Поиск по базе сайта:
Урок зарубіжної літератури в 10 класі icon

Урок зарубіжної літератури в 10 класі




Скачати 43.78 Kb.
НазваУрок зарубіжної літератури в 10 класі
Дата конвертації07.02.2013
Розмір43.78 Kb.
ТипУрок

Ткачук Еліна Ігорівна, ХСШ №75


Урок зарубіжної літератури в 10 класі.


ТЕМА: ХАРАКТЕРИСТИКА ЛИХВАРЯ ГОБСЕКА. ЧИ Є ВІН СПРАВЖНІМ « ВОЛОДАРЕМ» ЖИТТЯ?


МЕТА:

в процесі роботи над образом головного героя повісті О.Бальзака «Гобсек» з”ясувати, чи дійсно гроші дають людині можливість бути володарем життя, відповісти на запитання, що відбувається з людиною, коли вона підпадає під владу грошей; розвивати критичне мислення учнів, мовленнєві вміння, емоційну сферу особистості дітей;

сприяти вихованню кращих моральних якостей дітей: відразу до скупості, черствості, бездуховності.


МАТЕРІАЛ:

монолог Скупого рицаря з трагедії О.С.Пушкіна «Скупий рицар», уривок з поеми М.Гоголя «Мертві душі», повість О.Бальзака «Гобсек», фрагмент кінофільму «Майстер і Маргарита» - сцена в Вар”єте.


ТИП: урок компаративного аналізу твору з використанням технології інтерактивного навчання.


^ ХІД УРОКУ


1. Мотивація.

Слово учителя.Булгаковський Воланд каже, що « люди завжди любили гроші».

Давайте подивимось фрагмент з кінострічки «Майстер і Маргарита».

-перегляд фрагменту кінострічки «Майстер і Маргарита»(сеанс у Вар”єте).

- Якими побачив Воланд мешканців Москви?

Так, люди втрачають здоровий глузд від того, що можуть отримати задарма, забувають про елементарну пристойність, перетворюються на жадібний натовп.

А навіщо людині гроші? Що вони можуть дати людині?

- Прийом «Мікрофон». Гроші можуть дати: домівку, їжу, одяг, навчання, предмети розкоші, ВЛАДУ. Ось влада, виявляється, дуже часто є найсильнішою потребою людини.


2. Оголошення теми та мети уроку.

На прикладі героїв, які в світовій літературі є символом жаги до «жовтого металу» спробуємо розібратися, чи справді гроші правлять світом, чи є вони умовою щасливого життя, які наслідки «сліпого кохання» до «золотого теляти».Це і є тема нашого уроку

3. Основна частина уроку.

- Надання інформації для роботи:

а. Впізнай героя: на илюстраціях - Гобсек, Скупий Рицар, Скрудж, Плюшкін.

б. Так, саме ці герої і допоможуть нам у вирішенні проблеми.


4. Інтерактивна вправа.


- Об”єднання учнів в групи. Кожна група отримує необхідну для роботи інформацію:картки з уривками з художніх текстів: 1. монолог Скупого рицаря, опис зовнішності Плюшкіна, текст повісті «Гобсек».


- Завдання: прочитати монолог Скупого рицаря, висловлювання Гобсека про можливості, які надають людині гроші; порівняти життєве кредо обох героїв; зробити висновки щодо сенсу в існуванні людини; презентувати відповідь.

На виконання – 10хв.

- Презентація відповідей дітей.

Матеріал для учителя:


а.Уривок з твору О.С.Пушкіна « Скупий рицар»:

«Так я вознес мой холм( денежный) и с высоты его могу взирать на все, что мне подвластно.

Что не подвластно мне? Как некий демон Отселе править миром я могу; Лишь захочу – воздвигнутся чертоги; Сбегутся нимфы резвою толпою, и вольный гений мне поработится; Я свистну – и ко мне послушно, робко вползет окровавленное злодейство; Мне все послушно, я же – ничему; Я выше всех желаний, я спокоен; Я знаю мощь мою: с меня довольно сего сознанья…

Я царствую! О, если б мог от взоров недостойных Я скрыть подвал! О, если б из могилы прийти я мог, сторожевою тенью сидеть на сундуке и от живых сокровища мои хранить, как ныне».


б.Уривок з повісті О.Бальзака « Гобсек»:

«Я достаточно богат, чтобы покупать совесть человеческую, управлять всесильными министрами… Я могу, если пожелаю, обладать красивейшими женщинами…

Таких, как я, в Париже человек девять-десять; мы - властители ваших судеб.

Разве не любопытно проникнуть в чужую жизнь?

Вот здесь, в этой холодной комнате, молит меня и спесивый купец, и самая надменная красавица, и самый гордый военный».


в. Висновок: герої О.Пушкіна і О.Бальзака дуже схожі. У них однакова життєва філософія: головне, заради чого варто жити – це гроші.

- Чи згодні ви з ними? Поясніть свою думку.


Можлива відповідь.

На перший погляд здається, що вони дійсно – «володарі» і світу, і чужих таємниць, і чужих життів. Але… тільки на перший погляд.

Якщо придивитися уважніше, то ми побачимо, що життя, насправді іде повз наших героїв: і красиві жінки, і чужі таланти, і чужі таємниці, бо все це відбувається з іншими, а вони … залишаються на узбіччі великого шляху під назвою «життя», хоча і з великими грошима. Немає у них ні любові, ні ненависті, ні рідних, нікого… Тільки купа грошей.

Виявляється, що всі необмежені можливості, могутність, влада – це все омана, яка яскраво розкривається в кінці життя наших героїв: їхня смерть як кінець земного шляху, якщо так можна висловитися, - некрасива, неестетична, самотня і жахлива, бо позбавлена елементарного людського співчуття. І це – найпереконливіший доказ того, що життя пройшло марно. Наші герої помилилися у виборі свого кредо. Гроші – не все, що є важливого для людини.

Ще один яскравий доказ – горезвісний Плюшкін. Прочитайте опис його зовнішності.

- Читання уривку з поеми М.Гоголя «Мертві душі».

    • Про що говорить той факт, що Чічіков ніяк не може збагнути, чоловік чи жінка перед ним?( Про те, що один з найбагатших поміщиків Росії внаслідок свого життя скнари вже втратив своє людське обличчя).

Гоголь з болем говорить про те, як страшна така старість і звертається до молоді: « Забирайте с собой в жизнь самое лучшее, что у вас есть, потеряете – не поднимете потом.»


-Підсумки. Так що ж втілює в собі образ Гобсека?

Гобсек, як і інші згадані персонажі , втілює в собі , або символізує собою, згубну силу грошей, які непомітно для людини оволодівають нею, а вона і не помічає, що вже не вона володіє грошима, а вони – нею. Вони,гроші, стали її хазяїном, керують її життям: воно втратило всі свої барви перетворилося на «колекціонування» грошей.

Дервіль з жахом дивиться інколи на «папашу Гобсека» і запитує: «Невже все зводиться до грошей?»

Але життя самого Дервіля, Фанні Мальво, закоханої в молодого графа де Ресто Каміли Гранльє і є відповіддю: «Ні, не все зводиться до грошей».

А життя скнар – це лише одна зі сторін життя, та ще темна і безрадісна.


5. Д.З. Підготуватися до контрольного твору за повістю «Гобсек»; скласти, за бажанням, монолог від імені Гобсека про нього самого;

Розповісти «приховану» біографію Гобсека.




Схожі:




База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації