Поиск по базе сайта:
День Матері День Матері icon

День Матері День Матері




Скачати 40.05 Kb.
НазваДень Матері День Матері
Дата конвертації01.02.2013
Розмір40.05 Kb.
ТипДокументи

Календар знаменних дат

13 травня

День Матері




День Матері — міжнародне свято. Уперше встановлене офіційно Конгресом США 8 травня 1914 р. Після Першої світової війни це свято почали відзначати у Швеції, Норвегії, Данії, Німеччині, Чехословаччині. В Україні офіційно відзначається щорічно, у другу неділю травня з 2000 р.

З XVII по XIX ст. у Великобританії відзначалася так зване «Материнська неділя» (англ. Mothering Sunday) — четверта неділя Великого посту, присвячена вшануванню матерів по всій країні.

У США День матері вперше привселюдно був підтриманий відомою американською пацифісткою Джулією Уорд Хоув у 1872 році. «День матері» за версією Джулії Уорд — день єдності матерів у боротьбі за мир у всьому світі. Концепція Джулії Уорд не знайшла широкої підтримки ні в США, ні в інших країнах.

У 1907 році американка Анна Джарвіс з Філадельфії виступила з ініціативою вшанування матерів у пам’ять про свою матір. Ганна написала листи до державних установ, законодавчих органів і видатним особам з пропозицією один день у році присвятити вшануванню матерів. У 1910 році штат Вірджинія перший визнав День Матері офіційним святом. У 1914 році, президент США Вудро Вільсон оголосив другу неділю травня національним святом на честь усіх американських матерів.

Слідом за США другу неділю травня оголосили святом 23 країни (в їх числі: Бахрейн, Гонконг, Індія, Малайзія, Мексика, Нікарагуа, Об’єднані Арабські Емірати, Оман, Пакистан, Катар, Саудівська Аравія, Сінгапур, Австралія, Україна та ін.), а ще понад 30 відзначають свято в інші дні.
^

Символізм та пошанування матері


У вихованні велика роль відводиться матері, яка боролася за духовне збереження своїх дітей, щоб вони пам’ятали свою національну спадщину і походження.
^

Пошанування серед українців


В Україні жінка споконвіку асоціювалася з берегинею сім’ї. Величезну роль у вихованні дітей відіграє перша, найрідніша у світі людина — матір. Саме від неї залежить виховання дитини і саме мати прищеплює любов до рідної землі.

Серед української громади День Матері вперше влаштував Союз українок Канади в 1928 році. Наступного року це свято відзначалося вже й у Львові. Ініціатором урочистостей була редактор тижневика «Жіноча доля» Олена Кисилевська. Також, 1929 р. «Союз українок» зініціював впровадження цього свята на Тернопільщині. Товариства «Просвіта», «Рідна школа», «Пласт», «Сокіл» та ін. організовували концерти, конференції, фестини по всій Східній Галичині. Відтоді, День Матері відзначали дуже широко.

У 1939 свято заборонила радянська влада. З 1990 року завдяки зусиллям громадських організацій, зокрема Союзу українок, Свято матері повернулось в Україну.
^

Офіційне свято України


Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи Державного комітету України у справах сім’ї та молоді, міжнародної організації “Жіноча громада”, Спілки жінок України, громадської організації „Союз українок”…» згідно з Указом Президента України «Про День матері» від 10 травня 1999 р. № 489/99.
^

Релігійне підґрунтя


День Матері відзначається у другу неділю травня, що вважається місяцем Пречистої Діви Марії. До Матері Божої звертаються християни, просячи заступництва і допомоги. У травні, коли природа Мати виряджає свою доню Землю в пишному уборі весняних квітів у дорогу життя, праці й радості, люди висловлюють подяку материнській самопожертві і відзначають День Матері.

Богородиця посідає чільне місце в релігійній свідомості українців. Це пов’язано з ментальністю та суспільним ладом. Ще в давні часи князі благали її про заступництво, віддавали честь і хвалу Марії за перемогу в битвах. Богородиця стала опікункою лицарів українського духу — козацтва.


Цікаві інтернет-посилання


Бібліографічні покажчики у вільному доступі в інтернеті

  • Святе слово — Мати [Електронний ресурс] : бібліогр. покажчик. — Кіровоград : Кіровоградська ОЮБ ім. О.М.Бойченка, 2008. — 56 с. — Режим доступу : http://uadocs.exdat.com/docs/index-260656.html. — Назва з екрана. — (Дата звернення 20.02.2012).


Рекомендована література


  1. Булах Є. Мамо, ненечко, матусю : сценарій позакласного заходу // Початкова освіта. — 2008. — № 5. — С. 8–9.

  2. Деркач Ю.С. Неслухняне козенятко : сценарій до Дня Матері // Розкажіть онуку. — 2010. — № 4. — С. 87–90.

  3. За все, що маю, дякую тобі... : сценарій до Дня Матері // Позакласний час. — 2005. — № 18. — С. 36–38.

  4. Качурівська Л. Мамо, рідна, хай святиться ім’я твоє : сценарій свята Матері // Всесвітня література та культура. — 2008. — № 11. — С. 24–26.

  5. Петровська Т. Життя починається з мами : сценарій родинного свята для учнів 2-х кл. // Сільська школа України. — 2006. — № 19/21. — С. 83–85.

  6. Соловйова О.В. «Ясне сонечко, рідна матінко...» : сценарій // Початкове навчання та виховання. — 2007. — № 3. — С. 14–15.

  7. Терещенко В. ...Аби мама на білому світі жила! : сценарій // Позакласний час. — 2006. — № 3/4. — С. 58–60.



Схожі:




База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації