Поиск по базе сайта:
Зміст вступ 3 технологія комп\

Зміст вступ 3 технологія комп'ютеризації робочого місця
Скачати 227.76 Kb.
НазваЗміст вступ 3 технологія комп'ютеризації робочого місця
Дата конвертації20.01.2013
Розмір227.76 Kb.
ТипДокументи


ЗМІСТ


ВСТУП __________________________________________________________ 3


 1. ТЕХНОЛОГІЯ КОМП'ЮТЕРИЗАЦІЇ РОБОЧОГО МІСЦЯ

В ОФІСІ _______________________________________________________5


 1. ВИКОРИСТАННЯ СТАНДАРТНОГО ПРОГРАМНОГО

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КЕРІВНИКОМ ФІРМИ ________________________8


 1. ЗАСТОСУВАННЯ КОМП'ЮТЕРА У РІЗНИХ ВИДАХ

БІЗНЕСУ

3.1 Застосування комп'ютера в аптечному бізнесі _________________13

3.2 Автоматизація роботи в туристичному бізнесі засобами

комп'ютера ________________________________________________15


 1. ^ РЕЗУЛЬТАТИ СОЦІОЛОГІЧНОГО ОПИТУВАННЯ ЩОДО

ВИКОРИСТАННЯ КОМП'ЮТЕРА У СФЕРІ БІЗНЕСУ ____________20


ВИСНОВКИ ______________________________________________________23


ЛІТЕРАТУРА _____________________________________________________24


ДОДАТОК 1 ______________________________________________________ 25


ВСТУП


В даний час велике місце в нашому житті відведено різним пристроям, призначеним для створення комфорту в побуті, полегшення виконання роботи і т.д. Одним з таких пристроїв є комп'ютер.

Слово "комп'ютер" означає "обчислювач", тобто пристрій для обчислень. Це пов'язано з тим, що перші комп'ютери створювалися як пристрої для обчислень, грубо кажучи, як вдосконалені, автоматичні арифмометри. Принципова відмінність комп'ютерів від арифмометрів і інших розрахункових пристроїв полягала в тому, що арифмометри могли виконувати лише окремі обчислювальні операції (складання, віднімання, розподіл, множення), а комп'ютери дозволяють проводити без участі людини складні послідовності обчислювальних операцій по наперед заданій інструкції - програмі. Крім того, для зберігання даних, проміжних і підсумкових результатів обчислень комп'ютери містять пам'ять.

Хоча комп'ютери створювалися для чисельних розрахунків, скоро виявилося, що вони можуть обробляти і інші види інформації. Для обробки різної інформації на комп'ютері треба мати засоби для перетворення потрібного виду інформації в числову форму і назад. Зараз за допомогою комп'ютерів не тільки проводяться числові розрахунки, але і готуються до друку книги, створюються малюнки, кінофільми, музика, здійснюється управління заводами і космічними кораблями і т.д. Комп'ютери перетворилися на універсальні засоби обробки інформації.

Комп'ютери навколо нас. Вони стали невід'ємною частиною нашого повсякдення. Сьогодні ми можемо не тільки говорити про нові технології, а й про те, як ними користуватися. Банки, магазини, вузли зв'язку, видавництва, школи, офіси - їх зараз просто неможливо уявити без комп'ютерів. В наше життя міцно входять нові терміни: користувач комп'ютера, комп'ютеризовані робочі місця, комп'ютерні ігри...

Інформаційні технології відкривають кожному доступ до практично необмеженого об’єму інформації та її аналітичної розробки, що забезпечує "безпосередню включеність" в інформаційні потоки суспільства.

У даній роботі ми спробуємо детальніше розглянути, яким чином комп'ютер може стати незамінним помічником у роботі тієї категорії людей, які займаються різними видами бізнесу.


^ ТЕХНОЛОГІЯ КОМП'ЮТЕРИЗАЦІЇ РОБОЧОГО МІСЦЯ

В ОФІСІ


В даний час комп'ютер стає невід'ємною частиною будь-якого офісу. Сфери його вживання дуже широкі. Підготовка документів, бухгалтерія, складський і товарний облік, електронна пошта і безліч інших задач, які зараз вже практично неможливо ефективно вирішувати без комп'ютерів.

В даному розділі представлений огляд основних питань і проблем, з якими доводиться стикатися керівнику підприємств і організацій в процесі комп'ютеризації. Приводиться опис деяких ситуацій для того, щоб показати, яке «підводне каміння» може зустрітися через незнання деякої тонкості.

Комп'ютер і комп'ютерні технології, звичайно, не є безкоштовними. Тому важливо зробити вкладення засобів в них максимально ефективними, щоб, кінець кінцем, отримати прибуток, а не головний біль.

В загальному випадку, вживання комп'ютерів і комп'ютерних технологій в будь-якій справі складається з декількох становлячих:

 • Устаткування (комп'ютери, принтери, сканери і т.п.).

 • Програмне забезпечення (операційні системи, текстові і графічні редактори, програми для бухгалтерського і управлінського обліку і ін.).

 • Технології вживання устаткування і програмного забезпечення для вирішення певних задач на конкретному підприємстві.

Для отримання максимальної ефективності потрібне узгодження всіх вищеперелічених складових, що є не найпростішою задачею, як може показатися на перший погляд. Тут слід врахувати, що ефективність системи потрібно оцінювати комплексно, тобто брати до уваги питання надійності системи і технології, а також вартість обслуговування і інші моменти.

В загальному випадку при виборі того або іншого програмного забезпечення бажано враховувати наступні рекомендації:

 • Використовуйте при нагоді самі найвідоміші програми - таким чином можна заощадити на навчанні персоналу, а також на обслуговуванні.

 • Використовуйте по можливості самі останні версії програм - в них враховані зауваження і побажання інших користувачів. А для бухгалтерських програм - враховані останні зміни в законодавстві.

 • Програмне забезпечення підрозділяється на безкоштовне, умовно безкоштовне і платне. Тому при виборі враховуйте його вартість. Навіть якщо на початковому етапі Ви припускаєте використовувати «піратські програми», то, можливо, що в майбутньому Ви схочете або Вам доведеться придбати ліцензійні версії.

Тепер розглянемо головне - технологію вживання. Від неї дуже сильно залежить як набір устаткування, так і програмного забезпечення. Слід враховувати, що процес розробки технології і вибору устаткування і програмного забезпечення - це процес копіткий. Тобто, спочатку вибирайте одне, дивіться на можливість його вживання, набір вирішуваних задач. Потім коректуєте постановку задач, звідси міняйте устаткування і т.д. У принципі, для неспеціаліста - це може виявитися дуже трудомістко, а також може привести до зайвих покупок, тому на етапі розробки технології, вибору устаткування і програмного забезпечення потрібно розглянути варіант залучення сторонніх фахівців-експертів. Проте навіть в цьому випадку Вам потрібно мати загальне уявлення про комп'ютерні технології, а краще навіть мати хоча б невеликий досвід. Адже гроші платите Ви і бажано знати за що, до того ж і працювати теж Вам доведеться.

Розглянемо найпростішу ситуацію, коли потрібно забезпечити тільки одне комп'ютеризоване робоче місце. Тут практично без варіантів: підбираємо програмне забезпечення під нього (відповідно до вимог), підбираємо конфігурацію комп'ютера. Додатково купуємо принтер. І все готово. Хоча дуже часто підібрати оптимальну конфігурацію - не найпростіша справа.

Складніша ситуація, коли потрібно забезпечити декілька робочих місць.

Для більшості випадків використовується стандартна локальна обчислювальна мережа Ethernet-100 (100 Мбіт/сек), яка без проблем забезпечує зв'язок між комп'ютерами в межах 100 метрів. Далі починаємо проектувати конфігурацію всієї комп'ютерної системи. Можна зробити просто, поставити скрізь однотипні комп'ютери і програмне забезпечення, конфігурувати однорангову мережу (коли всі комп'ютери можуть звертатися один до одного безпосередньо) і працювати. Виникає питання, чи буде цей варіант оптимальним з погляду фінансових вкладень, а також надійності роботи. У багатьох випадках це і буде оптимальним варіантом, хоча практично завжди є специфічні особливості, які необхідно врахувати.

Обов'язково подбайте про те, щоб на Вашому комп'ютері та комп'ютерах працюючих у Вас робітників була встановлена остання версія найефективнішої антивірусної програми з подальшим обновленням її бази даних.


^ ВИКОРИСТАННЯ СТАНДАРТНОГО ПРОГРАМНОГО

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КЕРІВНИКОМ ФІРМИ


Операційні системи


В більшості випадків використовуються наступні види програмного забезпечення: операційні системи - Windows (98, ME) або Windows (2000, XP), Windows NT.

^ Текстові редактори і текстові процесори

Ділова людина у своїй діяльності щодня буде працювати у текстовому редакторі залежно від того, які саме задачі треба вирішити. Наприклад:

 • створення та ведення ділової документації;

 • створення текстового презентаційного матеріалу (рекламних листів) з використанням ілюстрацій, формул, креслень;

 • створення діаграм для наочного порівняльного аналізу даних;

 • використання шаблонів для мінімальних затрат часу при набиранні тексту тощо.

У наш час розповсюджені текстові редактори Лексикон, Твір 1, Твір 2, Multi-Edit різних версій, Notepad, Wordpad, Word, Word-Star, Tex.
^ Табличні процесори

Незважаючи на те, що сфера використання комп'ютерів значно розширилась, задачі, пов'язані з виконанням математичних розрахунків, залишаються однією з найважливіших галузей використання комп'ютера у роботі ділової людини-бізнесмена. Саме електронні таблиці забезпечують швидке та точне виконання розрахунків різних типів. Але на цьому застосування табличних процесорів не закінчується. Бізнесмен може ефективно використати такі їхні можливості:

 • створювати бази даних продукції у вигляді прайс-листів (списків) з подальшої їх обробкою, використовуючи фільтрацію, сортування тощо;

 • значно полегшити процес обчислень за допомогою вбудованих функцій (математичних, фінансових, статистичних тощо);

 • створювати діаграми для наочного порівняльного аналізу даних;

 • використовувати шаблони листів (замовлення, платіжні форми та ін.)

Найпоширеніші такі електронні таблиці, як VisiCalc, Lotus -1-2-3, Super-Calc, Quatro, Excel та інші.
^ Бази даних

Однією з головних її функцій являється організація збереження інформації з метою швидкого пошуку потрібних даних. Не дивно, що базами даних користуються бізнесмени, робочий персонал офісу. Керівник фірми може у будь-який час звернутися до бази даних робітників, для того щоб отримати детальну інформацію про будь-яку людину.

До того, створюючи будь-яку базу даних, можна помістити фото як працюючого персоналу, так, наприклад, і фото будь-якого предмету, об'єкту, місцевості (країни відпочинку), готелю , ліків тощо.

Керівник фірми може самостійно створювати запити, звіти, форми, використавши при цьому відповідні шаблони.

У будь-який час може встановити тип зв'язку між створеними таблицями у базі даних.

Презентації

Важко уявити собі роботу без цієї програми (Microsoft Power Point) керівника будь-якої фірми.

Дана програма може стати у пригоді керівнику рекламного агентства, туристичної компанії, також при розробці будь-якого бізнес-плану.

Використовуючи різноманітну розмітку слайдів можна поєднати в одній презентації текст, графіку, діаграми, звук, відео.

Керівник фірми може найефективніше використати можливості програми і створити різноманітні візитки на свій смак і уподобання.

Для полегшення роботи також можна використати шаблони презентацій (план продажів, рекламний буклет, бізнес-план тощо).

Прикладами програм-презентацій являються також Freelance Graphics фірми Lotus, Charisma фірми Micrografx, Harvard Graphics та ін.

^ Настільний помічник

Microsoft Outlook - це настільна інформаційна система, яка допомагає діловій людині берегти дані і обмінюватися ними з іншими користувачами. Використовувати Outlook керівник може для управління своїми повідомленнями, зустрічами, контактами і задачами, а також для планування, роботи з файлами і сумісного використовування інформації.

Дані в Outlook зберігаються в теках. Використовувати програму можна для читання і відправки повідомлень, запрошень на збір і запитів на виконання задач.

Враховуючи те, що у бізнесменів завжди обмаль часу, та і великий об'єм інформації треба постійно тримати у голові, тому він може використати дану програму і як настільний календар, і як діловий щоденник.
^ Електронна пошта

Мабуть жодна ділова успішна у бізнесі людина не може обійтися без цієї програми. Сфера використання зводиться до написання та отримання електронних листів, які миттєво отримає той, кому вони відсилалися. Для того, щоб зекономити дорогоцінний час, бізнесмен може відправити один і той же лист зразу декільком адресатам.

Для того, щоб отримати додаткову інформацію, наприклад, про нові ліки, косметику, будівельні матеріали, автозапчастини і т.д., керівник офісу може підписатися на щоденну доставку у свій поштовий ящик потрібної інформації.

Звісно, на цьому можливості використання даної програми не закінчуються.

Інтернет

Працюючи у всесвітній мережі, керівник фірми може завжди знати останні новини про різні сфери нашого життя.

У своїй діяльності він не може не користуватися такими послугами мережі:

 • групами новин UseNet;

 • службами, які забезпечують інтерактивне спілкування, аудіо- та відеовіщання.

 • пошуковими системами.

Також успішна ділова людина завжди має в Інтернеті свій сайт, який вигідно представляє дані про фірму, рід діяльності, цінову політику (можливі знижки постійним клієнтам), форуми тощо.

Багато ведучих світових банків розробляють власні системи платежів через Інтернет. Наприклад, в Росії відомий "Центр електронних платежів" Промбудбанку, Cyberplat банка Платина, Russian Shopping Club, PayCash, Instant!.

На сьогоднішній день це одне з непростіших питань, але не до кінця вирішені питання правового регулювання платежів, безпеки транзакцій і інші.


Звісно, це не весь спектр програмного забезпечення, яке повинно бути у наявності у ділової людини. До цього всього ще встановлюється спеціалізоване додаткове програмне забезпечення, яке відповідає роду діяльності приватної фірми.


^ Застосування комп'ютера в аптечному бізнесі


Наявність комп'ютера в аптечному підприємстві дозволяє здійснювати зв'язок за допомогою модему з постачальниками медпродукції (через Інтернет, електронну пошту, регіональну систему "ФАРММАРКЕТ"). У наш час аптечні працівники використовують комп'ютер для автоматизованого формування заявки на отримання медикаментів. Упровадження комп'ютерних технологій дозволило автоматизувати процес торгівлі по схемі офіс—склад—аптека, передавати в аптеки дані про відвантаження товару. В аптеках автоматизовані деякі операції, що стосуються безпосередньо зберігання: це контроль термінів придатності, аналізів, посерійний облік, інвентаризація.

Комп'ютер у даному виді бізнесу використовується для:

 • організації обліку руху товару від постачальників;

 • для формування роздрібних цін на товар;

 • друку накладних і актів;

 • для ведення товарно-фінансового аналізу товарних звітів, що включають сумарні дані про прихід і витрату в цінах, встановлених аптекою;

 • для автоматизації внутрішньоаптечного виробництва і екстемпоральної рецептури.

За статистичними даними, українські аптеки виявили відчутну цікавість до нових технологій вже в 1999 р. Протягом трьох подальших літ наголошується помітний прогрес в плані розповсюдження комп'ютерних технологій.

На сьогоднішній день в Україні є три обов'язкових ступені комп'ютеризації аптечного бізнесу.

Перший — це активне користування програмою електронного замовлення постачальникам (приблизно 70% від загального числа аптек);

Другий —це автоматизований бухгалтерський облік аптечного підприємства (біля 50%);

Третій —це повний електронний документообіг з використанням технологій штрихкодування (5-10%).

Параметри і життєвий устрій аптеки кожного з цих рівнів уявити собі неважко.

Більшість власників аптек, що уміють рахувати свої гроші і розуміючих, що комп'ютер приносить вигоду, готові витрачати засоби на впровадження технологій, проте виділяють на це не дуже великі суми (в межах 1 тис. долл.).

Персонал приватних аптек, і особливо аптечних мереж, активно підтримує керівництво в прагненні упровадити програму кількісного обліку, оскільки при достатньо щільному потоці клієнтів упровадження комп'ютерної програми дозволяє підвищити оборот і, як наслідок, впливає на зарплату.

В складному положенні знаходяться державні аптеки, яким важко фінансувати власний розвиток. Але цьому необхідно надавати увагу на будь-якому аптечному підприємстві. Можливо, саме тому хочеться полегшити роботу кожному клієнту, допомогти, підтримати ініціативу.

Проблему підвищення комп'ютерної грамотності керівники приватних аптек вирішують наступними заходами:

 • залученням в аптеки молодих фахівців з досвідом роботи з комп'ютерною технікою, які можуть навчити інших;

 • проводячи ретельний відбір на запропоновані посади, враховуючи рівень володіння комп'ютерною технікою.^ Автоматизація роботи в туристичному бізнесі

засобами комп'ютера


Розглядаючи питання автоматизації роботи туристичного офісу, доводиться констатувати, що число туристичних компаній, що використовують комп'ютери за призначенням, як і раніше не перевищує декількох десятків відсотків. Для переважної ж більшості приватних турфірм комп'ютер так і залишається друкарською машинкою і інструментом бухгалтера. Проте, агентству, керівнику-бізнесмену, і тим більше працівникам не уникнути процесу оволодіння обов'язковими комп'ютерними програмами, які забезпечують автоматизацію роботи. Розглянемо основні програмні комплекси, які використовують у своїй діяльності провідні туристичні агентства на чолі тих керівників, які мають за мету отримання високих прибутків.


"Саме"

Програмний комплекс, розроблений компанією "Саме", мабуть, найбільш відомий серед туристичних фірм.

З ним і його модифікаціями працюють більше 30-ти приватних компаній в різних містах України: "Пак-Тревел", "Трійка Туризм", "Детур", "Гео-туризм", "Троянда Вітрів", "Альп індустрія" і багато інших.

Умовно робочі функції комплексу можна розбити на 6 груп:

 • ведення турів;

 • робота з клієнтами;

 • ведення платежів;

 • підтримка довідників;

 • підготовка вихідних документів;

 • сервісні режими.

Ведення турів дозволяє самостійно пакетувати програми (транспорт + мешкання + додаткові послуги) для туроператорів або заносити в базу даних готові операторські програми для агентств. На відміну від багатьох інших комп'ютерних програм, в цій програмі ведеться календар бронювання з вказівкою термінів, цін, квот номерів в готелях і місць у транспорті, що доводиться постійно враховувати в реальній туроператорській роботі.

Клієнтська частина програми дозволяє:

 • вести базу даних туристів;

 • виконувати прийом замовлень;

 • розраховувати вартість туру з урахуванням індивідуальних і групових знижок.

Бухгалтерський розділ програми дозволяє автоматично готувати всі види платіжних документів (прибуткові і витратні касові ордери, рахунки-фактури і ін.). Комплекс "Само-Тур" може працювати в зв'язці з бухгалтерською програмою "Інфін".

Невід'ємна частина будь-якої комп'ютерної агентської програми — довідкові бази даних. "Само-Тур" підтримує близько 20 різних довідників (клієнтів, готелів, перевізників, фірм-партнерів, посольств і т.д.). В режимі "вихідні документи" комплекс дозволяє автоматично одержувати як стандартні форми — різні списки груп (на тур, в авіакомпанії, на екскурсії), ваучери, турпутівки (у тому числі і форми ТУР-1), анкети в посольства (на бланках посольств), створювати за допомогою генератора звітів свої необхідні форми.


"Туристичний офіс"

Програмний комплекс "Туристичний офіс" (версія 4.1), розроблений фірмою "Туристичні технології", призначений для комплексної автоматизації роботи туристичних фірм (туроператорів і агентств) як в межах офісу, так і в режимі об'єднання декількох приватних віддалених компаній.

Ідеологія побудови комплексу сумістила в собі колективний досвід ведучих українських туроператорів, зібраний за 3-річний період розробки програми, з передовими розробками в області програмного забезпечення. При цьому користувачам не нав'язуються жорсткі алгоритми роботи, оскільки широкі функціональні можливості комплексу дозволяють багато в чому зберегти традиційні способи ведення справ.

Програмний комплекс "Туристичний офіс" володіє деякими відмітними особливостями, що дозволяють істотно полегшити роботу користувача. Наприклад, на відміну від деяких інших аналогічних програм, комплекс автоматизує не тільки туристичну ланку фірми, але і практично всі інші ділянки роботи. Головне призначення комплексу — вирішувати питання, пов'язані з туристичним бізнесом. Допоміжні, але не менш важливі режими — управління і контроль фінансової діяльності (при необхідності фінансові дані можуть бути передані в іншу бухгалтерську програму, наприклад "1С"), управління документообігом в межах фірми, включаючи автоматичну розсилку факсів, ухвалення факсів і обмін інформацією між фірмами по модему. Останнє дуже важливо при роботі мережі турагентств або ланцюжка "туроператор-турагентства". За задумом розробників, в найближчому майбутньому комплекс допоможе об'єднати приватні туристичні фірми України в єдиний інформаційний простір.

Структурно програмний комплекс складається з трьох основних модулів:

 • туристичного;

 • фінансового;

 • управління документообігом і зовнішніми зв'язками.

Робота користувачів проводиться в режимі розмежування доступу, тобто кожний менеджер має нагоду роботи строго зі своєю частиною програми і інформації.

"Туристичний офіс" відрізняють простота і гнучкість у створенні вихідних звітів, що дозволяє навіть звичайному користувачу, не вдаючись до послуг програміста, за допомогою редактора "Microsoft Word" створити шаблон будь-якої складності, по якому формуватимуться вихідні звіти.

"Туристичний офіс" має дуже зручний інтерфейс. Від користувача не вимагається поглибленого знання комп'ютера або особливого навчання для роботи з програмою. Достатньо лише знань базових понять в своїй професійній області.


"Інтурсофт"

На відміну від переважної більшості комп'ютерних фірм, прагнучих створити універсальну "кращу програму для туристичних фірм", в основі стратегії розробок компанії "Інтурсофт" лежить визнання очевидного факту неоднорідності українського туристичного ринку і отже, існування різних потреб турфірм, представлених на цьому ринку.

Основу всіх комп'ютерних технологій "Інтурсофта" складає система "Travel Office-2000", що забезпечує повністю автоматизовані: документообіг, пов'язаний з обслуговуванням клієнтів (заявки, рахунки, платежі, турпутівки), відносини з постачальниками (бронювання — підтвердження), а також внутрішні потреби фірми (каса, реалізація, управлінська звітність).

Залежно від специфіки діяльності приватної турфірми система "Travel Office-2000" об'єднується з іншими системами.

Для фірм-агентів авіакомпаній розроблена система "Ticket Office-2000", яка за наслідками продажів, оформлених в "Travel Office-2000", забезпечує обробку всіх купонів авіаквитків і формування звітності перед авіакомпаніями. При цьому в системі враховується той факт, що кожна авіакомпанія має унікальні комісійні умови, форми звітів, терміни звітності, нумерацію бланків.

Фірмам, що працюють з чартерними і блок-чартерними перевезеннями, призначена система "Charter Office-2000". Вона відстежує всі відносини з постачальниками і оптовими покупцями як по "жорстких", так і по "м'яких блоках" місць (включаючи контроль оплати), дозволяє задавати різні алгоритми роздрібного продажу місць (за цінами, квотами, періодами і тривалістю), а власне продаж ведеться також системою "Travel Office-2000". Особливе місце серед всіх розробок "Інтурсофта" займає система "Touoperator-2000", що забезпечує автоматизацію всіх компонентів туроператорської діяльності:

 • придбання окремих турпослуг у кінцевих постачальників;

 • відстежування квоти на них;

 • розрахунок цін;

 • реєстрація заявок;

 • виставляння рахунків турагентам;

 • прийом платежів;

 • видача ваучерів і турпутівок.

Туристичні компанії, що мають мережу власних агентств (філіалів), можуть скористатися системою "Travel net-2000", що забезпечує збір інформації зі всіх точок продажів, де встановлена система "Travel Office-2000". Оброблювані системою "Travelnet-2000 дані" дозволяють отримати повне уявлення про положення справ з доходами в компанії.

Компаніям, прагнучим встановити повний управлінський облік не тільки своїх доходів, але і витрат (включаючи всі непрямі) рекомендується система "TGA-2000", що забезпечує облік всіх скоюваних фінансових операцій в західному стандарті GMP, При цьому всі операції з клієнтами відображаються в "TGA-2000" автоматично за рахунок інтерфейсів з системою "Travelnet-2000".


^ РЕЗУЛЬТАТИ СОЦІОЛОГІЧНОГО ОПИТУВАННЯ ЩОДО

ВИКОРИСТАННЯ КОМАП'ЮТЕРА У СФЕРІ БІЗНЕСУ


У липні 2004 року незалежна суспільна організація «Інститут Соціальних Технологій» провела опитування у сфері бізнесу в рамках проекту ПРООН – Технології інформаційного суспільства для розвитку. Дане опитування проводилося з метою збору інформації про рівень використовування інформаційних технологій в бізнесі, а саме:

 • рівень забезпечення комп'ютерами робочих місць;

 • рівень доступу до Інтернет;

 • цілі і області використовування комп'ютерів і Інтернету в бізнесі;

 • безпека і захист інформації;

 • рівень оплати фахівців в області інформаційно-комунікаційних технологій.

Для проведення опитування були вибрані приватні фірми з правом юридичної особи, відмінні по видах діяльності і чисельності персоналу. В даному дослідженні взяли участь 375 чоловік, менеджери вищої ланки підприємств (директор, заступники), фахівці по ІТ.

Дослідження показало, що більшість фірм, 83,2% вже використовують комп'ютери в своїй діяльності, 12% планують їх придбати. В середньому 10% робочих місць оснащено комп'ютерами.

Серед основних областей використовування комп'ютерів в бізнесі

На першому місці ведення бухгалтерії, банківських операцій і накопичення, зберігання і обробка інформації;

На другому місці робота з документами;

На третьому – комп'ютер як засіб комунікації.

Так само комп'ютер використовують як робочий інструмент та засіб «виробництва послуг» і для розваг (ігри, музика, фільми).

Великий інтерес представляють дані по використовуванню Інтернету в бізнесі: 66% приватних фірм мають доступ в Інтернет і в середньому 7% працівників підприємств використовують Інтернет в своїй повсякденній роботі. Частка працівників, що використовують Інтернет, вище всього в таких областях, як комп'ютерні технології (71%), ЗМІ (36%), технічні послуги (30%), туризм (25%), ділові послуги (19,6%). Середній час використовування Інтернет з розрахунку на одного працівника, що використовує Інтернет в своїй повсякденній діяльності, складає 31 годину в місяць. Близько 37% респондентів відповіли, що їх підприємство має свій власний сайт або сторінку в Інтернет. При цьому Інтернет використовується частіше за все як засіб комунікації (електронна пошта, форуми, чат), для пошуку інформації для бізнесу (новини про ринок, пропозиції, ціни, клієнти, партнери), для пошуку інформації пізнавального характеру (нові технології, освіта), а також для розповсюдження інформації про діяльність, реклама, просування товарів і послуг. Більшість приватних фірм 56,5% використовує dial - up підключення, 25,4% - ISDN, 5,6% - ADSL, інші НЗ/НО, радіо модеми і кабельні канали.

Проблема інформаційної безпеки турбує 50% всіх приватних керівників (або 75% тих бізнесменів, які активно використовують Інтернет). 60% фірм вживають яким-небудь заходам захисту інформації (паролі, антивірусні програми, шифрування інформації, спеціальні програмно-апаратні пристрої).

Рівень розвитку електронного документообігу в Україні знаходиться на достатньо низькому рівні. Тільки 23,7% фірм, що брали участь в опитуванні, практикують отримання замовлень на свою продукцію через електронну пошту або Інтернет. 29,3% респондентів відповіли, що відвідують урядові сайти. Основна мета таких відвідин – отримання відкритої інформації, розміщеної на сайтах (25,3%). Інші види взаємодії з властями через Інтернет майже не використовуються (тільки 5% використовують Інтернет для запитів на інформацію від державних органів).

Про необхідність використовування електронного документообігу оголосили багато компаній для отримання замовлень на свою продукцію/послуги, для замовлення продукції/послуг для своєї компанії, а також для надання звітів, здачі податкових накладних і т.п. до державних органів, для проведення банківських операцій. В числі основних перешкод для розвитку електронного документообігу підприємства називають недостатнє розуміння в суспільстві переваг, які надає електронний документообіг (29%), відсутність законодавчої бази (26%), немає бажання міняти ситуацію з боку держави (22%), бізнес не зацікавлений в зміні ситуації (9%).


ВИСНОВКИ


Персональні комп'ютери - це універсальні пристрої для обробки інформації. На відміну від телефона, магнітофона та телевізора, які здійснюють тільки заздалегідь вбудовані функції, комп'ютер здатен виконувати будь-які дії по обробці будь-якого виду інформації ( тексти, графіка, музика, відео тощо). Тому з упевненістю можна говорити про те, що комп'ютери являються незамінними помічниками у будь-якому виді бізнесу.

Змінюючи програми для комп'ютера, можна перетворити його у робоче місце бухгалтера, конструктора, статистика, фінансиста. Адже від продуктивності роботи підлеглих безпосередньо залежить успіх тієї чи іншої приватної фірми. Працюючий персонал повинен вміти користуватися такими додатковими пристроями, як принтер, сканер, факс-модем і т. д. Невміле користування технікою збільшує затрати часу на вирішення тієї чи іншої задачі, що гальмує певним чином роботу всього відділу фірми.

У наш час багато ділових людей-бізнесменів намагаються самі вміти користуватися на високому рівні комп'ютерною технікою, щоб при потребі перевірити достовірність даних, які надають підлеглі. Наприклад, фінансові звіти, презентаційний матеріал, якість написання листа-запиту по продукції тощо.

Успішному всебічно-розвиненому керівнику фірми не завадило б знати призначення та особливості роботи з такими програмами, як 1-С бухгалтерія; правовими базами даних Гарант, Кодекс, Консультант-Плюс, Юрисконсульт; персональними інформаційними менеджерами Lotus Organizer, Sidekick; програмами планувальниками діяльності Microsoft Project, TimeLine та ін.


ЛІТЕРАТУРА


 1. Будаковская Н.С. Компьютеризация частных аптек //Формацевтический весник. -2002, № 30 с 18-26

 2. Гаевский А., Леонтьев О. Справочник по программным продуктам.-К.: Диа Тайп, 1998.-с.187-192

 3. Гук М.А. Аппаратные средства IBM PC: Энциклопедия.-М., 2004.- 928 с

 4. Денисенко К. Один на один з ПК// Домашній комп'ютер. -К., 1998, № 8. - с. 12-15

 5. Пол Броудер. Всё о мониторах// Мир ПК.- К., 1990, № 5.-с. 23-30

 6. Кужель О.М., Коваль Т.І. Використання персонального комп’ютера у навчанні// Нові інформаційні технології України: вип. 8: Педагогіка.- Одеса : Друк, 2001. – 242 с.

 7. Лук'янчук С.М. Робота туристичних фірм // Контракти. -К., 2004, № 19, с. 19-25

 8. Михайлик М.И. Программное обеспечение ПК// SHIP. -К., 2004, № 12, с. 25-29

 9. Надеждин Н.Я. Знакомьтесь компьютеры.-М., 2003,-304с.

 10. Фигурнов В.Э , "IBM PC для пользователя" , издание 7, Москва, ИНФРА-М, 1997 г.

 11. Фролов И.Б. Персональные ПК: Информация для покупателя. - М, 2003, 141 с.ДОДАТОК 1


Результати соціологічного опитування.

^ Дані про використання Інтернету у бізнесі


Таблиця 1 Доступ до Інтернету

Мають доступ

Використовують у

повсякденній роботі

66 %

7 %Таблиця 2 Галузі використання комп'ютерних технологій

Галузі використання

Кількість ( % )


Комп'ютерні технології

71 %

ЗМІ

36 %

Технічні послуги

30 %

Туризм

25 %

Ділові послуги

19,6 %Таблиця 3 Рівень розвитку електронного документообігу

Сфери застосування

Кількість ( % )


Електронна пошта

23,7 %

Урядові сайти

29,3 %

Отримання інформації

25,3 %

Запити

5 %

Схожі:
База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації