих чи інших груп та видів. Однією з найважливіших вимог до ґрунтового субстрату

для кімнатних рослин є його пухкість, яка зумовлюється домішками напівперепрілої підстилки з листяного або хвойного лісу

Ще одна складова частина цих сумішей – парникова ,або компостна земля ,що утворюється на парниках на біопаливі ,або у спеціальних компостних ямах чи купах . Компост закладають з рослинних залишків , коров’ячого або кінського гною . До ґрунтових сумішей додають також верховий або низовий торф . Для рослин ,які потребують більш щільних сумішей додають дернову землю . Для потреб кімнатного квітникарства в невеликих кількостях можна використовувати ґрунти з кротовин , або акуратно обтрусити землю з кореневої системи рослин лучних трав . Особливо поживна земля з лук засіяних бобовими рослинами , та таких, на яких регулярно випасають домашню худобу . До субстратів додають річковий пісок , деревне вугілля , рубаний мох сфагнум , шматочки соснової кори , трухлявої деревини , останнім часом використовують також штучні матеріали – перліт , деякі сорти синтетичного волокна , подрібнений пінопласт .

^ Пересаджування рослин

Слід розрізняти пересаджування та перевалку кімнатних рослин . Пересаджують їх , як правило навесні , до початку активного росту . Під час цієї операції розпушують земляну грудку , обрізають хворі та пошкоджені корені , ділять рослину ,що дуже розрослась . Перевалка – це додаткове пересаджування дуже швидко ростучих рослин .Її виконують найчастіше наприкінці літа ( серпень – вересень ) , мінімально порушуючи грудку .

Коли рослина пересаджена , її , як правило , слід поливати до повного насичення грунту водою .

Вибрану вами рослину ви пересадили і поставили на найкраще для неї місце . Надалі догляд повинен бути таким ,щоб вона добре росла і розвивалася .Важливе значення має полив. .Поливати треба ,не тоді коли ви про це згадали , а коли це потрібно рослині .

Визначають вологість субстрату найчастіше на дотик : якщо грунт обтрушується з пальця , не лишаючи слідів , рослину треба полити . Воду для поливу треба відстоювати не менше 12 годин у відкритому посуді

Нормально розвинена , здорова рослина дуже швидко використовує мінеральні речовини з невеликого об’єму ґрунтового субстрату , тому через 3- 4 тижні після пересадження потрібно починати регулярні підживлення


^ Підживлення кімнатних рослин

Удобрювати кімнатні рослини починають тоді, коли вони добре укорінилися , і під час росту .Найкращим способом внесення добрив у вазони є підживлення .Розчин для нього готують з розрахунку 1-2 г суміші азотних і фосфорно-калійних добрив на 1 л води .

З березня по листопад рослини можна поливати не водою , а 0,1 –процентним розчином добрив . для виготовлення його беруть 4г. аміачної селітри ,1г калійної солі , 5г суперфосфату і розчиняють їх у10л. л води . Цим розчином можна поливати рослини з березня по листопад.


Рослини в школі виконують санітарну роль. Вони виділяють фітонциди, які вбивають шкідливі бактерії. Зелені рослини – своєрідні фільтри , які затримують пил. Але найбільша користь від рослин полягає в тому , що вони поглинають вуглекислий газ і виділяють кисень, завдяки цьому повітря очищається, стає оздоровлюючим .

Рослини нашої школи


^

Куточок живої природи у коридоріАспарагус перистий у кутку коридора II поверху

Класна кімната 4 – го класу

Кабінет біології та хімії

Нефролепіс у біологічному кабінеті

Куточок кабінету іноземної мови

Бальзамін на вікні коридора

Ройцисус біля сходинок на другий поверх

Вікно класу
Бегонія королівська Колеус
Бегонія королівська завжди квітуча
Куточок у першому класі

Алоє


Хлорофітум


Цисус ТрадесканціїСхожі:
База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації