Поиск по базе сайта:
Аналіз стану роботи зі зверненнями громадян в Головному управлінні юстиції у Харківській області за 9 місяців 2012 року у порівнянні з 9 місяцями 2011 року з урахуванням показників роботи територіальних управлінь юстиції icon

Аналіз стану роботи зі зверненнями громадян в Головному управлінні юстиції у Харківській області за 9 місяців 2012 року у порівнянні з 9 місяцями 2011 року з урахуванням показників роботи територіальних управлінь юстиції
Скачати 236.83 Kb.
НазваАналіз стану роботи зі зверненнями громадян в Головному управлінні юстиції у Харківській області за 9 місяців 2012 року у порівнянні з 9 місяцями 2011 року з урахуванням показників роботи територіальних управлінь юстиції
Дата конвертації15.09.2013
Розмір236.83 Kb.
ТипДокументиАналіз

стану роботи зі зверненнями громадян

в Головному управлінні юстиції у Харківській області

за 9 місяців 2012 року у порівнянні з 9 місяцями 2011 року

з урахуванням показників роботи територіальних управлінь юстиції


Відповідно до вимог Закону України „Про звернення громадян” від 2 жовтня 1996 р. (зі змінами), Указу Президента України від 07.02.2008 року №109/2008 «Про першочергові заходи щодо забезпечення реалізації та гарантування конституційного права на звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування», Інструкції «Про порядок розгляду звернень та особистого прийому громадян у Міністерстві юстиції України, в установах та організаціях, що належать до сфери його управління», затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 26/5 від 18.03.2004 р. (із змінами), Головним управлінням юстиції у Харківській області здійснюються заходи, спрямовані на всебічний розгляд звернень громадян, оперативне вирішення порушених в них питань.

Начальником Головного управління юстиції у Харківській області, його заступниками та працівниками Головного управління юстиції у Харківській області постійно ведеться особистий прийом громадян згідно з графіком особистого прийому, затвердженим наказом від 21.11.2011 № 740/2 (зі змінами, внесеними наказом Головного управління юстиції у Харківській області від 23.12.2011року № 843/2). Протягом 9 місяців 2012 року на особистому прийомі громадян керівництвом Головного управління юстиції у Харківській області прийнято 88 громадян (за 2011 рік - 116 громадян).

Для забезпечення правового захисту інтересів найменш захищених верств населення в м. Харкові та Харківській області працює 30 правових громадських приймалень.

При Головному управлінні юстиції у Харківській області відповідно до Закону України «Про безоплатну правову допомогу», Порядку роботи громадської приймальні з надання безоплатної первинної правової допомоги, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 21.09.2011 №3047/5 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 22.09.2011 №1114/19852, Положення про Головні управління юстиції Міністерста юстиції України в Автономній республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2011 №759/19497 створена громадська приймальня з надання безоплатної первинної правової допомоги, що затверджено наказом Головного управління юстиції у Харківській області від 12.10.2011 року №595/6.

Протягом півріччя 2012 року до “громадських приймалень” Головного та територіальних органів юстиції Харківської області звернулось 3969 громадян (за 2011 рік – 3785 громадян).

Надходження звернень, види звернень :

Всього до органів юстиції Харківської області надійшло 3359 звернень громадян, що на 1465 звернень більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Із загальної кількості звернень надійшло:

- пропозицій – 9 (за аналогічний період минулого року – 0);

- заяв - 2219, що на 1164 заяви більше, ніж за аналогічний період минулого року;

- скарг - 1129, що на 290 скарг більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Надходження та види звернень громадян.

Із загального числа скарг, які надійшли на розгляд до Головного та територіальних управлінь юстиції 10 - на дії державних виконавців; 910 скарг - з питань організації виконання рішень судів та інших органів, 63 скарги - з питань організації роботи нотаріату, з питань ДРАЦС – 39 скарг.

Протягом 9 місяців 2012 року безпосередньо до Головного управління юстиції у Харківській області надійшли на розгляд 1068 скарг, що на 332 скарги більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Загальна кількість надходження звернень громадян.З питань організації виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) відповідно до законів

За 9 місяців 2012 року до Головного та територіальних управлінь юстиції Харківської області надійшло 2571 звернення громадян, що на 1037 звернень більше, ніж за минулий рік, зокрема.

- заяв – 1663, що на 878 заяв більше, ніж за аналогічний період 2011 року;

- скарг – 910, що на 155 скарг більше, ніж за аналогічний період 2011 року;

- пропозицій – 3 (за аналогічний період 2011 року – 0).

^ За категоріями звернень останні розподіляються таким чином:

- про стягнення коштів – 846 звернень, що на 187 звернень більше, ніж за 2011 рік;

- про стягнення аліментів - 449, що на 104 звернення більше, ніж за 2011 рік;

- інші – 1276, що на 764 звернення більше, ніж за 2011 рік.

Як свідчать статистичні дані, протягом 9 місяців 2012 року на розгляд до Головного управління юстиції у Харківській області, надійшло 1068 скарг, що на 332 скарги більше, ніж за аналогічний період минулого року. В основному, звернення громадян складають заяви та скарги щодо невиконання судових рішень про стягнення заборгованості по заробітній платні та стягнення коштів з небанківських установ та фізичних осіб, а також заяви та скарги на невиконання судових рішень про стягнення аліментів та коштів з фізичних та юридичних осіб; на роботу територіальних відділів державної виконавчої служби.

Однією із причин значної кількості звернень є наявність об`єктивних факторів, які суттєво впливають на хід виконавчого провадження і ефективність стягнення заборгованості в примусовому порядку, а також на тривалість його виконання, зокрема: відсутність у боржників майна, достатнього для погашення заборгованості, безробіття та неправильне розуміння заявниками чинного законодавства.

Суттєвим ускладненням своєчасного виконання рішень про стягнення заборгованості з фізичних осіб є відсутність легальних доходів у значної кількості боржників, отримання ними за місцем роботи мінімальної заробітної плати, а також відсутність зареєстрованого за ними на праві власності рухомого і нерухомого майна, на яке можливо було б звернути стягнення.

Найбільша кількість звернень надходить щодо виконавчих проваджень, які перебувають на виконанні в управлінні державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області, зокрема - у Московському, Дзержинському та Орджонікідзевському відділах державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції.

Значна кількість звернень, в тому числі і колективних, надходить у зв’язку із тривалим виконанням рішень суду про стягнення заборгованості по заробітній платі по зведених виконавчих провадженнях ДП «ХЕМЗ», ДП «Завод ім. Малишева», ВАТ «Ізюмський тепловозоремонтний завод» та ПДП «Хімпром», які перебувають на виконанні в підрозділі примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області. Оскільки відносно вказаних боржників Господарським судом Харківської області відкрито справи про банкрутство, заявникам надаються роз’яснення про результати виконання рішень, повідомляється хід виконання виконавчих проваджень та роз`яснюється, що рішення суду виконуються тільки при надходженні коштів, які перераховуються стягувачам згідно черговості. Таким чином, дана категорія звернень пов’язана з відсутністю у стягувачів інформації про встановлений законом порядок виконання даної категорії рішень суду.

Аналіз звернень, що надійшли протягом 9 місяців 2012 року свідчить, що заявники нерідко оскаржують рішення, прийняте державним виконавцем за виконавчим провадженням, без наявності на те підстав. Зокрема, значна кількість звернень надходить до Головного управління юстиції у Харківській області від громадян, які згідно з чинним законодавством мають статус «діти війни».

За рішеннями судів різного рівня органи пенсійного фонду України у Харківській області зобов’язані перерахувати їх пенсії та провести відповідні виплати. Надходження повторних звернень обумовлено тим, що заявники продовжують надсилати скарги, оскільки вважають, що органи пенсійного фонду повинні нараховувати пенсії не тільки за період, зазначений у рішенні суду, а постійно. На зазначені звернення надаються повні та обґрунтовані відповіді з роз’ясненням чинного законодавства. Що стосується термінів розгляду звернень громадян в управлінні ДВС, то відповіді надаються відповідно до чинного законодавства. Відповіді на звернення, що надійшли з Державної виконавчої служби, надаються відповідно до п.2.11 Інструкції про порядок розгляду звернень громадян, затвердженої наказом МЮ України від 18.03.04 № 26/5.


З питань організації роботи нотаріату.

До Головного управління юстиції надійшло 195 звернень стосовно організації роботи нотаріату проти 167 звернень за 9 місяців 2011 року. З них: заяв – 129, що на 19 заяв більше, ніж за аналогічний період 2011 року; скарг 63, тоді як за 9 місяців 2011 року надійшло 57; пропозицій – 3, за аналогічний період 2011 року – 0.

Аналіз зазначених скарг свідчить, що в основному скарги надходять на дії державних нотаріусів при видачі ними свідоцтв про право на спадщину, посвідченні договорів. Значна кількість скарг викликана виникненням спору між спадкоємцями при оформленні спадщини, а у деяких випадках - правовою необізнаністю громадян; мали місце й обґрунтовані скарги, викликані неправомірними діями нотаріусів.

Відділом нотаріату вживаються заходи щодо скорочення кількості скарг громадян шляхом більш детального роз’яснення вимог чинного законодавства, підвищення професійного рівня державних нотаріусів. Щотижня спеціалісти відділу нотаріату проводять особистий прийом громадян. Щоквартально відділом нотаріату аналізується стан розгляду звернень громадян, результати якого доводяться до відома державних та приватних нотаріусів області; у разі наявності підстав до нотаріусів вживаються заходи, передбачені чинним законодавством.

З метою усунення недоліків відділом нотаріату узагальнюються поставлені у зверненнях питання та вживаються заходи для зменшення надходження їх в подальшому; стан розгляду звернень громадян було розглянуто на колегії Головного управління юстиції у Харківській області 25.05.2012 № 4.


З питань організації роботи органів державної реєстрації актів цивільного стану.

До Головного та територіальних управлінь юстиції надійшло 39 звернень проти 36 звернень за аналогічний період 2011 року. З них заяв – 35, що на 8 заяв більше, ніж за аналогічний період 2011 року; скарг – 4, за аналогічний період 2011 року - 9.

Аналізом звернень, які надійшли до відділу, встановлено, що громадяни зверталися з питань отримання роз’яснення чинного законодавства щодо порядку та вимог державної реєстрації актів цивільного стану, отримання документів про державну реєстрацію актів цивільного стану, а також неправомірної діяльності працівників відділів державної реєстрації актів цивільного стану.

Як свідчить проведений аналіз звернень громадян, усі звернення було розглянуто з дотриманням строків, встановлених чинним законодавством. За кожним зверненням, що перебуває у провадженні відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби проводиться службова перевірка із витребуванням пояснень від керівників відділів державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційних служб територіальних управлінь юстиції, а також необхідних матеріалів.

За фактами, викладеними у більшості звернень, було проведено оперативні наради як підпорядкованими відділами державної реєстрації актів цивільного стану, так і відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції. На всі звернення надано кваліфіковані, об’єктивні та своєчасні відповіді.

З питань роз'яснення законодавства до Головного та територіальних управлінь юстиції надійшло 79 звернення, що на 28 звернення більше, ніж за півріччя 2011року.

З інших питань за звітний період до територіальних управлінь юстиції надійшло 435 звернень (за аналогічний період 2011 року – 78).

З питання роботи апарату Головного управління юстиції у харківській області надійшло 246 звернень, що на 101 звернення більше, ніж за 9 місяців 2011 року, зокрема:

  • легалізації об’єднань громадян – 7 (півріччя 2011 року – 4);

  • реєстрації нормативно-правових актів - 13 (за 9 місяців 2011 року – 2);

  • правової роботи та освіти – 51 (за 9 місяців 2011 року – 75);

  • кадрової роботи – 16 (за 9 місяців 2011 року – 0);

  • виконання міжнародних договорів – 0 (за 9 місяців 2011 року – 0);

  • з інших питань роботи апарату Головного управління юстиції у Харківській області (робота державної реєстраційної служби, питання банкрутства) – 159 (2011 рік – 63 звернення).

До Головного та територіальних управлінь юстиції Харківської області в звітному періоді надійшло 6 звернень від учасників Великої Вітчизняної Війни, 1 звернення від «Матері Героїні». Від Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної Праці, Героїв України звернень не надходило.

Від ветеранів війни та праці, багатодітних сімей, постраждалих від аварії на ЧАЕС та інших громадян, які потребують соціального захисту, до Головного та територіальних управлінь юстиції надійшло в звітному періоді 88 звернень. Основні питання, які порушують громадяни цієї категорії, - це невиконання, або неналежне виконання рішень суду про стягнення коштів з фізичних та юридичних осіб.

З інших органів влади та управлінь (Секретаріат Президента України, обласна державна адміністрація, органи прокуратури, Державна виконавча служба України та ін.) до Головного управління юстиції та територіальних органів юстиції надійшло 1262 звернення, що на 366 звернень більше, ніж у 2011 року. Безпосередньо від заявників до Головного управління юстиції та територіальних органів юстиції надійшло 2097 звернень, що на 1099 звернень більше, ніж в звітному періоді минулого року.

В звітному періоді до Головного та територіальних управлінь юстиції Харківської області надійшло 2 колективних звернень (за аналогічний період 2011 року таких звернень було 15).


Структура звернень громадян за їх видами характеризується наступною діаграмою.

Повторні звернення громадян:

До Головного та територіальних управлінь юстиції Харківської області за 9 місяців 2012 року надійшло 29 повторних звернень.

Основною причиною надходження повторних звернень є тривале невиконання рішень судів, крім того, певна категорія громадян паралельно звертається і до інших органів, ще до отримання відповіді на попереднє звернення. Повторно також звертаються заявники, які не згодні з рішенням, прийнятим за результатами розгляду попереднього звернення по суті, як правило, незважаючи на законодавче обґрунтування такого рішення.

Також в зазначених зверненнях громадяни порушують питання, які не були предметом розгляду управління юстиції за попереднім зверненням, додаткові питання консультативного характеру або питання, вирішення яких не входить до компетенції управління юстиції. З цього приводу заявникові надаються відповідні роз’яснення, згідно чинного законодавства.

Для оперативного реагування на повторні звернення та прийняття за ними відповідних рішень запроваджено здійснення виїздів спеціалістів управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області безпосередньо до підпорядкованих органів державної виконавчої служби.

Для покращення роботи та зменшення кількості звернень громадян, а також для усунення причин надходження повторних звернень проводяться перевірки підпорядкованих відділів, наради з начальниками відділів державної виконавчої служби територіальних управлінь юстиції, на яких обговорюються проблемні питання, що виникли при розгляді звернень громадян, наголошується на недопущення порушення строків розгляду звернень громадян. Виявлені порушення обговорюються на оперативних нарадах підпорядкованих відділів державної виконавчої служби за участю заявників. Також звертається увага на усунення виявлених порушень та пропонується начальникам підпорядкованих відділів державної виконавчої служби за кожним виявленим порушенням Закону України "Про виконавче провадження" ініціювати питання про притягнення винних осіб до відповідальності.

Зокрема, мали місце факти надходження повторних звернень стосовно роботи органів державної виконавчої служби:

Так, 05.03.12 надійшло повторне звернення Гузеватої Т.М. щодо формальної відповіді управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області від 09.02.12, де Гузевата Т.М. є боржником за виконавчим провадженням. 05.04.12 за вих. № Г-54-3 була надана відповідь відповідно до вимог ст. 82 Закону України «Про виконавче провадження», а саме: боржник має право оскаржувати рішення, дії або бездіяльність державного виконавця та інших посадових осіб державної виконавчої служби виключено в судовому порядку.

29.03.12 з Урядової гарячої лінії до управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області на розгляд надійшло повторне звернення від Шляхової Ю.В. на бездіяльність працівників Дзержинського відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції щодо ненадання довідки про заборгованість по сплаті аліментів. Станом на 05.04.12 звернення знаходиться на розгляді у спеціаліста управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області.

21.03.12 з Урядової гарячої лінії до управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області на розгляд надійшло повторне звернення від Нестеренко Н.О. щодо вирішення питання про подальший хід виконання рішення суду. За результатами розгляду звернення 29.03.12 за вих. № Н-32-3 була надана відповідь де було повідомлено, що у зв’язку зі смертю боржника, керуючись ч. 1 п. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» державним виконавцем винесена постанова про зупинення виконавчого провадження; до Дзержинського районного суду м. Харкова надіслане подання про заміну сторони виконавчого провадження.

27.02.12 з Урядової гарячої лінії до управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області на розгляд надійшло повторне звернення Плетньова Г.А. щодо роз’яснення чинного законодавства про подальше виконання рішення суду, де стороною є Плетеньова К.Є. 05.03.12 за вих. № П-59-3 була надана відповідь відповідно до вимог ст. 12 Закону України «Про виконавче провадження», а саме, що одержувати інформацію по виконавчому провадженню мають право сторони або їх представники.

08.02.12 надійшло повторне звернення Стрельнік Т.М. щодо не виконання рішення суду про стягнення заробітної плати з ВАТ «Ізюмський тепловозоремонтний завод». За результатами розгляду звернення 20.02.12 за вих. № С-43-3 була надана відповідь, де було повідомлено, що державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і повного виконання рішення суду, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом, що свідчить про фактичне виконання вимог заявника.

20.09.2012 року надійшло повторне звернення Поліщука В. Г., його попереднє звернення надходило 23.08.2012. Як стверджує заявник, у даному випадку стягнення коштів з боржника виконане не в повному обсязі, хоча в попередній відповіді містилося законодавче обґрунтування ходу виконання рішення суду.

На виконання рішення колегії Головного управління юстиції у Харківській області від 17.02.2011 № 3 керівників територіальних органів юстиції Харківської області було зобов’язано, у разі надходження повторних звернень та визнання скарг обґрунтованими, проводити перевірки з метою з’ясування причин їх надходження, виявлення та притягнення винних осіб до відповідальності. Кожний факт невирішення порушених у зверненні обґрунтованих питань, віднесених до компетенції органів юстиції Харківської області, який призвів до повторного звернення чи звернення до органу вищого рівня, зобов’язано аналізувати на оперативних нарадах за участю начальника відповідного відділу та посадової особи, відповідальної за розгляд звернення. Також зобов’язано аналізувати (у разі надходження) причини надходження повторних звернень громадян, постійно вживати невідкладних заходів до їх зменшення.

Наслідки розгляду звернень:

Із загальної кількості звернень, що надійшли до Головного управління юстиції у Харківській області за звітній період розглянуто 2444 звернення громадян від усієї кількості звернень, до яких:

- узято до відома - 0;

- позитивно - 0;

- надано роз’яснень – 2415;

- направлено за належністю – 29.

- перебуває на розгляді – 763.

У звітному періоді 9 звернень визнано обґрунтованими, а саме:

1. 14.03.2012 надійшла заява гр. Вернигори В.В. щодо неправомірних дій посадових осіб Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції. Наказом Головного управління юстиції у Харківській області від 20.03.2012 року № 246/2 «Про проведення службового розслідування» затверджено комісію з проведення службового розслідування. У зв`язку з виявленими порушеннями вимог чинного законодавства та роботи з документами суворої звітності зазначеною комісією запропоновано:

- стосовно фактів, виявлених в діях спеціаліста 1 категорії Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції Любжиної Румяни Віталіївни заходи впливу не застосовувати, оскільки наказом Головного управління юстиції у Харківській області від 28.03.2012 року № 237/3 вона звільнена з займаної посади 28.03.2012 згідно статті 38 КЗпП України;

- стосовно відповідальності начальника Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції Ткаченко Олександри Іванівни щодо недостатнього контролю за діями працівників відділу та неналежну роботу з документами суворої звітності – оголосити догану.

2. Відділом нотаріату Головного управління юстиції розглянута скарга гр. Олефіра М.Т. щодо неправомірних дій приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу Жиляєвої Н.В. при посвідченні нею договору купівлі-продажу житлового будинку. Так, в ході перевірки встановлено, що при посвідченні правочину нотаріусом не враховані вимоги ст.210 Земельного кодексу України та ст.377 Цивільного кодексу України щодо одночасного відчуження житлового будинку і земельної ділянки. Крім того, встановлені порушення вимог п.45 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій, а саме: нотаріусом від повіреної особи продавця – витребувана заява про те, що майно, яке було предметом відчуження є особистою власністю продавця, хоча такі повноваження довірителем повіреній особі передані не були. Тут же мали місце зауваження щодо застосування нотаріусом посвідчувального напису на договорі; крім того встановлені факти порушення п.п.6.13,6.16 Правил ведення нотаріального діловодства 2010 року.

Результати розгляду скарги Олефіра М.Т. були розглянуті на оперативній нараді при заступнику начальника Головного управління юстиції у Харківській області, за результатами якої приватний нотаріус Жиляєва Н.В. була попереджена про неприпустимість в подальшій роботі подібних недоліків.

3. Головним управлінням юстиції розглянуте звернення Жук А.І. стосовно посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Непочатих В.В. договору купівлі-продажу та встановлено, що при посвідченні правочину, право користування яким мала малолітня дитина, нотаріусом не був витребуваний попередній дозвіл органів опіки та піклування, що не відповідає вимогам ст. 12 Закону України «Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей», що потягло за собою порушення прав та законних інтересів малолітньої дитини.

Враховуючи вищезазначені обставини, результати проведеної за зверненням гр. Жук А.І. перевірки обговорені на оперативній нараді при заступнику начальника Головного управління юстиції у Харківській області за участю нотаріуса.

4. При розгляді заяви Пирогова О.І. на дії працівників Дванадцятої Харківської державної нотаріальної контори при оформленні спадкових прав після померлої Пирогової Г.Р. виявлено, що в спадковій справі наявна заява від Пирогова О.І., датована груднем 2005 року про видачу свідоцтва про право на спадщину на прості іменні акції та грошові вклади. Перевіркою встановлено, що заява не оформлена належним чином, а саме: на ній відсутній підпис заявника, у зв’язку з чим заява не була зареєстрована до книги обліку та реєстрації спадкових справ. Крім того, підставою для надходження скарги були надані нотаріусом Альшаєвою В.В. відомості про те, що інформація щодо наявності на ім'я померлої вкладів та акцій у спадковій справі відсутня.

У той же час, перевіркою встановлено, що державною нотаріальною конторою 29.06.2005 року та 09.12.2005 року були отримані виписка з реєстру власників іменних цінних паперів про стан особового рахунку та лист про наявність грошових внесків на ім'я померлої Пирогової Г.Р., які зберігались у номенклатурній справі Дванадцятої Харківської держнотконтори за 2005 рік.

За результатами перевірки працівникам Дванадцятої Харківської держнотконтори вказано на необхідність долучення всіх необхідних документів, пов’язаних з оформленням спадкових прав до матеріалів спадкових справ. Крім того, у зв’язку з неможливістю встановити причини невидачі спадкоємцю у 2005 році свідоцтва про право на спадщину, оскільки нотаріус, у провадженні якого знаходилась спадкова справа у держнотконторі не працює, одночасно враховуючи виявлені недоліки, результати розгляду звернення гр. Пирогова О.І. розглянуті на оперативній нараді при заступнику начальника Головного управління юстиції за участю працівників держнотконтори. Крім того, державній нотаріальній конторі вказано на необхідність вжиття невідкладних заходів щодо оформлення спадщини у відповідності до вимог чинного законодавства.

5. Головним управлінням юстиції у Харківській області розглянуте звернення Кошеляєвої К.Г. на дії завідувача Зачепилівською держнотконторою Терещенко Л.О. щодо оформлення спадкових прав.

Перевіркою встановлено, що у порушення вимог п.3.5 Правил ведення нотаріального діловодства 1994 р. запис про реєстрацію заяви спадкоємця про прийняття спадщини після померлого Кошеляєва В.Т. державним нотаріусом не внесений до журналу реєстрації вхідних документів. Мають місце і розбіжності у датах при реєстрації заяви у книзі обліку та реєстрації спадкових справ та повідомленні про вручення держнотконторі поштового відправлення, яким надійшла заява спадкоємця.

Крім того, нотаріусу було вказано на порушення нею вимог закону України «Про звернення громадян», стосовно надання відповідей у встановлені законодавством строки.

З метою реагування на виявленні недоліки та недопущення їх в подальшому, результати розгляду звернення гр. Кошеляєвої К.Г. винесені на обговорення на оперативній нараді при заступнику начальника Головного управління юстиції у Харківській області за участю завідувача Зачепилівської держнотконтори Терещенко Л.О.

6. За результатами розгляду скарги Лаптій В.О. на дії заступника завідувача Одинадцятої харківської державної нотаріальної контори Сукачова М.О. виявлені окремі порушення, зокрема: порушення вимог п.231 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України та п. 11.1 Правил ведення нотаріального діловодства. Так, при зверненні до держнотконтори гр. Лаптій В.О. державний нотаріус Сукачов М.О. не вжив заходів щодо реєстрації його заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину у книзі обліку реєстрації спадкових справ та формування спадкової справи. Не відповідають дії нотаріуса і вимогам ст. 42 Закону України «Про нотаріат», згідно з якою вчинення нотаріальної дії може бути відкладено в разі необхідності витребування додаткових відомостей від фізичних та юридичних осіб; не скористався нотаріус і положенням ст. 46 вищезазначеного Закону, згідно з якою нотаріус має право витребовувати від фізичних та юридичних осіб відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії, що у сукупності свідчать про невідповідність дій нотаріуса вимогам ст. 5 Закону України «Про нотаріат» стосовно обов’язку сприяння громадянина у здійсненні прав та законних інтересів.

Враховуючи викладене, заступнику завідувача Одинадцятої Харківської державної нотаріальної контори Сукачову М.О. була оголошена догана.

7. Скарга Вітрової О.В. від 11.06.2012 за № В-66-1 про невірне зазначення її прізвища під час реєстрації розірвання шлюбу у Московському відділі державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції визнана обґрунтованою.

При складанні вказаним відділом актового запису про розірвання шлюбу всупереч вимог розділу 4 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в України, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5 (в редакції, чинній у 2008 році), не було надіслано письмовий запит щодо наявності відмітки про розірвання шлюбу в актовому записі про шлюб, складеному відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м.Харкову Харківського міського управління юстиції. Наведене призвело до неправильного зазначення в актовому записі про розірвання шлюбу прізвища дружини. При цьому притягнути до відповідальності посадових осіб Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції можливість відсутня з наступних причин.

На час розгляду скарги, посадові особи, якими було складено та підписано документ про державну реєстрацію акту цивільного стану – керівник вказаного відділу Мінаєва В.П. звільнена 05.02.2009 року в зв’язку з виходом на пенсію відповідно до наказу Головного управління юстиції у Харківській області № 114/3 від 05.02.2012; головний спеціаліст, яким проводилась перевірка наявності відмітки та складання актового запису про розірвання шлюбу Черних О.О. з 03.01.2011 року знаходиться у відпустці по догляду за дитиною відповідно до наказу Харківського міського управління юстиції від 30.12.2010 № 593/02-05.

8. Заяву гр. Рибалки Л.І. від 11.05.2012 № Р-44-1, яка надійшла до відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції визнано обґрунтованою. За наслідками розгляду звернення 18.06.2012 проведено нараду щодо підвищення фахового рівня працівників та надіслано підпорядкованим відділам відповідні роз’яснення, методичні рекомендації.

9. Скаргу на дії державного нотаріуса – Удовиченко О.В., яка надійшла 27.08.2012 від Приходько В.І. щодо порушень вимог закону, допущених при видачі свідоцтва про право на спадщину - визнано обґрунтованою. На підставі цього були відібрані пояснення державного нотаріуса, проведено службове розслідування, винна особа була притягнута до відповідальності.

На особистому контролі начальника Головного управління юстиції у Харківській області знаходяться питання забезпечення особистого розгляду звернень та першочергового прийому осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною. В територіальних управліннях юстиції постійно ведеться особистий прийом громадян згідно Порядку особистого прийому громадян Головного управління юстиції у Харківській області, затвердженого наказом Головного управління юстиції у Харківській області від 21.11.2011 №739/2. У відповідності до пункту 5, вищезазначеного Порядку передбачено проведення позачергового прийому жінок, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня», інвалідів Великої Відчизняної Війни, Героїв Соціалістичної Праці, Героїв Радянського Союзу, Героїв України.

Прийом громадян здійснюється у визначені дні та години згідно з графіками особистого прийому громадян керівництвом та спеціалістами Головного управління юстиції у Харківській області, затвердженого наказом Головного управління юстиції у Харківській області від 21.11.2011 №740/2.

В територіальних управліннях юстиції та їх підпорядкованих підрозділах здійснюється прийом громадян начальниками управлінь та їх заступниками, державними виконавцями, на підставі затверджених графіків прийому громадян. Керівництвом Головного та територіальних управлінь юстиції за 9 місяців 2012 року було прийнято 5368 громадян.

Прийом громадян в Головному управлінні юстиції у Харківській області кожного дня проводиться спеціалістами відділу організаційного забезпечення, документування та контролю, які в межах своєї компетенції надають консультації та роз'яснення заявникам з приводу звернення громадян до Головного управління юстиції у Харківській області.

Відповідно до Закону України «Про звернення громадян», актів Президента України, Кабінету Міністрів України стосовно роботи з пропозиціями, заявами та скаргами громадян Головним та територіальними управліннями юстиції Харківській області вживалися заходи щодо поліпшення стилю і методів роботи з організації неупередженого, всебічного та своєчасного розгляду порушених заявниками питань.

На виконання рішення колегії Головного управління юстиції у Харківській області № 8 від 25.09.2008 керівниками територіальних органів юстиції Харківської області затверджено графіки особистого прийому громадян у поза робочий час та за місцем їх проживання. Протягом 9 місяців 2012 року на особистий прийом громадян у поза робочий час громадяни не зверталися.

Запроваджено здійснення виїзних прийомів громадян керівництвом Головного та територіальних управлінь юстиції Харківської області. Протягом 9 місяців 2012 року при проведенні виїзних прийомів до Головного управління та керівництва територіальних управлінь юстиції Харківської області звернулось 78 громадян. Протягом звітного періоду виїзні прийоми керівництва Головного управління юстиції у Харківській області були здійснені за планом у Золочівському, Красноградському, Нововодолазькому, Печенізькому, Краснокутському, Ізюмському, Созівському, Куп’янському, та Валківському районних управліннях юстиції Харківської області. Питання, які розглядались у процесі здійснення виїзних прийомів, мали виключно консультативний характер.

При Головному управлінні юстиції у Харківській області утворено телефонну „гарячу лінію”. Графік роботи «Гарячої лінії» на 2012 рік затверджено наказом Головного управління юстиції у Харківській області від 30.12.2011 року № 871/2 “Про затвердження графіку проведення “Гарячої лінії” керівництвом Головного управління юстиції у Харківській області; інформація щодо доведена до відома громадян. Протягом звітного періоду до «Гарячої лінії» надійшло 7 звернень громадян.

Територіальними органами юстиції Харківської області забезпечено функціонування «Гарячої лінії». Протягом звітного періоду до «Гарячої лінії» районів області звернулось 8 громадян.

З метою забезпечення дотримання прав громадян, посилення контролю за дотриманням антикорупційного законодавства в органах та установах юстиції Харківської області утворено „лінію довіри” та „скриньку довіри”. Інформація про утворення „лінії довіри” та „скриньки довіри” оприлюднена у засобах масової інформації, територіальні органи юстиції Харківської області зобов’язані довести до відома громадськості номера телефонів «лінії довіри», розмістити на інформаційних стендах та утворити власні „лінії довіри” та „скриньки довіри”.

Протягом 9 місяців 2012 року надійшло 2 звернення через «лінію довіри». У «скриньку довіри» Головного управління юстиції у Харківські області звернень громадян не надходило. До територіальних управлінь юстиції Харківської області звернень на «лінію довіри» та «скриньку довіри» звернень громадян не надходило.

Враховуючи, що значна кількість звернень носить консультативний характер або викликана правовою необізнаністю громадян, Головним управлінням юстиції у Харківській області вжиті заходи по активізації правороз`яснювальної роботи. Так, зареєстрований в установленому законом порядку та щомісяця видається друкований засіб масової інформації Головного управління юстиції у Харківській області – «Вісник Головного управління юстиції у Харківській області», де кожний підрозділ управління має свою сторінку та надає роз`яснення по найбільш актуальним темам; активізована правороз`яснювальна робота і територіальними органами юстиції на місцях.

Зокрема, у звітному періоді територіальними органами юстиції Харківської області в ЗМІ було надруковано 8 статтей щодо розгляду звернень громадян.

Таким чином, аналіз звернень громадян свідчить, що характер основної їх кількості відображає найбільш соціально гострі та актуальні проблеми; на даний час – це, як зазначалось вище, виконання рішень судів щодо виплати надбавок та пенсій «дітям війни» та «чорнобильцям»; і хоча звернення даної категорії надходять до органів юстиції, результати перевірки свідчать, як правило, про зволікання у здійсненні виплат саме органами соціального забезпечення, відділами пенсійного фонду, відсутністю коштів у державному бюджеті тощо.

Головне управління юстиції у Харківській області зі свого боку, враховуючи значний обсяг стягнень, вживає постійні заходи по удосконаленню організації виконання таких рішень шляхом обробки документації по даній категорії справ.

Враховуючи наявність обґрунтованих скарг, які мають безпосереднє відношення до роботи підвідомчих установ, Головним управлінням юстиції у Харківській області вжиті заходи реагування відносно осіб, винних у надходженні обґрунтованих скарг; питання розгляду звернень громадян продовжують знаходитись на постійному контролі керівництва управління юстиції з метою забезпечення повного, всебічного та своєчасного їх розгляду.


Шмайлова, 751-84-70
Схожі:
База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації