Поиск по базе сайта:
Якщо малюк не говорить, або бар\

Якщо малюк не говорить, або бар'єри на шляху оволодіння рідною мовою
Скачати 68.71 Kb.
НазваЯкщо малюк не говорить, або бар'єри на шляху оволодіння рідною мовою
Дата конвертації03.07.2013
Розмір68.71 Kb.
ТипДокументиЯкщо малюк не говорить,
або бар'єри на шляху оволодіння рідною мовою

Самим першим і, мабуть, найважчим бар'єром буде здатність і бажання батьків «побачити» проблему. Особливо, якщо батьки працюють з ранку до ночі і вихованням дитини займаються бабуся або няня.
Бар'єр другий. Все частіше закрадаються сумніви з приводу відсутності мовлення у дитини. І це не дивно, адже однолітки вже говорять слова і фрази, а Ваш малюк мовчить або в кращому випадку лепече, щось на йому одному зрозумілій мові. Ось тут-то і знайдуться доброзичливці, які заспокоять і порадятьне панікувати, а почекати коли «все саме пройде». Не пройде! У всякому разі, безслідно. Що робити? Звичайно, не слухати подібних порад, а звернутися за допомогою до фахівців. Тут, можливо, буде чекати третій бар'єр у вигляді небажання самого «спеціаліста» займатися з Вашою дитиною. «Приходьте, коли виповниться 3 роки, а краще 5. Ось тоді ми будемо займатися, а поки він ще маленький» - типові відповіді в подібних випадках. Запам'ятайте просту істину - чим раніше нормалізована мова дитини, тим більш сприятливим буде прогноз його подальшого розвитку.
Своєчасне і повноцінне оволодіння мовою є важливою умовою розвитку особистості дитини. Процес формування мови охоплює декілька вікових етапів.

Начало формы

Особливо продуктивним і важливим є період від 0,8-1 року до 3-4 років. Протягом цього часу дитина опановує основними закономірностями мови. До 3-4 років її словник складається приблизно з 800-1000 слів. Вона вміє будувати основні види пропозицій з дотриманням норм граматичного оформлення. Чотирирічна дитина може переказати зміст простої казки, розповісти про свої дії, проаналізувати побутову ситуацію.

^ Розглянемо, як розвивається мова малюка
Форма мови

^ Приблизний вік появи

1

Інтонує крики (Ви можете розрізняти крики задоволення і невдоволення)

1-2 місяці

2

Гукання, гуління (дитина повторює за Вами чи самостійно вимовляє окремі склади, ніби грає з ними)

1,5-З місяці

3

Лепет (Дитина повторює за Вами і сама вимовляє щось схоже на слова, які складаються з однакових складів)

4-5 місяців4

Лепетні слова (дитина використовує в мові «няньчину мову»: слова складаються з двох-трьох відкритих складів (ляля, тата, кука, тощо), багато звуконаслідувань (бі-бі, гав-гав, пі-пі та ін.)

8 місяців - 1 рік

2 місяці5

Двослівні пропозиції (дитина, спілкуючись з Вами, об'єднує два слова, наприклад: дай пі (дай пити), тато ні (тата немає вдома) і т.п.)

1 рік 6 місяців –

2 роки 2 місяці

6

Активне зростання словника (дитина запитує, як це називається)

1 рік 9 місяців –

2 роки 6 місяців

7

Поява граматичних форм слова (дитина починає змінювати слова в мові за числом, родом, відмінком, тощо)

2 роки 4 місяці –

3 роки 6 місяців

8

Словотворчість (дитина «пише» свої слова, але при цьому використовує закони рідної мови)

2 роки 6 місяців –

3 роки 5 місяців9

Дитина активно спілкується з добре знайомими йому дорослими

1 місяць - 1,5 місяці

10

Дитина промовляє свої дії, коли одна грає з іграшками чи зайнята ще якоюсь справою

2 роки 6 місяців –

3 роки 6 місяців


^ Ознаки благополучного розвитку мовлення у дитини


• Фізичний розвиток дитини відповідає віку.

• У дитини немає ніяких неврологічних захворювань.

• Дитина активно спілкується зі знайомими і рідними і соромиться розмовляти з незнайомими людьми.

• Дитина охоче повторює за вами все, що чує.

• Дитина активно вирішує свої проблеми за допомогою мови.

• Дитина вслухається в свою мову і намагається виправити свої помилки сама.


^ Ознаки неблагополучного розвитку мовлення у дитини


• Дитина розвивається із затримкою.

• Дитина перенесла важкі захворювання.

• У дитини є неврологічні захворювання.

• Дитина неохоче повторює за вами слова і пропозиції, які вона чує.

• Коли дитина чує прохання «Повтори» або «Скажи це ще раз», мовчить, зціпивши зуби, або йде, начебто Вас не чує.

• Вона вважає за краще вирішувати свої проблеми самостійно, не звертаючись до вас за допомогою («самостійна» дитина).

• Дитина однаково активно спілкується зі знайомими і незнайомими людьми.

• Дитині байдуже, чи розуміє її хтось. Вона говорить на одній їй зрозумілій мові. На зауваження «Скажи ще раз краще» не реагує.

• Мова дитини значно відстає від рівня розвитку мови її однолітків.


Якщо ви виявили хоча б одну ознаку неблагополучного розвитку мовлення дитини, значить їй необхідна Ваша допомога!


^ Чому у дитини мова формується з затримкою?


Немовля, з'явившись на світ, не володіє вродженим знанням законів мови, на якому воно буде говорити. У нього є здатність в певний період свого розвитку засвоїти норми і правила мови, якою розмовляють люди, які його оточують. Мова дитини виявляється не простим повторенням зразків, які вона чує від дорослих, а творчістю, в якому мова народжується як засіб спілкування, засіб пізнання і засіб регуляції своєї діяльності і людей, які її оточують.

Четвертий бар'єр - неправильні методи виховання в сім'ї або дитячому закладі, які полягають у недостатній увазі до дитини з боку дорослих, або, навпаки, в надмірному опікуванні. І в тому, і в іншому випадку у дитини не формується мотивація мовного спілкування. В першому випадку немає до кого звертатися, у другому - немає необхідності, все і так буде зроблено вчасно. Часто прояви недорозвинення поглиблюються особистісними особливостями дитини, схильної до упертості, свавілля, істеричних реакцій.

Затримка темпів мовного розвитку, обумовлена ​​зниженням мотивації спілкування, при своєчасно розпочатій роботі і при зміні умов виховання виявляє тенденцію до швидкої і повної корекції.
Бар'єр п'ятий - несформованість або недостатність сенсомоторної сфери або неврологічні захворювання. Таке недорозвинення вимагає не лише змін умов виховання, а й допомоги фахівця. Корекція займає більш тривалий час і вимагає великих сил і уваги.

Бар'єр шостий - стійкий мовний негативізм. Мовний негативізм, або відмова від мови, може виражатися активно і пасивно, але в будь-якому випадку дитина відмовляється говорити не тільки за наказом батьків, але і в інших ситуаціях. Батьки часто описують такий стан справ, коли дитина одного разу вимовляє якесь слово, як би пробує його «на смак», і більше його не повторює протягом місяців. Батьки спочатку просять повторити за ними слово, потім благають, вимагають, врешті-решт, наказують. Але це призводить тільки до одного: з часом всі завдання, що вимагають від дитини словесних реакцій, активно нею ігноруються або відхиляються.

Якщо ви хочете допомогти своїй дитині, забудьте слова «скажи» і «повтори» хоча б на перший час!

Бар'єр сьомий - відсутність допомоги в ранньому дошкільному віці, що призводить до появи цілого ряду наслідків недорозвинення мови. Це порушення процесу спілкування і зумовлені ним труднощі адаптації в дитячому колективі, і мовний негативізм, своєрідність емоційно-вольової сфери, інфантилізм, вторинна затримка пізнавальної діяльності.

Ефективна корекційна допомога, що надається у віці від 2,5 до 5 років. Ми не стільки виправляємо мову, скільки формуємо її. В результаті можна добитися повної компенсації мовного недорозвинення ще до надходження дитини в школу.

Ще більш ефективно можливо керувати процесом оволодіння мовою в ранні терміни, починаючи з одного року, коли у дитини повинні з'явитися перші лепетні слова. В цьому випадку з'являється можливість «співпасти» з природними термінами формування початків мови і уникнути вторинних нашарувань.

Чим раніше ви звернете увагу на рівень розвитку мовлення вашої дитини, чим раніше ви надасте їй допомогу, тим ефективнішою вона буде. Дорогу осилить той, хто йде ...Схожі:
База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації