Поиск по базе сайта:
Здоровий спосіб життя icon

Здоровий спосіб життя
Скачати 44.72 Kb.
НазваЗдоровий спосіб життя
Дата конвертації03.07.2013
Розмір44.72 Kb.
ТипДокументи
Здоровий спосіб життя

Здоровий спосіб життя - це спосіб життя, що сприяє збереженню, зміцненню та відновленню здоров'я людини, а, отже, і населення країни в цілому. Тому здоровий спосіб життя (ЗСЖ) розглядається не тільки як медична, але і як соціально-економічна проблема.

За оцінками фахівців стан здоров'я населення залежить на 25-50% від способу життя, на 25-40% від стану навколишнього середовища, на 15-20% від гігієнічних факторів і тільки на 10% від діяльності служб охорони здоров'я.

ЗСЖ - це оптимальний режим праці та відпочинку, раціональне харчування і руховий режим, фізична культура, загартування, дотримання особистої гігієни, гігієни подружніх відносин, медична активність (диспансеризація), позитивна екологічна поведінка.

З педагогічної точки зору найбільш легко і стійко гігієнічні навички формуються у дітей молодшого дошкільного віку. У цьому зв'язку слід починати загальне гігієнічне виховання з 2-3-річного віку. У цьому віці зручною і добре сприймається форма подачі інформації в грі, через мультиплікаційні фільми та інші види словесної та візуальної інформації, адаптованої до молодшого віку.

Слід виділити деякі аспекти гігієнічного виховання дітей: формування навичок з догляду за порожниною рота, шкірою, статевими органами, органами дихання, травлення, опорно-руховим апаратом, органами зору, серцево-судинною системою та ін.

^ Гігієна шкіри

З другого року життя дітям починають прищеплювати гігієнічні навички по догляду за своїм тілом: правильно вмиватися, мити руки перед їжею і при всякому їх забрудненні (після гри з піском, спілкування з тваринами, після відвідування туалету, перед їжею і т.д.), зачісуватися. Дитині коротко стрижуть нігті, стежать за їх чистотою. Багато дітей не вміють правильно витиратися - вони навіть не розгортають рушник, а витирають обличчя, руки, зім'явши рушник. Необхідно прищепити навички правильно витиратися, привчити дитину нічого не робити поспіхом. Дитина повинна сама вміти вичищати ніс. Почистити вуха для нього ще складно, тому що він може поранити барабанну перетинку. Туалет вуха дошкільника повинні проводити батьки.

Перед відходом до сну дитина повинна помити ноги, бажано холодною водою - це не тільки важлива гігієнічна процедура, але й процедура загартовуюча. Необхідно звернути увагу, щоб у дитини був свій гребінець. Волосся у дівчаток мають бути заплетене.

^ Гігієна органів дихання

Гігієна органів дихання включає дотримання режиму дня, заняття фізкультурою, загартовування, лікування хвороб, що послаблюють дитячий організм (анемія, рахіт, гіпотрофія), досить вільний одяг, що не утрудняє рухи грудної клітки, масаж, хороша вентиляція приміщень стимулюють повітрообмін і кровообіг в легенях, сприяючи профілактиці запальних явищ. Необхідно звернути увагу як дихає ваша дитина. Правильне дихання - через ніс. При носовому диханні повітря, перш ніж потрапити в гортань, бронхи і легені, проходить через вузькі і звивисті носові шляхи, де очищається від пилу, мікробів та інших шкідливих домішок, зволожується і зігрівається. Порушення носового дихання негативно позначається на загальному стані дитини: вона блідне, стає млявою, легко стомлюється, погано спить, страждає головними болями, фізичний і психічний розвиток її сповільнюється.

Велике значення має відсутність різких коливань температури повітря і їжі. Не слід виводити дітей з сильно нагрітих приміщень або після гарячої ванни на холод, дозволяти пити холодні напої або їсти морозиво в розпаленілому стані. Треба стежити за тим, щоб діти тривалий час голосно не розмовляли, не співали, не кричали і не плакали, особливо в сирих, холодних і запилених приміщеннях або на прогулянках в сиру і холодну погоду.

^ Гігієна органів травлення

Злагодженій роботі органів травлення і травних залоз сприяє режим харчування. До чітко встановленого часу прийому їжі активність травних залоз зростає, вони починають виробляти травні соки ще до того, як їжа надійде в шлунок. У дитини з'являється апетит, вона охоче з'їдає запропоновану їжу, яка добре обробляється і засвоюється організмом.

Важливо, щоб дитина перед відходом в дитячий садок не отримувала сніданок. Навіть невелика кількість з'їденої їжі знижує апетит і порушує подальший ритм травлення. Дуже важливо, щоб триразове харчування дітей у дошкільному закладі обов'язково доповнювалося четвертим прийомом їжі вдома (вечерею). Багатофункціональні відхилення і навіть захворювання органів травлення можуть бути обумовлені хронічними стресами, тривогою, депресивними переживаннями дитини, важкої адаптацією до умов дошкільного закладу.

Для нормальної діяльності органів травлення і загального хорошого самопочуття дитини важливо з перших місяців його життя виробляти звичку спорожняти кишечник в один і той же час.

^ Гігієна органів сечовиділення у дітей

Дитина починає відчувати наповнення сечового міхура з 6-12 місяців, з цього віку можливе навчання гігієнічним навичкам. Деякі діти досить рано, вже на 2 році життя, повідомляють про своє бажання помочитися, у деяких дітей формування цієї навички затримується до двох-двох з половиною років. Велике значення має ставлення дорослих до навчання дитини навичкам охайності: при байдужому ставленні, а часто і навпаки - при занадто активній зацікавленості і тиску на дитину становлення цієї навички може затримуватися. Дуже важливо, щоб "привчання до горщика" не було пов'язано у дитини з негативними переживаннями - в іншому випадку нерідко розвиваються тривожні і протестуючі реакції, звичка надовго затримувати сечовипускання.

^ Гігієна статевих органів

Гігієна статевих органів в дошкільному віці передбачає попередження їх інфікування та розвитку запального процесу. І хлопчики, і дівчатка незалежно від віку потребують дотримання чистоти статевих органів, щоденному підмиванні. У дівчаток всі гігієнічні маніпуляції повинні відбуватися у напрямку спереду назад для попередження заносу мікроорганізмів з прямої кишки на статеві органи. Хлопчикам щодня потрібно ретельно промивати всі складки статевого органа, в яких в іншому випадку створюються умови для розвитку інфекції. Діти навіть 3-5 річного віку ще не можуть досить ретельно обробити туалетним папером анальний отвір, і залишки кала можуть привести до дуже неприємного подразнення шкіри, слизової оболонки і навіть до тріщин заднього проходу. Підмиватися необхідно після спорожнення кишечника, а так само 1-2 рази в день в літній час.

Стан серця і судин багато в чому залежить від загального стану дитини, її фізичного і емоційного тонусу. Раціональний режим життя, фізичне виховання і загартовування сприяють зміцненню серцевого м'яза, нормалізують тонус судин. Попередження інфекційних захворювань, нерідко тягнуть за собою ускладнення з боку серця, служить профілактикою серцево-судинних захворювань.
Схожі:
База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації