Поиск по базе сайта:
Поради психолога Вікові норми психічного розвитку дітей від народження до семи років icon

Поради психолога Вікові норми психічного розвитку дітей від народження до семи років
Скачати 138.64 Kb.
НазваПоради психолога Вікові норми психічного розвитку дітей від народження до семи років
Дата конвертації03.07.2013
Розмір138.64 Kb.
ТипДокументи

Поради психолога


Вікові норми психічного розвитку дітей
від народження до семи роківБільшість труднощів у спілкуванні з дитиною та у її вихованні виникають у батьків з причини батьківського некомпетентності або недостатньої поінформованості про вікові періоди і норми розвитку дітей. Дуже часто батьки чекають від дитини того, що не доступно її віку і, навпаки, знижують свої вимоги до неї в області поведінки, навичок самообслуговування та спілкування. Дорослим необхідно чітко орієнтуватися у вікових періодах дитинства і нових можливостях, надбаннях психіки, які повинні виникати на кожному етапі розвитку дитини.

Отже, ранній вік від народження до трьох років, відрізняється єдністю фізичного і психічного розвитку та їх стрімким зростанням. Епоха раннього віку ділиться на два етапи: від народження до року і від року до трьох років.
На першому році життя відбувається активний розвиток органів почуттів в процесі догляду і спілкування, з перших місяців життя дитина впізнає близького дорослого, зосереджує свій погляд і слух і, нарешті, відповідає дорослому посмішкою, звуками і рухом.Д

ана реакція, названа "комплексом пожвавлення" повинна з'явитися до трьох місяців життя. Вона є умовою і передумовою для розвитку спілкування між дитиною і дорослим. Немовля поступово вчиться схоплювати й утримувати предмети завдяки розвитку руки.


До 6-ти місяців дитина повинна брати, утримувати предмет, зосереджуватися на ньому і здійснювати прості дії з предметом, обстежуючи його, що є умовою формування мислення.
З 6-ти місяців дитина опановує самостійними рухами в горизонтальному положенні, вчитьсястояти і ходити. Дитина продовжує освоювати навколишній світ, вона вже маніпулює з предметами і реагує на дорослого не просто як на об'єкт навколишнього, а як на партнера у пізнавальній діяльності.
До кінця першого року життя дитина повинна активно вивчати предмети і простір і виявляти потребу в діловому спілкуванні з дорослим в процесі цього вивчення. У малюка формується уявлення про властивості предмета, розташованого в просторі. У цьому віці малюк повинен розуміти звернену до нього мову і говоритипрості слова, що складаються іноді з одного складу.

Починаючи з 1 року до трьох, дитина опановує самостійними складними рухами: ходьбою, бігом, лазанням, киданням, і т. д. Дитина не тільки активно рухається, а й вчиться регулювати власний рух, наслідуючи дорослого. Саме тому важливо постійно звертати увагу малюка на мету і порядок виконання дії: "Ми будемо катати м'ячик. Поклади м'ячик перед собою, як я, а тепер штовхни м'ячик сильно, як я."


Дитина переходить від обстеження предмета до дії з предметом: спочатку вона вчиться відкривати і закривати баночку, розуміє, що її можна використовувати, як ємність, потім співвідносить цю баночку за властивостями з каструлькою і, нарешті, використовує в грібаночку, як каструльку.

Мова дитини тепер ставати самостійною і активною. На тлі активізації промові зароджується спілкування з однолітками, дитина робить перші спроби взаємодіяти з іншим малюком в предметній та ігровій діяльності.

Головним придбанням особистості в кінці раннього віку стає усвідомлення дитиною себе, як самостійного суб'єкта, своєї особистої дії і особистого бажання.


З цього моменту (з 3-х років) починається епоха дошкільного віку. Саме цей період переходу отримав назву "кризи трьох років". Зазвичай цей вік супроводжується впертістю, капризами, агресивністю, різкими змінами в настрої та поведінці малюка.


Така картина є результат конфлікту між природним прагненням дитини до самостійності і незалежності та обмеженням цього прагнення з боку дорослих.

Дошкільне дитинство (від 3 до 7) характеризується розвитком різноманітних видів дитячої діяльності: ігрової, побутової, образотворчої, трудової та іншої. Рівень розвитку дитини має визначатися не тільки його вміннями в тій чи іншій діяльності, а й зацікавленістю в результаті і вмінням його добиватися.


Дитина 5 років може відмінно вміти самостійно зав'язати шнурки, але не відчувати потреби це робити. Відсутність у дошкільника потреби проявляти свою умілість або розвивати її є показником незрілості, яка буде гальмувати його подальший розвиток. Здатність дитини підпорядковувати свою поведінку якої-небудь мети, керувати своїми вчинками формуєтьсяДитина 5 років може самостійно зав'язати шнурки, але не відчувати потреби це робити. Відсутність у дошкільника потреби проявляти свою умілість або розвивати її є показником незрілості, яка буде гальмувати його подальший розвиток. Здатність дитини підпорядковувати свою поведінку якій-небудь меті, керувати своїми вчинками формується протягом усього дошкільного віку.

Тільки до семи років дитина здатна виконувати як свої власні завдання, так і завдання, поставлені дорослим, не відволікаючись, зберігаючи інтерес, контролюючи себе при цьому і оцінюючи свої результати. Найчастіше батьки чекають цього від дітей п’яти і навіть чотирьох років.
Суттєвим надбанням дошкільного віку стає наочно-образне мислення дитини, завдяки якому стає можливою навчальна діяльність. Щоб зрозуміти, що легкі предмети не тонуть, дитині шести років уже не треба кидати їх у воду, у нього є поняття легкого і важкого, поняття про властивості води, вона може зробити самостійний висновок.
До семи років діти добре розрізняють поняття, символи і знаки, мислення стає логічним. У них з’являється власний світогляд, перші етичні норми, визріває нова соціальна позиція і прагнення бути дорослим.

До кінця дошкільного дитинства у дитини складаються передумови нового виду діяльності - навчальної.


Пам'ятайте, що розвиток дитини проходить поступово і послідовно і на кожному етапі дитина повинна досягти певних результатів.Схожі:
База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації