Свято Миколая icon

Свято Миколая
Скачати 27.37 Kb.
НазваСвято Миколая
Дата конвертації27.02.2013
Розмір27.37 Kb.
ТипДокументи

Свято Миколая

Це веселе народне свято. Колись господарі варили пиво, скликали гостей: пили, гуляли, веселилися. А по обіді, напідпитку, запрягали найкращі коні в „козирки” і з піснями та веселими вигуками їздили навколо села – „бо ж треба знати, чи слизький сніг цього року випав!”

Хто першим прийде ранком до хати, той буде першим „полазником”. На Поділлі „полазами” вважаються чотири дні в році: Введіння, Миколая, Анни і Різдво або новий Рік – четвертий і останній „полаз”.

„Зле, якщо в ті дні хто інший – не господар перейде подвір’я першим”. Кожен господар встає в цей день раніше, ніж звичайно та йде дати худобі їсти. Прийшовши до хліва, поздоровляє німину словами: „Дай, Боже, добрий день, робись худібонька здорова була та й я з тобою ще й з своєю жоною!”.

В народних легендах та переказах святий Миколай боронить людей перед стихійним лихом, а найбільше – на воді. всі одеські рибалки в своїх куренях мали образ святого Миколая. Виходячи в море на промисел, рибалки брали з собою образ святого чудотворця.

На Харківщині записана така легенда про святого Миколая: „Святий Микола-Чудотворець на небі не сидить, а тут, на землі, людям помагає. Не те що Касян – за панича убрався і до Бога пішов жалітися на людей: „Вони, – каже, – Миколу шанують, почитають, на його ім’я церкви будують, а мене й не згадують!”

Бог вислухав Касяна та й каже до янголів: „Покличте мені святого Миколу. Скажіть, щоб зараз прийшов!”

– Нема його на небі! – кажуть янголи.

– А де ж він?

– Пішов на Чорне море людей рятувати!

– Почекай, – каже Бог до Касяна, – Микола прийде тоді поговоримо!

За якийсь час Бог знову посилає янголів за святим Миколою.

– Нема його, – кажуть янголи, – на землі людей від пожежі рятує!

Втретє посилає Бог янголів за святим Миколою.

– Нема його, – кажуть янголи, – він кайдани розбиває, козаків з турецької неволі визволяє!

Аж за четвертим разом з’явився святий Микола пере Богом: в старій свиті, мотузком підперезаний, чоботи в болоті і руки в грязі.

– Де ти був? – спитав Бог, а святий Микола Йому відповідає:

– Допомагав мужикові воза з багна витягувати!

– Ось бач, – каже Бог до Касяна, – за що його люди шанують? Він на небі не сидить, на землі діло робить, а ти паном одягнувсь і тут, на небі кутки обдираєш. Іди геть від мене!... Будуть тебе люди боятись, але не будуть шанувати”.

З інших народних оповідань виходить, що святий Миколай-Чудотворець опікується не тільки людьми, а й диким звіром.

„Один чоловік їхав лісом і захопила його ніч. Мусив ночувати. Випряг він воли, дав сіна. Коли дивиться: недалеко від його на пустирі звіряче збіговисько. Злякався чоловік, ще б пак! Вовки, лисиці, зайці, ведмеді... таке назбігалося – страх глянути ! Сидить заєць поруч з вовком і не боїться його: „Що за дивовижа” – думає собі чоловік. А коли йому вже від серця відлягло, він пильніше придивився і побачив: сидить поміж тією звіриною святий Микола – старий сивий чоловік. Сидить і щось тим звірам розповідає, а вони слухають, розвісивши вуха”.

В Галичині є така легенда: „Опівночі надходить св. Миколай з сивов бородою, і як свиснув, то всі звірі ся злетіли. Він собі сів на престолі і так каже до медведя: „Ти маєш з’їсти Панькового вола; ти Лисе, маєш у Доцьки всі кури поїсти; ти, дику, маєш знищити побережнику кукурудзу”. І так дальше, кожному звірові назначив, що має з’їсти. В кінці звернувся до вовка і каже: „А ти маєш нині досвіта зїсти Процевого лисого коня, він пасе ся на сіножаті під лісом”.

А той Праць, як говориться далі в легенді, чув наказ св. Миколая вовкові, але задумав обдурити вовка, а тим самим і св. Миколая. Він замастив болотом коневі лисину. На другу ніч збіглися звірі до св. Миколая і „здають перед ним справу, що хто весь день робив. Говорив медвідь, лис, дик, і аж приходить вовк: „Я не з’їв лисого коня, – каже вовк, – бо там його не було”. – „То з’їж самого Проця, – каже св. Миколай, – бо він тебе обдурив!” Як се наш Праць учув, аж мало не злетів з дерева...”

В Галичині св. Микола роздає дітям подарунки.

 

Додати документ в свій блог або на сайт


Схожі:

Свято Миколая iconПлан масових заходів з дітьми та учнівською молоддю у період новорічних, різдвяних свят та зимових канікул
Районне новорічне свято до Дня Святого Миколая для дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування

Свято Миколая iconЗвіт хзош №147 щодо використання благодійних та спонсорських внесків у грудні 2012 року № з/п Найменування Кількість Сума 1
Замовлення автобуса для поїздки на свято Святого Миколая для учнів пільгових категорій

Свято Миколая iconДень Святого Миколая
Дня Святого Миколая. Український Дід Мороз порадував дітей м’якими іграшками, які приносили учні, що приймали участь в акції «Подаруй...

Свято Миколая iconРозробка позакласного заходу Родинне свято «Вітаємо мам та бабусь»
Та ось так швидко наблизилося найсонячніше, найрадісніше, найвесняніше свято – жіночий день

Свято Миколая icon8 вересня Міжнародний день письменності
Свято 1 вересня, завжди залишається в пам'яті кожної людини. 1 вересня це всенародне свято, адже тільки завдяки знанням людина досягла...

Свято Миколая iconВітаємо з днем святого миколая! 17 грудня 2010 року вихованці гуртка «Основи учнівського самоврядування»

Свято Миколая iconДень Матері День Матері
День Матері — міжнародне свято. Уперше встановлене офіційно Конгресом США 8 травня 1914 р. Після Першої світової війни це свято почали...

Свято Миколая iconСвято Першого Дзвоника
Ведучий: Дорогі діти, шановні батьки, вчителі, гості! Настав довгоочікуваний день для дітвори – І вересня, Свято Першого дзвоника,...

Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи