Поиск по базе сайта:
Litinska Marta Літинська Марта icon

Litinska Marta Літинська Марта
Скачати 38.01 Kb.
НазваLitinska Marta Літинська Марта
Дата конвертації14.01.2013
Розмір38.01 Kb.
ТипДокументи

Litinska Marta


Літинська Марта ( нар. 25 березня 1949 року), видатна українська шахістка, учасник змагань за шахову корону (1973-1991), віце-чемпіонка Всесвітньої шахової олімпіади (1988,1992), чемпіонка Європи у складі команди України (1992), чемпіонка України (1967, 1977, 1995) та СРСР (1972), чемпіонка світу серед ветеранів (2002), чемпіонка світу у грі за листуванням(1978, 1983),«Заслужений працівник фізичної культури і спорту України»(1992).


Шахи приносять неповторне почуття морального задоволення…


У заголовок винесено слова, які пані Марта сказала колись при нашій зустрічі, пояснивши, що шахи – це така сама розумова робота, як будь-яка інша. Коли вдається щось вдало зробити, приносить моральне задоволення, але шахи породжують при тому стільки прикрих розчарувань…

З Марти Шуль, яка, вийшовши заміж за Володимира Літинського, стала носити його прізвище, розпочалася «могутня купка» тренера Віктора Карта ( О. Бєлявський, А. Михальчишин, О. Романишин), чиї досягнення ще сорок років тому дали право називати Львів шаховою столицею України. Нині цю репутацію підтримують успіхи Василя Іванчука та його молодших колег. А тоді мені завжди здавалося несправедливим, що про чоловіків цієї «купки» пишуть частіше і більше, хоча пані Марта першою піднялася до підніжжя світової вершини шахів, де й утримувалася майже двадцять років.

Шахи почалися в сім’ї, коли тато показав шахівницю з фігурами і пояснив, як вони можуть рухатися чорно-білими клітинками. 1960 року Марта побувала на відпочинку у піонерському таборі, де взяла участь у своєму першому турнірі. Вона посіла останнє місце, та оскільки була єдиною дівчинкою, їй вручили приз – книжечку. Це її надихнуло і восени за оголошенням вона прийшла до міського палацу піонерів записатися до шахового гуртка. Через рік Марта потрапила в групу В. Карта, який фактично вивів її у майстри. Потім з нею працювали інші тренери, зокрема довший період В. Желяндинов, Я. Сроковський, В. Бутурин, але як шахістку її сформував Віктор Емануїлович, який розгледів в учениці математичний хист. Він був добрим педагогом і психологом, мав до кожного вихованця індивідуальний підхід, тому вони й виросли такі різні, хоч чимало років виховувалися разом.

Марта ніколи не думала, що спортивна гра стане її професією, адже виховувалася у родині, де батьки дивилися на спортивні заняття, як на забаву, якою можна займатися, маючи якусь конкретну спеціальність. Тому вона навчалася на механіко-математичному факультеті університету за спеціальністю «прикладна математика», а потім два роки працювала в обчислювальному центрі науково-дослідного інституту поліграфічної промисловості, де розробляла програми для автоматичної верстки газет. Навіть мріяла про аспірантуру, але вчасно зрозуміла, що дві справи одночасно добре робити не вдасться. Марта Шуль якраз 1972 року стала чемпіонкою країни, отримала спортивну стипендію, яка була трохи більша за зарплату і…віддала перевагу спортові.

Її життєвий девіз – «Боротися – значить жити». Вона дуже переживала, коли програвала, коли щось йшло не так, як планувала. Але оптимістка за натурою одразу починала не гризти себе, а аналізувати, аби зрозуміти, що сталося, як поправитися, щоб не допустити промахів. За приклад завжди мала свою маму, яка пережила фашистський табір і не зламалася. Мама все пережила і, коли американці звільнили з неволі, негайно повернулася додому. Подібні ж життєві пригоди довелося пережити і татові, якого, студента третього курсу медінституту, мобілізували до УПА – загону потрібен був лікар. З приходом червоної армії переховувався, жив під чужим іменем. До медичного інституту не повернувся, боявся, що хтось упізнає, то пішов до Політехніки. 1947 року батьки Марти, які обоє пройшли подібні поневіряння, побралися, а весною 1949 народилася старша донечка.

У жінок, які обрали виступ у великому спорті, особисте життя не завжди складається вдало через те, що жінка часто перебуває поза домом, не має часу присвятити себе сім’ї – чоловікові, дітям, створенню домашнього затишку. Однак у випадку подружжя Володимира і Марти Літинських існує інше правило – вони люблять і шанують одне одного, тому знають, як допомогти у трудну хвилину, як розрядити напруження. Володимир за фахом – геодезист, доцент Політехніки, автор українського термінологічного словника, і в той же час надзвичайно весела, енергійна людина, яка постійно виношує якісь задуми. У них двоє дітей, народжених, між іншим, у роки найвищого шахового злету мами: донька Оксана і син Святослав. Звичайно, що виховувати їх допомагали батьки, коли змагання проходили в інших містах чи країнах і потрібно було вирушати у далеку дорогу.. Але, коли трохи підросли, швидко стали самостійними і допомагали татові вести домашнє господарство. Тепер Оксана працює і мешкає в Англії, куди бабуся Марта Іванівна любить їздити і побути з онучкою Настунею, а син пішов маминими математичними шляхами, став хорошим спеціалістом з інформатики.

Звичайно, що з роками її витіснили з лідерства українських шахісток, але Літинська вже у новому тисячолітті залишила по собі слід, ставши чемпіонкою світу серед тих, кому за 50. Вона з приємністю згадує свої виступи у 90-ті роки з молодим поколінням у збірній України. Тоді, відзначає, у них був дружний колектив. Вони завжди боролися за найвищі місця, але могли й «подуріти», знімаючи напруження. Гуляли, танцювали, грали і карти чи доміно… Хто програв, мусив залізати під стіл і співати чи кукурікати. Сміялися щиро! При такому спілкуванні вони – спортсменки-суперниці – перетворювалися на єдиний командний організм.

Пані Марта любить співати, але признається, що тільки вдома і при ліпленні вареників – це улюблена страва родини. А ще чимало сил і часу забирав город, на якому керував роботами чоловік і всі виконували його вказівки, незалежно від «посад і звань». Справжня галицька родина з віковими традиціями.

Марта Іванівна мала у Львові свою шахову школу, яку пройшли здібні дівчатка, яких таки ще немало приходить сьогодні займатися шахами, хоч є багато різних привабливих спокус. Вона завжди щиро і безпосередньо готова поділитися своїми знаннями і досвідом людини, яка пройшла велику школу жінки у спорті.Схожі:
База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації