Поиск по базе сайта:
Виконання рішень Європейського Суду з прав людини icon

Виконання рішень Європейського Суду з прав людини
Скачати 48.59 Kb.
НазваВиконання рішень Європейського Суду з прав людини
Дата конвертації01.12.2012
Розмір48.59 Kb.
ТипРішення

Виконання рішень Європейського Суду з прав людини


Виконанню підлягають рішення палат Європейського суду з прав людини, які відповідно до п. 2 ст. 44 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод набули статусу остаточних, тобто якщо сторони заявлять про те, що вони не звертатимуться з клопотанням про передачу справи на розгляд Великої палати, з моменту, як сплине тримісячний строк від дати винесення рішення; якщо не було подано клопотання про передачу справи на розгляд Великої палати; або якщо комітет у складі п’яти суддів відхилить клопотання про передачу справи на розгляд Великої палати. Рішення Великої палати стають остаточними з моменту винесення.

В Україні порядок виконання рішень Європейського суду з прав людини регулюється Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини». Відповідно до статті 46 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод і протоколів до неї Рішення Євросуду є обов'язковим для виконання Україною. Виконання рішень Європейського суду здійснюється в порядку, передбаченому цим Законом, Законом України "Про виконавче провадження" та іншими нормативно-правовими актами, за рахунок Державного бюджету України.

Чинним законодавством визначена наступна процедура виконання такого рішення. Протягом трьох днів від дня отримання повідомлення Суду про набуття рішенням статусу остаточного Орган представництва: а саме - орган, відповідальний за забезпечення представництва України в Європейському суді з прав людини та виконання його рішень - надсилає Стягувачеві повідомлення з роз'ясненням його права подати до державної виконавчої служби заяву про виплату відшкодування, в якій мають бути зазначені реквізити банківського рахунка для перерахування коштів. Орган представництва надсилає до Державної виконавчої служби України оригінальний текст і переклад резолютивної частини рішення. Автентичність перекладу засвідчується цим Органом. Органом, відповідальним за забезпечення представництва України в Європейському суді з прав людини в нашій державі є Урядовий уповноважений в справах Європейського суду з прав людини.

Специфіка виконання рішень Європейського суду з прав людини полягає у тому, що на відміну від національних судів, Євросуд не видає виконавчих листів та особа, на користь якої постановлено рішення не зобов’язана самостійно пред’являти рішення до виконання, ні будь-яким чином стимулювати таке виконання. Держава зобов’язана самостійно виконати рішення Суду на користь особи, лише письмова відмова стягувача отримати присуджену за рішенням суму може звільнити її від такого обов’язку.

Державна виконавча служба упродовж трьох днів з дня надходження документів відкриває виконавче провадження, про що виносить відповідну постанову. Виплата стягувачеві відшкодування має бути здійснена у тримісячний строк з моменту набуття рішенням статусу остаточного. У разі порушення вказаного строку на суму відшкодування нараховується пеня. Протягом одного місяця від дня відкриття виконавчого провадження за рішенням державна виконавча служба надсилає до Державного казначейства України постанову про відкриття виконавчого провадження та оригінальний текст і переклад резолютивної частини рішення. Державне казначейство України протягом 10 днів від дня надходження зазначених документів здійснює списання на вказаний стягувачем банківський рахунок, а в разі його відсутності - на депозитний рахунок державної виконавчої служби коштів з відповідної бюджетної програми Державного бюджету України. Тобто, неподання стягувачем заяви про виплату відшкодування з зазначенням своїх банківських даних не є перешкодою для виконання такого рішення.

Виконання рішень Європейського суду не обмежується виплатою лише грошових компенсацій, а часто створює необхідність вжиття більш масштабних заходів. З метою забезпечення відновлення порушених прав Стягувача, крім виплати відшкодування, вживаються додаткові заходи індивідуального або загального характеру. Заходи індивідуального характеру – це заходи щодо зобов’язання держави відшкодувати заявнику матеріальну та моральну шкоду, а також судові витрати. Виплата цих сум є обов’язковою, чітко визначеною у рішенні Суду (ст. 41 Конвенції).

Додатковими заходами індивідуального характеру є: а) відновлення настільки, наскільки це можливо, попереднього юридичного стану, який Стягувач мав до порушення Конвенції; б) заходи, передбачені в рішенні Суду про дружнє врегулювання.

Заходи загального характеру – це заходи, передбачені рішенням Європейського суду з прав людини, спрямовані на усунення можливості аналогічного порушення щодо інших осіб (виправлення порушеного права). 

На відміну від заходів індивідуального характеру Європейський суд не вказує державі, які спеціальні заходи необхідно вжити щодо відновлення порушених прав заявника та стосовно запобігання подальшим порушенням, оскільки згідно з Конвенцією держави мають право самостійно обирати заходи індивідуального та загального характеру.

Заходами загального характеру є заходи, спрямовані на усунення зазначеної в Рішенні системної проблеми та її першопричини, зокрема: а) внесення змін до чинного законодавства та практики його застосування; б) внесення змін до адміністративної практики; в) забезпечення юридичної експертизи законопроектів; г) забезпечення професійної підготовки з питань вивчення Конвенції та практики Суду прокурорів, адвокатів, працівників правоохоронних органів, працівників імміграційних служб, інших категорій працівників, професійна діяльність яких пов'язана із правозастосуванням, а також з триманням людей в умовах позбавлення свободи; д) інші заходи, які визначаються – за умови нагляду з боку Комітету міністрів Ради Європи – державою-відповідачем відповідно до Рішення з метою забезпечення усунення недоліків системного характеру, припинення спричинених цими недоліками порушень Конвенції та забезпечення максимального відшкодування наслідків цих порушень.

У більшості європейських держав рішення Європейського суду з прав людини є актами прямої дії, тому вони доводяться до відома судів та відповідних органів, дії яких призвели до порушення. Такі заходи є достатніми для запобігання подальшим порушенням подібного характеру. Тобто, суди запобігають подальшим аналогічним порушенням на стадії використання національних засобів правового захисту прав осіб, крім того, вони можуть відповідним чином коригувати і власну роботу. Так, недотримання розумного строку судового провадження є порушенням параграфа 1 ст. 6 Конвенції. При визнанні за державою порушення такого характеру рішення Європейського суду надсилається всім внутрішнім судам до відома.

Чинним законодавством України передбачено, що у разі невиконання або неналежного виконання рішення винні посадові особи, до повноважень яких належить це виконання, несуть адміністративну, цивільну або кримінальну відповідальність. Засоби впливу на Державу є лише політичними. Так, за неналежне виконання Державою своїх зобов’язань її може бути виключено з членів Ради Європи, що для європейських країни є непривабливим. А тому рішення Європейського Суду, як правило, виконуються вчасно.

Контроль за виконанням рішень покладений на комітет Міністрів Ради Європи, який у випадку вжиття всіх належних заходів приймає резолюцію про виконання Державою рішення Європейського суду з прав людини. Якщо Держава належно не виконує взяті на себе зобов’язання, Комітет Міністрів повертається до розгляду питання про виконання Державою рішення Суду до того часу, поки всі зобов’язання не будуть виконані.


Заступник начальника Головного управління юстиції у Харківській області Коваленко Юлія ЮріївнаСхожі:
База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації