Поиск по базе сайта:
Свято Миколая icon

Свято Миколая
Скачати 27.37 Kb.
НазваСвято Миколая
Дата конвертації27.02.2013
Розмір27.37 Kb.
ТипДокументи

Свято Миколая

Це веселе народне свято. Колись господарі варили пиво, скликали гостей: пили, гуляли, веселилися. А по обіді, напідпитку, запрягали найкращі коні в „козирки” і з піснями та веселими вигуками їздили навколо села – „бо ж треба знати, чи слизький сніг цього року випав!”

Хто першим прийде ранком до хати, той буде першим „полазником”. На Поділлі „полазами” вважаються чотири дні в році: Введіння, Миколая, Анни і Різдво або новий Рік – четвертий і останній „полаз”.

„Зле, якщо в ті дні хто інший – не господар перейде подвір’я першим”. Кожен господар встає в цей день раніше, ніж звичайно та йде дати худобі їсти. Прийшовши до хліва, поздоровляє німину словами: „Дай, Боже, добрий день, робись худібонька здорова була та й я з тобою ще й з своєю жоною!”.

В народних легендах та переказах святий Миколай боронить людей перед стихійним лихом, а найбільше – на воді. всі одеські рибалки в своїх куренях мали образ святого Миколая. Виходячи в море на промисел, рибалки брали з собою образ святого чудотворця.

На Харківщині записана така легенда про святого Миколая: „Святий Микола-Чудотворець на небі не сидить, а тут, на землі, людям помагає. Не те що Касян – за панича убрався і до Бога пішов жалітися на людей: „Вони, – каже, – Миколу шанують, почитають, на його ім’я церкви будують, а мене й не згадують!”

Бог вислухав Касяна та й каже до янголів: „Покличте мені святого Миколу. Скажіть, щоб зараз прийшов!”

– Нема його на небі! – кажуть янголи.

– А де ж він?

– Пішов на Чорне море людей рятувати!

– Почекай, – каже Бог до Касяна, – Микола прийде тоді поговоримо!

За якийсь час Бог знову посилає янголів за святим Миколою.

– Нема його, – кажуть янголи, – на землі людей від пожежі рятує!

Втретє посилає Бог янголів за святим Миколою.

– Нема його, – кажуть янголи, – він кайдани розбиває, козаків з турецької неволі визволяє!

Аж за четвертим разом з’явився святий Микола пере Богом: в старій свиті, мотузком підперезаний, чоботи в болоті і руки в грязі.

– Де ти був? – спитав Бог, а святий Микола Йому відповідає:

– Допомагав мужикові воза з багна витягувати!

– Ось бач, – каже Бог до Касяна, – за що його люди шанують? Він на небі не сидить, на землі діло робить, а ти паном одягнувсь і тут, на небі кутки обдираєш. Іди геть від мене!... Будуть тебе люди боятись, але не будуть шанувати”.

З інших народних оповідань виходить, що святий Миколай-Чудотворець опікується не тільки людьми, а й диким звіром.

„Один чоловік їхав лісом і захопила його ніч. Мусив ночувати. Випряг він воли, дав сіна. Коли дивиться: недалеко від його на пустирі звіряче збіговисько. Злякався чоловік, ще б пак! Вовки, лисиці, зайці, ведмеді... таке назбігалося – страх глянути ! Сидить заєць поруч з вовком і не боїться його: „Що за дивовижа” – думає собі чоловік. А коли йому вже від серця відлягло, він пильніше придивився і побачив: сидить поміж тією звіриною святий Микола – старий сивий чоловік. Сидить і щось тим звірам розповідає, а вони слухають, розвісивши вуха”.

В Галичині є така легенда: „Опівночі надходить св. Миколай з сивов бородою, і як свиснув, то всі звірі ся злетіли. Він собі сів на престолі і так каже до медведя: „Ти маєш з’їсти Панькового вола; ти Лисе, маєш у Доцьки всі кури поїсти; ти, дику, маєш знищити побережнику кукурудзу”. І так дальше, кожному звірові назначив, що має з’їсти. В кінці звернувся до вовка і каже: „А ти маєш нині досвіта зїсти Процевого лисого коня, він пасе ся на сіножаті під лісом”.

А той Праць, як говориться далі в легенді, чув наказ св. Миколая вовкові, але задумав обдурити вовка, а тим самим і св. Миколая. Він замастив болотом коневі лисину. На другу ніч збіглися звірі до св. Миколая і „здають перед ним справу, що хто весь день робив. Говорив медвідь, лис, дик, і аж приходить вовк: „Я не з’їв лисого коня, – каже вовк, – бо там його не було”. – „То з’їж самого Проця, – каже св. Миколай, – бо він тебе обдурив!” Як се наш Праць учув, аж мало не злетів з дерева...”

В Галичині св. Микола роздає дітям подарунки.

 Схожі:
База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації