Поиск по базе сайта:
Логопедичні ігри та вправи ігри та вправи на розвиток дихання icon

Логопедичні ігри та вправи ігри та вправи на розвиток дихання
НазваЛогопедичні ігри та вправи ігри та вправи на розвиток дихання
Дата конвертації29.01.2013
Розмір38.4 Kb.
ТипДокументи

ЛОГОПЕДИЧНІ ІГРИ ТА ВПРАВИ


Ігри та вправи на розвиток дихання


Забий м'яч у ворота”. Запропонуйте дитині подути на ватний чи паролоновий м’ячик так, щоб він покотився у ворота (їх можна зробити з дроту, або намалювати). Повітряний струмінь повинен бути плавним, повільним, безперервним.


Язичок-футболіст”. Як і в попередній вправі треба забити м’яч у ворота, але тепер з допомогою язика. Дитина повинна посміхнутися та покласти широкий язик на нижню губу, і, неначе вимовляючи звук [ф], дути на кінчик язика.


Літак”. На кінчик носа покласти шматочок паперу або вати. Відкрити рот, широкий язик покласти на верхню губу, бокові краї язика притиснуті. Повітряний струмінь виходить посередині язика. Дитина повинна сильно подути так, щоб “літак” полетів вгору.


Пелюстки”. Покладіть на долоню справжні або вирізані з паперу невеличкі пелюстки квітки. Запропонуйте дитині подути, щоб пелюски злетіли з вашої долоні.


Кораблик”. Налийте у миску воду. Зробіть паперовий кораблик та покладіть його на воду. Запропонуйте дитині подути на кораблик спочатку довгим струменем повітря, наче вимовляючи звук “ф”, а потім преривчасто, наче вимовляючи звук “п-п-п-п”.


Ігри на розвиток мовного слуху


Гра «Угадай чий голос».

Дитина закриває очі, а хтось близький кличе її. Малюк повинен відгадати, хто його покликав.


^ Гра «Хто відізвався».

Дитина закриває очі, члени сім’ї по черзі імітують голоси тварин, а дитина відгадує, хто говорить.


Гра «Почуй шепіт».

Дитина стоїть за спиною мами чи тата, які подають команди пошепки (голосніше і тихіше). Вона повинна виконати команди вірно.


^ Гра «Горщик».

Дитина з мамою, сидячи на підлозі, перекочують одне одному м’яч. Хто котить говорить «холодний» або «гарячий». Торкатися м’яча можна тільки при слові «холодний».


^ Гра «Слухай і виконуй».

Мама чи тато один чи два рази називає кілька різних рухів, не виконуючи їх. Дитина повинна точно їх відтворити.


Ігри на розвиток фонематичного слуху


Гра «Червоний-білий».

У дитини два кружечки (червоний і білий). Якщо в названому слові є заданий звук, дитина піднімає червоний кружечок, якщо немає—білий.


^ Гра «Будь уважним».

Мама називає по черзі предмети, намальовані на картинках. Дитина повинна визначити, який звук повторюється у всіх назвах. А потім повторити їх по пам’яті.


^ Гра «Придумай слова».

Мама називає певний звук, дитина називає слова з цим звуком і кинути мамі м’ячик.


Вправи для розвитку голосу


Такі ігрові вправи необхідно проводити на добре знайомих дітям звуконаслідуваннях. Під час занять необхідно стежити за тим, щоб усі звуконаслідування дитина вимовляла на видих. «Аня співає пісеньку». А-а-а, а-а-а.

«Гуде потяг». У-у-у, у-у-у.

«Болить зуб». О-о-о, о-о-о.

«Пароплав гуде». И-и-и, и-и-и.

«Жабенята посміхаються” І-і-і, і-і-і.

«Заблукали в лісі». Ау-ау-ау-ау.

«Малюк плаче». Уа-уа-уа-уа.

«Пісенька водички». С-с-с-с.

«Пісенька комарика». З-з-з-з.

«Пісенька вітру». В-в-в.

«Гріємо ручки». Х-х-х-х.

«Стукають підбори ». К-к-к-к.

«Граємо на барабані». Д-д-д-д.

«Гусак сичить», «Кулька здувається». Ш-ш-ш-ш.

«Жук дзижчить». Ж-ж-ж-ж.

«Зозуля кує». Ку-ку, ку-ку.

«Гусак». Га-га-га.

«Корова». Му-му-му.

Проспівування на одному видиху звукової доріжки а-о-у-и-е (один звук плавно переходить в інший, і кожний тягнеться не менше 2 сек.).

Проспівування на одному видиху звукової доріжки зі зміною висоти і сили голосу (пошепки, тихо, голосно, тоненьким голоском, грубим голосом).

Проспівування звуку А на видих (зробили глибокий вдих, надути животик, плечі не піднімати, на видих співаємо «А-а-а-а-а-а-а!».


Ігри та вправи на розвиток слухової уваги, сприймання, пам’яті


«Що ти почув? ». Дитина тихо сидить на ігровому майданчику чи в кімнаті. Запропонуйте закрити очі й послухати вулицю. Через деякий час дозвольте відкрити очі, та розпитайте дитину про її враження. Можливо вона почула гудок машини або сміх дітей, можливо – голос пташки чи ваше дихання тощо.


«^ Де плескали в долоні? ». Дитина стоїть посеред кімнати з заплющеними очима. Ви тихенько станьте в будь-якому кутку кімнати, та плесніть в долоні. Дитина, не відкриваючи очі повинна вказати напрямок, звідки вона почула оплеск.


«^ Відгадай, хто покликав». В цій грі беруть участь не менше 3 дітей або членів сім’ї. Дитина стоїть посеред кімнати з заплющеними очима. Хто-небудь з іших гравців повинен покликати її. Дитина відгадує, хто саме її покликав.


«Доручення». Дитина сидить на відстані 5-6 м від дорослого. У вас на столі покладені різні іграшки. Ви чітко, середньої сили голосом, звертаєтесь до дитини: “Візьми м’ячик і поклади його на килим” або “Візьми зайчика і посади його на стілець” і т.д. Потім даєте завдання вже тихим голосом.


«^ Запам’ятай слов». На столі під серветкою лежать предметні картинки або іграшки. Ви пропонуєте дитині послухати два-три слова-назви, запам’ятати їх, а потім знайти на столі відповідні картинки (іграшки).


«Слухаємо музику». Дуже велике значення для розвитку слухового сприймання має слухання музики. Тому рекомендується проводити, так звані, музичні хвилинки. Під час них ви пропонуєте дитині сісти або лягти на килим, бажано з закритими очима, що допомагає розслабитися і не реагувати на зорові подразники, а зосередити свою увагу на джерело звуку.Схожі:
База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації