Поиск по базе сайта:
Огурцова Наталія Вікторівна Різдвяний сувенір окупантам Харкова (несподіванка атрибуції колекції кераміки хім) icon

Огурцова Наталія Вікторівна Різдвяний сувенір окупантам Харкова (несподіванка атрибуції колекції кераміки хім)
Скачати 30.46 Kb.
НазваОгурцова Наталія Вікторівна Різдвяний сувенір окупантам Харкова (несподіванка атрибуції колекції кераміки хім)
Дата конвертації04.08.2013
Розмір30.46 Kb.
ТипДокументи

Огурцова Наталія Вікторівна

Різдвяний сувенір окупантам Харкова (несподіванка атрибуції колекції кераміки ХІМ)


Велика Вітчизняна війна 1941-1945 рр., німецько-фашистська окупація Харкова, що тривала близько двох років, позначилися для Харківського історичного музею руйнівними наслідками, створили такі проблеми в обліку та атрибуції колекції, що їх не вдається вирішити вже 60 років спільними зусиллями кількох поколінь музейників. Як відомо, частина колекції музею була евакуйована 1941 р. в Уфу, на шляху до якої потяг потрапив під бомбардування і велика кількість предметів загинула у полум'ї або була значно пошкоджена. Чимала частина колекції залишилась в окупованому місті, що дало змогу працювати музею і створювати експозицію навіть у цей критичний для країни час. Найцінніші предмети з фондів музею були відібрані окупантами і вивезені до Німеччини. Але найважливішим чинником наступного безладу і плутанини в обліку музейних предметів стало знищення усієї попередньої облікової документації музею. Таким чином, ми практично не можемо зараз юридично обґрунтовано брати участь у процесі реституції і заявляти свої права на вивезені предмети, навіть коли їх приналежність до передвоєнної колекції музею встановлена за іншими джерелами – документами або публікаціями. З іншого боку, єдиним шляхом упорядкування існуючої колекції, що ввібрала в себе і залишки передвоєнних зібрань, є повна переінвентаризація музейних предметів з майже 300-тисячної колекції, оскільки по завершенню окупації усі предмети, що збереглися у музеї або були повернуті після евакуації, бралися на облік на швидку руку, часто без елементарних описів, десятками і тисячами за кількістю на один інвентарний номер. Ідентифікація багатьох предметів пізніше була просто неможливою, діяльності кількох поколінь фондовиків просто фізично було недостатньо для упорядкування предметів з передвоєнних колекцій.

Саме ці чинники зумовили розпочату у 1996 р. переінвентаризацію музейних предметів, яка відбувається останніми роками паралельно зі всебічним вивченням пам'яток, здійсненням розгорнутого наукового опису кожного предмета на основі нових методик, розроблених спеціально для наступного введення інформації з наукового паспорта предмета до електронної інформаційно-пошукової системи.

Таким чином, колекція Харківського історичного музею не лише вимагає ретельного вивчення і упорядкування, а є справжнім клондайком для дослідників, які можуть зробити тут справжні відкриття. Так, у дуже привабливій, а тому досить вивченій колекції кераміки вдалося виявити несподіваний і, швидше за все, унікальний предмет, що повертає нас саме до подій Великої Вітчизняної війни. Це пам'ятна сувенірна тарілка, призначена для підвішування на стіну, яка знаходилася саме у числі предметів, взятих на облік відразу після окупації. Легенди предмета в обліковій документації не існує: ця тарілка з групи предметів, які обліковували тисячами.

Тарілка виготовлена з фаянсової маси білого кольору. Дзеркало плоске, борт плавно піднімається від дзеркала до висоти 1,3 см, далі – різко відігнутий, припіднятий. Край борта гладкий. Основа увігнута. На кільцевому виступі по краю основи два отвори для продівання мотузки при підвішуванні тарілки. На дзеркалі зображення гербового щита з прямими кутами угорі та з плавним заокругленням бокових сторін донизу під гострий кут. Поле щита жовто-брунатне, обведене чорним контуром. У полі щита зображенні в ряд три стилізовані Т-подібні труби, висота яких незначно зменшується справа наліво, з кожної труби виходять по дві струйки диму, під трубами чорна смуга, нижче, одна під одною дві розлогі V-подібні смуги. По борту два тексти півколом зеленою фарбою, розділенні зображеннями зелених гілок ялинки: “Weihnachten 1942”та “Wi-In Don/ Donez – Ago Charkov”. Мова німецька. Шрифт стилізований готичний. У місці відгину борта тонка зелена кільцева смуга, по краю борта зелена смуга 0,4 см завширшки. Переклад текстів: угорі – “Ми на Доні/ Донці у Харкові”; унизу – “Різдво 1942”.

За текстом на борті тарілки можна зробити лише один висновок: тарілка надійшла до фондів музею під час Великої Вітчизняної війни у період окупації або відразу після нього і представляє собою подарунок німецько-фашистським військовим, виготовлений спеціально для відзначення ними Різдва 1942 року в завойованому Харкові та як пам'ятний сувенір. Зображений на дзеркалі герб – ймовірно, спроба створення герба промислового харківсько-донецького регіону або власне Харкова.

Цей сувенір, що вручався окупантам Харкова, є цікавим за самою своєю суттю і неодмінно приверне увагу в експозиції з історії Великої Вітчизняної війни.


Огурцова Наталія Вікторівна. Різдвяний сувенір окупантам Харкова (несподіванка атрибуції колекції кераміки ХІМ) // 11 Сумцовські читання: Конференція "Подвигу народному жити у віках”, присвячена 60-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні". - Харків, 2005Схожі:
База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації