Поиск по базе сайта:
І. Аналіз роботи районного методичного об’єднання вчителів географії за 2010-2011 навчальний рік icon

І. Аналіз роботи районного методичного об’єднання вчителів географії за 2010-2011 навчальний рік
Скачати 152.94 Kb.
НазваІ. Аналіз роботи районного методичного об’єднання вчителів географії за 2010-2011 навчальний рік
Дата конвертації01.02.2013
Розмір152.94 Kb.
ТипДокументи

І. Аналіз роботи

районного методичного об’єднання вчителів географії

за 2010-2011 навчальний рік


У 2010/2011 н/р. робота районного методичного об’єднання вчителів географії була спрямована на реалізацію державної освітньої політики, визначеної Національною доктриною розвитку освіти, програмою з географії, Державною програмою «Вчитель», Указами Президента України, постановами Уряду, чинним законодавством про освіту, Програмами розвитку освіти в Харківській області на період до 2012 року, міських і районних програм в галузі «Освіта», Постановою Кабінету Міністрів України «Про перехід загальноосвітніх навчально-виховних закладів на новий зміст, структуру і 12-річний термін навчання» від 16.11.2000 року №1717 та забезпечення переходу на профільне навчання, надання методичної допомоги педагогічним працівникам щодо стабілізації умов функціонування, оптимізації та розвитку установ освіти району, інформатизації навчально-виховного процесу.

Аналіз діяльності методичного об’єднання засвідчує, що вчителі географії, в цілому, забезпечують реалізацію єдиної державної політики в галузі освіти.

Протягом 2010/2011 навчального року районне методичне об’єднання через мережу колективних, групових та індивідуальних форм методичної роботи працювало над організаційним та науково-методичним забезпеченням реалізації науково-методичної теми: «Колегіальний пошук шляхів модернізації навчально-виховного процесу за рахунок впровадження прогресивних інноваційних методик і технологій навчання як умови самовдосконалення вчителя і самореалізації учня».

Географію у закладах освіти Московського району викладає 56 вчителів. З них:

- за віком: до 30 років - 5, до 50 років - 37, старше 55 – 13 вчителів;

- за стажем роботи: до 3-х років - 3, до 10 років - 9, до 20 років – 26, більше 30 років - 20;

- за категоріями: з вищою - 23, першою - 22, другою - 7, спеціалістів - 9;

- мають педагогічні звання: «вчитель-методист» - 11, «старший учитель» - 2.

У ході атестації 2010-2011 навчального року вчителі географії продовжували підвищувати свої категорії. Підвищення кваліфікації на базі ХАНО пройшли 11 учителів.

У процесі вивчення географії ЗНЗ району працювали за підручниками та навчальними посібниками, рекомендованими МОН України для використання в ЗНЗ у 2010-2011 н/р., якими в достатній кількості забезпечені шкільні бібліотеки.

Навчальні програми з географії виконано повністю, кількість контрольних та практичних робіт відповідає вимогам навчальних програм.

При оформленні сторінок класних журналів щодо результатів навчальних досягнень учнів учителями географії використовувались рекомендації Харківської академії неперервної освіти.

Підвищенню педагогічної майстерності вчителів сприяло відвідування районних заходів. Під час методичних засідань, які були проведені у РМЦ та ЗНЗ №№103, 8 розглядалися наступні питання:

 • активізація творчої пізнавальної діяльності учнів на уроках географії та у позаурочний час;

 • організація диференційованого навчання в системі особистісно орієнтованого навчання, роботи з обдарованими учнями;

 • хід підготовки та підсумки проведення районної олімпіади;

 • тестування як засіб підвищення ефективності процесу навчання і контролю;

 • техніка безпеки на уроках, запобігання дитячого травматизму під час навчально-виховного процесу

Протягом 2010/2011 н.р. продовжувалася робота над методичною темою: «Модернізація навчально-виховного процесу за рахунок підвищення ефективності уроку як засобу самовдосконалення вчителя і самореалізації учня на основі особистісно орієнтованого навчання і виховання».

Відвідані під час семінарів-практикумів відкриті заходи свідчать про те, що вчителі ЗНЗ району продовжують творчо працювати над впровадженням прогресивних методик і технологій навчання та виховання дитини, як умови самовдосконалення вчителя і самореалізації учня на основі особистісно орієнтованого навчання та виховання. Найбільший інтерес викликали відкриті заходи (досвід роботи) вчителів ЗНЗ № 103 за темою «Використання ІКТ на уроках географії».

На жаль, не всі вчителі відвідують районні заходи, не завжди беруть участь у методичних засіданнях (нарадах, семінарах), на жаль, значно зменшується зацікавленість вчителів в роботі районного методичного об’єднання.

У районній виставці «Я атестуюсь» взяли участь 7 вчителів. На XVІ обласну педагогічну виставку-ярмарок було направлено 5 робіт вчителів географії. У порівнянні з минулим навчальним роком – це на 1 менше.

Приділялася увага роботі з учителями-стажерами та вчителями, стаж роботи яких до 3-х років. Усі вони мали наставників з числа педагогів-предметників своїх закладів, які надавали стажистам допомогу в плануванні навчально-виховної та позакласної роботи, розробці поурочних планів, упровадженні досягнень прогресивного педагогічного досвіду, нових форм і методів навчання і виховання учнів тощо. Окрім цього, молоді вчителі отримували методичні консультації від учителів вищої категорії, вчителів-методистів Коноваленко І.В. (ЗОШ №156), Крамаренко Т.О. (ЗОШ №84), Костенко Л.В. (гімназія № 23) та ознайомились з роботою кращих учителів під час районних заходів.

Проведено ІІ (районний) етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з географії та І (районний) етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Харківського територіального відділення Малої академії наук України.

ІІ (районний) етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з географії проведено за завданнями Харківського обласного науково-методичного інституту безперервної освіти. Завдання, надіслані із ХОНМІБО, розраховані на обдарованих учнів, учнів, які додатково займаються географією. У 2010-2011 навчальному році у ІІ (районному) етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з географії взяли участь 152 школяра. Найбільш вдало виступили команди ЗНЗ №144, 23, 141.

Команда району ІІІ (обласного) етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з географії у 2006-2007 н.р. складалася з 4 чоловік; призові місця посіли:

Бистряков Олег 9 клас ХЗОШ №128 вчитель Кряж С.В.

За рейтингом ІІІ (обласного) етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з географії команда посіла 10 місце.

У районному турнірі юних географів прийняли участь команди всіх школ. Призові місця: І – ХСШ № 156; ІІ – збірна команда «Еверест», ІІІ – гімназія № 144. Збірна команда «Еверест» посіла ІІ місце у міському турнірі юних географів; вчителі Первишева Н.Л., Камишова О.В. Збірна команда «Еверест» у складі 5 учнів: Цюрупа Р. ліцей №141, Мартиросян О. ХЗОШ № 97, Рачов О. ХСШ №156, Біла К. ХЗОШ №123, Петруновська О. гімназія №144 брали участь у Всеукраїнському турнірі юних географів, що проходив у місті Чернігові та посіли ІІІ місце. Також команда отримала окремі грамоти «За дружню підтримку в команді» та «За нетрадиційне трактування географічних проблем». Презентація Білої Катерини з питання глобалізації в світовому господарстві була надрукована в журналі «Географія в школах України».

Журі І (районного) етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Харківського територіального відділення Малої академії наук України визначило високий рівень науково-дослідницьких робіт учнів по секціях, переможцями в яких в 2010-2011 н.р. стали:


^ Секція «Географічне краєзнавство»


Біла

Катерина Андріівнвна

123

10

Історико-географічне

географія

географія

1

Галавтіна

Ганна Вікторівна

141

10

Історико-географічне

географія

географія

2

Склярова

Лілія Олександрівна

123

9

Історико-географічне

географія

географія

3

.

Але слід звернути увагу на низький рівень виконання деякими учнями контрольних робіт, необхідність експериментально-дослідницької роботи, декілька робіт мають суто реферативний характер.

У ІІ (обласному) етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Харківського територіального відділення Малої академії наук України взяли участь 4 учнів ЗНЗ району, серед яких визнані переможцями:Біла Катерина ХЗОШ № 123 І місце, вчитель Первишева Н.Л., Галавтіна А., ліцей № 141, вчитель Камишова О.В., Склярова Л. та Сергієнко В., ХСОШ № 123, учитель Первишева Н.Л.

У цілому, журі історико-географічного відділення, права, філософії та соціології звертає увагу на такі недоліки у науково-дослідницьких роботах учнів:

 • відсутність науково-дослідницьких аспектів;

 • відсутність аналізу історіографії у вступі питання, що досліджується;

 • невідповідність змісту розділів заявленій темі;

 • невідповідність висновків до науково-дослідницької частини роботи та відсутність їх наукового обґрунтування;

 • відсутність окремих посилань на наукову літературу;

 • відсутність картографічного матеріалу у роботах з географії;

 • невірно оформлені тези науково-дослідницьких робіт, а саме містять надзвичайно велику кількість стилістичних та граматичних помилок.

У планах роботи на 2010-2011 навчальний рік у всіх закладах освіти робота з підвищення педагогічної майстерності вчителів була спланована відповідно до методичної теми. За результатами вивчення було складено довідку про підсумки вивчення ефективності методичної роботи у гімназії №43 та загальноосвітніх навчальних закладах №19, 64, 103, 122, 124 проаналізовано управлінські аспекти щодо:

- стану інформаційного забезпечення управління науково-методичною роботою;

- реалізації єдиної науково-методичної теми;

- планування науково-методичної роботи з педагогічними кадрами;

- забезпечення :

- системної роботи з підвищення кваліфікації та атестації педагогічних кадрів;

- інноваційної діяльності вчителів;

- діяльності вчителів щодо роботи з обдарованими дітьми;

- проведення моніторингів освітньої ситуації в школі, зокрема рівня навчальних досягнень учнів та досягнень вчителів;

- організації роботи методичного кабінету закладу освіти як організуючого центру науково-методичної роботи з педагогічними працівниками.

Вивчення матеріалів, що висвітлюють зміст і форми методичної роботи у закладах освіти (гімназії №43, ЗНЗ №19,64,103,122,124) показало, що за змістом – методична робота з вчителями, в основному, спрямовується на реалізацію заявленої методичної теми, окрім традиційних (словесних) форм запроваджуються епізодично деякі активні форми роботи: дискусії (ЗНЗ №103), ділові, рольові та інші інтерактивні ігри (у гімназії № 43, ЗНЗ № 64, 103, 122, 124), у формі методичних фестивалів підбиваються підсумки методичної роботи. Як бачимо, форми організації методичної роботи більшістю знаходяться у колі психолого-педагогічних, науково-практичних семінарів, роботи творчих груп. Інші активні форми організації методичної роботи (дебати, захисти інноваційних проектів, методичні ринги тощо), які практикою визнані більш ефективними, використовуються. недостатньо.

Теми засідань методичних об’єднань пов’язані з іншими колективними та індивідуальними формами підвищення кваліфікації – самоосвітою, наставництвом, відвідуванням районних семінарів тощо.

Актуальною постає проблема адаптації вчителів до педагогічної діяльності в режимі інноваційного простору, де виховання якостей самостійності передбачає не просто самостійне виконання завдань в режимі педагогічної вимоги, а самостійну діяльність з навчальним матеріалом за технологічною основою дій за принципами інтерактивності.

Роботу над єдиною методичною темою організовано традиційно: алгоритм (план роботи) над єдиною методичною темою в наявності. Методика формування теми ґрунтується на методичних тенденціях в освітніх колах України, області та району, орієнтуючись на результати семінарів-практикумів, діагностування вчителів в тому числі і практичними психологами.

Система прямого і зворотнього зв’язку щодо реалізації науково-методичної теми (робота м/о вчителів, творчих груп, індивідуальних методичних тем вчителів) потребує удосконалення у ЗНЗ №19.

Отримані діагностичні дані свідчать про те, що більшість вчителів вважають: вони у своїй повсякденній діяльності створюють умови для формування в учнів предметних знань, умінь, навичок (58%) і лише певною мірою (від 10 до50%) забезпечують їх особистісний інтелектуальний розвиток, розвивають уміння самостійно набувати нові знання та самостійно усвідомлено робити вибір і досягають в цьому позитивних результатів. Якщо визначати якість освіти комплексно, за показниками знань, умінь, навичок і за рівнем сформованості у учнів якостей самостійності, то в середньому вона забезпечується, за визначенням самих вчителів, на 44%. Очевидно, що якості самостійності помітно впливають на якість освіти, ту якість освіти, яку ми самі сприймаємо і визнаємо.

Згідно карт діагностування, проведеного наприкінці навчального року, вчителі географії у своїй більшості проявляють знання питань зазначених у карті, педагоги лише декількох ЗНЗ бажають познайомитися з :

- використанням різноманітних прийомів на уроці,

- мотивацією навчально-пізнавальної діяльності учнів,

- шляхами реалізації ідей особистісно орієнтовного навчання,

- компетентісно орієнтованого підходу до учнів,

- самоаналізом уроку

- а також методів застосування самоконтролю.


ІІ. План роботи

районного методичного об’єднання вчителів географії

на 2011/2012 навчальний рік


Вважати пріоритетними напрямками роботи у 2011/2012 навчальному році:

 1. Реалізація принципу наступності і перспективності школами І та ІІ ступеню, базовою та повною середньою освітою.

 2. Для забезпечення подальшого інтелектуального розвитку дітей створити організаційно-методичні передумови для поступової профілізації старшої загальноосвітньої школи, сприяти розширенню вибору дітьми варіантів власного розвитку в освітянському просторі Харківщини. Особливу увагу звернути на профільне навчання та вдосконалення форм роботи з молоддю, яка виявляє схильність до науково-дослідницької роботи.

 3. Продовжити практику моніторингових досліджень та квадрант аналізу щодо відстеження ефективності навчально-виховного процесу, застосовувати рейтингову систему в рамках різних видів змагань: предметних олімпіад і Малої академії наук.

 4. Надавати допомогу вчителям географії в реалізації актуальних завдань розвитку, вдосконалення і підвищення професійної майстерності та рівня психологічної підготовки та активізації творчого потенціалу.^ Головними напрямами методичної роботи у 2011-2012 навчальному році вважати:

1. Забезпечення інтеграції методичних зусиль педагогічних працівників закладів освіти щодо запровадження інноваційних педагогічних технологій; виявлення, систематизацію та розповсюдження прогресивного педагогічного досвіду, ефективних технологій, орієнтованих на співпрацю учасників навчально-виховного процесу.

 1. Трансляція інформаційного потоку від науки і перспективного досвіду до вчителів географії, стимуляція їх самоосвітньої діяльності.

 2. Моніторинг результативності навчально-виховного процесу в загальноосвітніх навчальних закладах району.

 3. Вивчення, аналіз удосконалення змісту та якості навчально-виховного процесу в закладах освіти в умовах особистісно орієнтованого навчання та виховання.

 4. Організаційно-методична діяльність щодо підвищення професійної майстерності педагогічних працівників.

 5. Інформаційно-аналітичне забезпечення загальноосвітніх навчальних закладів району.

 6. Створення умов для збереження, систематичного поповнення та ефективного використання методичного фонду літератури, аудіо- та відеоматеріалів.

^ Головними формами методичної роботи вважати:

- науково-практичні семінари для всіх категорій педагогічних працівників;

- постійно діючі проблемні семінари;

- педагогічні виставки, конкурси;

- школи (молодого керівника, вчителя);

- ділові та рольові ігри;

- педагогічні майстерні;

- консультації з окремих питань освітньої в виховної діяльності;

- наставництво, самоосвіту;

- роботу методичних об’єднань вчителів-предметників (лекції науковців, практичні заняття, круглі столи, аукціони педагогічних ідей, відвідування уроків та позакласних занять, обговорення педагогічної літератури, книг, періодичних видань тощо);

- формування творчих та мобільних груп з розробки методичних рекомендацій з різних питань навчально-виховного процесу.


^ Організаційні заходи з питань підвищення фахового та методичного рівня педагогічних кадрів:
з/п

Зміст роботи

Термін виконання

Відповідальний

Відмітка про виконання

1.

Забезпечити роботу педагогічної майстерні

І раз на чверть за окремим планом

керівник педмайстерні
2.

Продовжити роботу школи передового досвіду на тему:


І раз на семестр за окремим планом

керівник школи передового педагогічного досвіду
3.

Продовжити роботу семінарів-практикумів на теми:


Згідно з планом районного методичного центру

ЗНЗ

4.

Взяти участь у районній виставці «Я атестуюсь”.

Лютий 2012

ЗНЗ
5.

Підготувати матеріали до узагальнення досвіду роботи:


Квітень 2012

РМЦ
^ Вивчення, узагальнення та впровадження в практику роботи навчально-виховних закладів досягнень педагогічної науки та педагогічного досвіду:
з/п

Зміст роботи

Термін виконання

Відповідальний

Відмітка про виконання

1.

Продовжити роботу опорної школи з викладання географії.

вересень 2011-травень 2012

Керівник РМО
2

Заслухати звіти про проходження підвищення кваліфікації вчителів та спецкурсів.

Грудень 2011-травень 2012

Керівник РМО
3

Організувати роботу творчої групи вчителів вищої категорії, вчителів-методистів з питань:

- надання методичних консультацій для вчителів-стажерів та вчителів, стаж роботи яких до 3-х років;


- підготовки учнів до міського турніру з географії та природознавства;

- підготовки учнів до ІІІ (обласного) етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з географії та ІІ (обласного) етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Харківського територіального відділення Малої академії наук України.протягом року


протягом року

протягом рокуКерівник РМО


Керівник РМО


Керівник РМО
4

Ознайомитись з досвідом роботи вчителів, які претендують на встановлення або підтвердження педагогічного звання «учитель-методист» для подальшого використання у роботі з різними категоріями вчителів

Жовтень 2011-травень 2012

РМЦ
5

Спланувати взаємовідвідування уроків вчителями (спеціалістами вищої категорії; вчителями-стажерами; вчителями, стаж роботи яких до 3-х років).

Вересень 2011-травень 2012

Керівники ШМО навчальних закладів

^ Заходи з питань розвитку творчих здібностей, ініціативи вчителів та учнів:
з/п

Зміст роботи

Термін виконання

Відповідальний

Відмітка про виконання

1.

Організувати і провести районні заходи:

- турнір юних географів;

- ІІ (районний) етап Всеукраїнської учнівської олімпіади географії;


- І (районний) етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Харківського територіального відділення Малої академії наук України;

- експертизу робіт для обласної виставки педагогічної творчості.жовтень листопад


січень 2012


груденьРМЦ

РМЦ


РМЦ


РМЦ
2.

Організувати участь учителів географії у заходах ГУОН, КВНЗ «ХАНО», Департаменту освіти Харківської міської ради та НМПЦ:

- у ІІІ (обласному) етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з географії;

- у виставці педагогічної творчості;


- в установчих сесіях Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Харківського територіального відділення Малої академії наук України.

Січень 2012-лютий 2012

Січень 2012


Грудень 2011-січень 20112

РМЦ


РМЦ


РМЦ


РМЦ


Схожі:
База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації