Поиск по базе сайта:
Болдінов Ігор Миколайович Виставка до «Дня партизанської слави» у Харківському історичному музеї Вперше в Україні згідно з Указом Президента 22 вересня 2002 р відзначався «День партизанської слави» icon

Болдінов Ігор Миколайович Виставка до «Дня партизанської слави» у Харківському історичному музеї Вперше в Україні згідно з Указом Президента 22 вересня 2002 р відзначався «День партизанської слави»
Скачати 27.26 Kb.
НазваБолдінов Ігор Миколайович Виставка до «Дня партизанської слави» у Харківському історичному музеї Вперше в Україні згідно з Указом Президента 22 вересня 2002 р відзначався «День партизанської слави»
Дата конвертації04.08.2013
Розмір27.26 Kb.
ТипДокументи

Болдінов Ігор Миколайович

Виставка до «Дня партизанської слави» у Харківському історичному музеї


Вперше в Україні згідно з Указом Президента 22 вересня 2002 р. відзначався «День партизанської слави». З цієї нагоди у Харківському історичному музеї була створена виставка «Далеко від лінії фронту», присвячена партизанам і підпільникам Харківщини. Встановлення цього свята ініціювали саме харківські ветерани підпільно-партизанського руху в Україні.

Створення виставки у музеї стало доречним, оскільки стаціонарна виставка «Харків 1941–1943 рр.» майже не розкривала тему антифашистського руху на Харківщині протягом окупації області, за що отримувала певні дорікання як з боку ветеранів, так і пересічних відвідувачів. На сьогодні у Харкові та області мешкає майже 200 активних учасників підпільно-партизанського руху проти німецько-фашистських загарбників, які схвалили створення саме такої тематичної виставки.

У 1941 р. в області для підпільної роботи було відібрано 4442 особи, у тому числі безпосередньо в Харкові 134 комуністи, 7 комсомольців, 34 безпартійних, сформовано близько 50 партизанських загонів та груп. На виставці представлено понад 200 унікальних експонатів з колекції Харківського історичного музею, які розповідають про діяльність патріотів Харківщини: особисті речі, нагороди, документи, фотографії, плакати, листівки, зброя та спорядження.

Тематична структура виставки складається з трьох розділів. Перший розділ присвячений діяльності підпільників Харкова та області. На виставці експонуються особисті речі керівників партійного та комсомольського підпілля Героїв Радянського Союзу І.І. Бакуліна, О.Г. Зубарєва, О.М. Щербака, Н.Т. Волкової. Серед представлених матеріалів особливу увагу привертає щоденник та листи до дружини секретаря Харківського підпільного обкому ЛКСМУ другого складу О.М. Щербака, написані перед відправленням за лінію фронту, у яких він згадує про своє призначення та висловлює думки щодо боротьби з ворогом.

На виставці експонуються матеріали підпільників Краснограду, Лозової, Ізюма та інших міст. Цікавим є аусвайс члена красноградського підпілля Г. Горбань, який звільнив її від примусового вивезення до Німеччини.

У 1965 р. 17 Харківських підпільників були нагороджені орденами та медалями, 13 з них посмертно.

Другий, найбільший, розділ виставки присвячений партизанам Харківщини. Партизанський рух у роки Великої Вітчизняної війни був однією з найяскравіших форм народной боротьби в тилу ворога. Із матеріалів партизанських загонів, що діяли на Харківщині та в інших регіонах, на виставці представлені матеріали партизанського загону ім. І.М. Котовського під командуванням М.Й. Воронцова, сформованого у Лозівському районі; Ізюмського партизанського загону під командуванням А.М. Салова; партизанського загону Харківського сільського району під командуванням А.П. Камишана; Вовчанського партизанського загону ім. Щорса під командуванням І.А. Шепєлєва, а також партизанських загонів Краснокутського, Печенізького та Балаклійського районів.

Речові матеріали, представлені у цьому розділі, досить різноманітні. Це як особисті речі партизанів (запальнички, портсигари, портмоне, одяг), так і побутові. Особливу увагу привертають трофейні німецькі речі, зброя та спорядження.

Серед експонованих документів найціннішим є щоденник бойових дій зведеного партизанського загону Сумської області «За Батьківщину», у складі якого було багато харків'ян. Саме з Сумщини пішли у рейди загони С.А. Ковпака, О.М. Сабурова та партизанський загін М.Й. Воронцова.

Окремий розділ виставки висвітлює діяльність підпільних організацій медиків Харківщини, які врятували в період окупації тисячі радянських солдат та офіцерів. Експонуються особисті комплекси матеріалів професора О.І. Мещанінова, В.Ф. Нікітинської, К.О. Ілліаді, Е.Я. Сербінової та інших.

Тож, відвідавши виставку «Далеко від лінії фронту», можна отримати інформацію про мужність патріотів Харківщини, які у надзвичайно складних умовах фашистської окупації самовіддано вели боротьбу з ворогом.


Болдінов Ігор Миколайович. Виставка до «Дня партизанської слави» у Харківському історичному музеї // 9 Сумцовські читання: Музей і сучасність. - Харків, 2003
Схожі:
База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації