Поиск по базе сайта:
Бібліотечний урок, 5 клас Мета icon

Бібліотечний урок, 5 клас Мета
Скачати 32.74 Kb.
НазваБібліотечний урок, 5 клас Мета
Дата конвертації04.07.2013
Розмір32.74 Kb.
ТипДокументи

Бібліотечний урок, 5 клас


Мета. Ознайомити дітей з найбільш відомими ілюстраторами книг; допомогти їм відчути красу і силу образотворчого мистецтва; пояснити учням значення малюнків для розкриття змісту художнього твору.

Обладнання. Виставка книжок із малюнками Є.Чарушина, С.Артюшенка, Є.Попова, С.Кім, В.Голозубова. Казки О.Пушкіна, Х.Андер-сена з ілюстраціями різних художників.

Вступне слово вчителя образотворчого мистецтва. Дорогі діти! Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми його назвемо «Бібліотечний урок образотворчого мистецтва».Чому саме так? Тому що цей урок буде присвячено книзі, а саме – ілюстраціям у книзі. У гості до вас прийшла бібліотекар нашої шкільної бібліотеки, яка і розповість вам про значення ілюстрацій у книзі, про відомих художників-ілюстраторів. А потім ви кожен у своєму альбомі намалюєте своїх улюблених героїв казок, або зробите ілюстрацію обкладинки улюбленої книжки (за бажанням).

Бібліотекар. Шановні п’ятикласники! Ви не перший рік є читачами бібліотеки і вже можете сказати , які книжки вам більше подобаються: з ілюстраціями чи без них? Звичайно ж, з ілюстраціями. Саме вони допомагають вам вибрати книгу, за їх допомогою ви вже з першого погляду довідуєтесь про кого, чи про що ця книжка.

- Що таке ілюстрація?

- Ілюстрація – малюнок, який розкриває і поглиблює зміст тексту.

С.Маршак стверджував: «У кожної книги для дітей, особливо для маленьких, - два автори. Один із них письменник, другий художник».

Художник-ілюстратор, насамперед, глибоко осмислює задум автора, має добре знати час, описаний у творі, характери героїв, їхній зовнішній вигляд, побут, одяг, речі і т. ін., щоб ілюстрація цілком відповідала ідеї твору.

Ось перед вами три книжки казок Г-Х. Андерсена. Ви думаєте, що вони однакові? Але давайте подивимось ілюстрації в книжках. Ось до цієї книжки намалював ілюстрації художник Є.Попов, а до цієї - Р.Авотін , а от третю книжку ілюстрували аж шість художників: Т.Плиска, О.Звольська, Н.Козлова, В.Трунова, В.Хорошенко, О.Курдюмова. Кожен художник бачить героїв казок по-різному.

А ось прекрасна книжка казок І.Я.Франка «Коли ще звірі говорили». І вона стала ще прекраснішою від ілюстрацій художника С.Артюшенка.

А це книжка із серії «Художники дітям»(1983). Казку Андерсена «Свинопас» ілюстрував ще у 1917 році відомий свого часу художник Мстислав Валеріанович Добужинський (1875-1957). Він був людиною дуже різноманітних творчих інтересів. Та найбільш улюбленим його заняттям стала книжкова графіка, в тому числі і дитяча. Знайдений графічний стиль дозволив Добужинському створити одну з найбільш довершених графічних інтерпретацій казки Андерсена у світовому мистецтві. І хоча з часом принципи створення дитячої книги стали мінятися, творчість Добужинського продовжувала виховувати нові покоління графіків.

Книжку для дітей «Два півники» ілюстрував український художник Володимир Голозубов. За цю роботу у 1971 році на Міжнародній виставці ілюстрацій дитячої книги у Братиславі (Словаччина) художник одержав найвищу нагороду «Золоте яблуко» за національний колорит і самобутність, за внесок у світове мистецтво. У 1977 році книжка «Два півники» одержала бронзову медаль на Лейпцізькій міжнародній виставці-ярмарку (Німеччина). Почесні дипломи присуджувалися книжкам В.Голозубова на багатьох всесоюзних та українських конкурсах «Мистецтво книги». Майже п’ятдесят років художник творив для дітей. Лебединою піснею його стала книжка «Рукавичка» (1997р., видавництво «А-ба-ба-га-ла-ма-га»). Помер Володимир Васильович Голозубов у 2000 році. Але доля митців особлива – вони продовжують своє життя у власних творах. У цій книжці, яку ви, любі діти, бачите, представлений багаторічний доробок – ілюстрації до народних пісеньок, казок, загадок, які з великою любов’ю створив для вас талановитий художник.

А буває, що сам письменник ілюструє свою книжку. Як, наприклад, Євген Іванович Чарушин. Він писав про тварин і малював їх. Ось подивіться книгу Чарушина «Тюпа, Томка и сорока». А також він ілюстрував книги і інших письменників (оповідання «От весны до весны» І.С.Соколова-Микитова).

Книжку «Маленький принц» також ілюстрував сам автор Антуан де Сент- Екзюпері.

Ще одна цікава книжечка «При солнышке тепло, при матери добро» (вид. «Детская литература»,1974). Це книжка російських приказок і прислів’їв, які дуже талановито ілюстрував художник В.Пименов.

А от щоб випустити журнал «Барвінок» працює не один художник, а декілька. Над кожною рубрикою журналу працюють і художник, і художній редактор, аби кожен номер вийшов неповторний і цікавий для читачів.

(Бібліотекар роздає журнали «Барвінок» кожному учневі. Діти розглядають малюнки, обмінюються враженнями, задають питання. Учитель образотворчого мистецтва дає завдання намалювати героїв улюблених казок, оповідань чи мультфільмів, або ілюструвати обкладинку своєї улюбленої книжки. Далі бібліотекар читає невеличке оповідання або казку. Діти уважно слухають і малюють ілюстрації).Схожі:
База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації