Поиск по базе сайта:
Аналіз роботи районного методичного об’єднання вчителів математики у 2010-2011 навчальному році icon

Аналіз роботи районного методичного об’єднання вчителів математики у 2010-2011 навчальному році
Скачати 355.65 Kb.
НазваАналіз роботи районного методичного об’єднання вчителів математики у 2010-2011 навчальному році
Дата конвертації31.01.2013
Розмір355.65 Kb.
ТипДокументи

Аналіз роботи

районного методичного об’єднання

вчителів математики

у 2010-2011 навчальному році


У 2010 -2011 навчальному році робота районного методичного об’єднання вчителів математики була спрямована на реалізацію державної освітньої політики, визначеною Національною доктриною розвитку освіти, Державною програмою «Вчитель», Указами Президента України, постановами Уряду, чинним законодавством про освіту, Програмами розвитку освіти в Харківській області на період до 2012 року, міських і районних програм в галузі «Освіта», постановою Кабінету Міністрів України «Про перехід загальноосвітніх навчально-виховних закладів на новий зміст, структуру і 12-річний термін навчання», від 16.11.2000 року № 1717 та забезпечення переходу на профільне навчання, надання методичної допомоги педагогічним працівникам щодо стабілізації умов функціонування, оптимізації та розвитку установ освіти району, інформатизації навчально-виховного процесу.

Аналіз діяльності методичного об’єднання засвідчує, що вчителі математики, в цілому, забезпечують реалізацію єдиної державної політики в галузі освіти.

Протягом 2010 -2011 навчального року районне методичне об’єднання через мережу колективних, групових та індивідуальних форм методичної роботи продовжувало працювати над організаційним та науково-методичним забезпеченням реалізації науково-методичної теми: «Ціннісні орієнтири інноваційного уроку як засобу поліпшення якості освіти».

У 2010-2011 навчальному році пройшли атестацію 42 вчителя математики: підтверджено кваліфікаційну категорію «Спеціаліст вищої категорії» - 25 вчителів, кваліфікаційну категорію «спеціаліст І категорії» - 8 вчителів, кваліфікаційну категорію «спеціаліст ІІ категорії» - 1 вчитель, встановлено кваліфікаційну категорію «Спеціаліст вищої категорії» - 3 вчителя, кваліфікаційну категорію «спеціаліст І категорії» -3 вчителя, кваліфікаційну категорію «спеціаліст ІІ категорії» -2 вчителя . Із них підтверджено педагогічне звання «старший учитель» – 2 вчителя та «учитель - методист» - 7 вчителів, присвоєно педагогічне звання «старший учитель» – 5 вчителів та «учитель - методист» - 2 вчителя.

Курсове підвищення кваліфікації пройшли 26 вчителів за напрямом «математика».

Протягом 2010-2011 н. р. приділялася увага роботі з вчителями-стажерами та вчителями, стаж роботи яких до 3-х років. Це вчителі: ЗНЗ № 30 - Боєва Н. В. та ЗНЗ № 31 – Стогній Н. П.. Усі вони мали наставників з числа педагогів - предметників своїх закладів, які надавали стажистам допомогу в плануванні навчально-виховної та позакласної роботи, розробці поурочних планів, впровадженні досягнень прогресивного педагогічного досвіду, нових форм і методів навчання і виховання учнів тощо. Окрім цього, молоді вчителі отримували методичні консультації від учителів вищої категорії, вчителів-методистів ЗНЗ району та мали змогу ознайомились з роботою кращих учителів.

У 2010-2011 н. р. організація навчально-виховного процесу у ЗНЗ здійснювалась відповідно до робочих навчальних планів, складених на основі Типових навчальних планів, за чинними програмами з математики, затвердженими та рекомендованими МОН України для використання у загальноосвітніх навчальних закладах у 2010-2011 н. р.

Викладання математики велось за програмами:

- Програми для загальноосвітніх навчальних закладів. Математика 5-12 класи. Київ, «Перун», 2005 (5-9 класи);

- Програми для загальноосвітніх навчальних закладів. Математика. Навчальні програми для профільного навчання. Програми факультативів, спецкурсів, гуртків. Київ, «Навчальна книга», 2003.

В своїй роботі вчителі математики керувались нормативними документами:

- методичними рекомендаціями щодо викладання математики у 2010 - 2011 н. р.,

- наказом МОН України від 05.05.2009 № 371 «Про затвердження критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти»;

- Інструкцією з ведення класного журналу учнів 5-11(12) класів загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженою наказом МОН України від 03.06.2008 № 496 «Про затвердження інструкції з ведення класного журналу учнів 5-11(12) класів загальноосвітніх навчальних закладів».

В усіх закладах освіти в наявності зазначена вище необхідна нормативно-правова база з викладання предмета. Вчителі забезпечені програмами та підручниками на 100%. Навчальні програми з математики повністю виконано за змістом, а в деяких навчальних закладах і за кількістю годин. З метою забезпечення профільності навчання ЗНЗ співпрацюють з вищими навчальними закладами.

Протягом 2010-2011 н. р. проведено 2 семінари вчителів математики:

 • Розвиток особистості учнів на уроках математики і в позаурочний час (ЗНЗ № 122, 26.11.2010)

 • Урок математики у сучасному вимірі. Технології продуктивного навчання (ЗНЗ № 64) БОРГ

Під час семінарів розглядались питання організації і проведення особистісно орієнтованого уроку, використання в навчальному процесі ІКТ, методами роботи, які підвищують якість освітнього процесу.

До організації семінарів залучались викладачі фізико-математичного факультету ХНПУ. Відвідані під час семінарів-практикумів відкриті заходи свідчать про те, що вчителі запроваджують інноваційні технології, що сприяє виявленню, систематизації та розповсюдженню прогресивного педагогічного досвіду з метою формування ключових компетентностей в учнів.


Вирішенню актуальних питань модернізації змісту, форм та методів навчання і виховання у сучасних умовах, підвищенню ефективності навчально-виховного процесу, росту професійної майстерності вчителів району сприяє робота педагогічних майстерень, майстер-класів, педагогічних студій і лабораторій, засідання яких проводили спеціалісти вищої категорії, вчителі-методисти. Відповідно до плану роботи РМО для вчителів математики було проведено:

^ Педагогічна майстерня: «Удосконалення засобів організації діяльності учнів на уроці на основі сучасного розуміння сутності та характеру навчання» (Маніна В.Г., ліцей № 141)

Майстер-класи: «Використання мультимедійних засобів на уроках математики та в позаурочний час» (Решетняк М. М., ЗОШ № 84, 13 травня 2011). «Патріотичне виховання учнів при вивченні математики» (Погорєлова В.І., ЗНЗ № 98) Вчителям, які проводять методичні заходи потрібно своєчасно оформлювати матеріали.

На обласну виставку педагогічної творчості подали роботи вчителі:


Товстік

Інна Володимирівна

Руденко Олександра В’ячеславівна

ЗОШ

№ 122

Практичний психолог

Вчитель математики

Диплом

ІІ

ступеня

Модель інформатизації закладу освіти «П’ять кроків до розвитку»

Шехмагомедова

Ольга

Вікторівна

ХСШ

№ 156

Вчитель математики

Диплом

ІІ

ступеня

Використання комп’ютерних технологій у режимі навчання в режимі контролю на уроках математики

Руденко Олександра В’ячеславівна

ЗОШ

№ 122

Вчитель математики

Диплом

ІІІ

ступеня

Розвиток особистості на уроках математики

Погорелова

Вікторія Іванівна,

Шамрай Ольга Миколаївна

ЗОШ

№ 98

Вчителі математики
Моральне виховання на уроках математикиУ 2010 – 2011 навчальному році вперше проводився конкурс на кращий дистанційний курс серед учителів загальноосвітніх навчальних закладів міста Харкова. Організатором конкурсу є Департамент освіти Харківської міської ради. Конкурсний відбір дистанційних курсів проводився з метою розвитку контенту системи дистанційного навчання «Доступна освіта».

Конкурс проводився за номінаціями: українська мова та література, математика, історія, інформатика. В нашому районі 21 вчитель прийняв участь у даному конкурсі. Серед них: українська мова та література – 9 вчителів, історія – 1 вчитель, інформатика – 3 вчителя, математика – 8 вчителів:

 • ЗНЗ № 43 – Миронова Г. О., 11 клас, Методи розв’язування рівнянь та нерівностей.

 • ЗНЗ № 58 – Нерубенко О. О., 8 клас, Квадратні рівняння.

 • ЗНЗ № 122Руденко О. В., Дехтяр М. В., 9 клас, Мат. статистика

 • ЗНЗ № 140 – Великожон В. Г., 9 клас, Стереометрія.

 • ЗНЗ № 43 – Миронова Г. О., 11 клас, Методи розв’язування рівнянь і нерівностей

 • ЗНЗ № 56 – Шевелькова Л. Т. , 7 клас, Розв’язування систем лінійних рівнянь з двома змінними.

 • ЗНЗ № 142 – Зорька О. М. , 7 клас, Розв’язування систем лінійних рівнянь з двома змінними.

 • ЗНЗ № 25 – Дьошина В. М., середня школа, Індивідуальні, колективні, групові форми роботи на уроках математики.

За рішенням районного журі на участь у міському етапі конкурсу були надані роботи: «Дистанційний проект – практикум «Вивчення математичної статистики»»,9 клас, розроблений Руденко Олександрою Вячеславівною та Дехтяр Мариною Володимирівною, вчителями математики ЗОШ І-ІІІ ступенів № 122.

Нажаль, переможці конкурсу ще не оголошені.

Простежується тенденція щодо зростання у відсотковому значенні кількості учнів з високим та достатнім рівнем навчальних досягнень з математики: у ХСШ № 3, ЗОШ № 111, 139, 140, гімназії №144, «Бізнес-гімназії».

У закладах створено умови для якісного виконання навчальних планів і програм: організовано проводяться додаткові заняття з учнями, які потребують допомоги у навчанні, індивідуальні консультації вчителів. З обдарованими учнями з метою якісної підготовки до олімпіад та турнірів проводяться вчителями додаткові заняття за окремими розкладами у всіх закладах.

Цікаво проходять заняття спецкурсів: «Функції та їх графіки» (гімназія № 43); «Задачі з модулями» (ЗОШ № 124), факультативних курсів: «Методи розв’язування рівнянь, нерівностей та їх систем» (ЗОШ № 56, 103), «Узагальнення і систематизація знань учнів з математики» (ЗОШ № 111), «Економіка в задачах математики», (ліцей № 141), «Математика-10», (гімназія № 144). Робота курсів за вибором та спецкурсів «Методи розв’язування рівнянь, нерівностей та їх систем» (ЗОШ №84); факультативів «Задачі з модулями» (ЗОШ № 138); «Методи розв’язування рівнянь, нерівностей та їх систем» (ліцей №141), «Економіка в задачах математики», «Методи розв’язування рівнянь, нерівностей і їх систем», («Бізнес-гімназія»).

Спостерігається тенденція щодо зниження рівня навчальних досягнень учнів з математики: гімназія № 43, ЗОШ № 56, 58, 84, 98, 123, 124, 139, «Бізнес-гімназія що викликає занепокоєння адміністрацій та спонукає до посилення контролю за станом викладання цих предметів.

Аналіз рівня досягнень учнів відповідає рівню їх навчальних можливостей (тобто, вчителі оцінюють учнів об’єктивно). У порівнянні з минулим навчальним роком відмічається підвищення рейтингу у олімпіадах з математики: ЗОШ № 8, 58, 64, 98, 111, 138, 143, гімназії № 43, 144. Значно знизився рейтинг у олімпіадах ЗОШ №19, 103, 128, 139, ліцею № 141.

У системі перевіряється стан ведення зошитів вчителями. Систематична робота адміністрації з цього напрямку дає позитивні результати: у порівнянні з минулим роком покращився стан ведення учнівських зошитів, перевірки робіт вчителями стали систематичнішими, збільшилась кількість учнів, які ведуть зошити охайно. Перевірка стану роботи з зошитами учнів виявила вчителів, які їх не систематично перевіряють, не проводять роботу над помилками. Вчителі, у роботі яких виявлено порушення, попереджені, пояснювальні у наявності. Всі зошити з друкованою основою, які використовуються у закладах мають відповідний гриф МОН України.

На засіданнях методичного об’єднання вчителів математики розглядались питання підготовку та підсумки олімпіади з математики, турніру юних математиків, про незалежне зовнішнє оцінювання, про участь у Всеукраїнському огляді-конкурсі науково-дослідницьких робіт МАН (районний і обласний етап). Наради з різних питань організації роботи відвідують майже 100% вчителів.

Всеукраїнський конкурс-захист науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України проводиться відповідно до Положення про Всеукраїнські учнівські олімпіади з базових і спеціальних дисциплін, турніри, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт та конкурси фахової майстерності, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 18.08.1998 № 305 з метою виявлення, підтримки обдарованої учнівської молоді, залучення її до наукових досліджень та створення умов для самореалізації творчої особистості в сучасному суспільстві.

У 2010-2011 н. р. проведення Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України організовано згідно з наказами Головного управління освіти і науки Харківської обласної державної адміністрації від 09.12.2010 № 661 «Про проведення І-ІІ етапів Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України в 2010-2011 н. р.», від 29.12.2010 № 712 «Про проведення ІІ (обласного) етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України в 2010-2011 н. р.»; управління освіти Московської районної в місті Харкові ради від 15.11.2010 № 370 «Про проведення І (районного) етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України в 2010-2011 н. р.»; районною програмою «Обдарована молодь»; рекомендацій Харківського обласного Палацу дитячої та юнацької творчості, Харківської обласної станції юних туристів та районного методичного центру (далі РМЦ) щодо проведення Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України.

І (районний) етап (грудень 2010) проведено на базі ЗНЗ №139 («Заочне оцінювання науково-дослідницьких робіт» та «Оцінювання навчальних досягнень з базових дисциплін»), ЗНЗ № 23 («Захист науково-дослідницьких робіт»), ЗНЗ № 144 («Захист науково-дослідницьких робіт»).

У відділенні «Математика» було надано 6 робіт (у попередньому році - 7 робіт: 4 у секції «Математика» та 3 у секції «Прикладна математика»): в секції «Математика» - 3 роботи, в секції «Прикладна математика» - 3 роботи, в секції «Математичне моделювання» - робіт не було. Таким чино кількість робіт зменшилась на 1. Призери у відділенні, нажаль, відсутні. Це свідчить, що вчителі математики знизили результативність участі учнів у МАН.

Під час підготовки до участі у конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт МАН учні мають змогу поглибити свої знання з предмета, навчаються вести конструктивну дискусію, яка побудована на відстоюванні власної точки зору. Але дуже часто роботи, представлені на конкурсі, мають реферативний характер. Не всі роботи мають наукових керівників. Обрані теми не завжди є актуальними і цікавими для дослідження. Вчителям потрібно більше звертати увагу на підготовку учнів до доповіді. Під час захисту робіт не використовується наочність, або вона має формальний характер.

З метою пошуку дітей, які цікавляться вивченням математики, відбору кращих учнів для участі у міських та обласних заходах, турнірах, олімпіадах кожного року проводяться олімпіади з математики.

У 2010-2011 н.р. проведення Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових і спеціальних дисциплін організовано згідно з наказами Міністерства освіти і науки України від 21.09.2010 №891 «Про проведення Всеукраїнських учнівських олімпіад і турнірів у 2010-2011 н.р.»; Головного управління освіти і науки Харківської обласної державної адміністрації від 02.11.2010 №580 «Про проведення І (шкільного), ІІ (районного, міського, міжшкільного) та підготовку до ІІІ (обласного) етапів Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів у Харківській області у 2010-2011 н.р.», від 29.12.2010 №711 «Про проведення ІІІ (обласного) етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін у 2010-2011 н.р.»; управління освіти Московської районної в місті Харкові ради від 02.11.2010 №345 «Про проведення ІІ (районного) етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів у 2010-2011 н.р.»; рекомендацій КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти» та районного методичного центру (далі РМЦ) щодо проведення Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів.

На першому етапі Всеукраїнської олімпіади з математики у 2010-2011 н.р. взяли участь 2169 учнів 6-11 класів: 330 – гімназії і ліцеї, 216 – спеціалізовані школи, 1623 – СЗШ. У листопаді 2010 року проведено ІІ (районний) етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з математики. У ІІ (районному) етапі взяли участь 198 учнів: 35 – гімназії і ліцеї, 12 – спеціалізовані школи, 151 – СЗШ. Переможцями визнано 24 учня: І місце – 4, ІІ – місце – 6, ІІІ місце - 14. Найкращі результати показали учні ЗНЗ №№ 122,138,156.

Команда району на обласному етапі складалася з 7 учнів, за рейтингом обласних олімпіад посіла 12 місце (у 2010-2011 н.р. - 8 місце, 2009-2010 н.р. – 13). Готували команду вчителі ЗНЗ № 23(Овсяннікова М.А.), 122 (Кофман Є.І.), 156 (Галайко М.Є.),167 (Аверіна С.О.), 138 (Буркун С.В.), 84 (Решетняк М.М.). Радченко Анастасія, учениця ХСШ № 156, посіла ІІІ місце в обласному етапі (Вчитель: Галайко М.Є.).

Результати виступу команди в обласному етапі свідчать про недостатню роботи з учнями, які беруть участь в олімпіадах. Мають місце випадки перевантаження учнів, які інколи беруть участь у декількох предметних олімпіадах.

13 вересня відбувся районний турнір юних математиків – свято розуму і таланту. Учасників турніру гостинно приймала школа № 140, створивши сприятливі умови та доброзичливу атмосферу. У змаганнях юних математиків взяли участь 29 команд (2010-2011н.р. – 28; 2009-2010н.р. - 17). За висновками журі найкращими визнано команди:

І місце – СШ № 3

ІІ місце – СШ № 156, ЗОШ № 122

ІІІ місце – гімназія № 144, ЗОШ №№ 84, 138

У минулому році – стали переможцями: 1 місце – команда ХСШ № 3, 2 місце - команди ЗНЗ № 19, 124, 3 місце – ЗНЗ № 23, 122, 139.

Для участі у міському турнірі юних математиків для учнів 9 – 11 класів було сформовано команду з учнів команд - переможців районного етапу: ЗНЗ № 3,156,122. Заняття проводили вчителі ЗОШ № 122 Кофман Є.І. та Виноградова Т.М. (ХСШ № 3). Результат такої роботи – заохочувальний приз (ІІІ місце у міському турнірі у попередній рік) Це свідчить що рівень підготовки команди до турніру був недостатній.

З кожним роком зростає кількість учасників Міжнародного математичного конкурсу «Кенгуру». Загальна кількість учасників конкурсу у2010-2011 н.р. складає 4094 учня (2009-2010 н. р.- 4049, у 2008-2009 н.р. 3781 учень).

ДПА з математики складалось учнями 9-х класів обов’язково, а учні 11-х класів універсального, природничо-математичного, економічного, інформаційно-технологічного профілів складали ДПА з математики у вигляді підсумкових контрольних робіт обов’язково, а учні класів інших профілів – за вибором. Положення про ДПА, порядок проведення ДПА з математики та варіанти завдань розглядались вчителями на засіданнях шкільних методичних об’єднань.

Всього в районі складали ДПА з математики 440 учнів 11-х класів: із них: на початковому рівні – 0 (18 учнів - минулий рік),

на середньому рівні – 91(492 – минулий рік),

на достатньому рівні - 176 (545 учнів – минулий рік),

на високому рівні – 86 (192 –минулий рік).

Середній бал, отриманий учнями за ДПА з математики 8,28 (7,47 – минулий рік), що вище за середній бал з математики за підсумками річного оцінювання, який становить 7,44 (6,99 – минулий рік).

Найкращі результати з ДПА показали учні ХГ № 23 – 11 балів, складало 2 учня. Наступні результати показали ЗОШ № 142 – 9,78 балів – складало 14 учнів; ліцей № 141 – 9,5 балів – складало 30 учнів. Найгірші результати у 5 вечірній школі – 5,3 бали.(У минулому році найкращі результати ДПА з математики виявили учні ліцею № 141, Бізнес-гімназії, приватного ліцею «Олімп», гімназій № 144, № 23. Найбільша розбіжність між результатами ДПА та річним оцінюванням у ЗНЗ №№ 19,31,84,103,141,143).

Результати складання ДПА з математики учнями 9-х класів наступні: загальна кількість учнів, які складали ДПА – 2188 (с вечерней - 2270), з них: на початковому рівні - 18, як і в минулому році,

на середньому рівні – 810 (1024 – минулий рік),

на достатньому рівні - 888 (1344 – минулий рік),

на високому рівні – 364 (298 – минулий рік).

Середній бал, отриманий учнями за ДПА з математики 7,23(7,11 – минулий рік), середній бал з математики за підсумками річного оцінювання становить 6,67(6,59 – минулий рік).

Найкращі результати ДПА з математики в 9-х класах показали учні гімназії № 144 – 8,92; гімназії № 23 – 8,8; ХСШ № 3 – 8,52; ліцею № 141- 8,45 (відповідно 1, 2, 3 та 4 місце). Найгірші результати ЗНЗ № 84 – 5,62 бали.

Результативність навчально-виховного процесу в ЗНЗ Московського району свідчить про невичерпні можливості потенціалу вчителів математики.

Згідно з річним планом роботи управління освіти Московської районної в місті Харкові ради на 2010-2011 н. р. та відповідно до наказу управління освіти Московської районної в місті Харкові ради від 13.09.2010 № 291 «Про організацію вивчення стану викладання математики в гімназії №23, ЗОШ №№ 58,64,139,142» в жовтні 2010 року здійснено вивчення стану викладання математики в гімназії № 23, ЗНЗ №№ 58,64,139,142.

У ході здійснення експертизи проаналізовано:

 • якісний склад вчителів та їх фахову підготовку;

 • результативність роботи закладів освіти щодо розвитку творчих здібностей школярів (участь у предметних олімпіадах, турнірах, МАН);

 • участь вчителів у роботі шкільних, районних структур підвищення професійної майстерності педагогічних працівників;

 • стан навчально-матеріальної бази викладання предмета;

 • відповідність ведення ділової документації нормативним вимогам;

 • фактичний рівень навчальних досягнень учнів з предмета.

На підготовчому етапі (вересень) розроблені методологічні основи та технологія експертизи, розроблено протоколи самоекспертизи і експертизи стану викладання математики, тексти контрольних робіт з геометрії (8 клас) та алгебри (11 клас).

Згідно з даним наказом заклади освіти надали протоколи самоекспертизи стану викладання предмета та розклади уроків вчителів математики.

Перевіркою встановлено, що загальний коефіцієнт рівня діяльності вчителів математики та адміністрацій становить у ЗОШ № 139 – 0,97, що відповідає високому рівню.

У гімназії № 23 – 0,81;

ЗНЗ № 58 – 0,83;

ЗНЗ № 64 – 0,81;

ЗНЗ № 142 – 0,84,

що відповідає достатньому рівню.

^ Кадровий склад: Вивчення питання кадрового забезпечення показало, що викладання математики в закладах освіти здійснюють 17 вчителів різних категорій. Серед них:

вчителів вищої категорії: 10 (Волковська О.І. (ЗОШ № 58), Слободян О.І., Вєдєньєва Ю.Ж. (ЗОШ № 64), Осипова М.В., Поліщук Т.В., Суслопарова О.Є., Хованова О.А. (ЗОШ № 139), Тимошенко В.Г., Цалко В.М., Зорька О.М. (ЗОШ № 142))

вчителів першої категорії: 7 (Овсяннікова М.А., Титаренко Ю.В. (гімназія № 23), Зозуля З.Д., Сергієнко С.М., Ніколаєнко О.М., Нерубенко О.А. (ЗОШ № 58), Верещагіна І.А. (ЗОШ № 139))

Мають педагогічне звання «учитель-методист»: 6 (Волковська О.І. (ЗОШ № 58), Осипова М.В., Суслопарова О.Є., Хованова О.А. (ЗОШ № 139), Тимошенко В.Г., Цалко В.М. (ЗОШ № 142))

Всі вчителі мають відповідну вищу освіту, своєчасно проходять атестацію і курси підвищення кваліфікації.

^ Навчально-методичне забезпечення: У 2010-2011 н. р. організація навчально-виховного процесу в навчальних закладах, у яких перевірявся стан викладання математики, здійснюється відповідно до робочих навчальних планів, складених на основі Типових навчальних планів, за чинними програмами з математики, затвердженими та рекомендованими МОН України для використання в загальноосвітніх навчальних закладах у 2010 -2011 н. р.:

- Програми для загальноосвітніх навчальних закладів. Математика. 5-12 класи. Київ. «Перун», 2005;

- Програми для загальноосвітніх навчальних закладів. Навчальні програми для профільного навчання. Програми факультативів, спецкурсів, гуртків. Математика. Київ. Видавництво «Навчальна книга», 2003;

- Програма з математики для 10 – 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів. Рівень стандарту;

- Програма з математики для 10 – 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів. Академічний рівень.

У закладах освіти, робота яких вивчалася, в наявності зазначена вище необхідна нормативно-правова база з викладання предмета у 2010-2011 н. р. Вчителі забезпечені програмами на 100%.

У процесі викладання математики використовуються підручники та навчальні посібники, рекомендовані МОН України для загальноосвітніх навчальних закладів у 2010-2011 н. р.


Назва

Клас

Автор

Рік

Видавництво

Математика

5

Мерзляк А.Г., Якір М.С.,

Полонський М.С.

2005

Харків, «Гімназія»

Математика

5

Бевз Г.П., Бевз В.Г.

2005

Київ, «Зодіак – Еко»

Математика

5

Возняк Г.П., Возняк Г.В.

2005

Київ, «Зодіак – Еко»

Математика

6

Мерзляк А.Г., Якір М.С.,

Полонський М.С.

2006

Харків, «Гімназія»

Математика

6

Янченко Г., Кравчук В.

2006

Тернопіль, «Підручники і посібники»

Алгебра

7

Істер О.С.

2007

Київ «Освіта»

Алгебра

7

Кравчук В., Янченко Г.

2007

Тернопіль, «Підручники і посібники»

Геометрія

7

Істер О.С.

2007

Київ «Освіта»

Геометрія

7

Бурда М.І., Тарасенкова Н.А.

2007

Київ, «Зодіак – Еко»

Алгебра

8

Істер О.С.

2008

Київ «Освіта»

Алгебра

8

Біляніна О.Я., Інащук Н.Л.

2008

Київ, «Генеза»

Геометрія

8

Єршова А.П., Голобородько В.В., Єршов С.В.

2008

Харків, АН ГРО ПЛЮС

Геометрія

8

Бурда М.І., Тарасенкова Н.А.

2008

Київ, «Зодіак – Еко»

Алгебра

9

Мальований Ю.В., Літвіненко Г.М., Возняк Г.М.

2009

Тернопіль, Навчальна книга -Богдан

Алгебра

9

Василь Кравчук, Марія Підручна, Галина Янченко

2009

Тернопіль, «Підручники і посібники»

Геометрія

9

Єршова А.П., Голобородько В.В., Єршов С.В.

2009

Харків, АН ГРО ПЛЮС

Геометрія

9

Мерзляк А.Г., Полонський В.Б., Якір М.С.

2009

Харків, «Гімназія»

Алгебра

11

Шкіль М.І., Дубінчук О.С., Слепкань З.І.

2006

Київ, «Зодіак-Еко»

Геометрія

11

Погорелов О.В.

2001

Київ, «Освіта»

Забезпеченість підручниками становить у 5-9, 11 класах – 100%. Підручники для 10 класу лише починають надходити до навчальних закладів. З 01 вересня використовуються електронні версії підручників.

^ Результативність навчально-виховного процесу: Вихідною умовою ефективності навчально-виховного процесу є його досконала організація. Робочі навчальні плани в усіх школах, які перевірені, відповідають нормативним вимогам. Відповідно до робочих навчальних планів у ЗНЗ організовано роботу факультативів: у ЗОШ № 139: «Математика - 11», керівник Осипова М.В., у ЗОШ № 142: «Методи розв’язування рівнянь, нерівностей, їх систем», 11 клас, керівник Зорька О.М.; «Економіка в задачах математики», 11 клас, керівник Зорька О.М., В ЗОШ № 139 працюють позабюджетні гуртки з математики: «Математична логіка» - 5-6 класи, керівник Верещагіна І.А.; «Еврика» - 7-9 класи, керівник Суслопарова О.Є.

В ЗОШ № 139 до проведення додаткових занять з учнями протягом останніх трьох років залучають викладачів ХНУ ім. Каразіна.

В ЗОШ № 58 проводяться індивідуально-групові заняття в 11-х класах.

Із 258 учнів, які виконували контрольні роботи, 169 - учні 8-х класів та 89 - учні 11-х класів. Оцінювання робіт здійснювалось відповідно до критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів за технологією, яка дозволяє оцінити реальні досягнення школярів відповідно до їх здібностей.

При аналізі контрольних робіт зверталась увага на:

 • фактичний рівень знань учнів з предмета та його відповідність вимогам програми;

 • ступінь засвоєння учнями основних понять;

 • ступінь оволодіння практичними вміннями;

 • додержання учителем нормативних вимог щодо перевірки письмових робіт, оцінки знань учнів.

Фактичний рівень навчальних досягнень учнів (за результатами контрольних робіт) відповідно до рівнів засвоєння навчальної програми з предмету при вивченні тем «Чотирикутник. Паралелограм та його види» - 8 клас та «Похідна функції» в 11 класі становить:


ЗНЗ

Клас

К-ть учнів у класі

К-ть учнів, які виконували роботу

Результати контрольної роботи (рівні навчальних досягнень)

Початковий

Середній

Достатній

Високий

К-ть

%

К-ть

%

К-ть

%

К-ть

%

23

8-А

23

186

33

10

56

2

11

8-Б

26

19

3

16

3

16

13

6858

8-А

29

248

33

13

54

3

13

64

8-А

29

2513

52

11

44

1

4

139

8-А

27

229

41

10

45

3

14

8-Б

21

2014

70

6

308-В

22

2010

50

7

35

3

15

142

8-А

28

219

43

8

38

4

19

Всього:

205

169

3

2

72

43

78

46

16

9

58

11-Б

28

2712

44

14

52

1

4

64

11-А

26

2011

55

5

25

4

20

139

11-А

27

238

34

13

57

2

9

142

11-А

20

196

32

8

42

5

26

Всього:

101

8937

42

40

45

12

13


Результати контрольних робіт свідчать про те, що зміст програм з математики в основному засвоюється учнями.

На низькому рівні виконали контрольну роботу лише 3 учні 8-го класу гімназії № 23.

Найбільша кількість учнів 8-х та 11-х класів, які виконали роботу на високому рівні в ЗОШ № 142.

При виконанні роботи учнями 8-х класів допущені помилки при позначенні кутів, при складанні рівняння на знаходження кутів паралелограма, при побудові малюнків, при застосуванні ознак рівностей трикутників та властивостей паралелограма. При розв’язуванні задач учні не пояснюють, якими властивостями геометричних фігур вони користуються.

Учні 11 – х класів припустилися помилок при зведенні подібних доданків, при перетворенні виразів з коренями та при зведенні до спільного знаменника; неправильно використовують формули похідної від добутку та частки, роблять помилки обчислювального характеру тощо.

Комісією в складі вчителів вищої категорії: Виноградова Т.М. (СШ №3, керівник РМО), Житник Н.Г. (гімназія № 144), Решетняк М.М. (ЗОШ № 84), перевірено роботи учнів на предмет об’єктивності оцінювання вчителями учнівських робіт. Комісією відмічено сумлінне ставлення вчителів ЗОШ № 139 до перевірки робіт: всі роботи перевірено коректно, грамотно, об’єктивно.

Вчителям інших навчальних закладів зроблено деякі зауваження:

- вчитель Цалко В.М. (ЗОШ № 142) не оцінює кожне завдання в балах, при запису рівності трикутників не звертає увагу на порушення відповідності елементів трикутників;

- роботи, що оцінено в 10 або 11 балів, однакові, помилки однакові, а оцінки різні (вчителі Зорька О.М. (ЗОШ № 142); Слободян О.І. (ЗОШ № 64));

- в роботах, що оцінено на високому рівні, недостатньо аргументовано доведення в 4 завданні (Зозуля З.Д., ЗОШ № 58);

- необ’єктивне оцінювання в сторону заниження: якщо учень набрав 7,5 балів, учитель виставляє 7 замість 8 (вчитель Нерубенко О.А., ЗОШ № 58);

- вчителям Вєдєньєвій Ю.Ж. (ЗОШ №64), Овсянніковій М.А. (гімназія № 23) потрібно більше звертати увагу на некоректності при запису умови задачі або побудові рисунків;

- вчитель Овсяннікова М.А. (гімназія №23) дозволяє використання учнями некоректних символів.

В ході перевірки стану викладання предмета відвідано 10 уроків математики, які були різноманітними за змістом, структурою, способами організації навчальної діяльності. Аналізуючи відвідані уроки, треба відзначити, що вчителі Вєдєньєва Ю.Ж., Слободян О.І. (ЗОШ № 64), Цалко В.М. (ЗОШ № 142), Титаренко Ю.В. (гімназія № 23), Волковська О.І. (ЗОШ № 58), Суслопарова О.Є., Осипова М.В. (ЗОШ № 139) провели їх на високому науково-методичному рівні. Ці вчителі досконало володіють методикою викладання предмета, виявляють високий рівень професійної компетентності, використовують нові освітні технології в поєднанні з традиційними.

Вчитель Слободян О.І. (ЗОШ № 64) спонукає учнів до самостійного «відкриття», це робить уроки цікавими, а засвоєння знань успішним.

Одним із факторів, завдяки якому урок стає продуктивним, є мобілізуючий початок уроку з актуалізацією опорних знань. Уроки вчителя Вєдєньєвої Ю.Ж. побудовано таким чином, що під час актуалізації відтворюються вміння та навички, необхідні для пошуку нових знань, активізується увага, відновлюється раніше вивчений матеріал, тренується усне мовлення.

Учитель Цалко В.М. (ЗОШ № 142) організує самостійну діяльність учнів на основі організації групових форм роботи. Це допомагає учням придбати досвід діяльності та спілкування.

При використанні електронних засобів навчального призначення збільшується яскравість навчального матеріалу для учнів. Крім того зростає навчальна мотивація учнів, матеріал стає близьким і цікавим для них, відповідає їхньому сприйманню. Органічне поєднання мультимедійної демонстрації та діяльності вчителя дозволяє Суслопаровій О.Є. (ЗОШ № 139) найбільш повно і в яскравій формі досягти мети уроку. На її уроках поєднуються групові форми роботи з інтерактивними («Мікрофон», «Незакінчене речення»); розв’язування задач з «цікавинками» сприяють розвитку уваги та логічного мислення в учнів.

Вчителі Осипова М.В. (ЗОШ № 139) та Волковська О.І. (ЗОШ № 58) вважають, що уроки, проведені в ігровій формі, дозволяють реалізовувати особистісно орієнтований підхід у навчанні, підвищують мотивацію до вивчення предмета, допомагають учням стати «співавторами» уроку.

Для активізації розумової та творчої діяльності учнів, розвитку інтересу до математики, вчитель Титаренко Ю.В. (гімназія № 23) використовує прийоми стимулювання мотиваційної сфери: урахування інтересів і нахилів учнів, підтримка успіху, прагнення зробити діяльність цікавою. На її уроках учні здійснюють самооцінювання власної діяльності. А застосування інтерактивних методів навчає учнів думати, осмислювати ситуацію.

Уроки вчителів Зорьки О.М. (ЗОШ № 142), Сергієнка С.М. (ЗОШ № 58), проведено на достатньому науково-методичному рівні. Цим вчителям вдається оптимально добирати різні методи навчання в залежності від мети та завдань уроку; але необхідно звернути увагу на більш раціональне використання часу на уроці, можливості використання міжпредметних зв’язків.

Урок учителя Овсяннікової М.А. (гімназія № 23) проведено на задовільному рівні. Вчитель недостатньо володіє методикою викладання предмета, використовує в мовленні багато русизмів, не володіє прийомами оцінювання, під час уроку використовується неестетично оформлений роздатковий матеріал, домашнє завдання надається учнями після дзвоника. Санітарний стан кабінету потребує уваги з боку адміністрації.

^ Методична робота: Адміністрації перевірених шкіл приділяють достатню увагу підвищенню кваліфікації вчителів математики.

Методична робота з вчителями організована традиційно через колективні (масові і групові) та індивідуальні форми. У перевірених закладах створено і активно діють шкільні методичні об’єднання, на засіданнях яких розглядаються нормативно-правові документи щодо організації навчально-виховного процесу, обговорюються проблеми активного навчання, проведення відкритих уроків, позапланових заходів, творчих звітів вчителів, роботи з обдарованими дітьми, взаємовідвідування уроків, вчителі обмінюються досвідом, проводять огляди навчально-методичної літератури, педагогічної преси тощо.

Всі вчителі перевірених шкіл поглиблено працюють над окремими методичними темами, які пов’язані із загальношкільними. Один раз на рік кожен вчитель звітує на засіданні методичного об’єднання про роботу над своєю методичною темою.

У міжкурсовий період вчителі математики мають змогу ознайомитись з досвідом роботи колег під час участі в районних семінарах.

Підвищенню педагогічної майстерності сприяють професійні конкурси. Вчителі ЗОШ № 139 брали участь у районному конкурсі «Краще методичне об’єднання». Титаренко Ю.В. (гімназія № 23) стала переможцем районного конкурсу «Учитель року-2010».

Одним із найважливіших показників професіоналізму вчителя є наявність друкованих публікацій. Вчитель Зорька О.М. (ЗОШ № 142) має публікацію в науково-методичному журналі «Математика в школах України» (2008, № 34), Волковська О.І. (ЗОШ № 58) – в журналі «Математика у школі». Вчителі Суслопарова О.Є. та Осипова М.В. (ЗОШ № 139) мають друковані роботи: «ЗНО за новітніми вимогами. Комплексний довідник. Математика» та «Розв’язник до підручника «Геометрія 8 клас».

Використання на уроках сучасних педагогічних технологій сприяє підвищенню результативності навчально-виховного процесу. Всі вчителі математики ЗОШ № 139 використовують інтерактивні методи навчання, окрім цього Осипова М.В. – тестові технології та елементи кооперативного навчання, Полішук Т.В. – метод індивідуальних і колективних проектів. Активно впроваджує інтерактивні методи навчання Титаренко Ю.В. (гімназія № 23).

Вибір завдань, змісту і методів організації науково-методичної роботи з вчителями математики здійснюється на основі рекомендацій ХАНО, НМПЦ, РМК, річної теми школи. Але при плануванні методичної роботи з вчителями недостатньо уваги приділяється діагностичній та аналітичній діяльності.

Документація шкільних методичних об’єднань ведеться відповідно до організаційно-методичних вказівок, але в гімназії № 23, ЗОШ № 58, 64 без внесення коректив відповідно до потреб навчального закладу (немає тематики заходів, термінів, відповідальних). Головам шкільних методичних об’єднань слід звернути увагу на контроль за виконанням прийнятих рішень, внести до плану роботи звітування вчителів про проходження ними курсової підготовки.

В ЗОШ № 139 кожного року видається шкільний альманах «З досвіду роботи вчителів математики».

Адміністраціями перевірених навчальних закладів здійснюється поточний контроль за станом викладання математики, відвідування та аналіз уроків:

ЗНЗ

Кількість відвіданих уроків

Всього

Директором

Заступником директора

Гімназія № 23

9

3

6

ЗОШ № 58

10

5

5

ЗОШ № 64

10

4

6

ЗОШ № 139

10

4

6

ЗОШ № 142

28

10

18

Вчителям надаються рекомендації за наслідками відвіданих уроків, але не завжди відстежується робота вчителів щодо виконання наданих рекомендацій. Адміністрації ЗОШ № 58 необхідно надати методичну допомогу вчителю Сергієнко С.М. щодо здійснення самоаналізу уроку.

Перевірка класних журналів показала, що всі вчителі дотримуються нормативних вимог. Для виконання всіх видів письмових робіт вчителями забезпечена належна кількість зошитів. Робочі зошити перевіряються вчителями кожного місяця.

Календарне та поурочне планування в наявності і відповідності до програми в усіх вчителів. Календарні плани вчителів розглянуто на засіданнях методичних об’єднань та затверджено.

Під час відвідування уроку вчителя Овсяннікової М.А. (гімназія № 23) виявлено, що зміст проведеного уроку не відповідає поурочному плану.

^ Результативність роботи щодо розвитку творчих здібностей учнів: Рівень педагогічної діяльності визначає результативність участі школярів у конкурсах, олімпіадах, турнірах. Моніторинг рейтингу команд шкіл у ІІ етапі Всеукраїнської олімпіади з математики свідчить про те, що за результатами 2009-2010 н. р. порівняно з 2008-2009 н. р. покращилась підготовка учнів гімназії № 23, значно погіршились результати ЗОШ № 64,142.

ЗНЗ

2008-2009 н.р.

2009-2010 н.р.

Гімназія № 23

13

5

ЗОШ № 58

14

19

ЗОШ № 64

17

28

ЗОШ № 139

6

9

ЗОШ № 142

4

21

Серед переможців районного етапу Всеукраїнської олімпіади з математики у 2009-2010 н. р.:

 • Кузнецов Євген (гімназія № 23, вчитель Титаренко Ю.В.) – 1 місце;

 • Некрасова Людмила (гімназія № 23, вчитель Овсяннікова М.А.) – 3 місце;

 • Чернова Інна (ЗОШ № 64, вчитель Слободян О.І.) – 3 місце;

 • Широкорад Єфим (ЗОШ № 139, вчитель Осипова М.В.) – 1 місце;

 • Чепенко Олексій (ЗОШ № 139, вчитель Осипова М.В.) – 1 місце;

 • Смоляга Анна (ЗОШ № 139, вчитель Суслопарова О.Є.) – 3 місце.

Адміністрацією закладів освіти контролюється організація І (шкільного) етапу Всеукраїнських олімпіад з базових дисциплін. Але в ЗОШ № 58 не використовуються організаційно-методичні вказівки щодо складання наказів про проведення та підсумки шкільного етапу Всеукраїнських олімпіад з базових дисциплін, у 2009-2010 н. р. в ЗОШ № 64, 142 не видано наказ про підсумки.

Одним із шляхів вирішення питання творчого розвитку особистості є залучення учнів до науково-дослідницької діяльності. В районному конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН протягом останніх трьох років стали переможцями учні ЗОШ № 139 (вчитель Осипова М.В.):

 • Гамаюнова Ніна – І місце;

 • Кононихін Олексій – І місце (двічі);

 • Чепенко Олексій – ІІІ місце.

Ці учні брали участь в обласному етапі, але не посіли призових місць.

Учні гімназії № 23, ЗОШ № 58, 64, 142 не брали участі в конкурсі-захисті робіт МАН.

Турнір юних математиків проводиться з метою підвищення інтересу учнів до поглибленого вивчення математики, розвитку творчих здібностей учнівської молоді. За даними моніторингу участі навчальних закладів у районному турнірі юних математиків можна зробити висновок, що в перевірених навчальних закладах недостатньо уваги приділяється підготовці до турніру.

ЗНЗ

2008-2009 н.р.

2009-2010 н.р.

2010-2011

Гімназія № 23

Участь

3 місце

Участь

ЗОШ № 58

Участь

Участь

Участь

ЗОШ № 64

Участь

Участь

Участь

ЗОШ № 139

Участь

3 місце

Участь

ЗОШ № 142

Участь

Участь

Участь

У 2009-2010 н. р. учень ЗОШ № 139 Широкорад Єфим у складі збірної команди району брав участь у міському турнірі юних математиків (3 місце).

В ЗОШ № 139 до проведення додаткових занять з учнями протягом останніх трьох років залучають викладачів ХНУ ім. Каразіна. Окрім цього кожен вчитель працює зі здібними учнями за окремим розкладом. Це дає можливість досягати вагомих результатів у роботі з обдарованими дітьми.

Певна увага приділяється позакласній роботі з предмета. Підготовка та участь у вікторинах, турнірах, науково-теоретичних конференціях, диспутах розширює кругозір школярів.

Серед форм позакласної роботи в ЗОШ № 139 «Математичний КВК», математичний вечір «На балу у королеви Математики», «Математичний ярмарок», «Змагання ерудитів», «Година веселих та кмітливих»; у ЗОШ №142 проводяться математичні ігри «Що, де, коли?», брейн-ринги; в гімназії №23 щорічно проводиться «Декада точних наук».

Традиційними в кожному навчальному закладі стали тижні математики, під час яких організуються конкурси шкільних газет, математичні КВК, зустрічі з цікавими людьми тощо. Заслуговує на увагу досвід ЗОШ № 139 щодо проведення предметних тижнів: видається наказ про проведення тижня математики, план обговорюється на засіданні методичного об’єднання і затверджується директором, складається довідка про підсумки. В інших навчальних закладах матеріали щодо проведення предметних тижнів потребують доопрацювання.

В усіх навчальних закладах, у яких вивчався стан викладання математики, ведеться корекційна робота з учнями, які мають низький рівень мотивації до навчання: складено графіки роботи з цими учнями, ведеться облік відвідування додаткових занять.

Цікаві форми організації навчальної практики з математики реалізуються в ЗОШ № 139, всі матеріали систематизовані в вигляді альманаху «10 днів з життя школи». В ЗОШ № 58 підсумки навчальної практики розглядаються на батьківських зборах у вересні. В ЗОШ № 64, 142, гімназії № 23 матеріали навчальної практики не узагальнюються.

Позакласна робота дає можливість виявити дітей, небайдужих до науки, підтримати в них інтерес, створити умови для подальшого розвитку їх творчих можливостей.

^ Матеріально-технічне забезпечення навчально-виховного процесу: Вивчення матеріально-технічного стану кабінетів математики показало, що в усіх перевірених ЗНЗ наявні кабінети математики і призначені відповідальні за них: у гімназії № 23, ЗОШ № 58, 64 по – 2 кабінети, в ЗОШ № 139,142 – по 3. Всі кабінети в достатній мірі забезпечені навчальними і методичними посібниками з предмета, роздатковими і дидактичними матеріалами. В усіх кабінетах перевірених навчальних закладів складено паспорти кабінетів, у яких є інформація про матеріальну базу кабінету, навчальну і методичну літературу, дидактичні матеріали, матеріали для організації позакласної роботи; розроблено плани розвитку кабінетів.

Вчителі гімназії № 23, ЗОШ № 58,142,139 використовують можливості роботи з сучасними інформаційними технологіями, використовують на уроках мультимедійне обладнання.

Питанням охорони праці і техніки безпеки приділяється достатньо уваги. В кожному кабінеті наявні акти-дозволи на функціонування кабінетів, журнали інструктажів з учнями, повний перелік інструкцій з охорони праці.

Вчителі математики працюють над збереженням існуючого обладнання, меблів.

Звернути увагу на участь у районних семінарах. Не брали участь ЗНЗ №№ 42, давно проводили семінари ЗНЗ №№ 8, 33, 97, 98, 142, 143, 156. Проаналізувати та спланувати проведення районних семінарів на наступні роки.

Схожі:
База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації