Поиск по базе сайта:
Методичні вказівки щодо організації роботи з соціального захисту дітей у загальноосвітніх навчальних закладах Московського району icon

Методичні вказівки щодо організації роботи з соціального захисту дітей у загальноосвітніх навчальних закладах Московського району
Скачати 148.22 Kb.
НазваМетодичні вказівки щодо організації роботи з соціального захисту дітей у загальноосвітніх навчальних закладах Московського району
Дата конвертації29.01.2013
Розмір148.22 Kb.
ТипМетодичні вказівки

Організаційно-методичні вказівки

щодо організації роботи з соціального захисту дітей

у загальноосвітніх навчальних закладах Московського району:

 1. Поповнити каталог урядових і галузевих документів, що забезпечують дотримання законодавства в галузі охорони дитинства (додаток №1)

 2. Провести ознайомлення працівників школи з нормативними документами, що регулюють законодавство в галузі охорони дитинства (на нараді при директорові у вересні).

 3. Розглянути питання соціального захисту дітей пільгових категорій на засіданнях педагогічних рад (1 раз на рік), нарадах при директорові (в кінці кожного семестру), засіданнях методичного об’єднання класних керівників тощо.

 4. Призначити наказом по школі, якщо немає соціального педагога, громадського інспектора з охорони дитинства.

 5. Поновити базу даних дітей пільгових категорій (в електронній версії Microsoft Exсel згідно з додатком №3):

 • діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування;

 • діти-напівсироти;

 • діти, реєстрація яких проведена згідно зі ст.135 Сімейного Кодексу України;

 • діти, постраждалі внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС;

 • діти-інваліди;

 • діти з багатодітних родин;

 • діти з малозабезпечених родин;

 • діти військовослужбовців, працівників правоохоронних органів, журналістів, шахтарів, які загинули під час виконання посадових обов’язків.

Інформацію станом на 10.09.2011 року надати до РУО (в текстовому та електронному вигляді).

^ Базу даних поновлювати по мірі надходження інформації про зміну соціального статусу дитини.

Щомісяця 25 числа подавати до РУО уточнену інформацію (в текстовому та електронному вигляді).

Кожній дитині пільгового контингенту поновити «Соціальний паспорт» - папку, в якій повинен зберігатися пакет документів на неї:

  • діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування - ксерокопії свідоцтва про народження або по досягненні 16-річного віку паспорту (1, 2, 11 сторінка) дитини, ідентифікаційних кодів дитини та опікуна/піклувальника, єдиного квитка, паспорту опікуна/піклувальника (1, 2, 11 сторінка), свідоцтв про смерть батьків, рішення виконавчого комітету районної або міської ради про встановлення статусу та призначення опіки/піклування, про закріплення житла та/або майна, рішення судів з різних питань (наприклад, про позбавлення батьківських прав), довідки про наявність житла, майна, акти обстежень матеріально-побутових умов проживання дітей, звіти опікунів тощо;

  • діти-напівсироти - ксерокопії свідоцтва про народження/паспорту дитини, свідоцтва про смерть одного з батьків, акти обстежень матеріально-побутових умов проживання дитини тощо;

  • діти, реєстрація яких проведена згідно зі ст.135 Сімейного Кодексу України (зі слів матері) - ксерокопії свідоцтва про народження/паспорту дитини, довідка з відділу реєстрації актів громадянського стану про те, що реєстрація дитини проведена згідно зі ст.135 Сімейного Кодексу України, акти обстежень матеріально-побутових умов проживання дитини тощо;

  • діти, постраждалі внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС - ксерокопії свідоцтва про народження/паспорту дитини, посвідчення, що підтверджує статус дитини, постраждалої внаслідок аварії на ЧАЕС, акти обстежень матеріально-побутових умов проживання дитини тощо;

  • діти-інваліди - ксерокопії свідоцтва про народження/паспорту дитини, посвідчення, що підтверджує статус дитини-інваліда (з поновленим терміном) або медичного висновку про встановлення статусу «дитини-інваліда», акти обстежень матеріально-побутових умов проживання дітей тощо;

  • діти з багатодітних родин - ксерокопії свідоцтва про народження/паспорту дитини, посвідчення дитини з багатодітної родини, акти обстежень матеріально-побутових умов проживання дитини тощо;

  • діти з малозабезпечених родин - ксерокопії свідоцтва про народження/паспорту дитини, довідка з районного управління праці та соціального захисту населення про те, що родина отримує допомогу як малозабезпечена, акти обстежень матеріально-побутових умов проживання дітей тощо;

  • діти військовослужбовців, працівників правоохоронних органів, журналістів, шахтарів, які загинули під час виконання посадових обов’язків - ксерокопії свідоцтва про народження/паспорту дитини, посвідчення, що підтверджує статус дитини, акти обстежень матеріально-побутових умов проживання дитини тощо.

 1. Проводити обстеження матеріально-побутових умов проживання всіх дітей пільгових категорій (на початок навчального року обов’язково, далі – за потребою), з них сироти і ПБП – на початок навчального року (вересень) та на кінець календарного року (грудень).

 2. Проводити акції «Милосердя» по збору речей (одягу, канцтоварів, іграшок, книжок тощо) для дітей пільгових категорій, які навчаються в школі, обласному дитячому притулку «Гармонія», школах-інтернатах №№3, 14 тощо (вересень, грудень, травень).

 3. Забезпечити проведення медичних оглядів дітей пільгових категорій під час планових оглядів дітей школи медичними працівниками відповідних медичних установ (дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування - 2 рази на рік).

 4. Вести облік хворих дітей, що навчаються в ЗНЗ, узагальнену інформацію станом на 1 листопада та на 1 квітня поточного року надавати до РУО (до 10.11.2011 та до 10.04.2012).

 5. Залучати дітей пільгового контингенту до відвідування факультативів, гуртків, секцій, студій, що функціонують на базі школи, а також в позашкільних закладах району.

 6. Залучати дітей пільгових категорій до участі в шкільних та районних конкурсах дитячої творчості, спортивних змаганнях, інтелектуальних турнірах, олімпіадах тощо.

 7. Організувати безкоштовне харчування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з малозабезпечених родин.

 8. Організувати забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, Єдиними квитками.

 9. Організувати за рішенням Ради школи за рахунок фонду загального обов’язкового навчання:

 • забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, шкільною формою, спортивним одягом та взуттям один раз на два роки;

 • надання одноразової матеріальної допомоги дітям пільгових категорій для придбання одягу, взуття, канцтоварів;

 • придбання подарунків обдарованим дітям.

 1. Організувати оздоровлення учнів пільгових категорій у пришкільних таборах.

 2. Проводити профорієнтаційну роботу серед дітей пільгового контингенту.

 3. Контролювати працевлаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (випускників 9-х та 11-х класів), дітей-інвалідів (випускників 11-х класів) після закінчення школи.

 4. Організувати лекторій правових знань щодо роз’яснення дітям пільгових категорій та їх батькам норм сучасного законодавства в галузі охорони дитинства.

 5. Забезпечити роботу шкільних психологів та соціальних педагогів з учнями пільгового контингенту.

 6. Терміново інформувати органи опіки і піклування служби у справах дітей Московського району Управління служб у справах дітей Департаменту праці та соціальної політики Харківської міської ради про дітей, які залишилися без піклування батьків, з метою встановлення їх юридичного статусу та призначення опікунів/піклувальників (зразок листа – додаток №2).

 7. Проводити з метою соціального захисту дітей пільгових категорій шкільні акції, присвячені пам’ятним датам.

 8. Забезпечити участь дітей пільгових категорій у районних та міських заходах, присвячених Міжнародному Дню захисту дітей, Міжнародному Дню інваліда, новорічним святам тощо.

 9. Організувати контроль за своєчасним отриманням паспортів та ідентифікаційних кодів дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування.

 10. Організувати контроль за дотримання житлових і майнових прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

 11. Забезпечити участь дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, випускників 9-х та 11-х класів, у міських заходах.

 12. Забезпечувати дітей пільгових категорій безкоштовними квитками до театрів, цирку, музеїв тощо.Додаток №1

Перелік

урядових і галузевих документів,

що забезпечують дотримання законодавства в галузі охорони дитинства

 1. Конституція України

 2. Конвенція ООН про права дитини

 3. Сімейний Кодекс України

 4. Закон України від 23.05.1991 № 1060-ХІІ “Про освіту”.

 5. Закон України від 26.04.2001 № 2402-III «Про охорону дитинства»

 6. Закон України від 13.05.1999 № 651-ХІV “Про загальну середню освіту”

 7. Закон України від 22.06.2000 № 1841-ІІІ “Про позашкільну освіту”

 8. Закон України від 11.07.2001 № 2628-ІІІ “Про дошкільну освіту”

 9. Закон України від 28.02.1991 № 796-ХІІ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”

 10. Закон України від 21.11.1992 №2811-ХІІ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»

 11. Закон України від 16.11.2000 №2109-ІІІ «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам»

 12. Закон України від 13.01.2005 №2342-ІV «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування»

 13. Закон України від 02.06.2005 №2623-ІV «Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей»

 14. Закон України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей»

 15. Закон України від 22 жовтня 1993 №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»

 16. Закон України від 15.11.2001 № 2789-ІІІ «Про попередження насильства в сім’ї»

 17. Закон України від 21.03.1991 № 875-XII «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»

 18. Закон України від 19.05.2009 N 1343-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту багатодітних сімей»

 19. Закон України від 23.09.2010 № 2556-VI «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за неналежне виконання обов'язків стосовно охорони життя та здоров'я дітей, а також за зловживання опікунськими правами»

 20. Указ Президента України від 11.07.2005 № 1086/2005 «Про першочергові заходи щодо захисту прав дітей»

 21. Указ Президента України від 30.12.2000 №1396/2000 «Про додаткові заходи щодо посилення соціального захисту багатодітних і неповних сімей»

 22. Указ Президента України від 28.01.2000 №113/2000 «Про додаткові заходи щодо запобігання дитячій бездоглядності»

 23. Указ Президента України від 29.03.2001 №221/2001 «Про додаткові заходи щодо реалізації державної молодіжної політики»

 24. Указ Президента України від 23.06.2001 №467/2001 «Про додаткові заходи щодо вдосконалення соціальної роботи з дітьми, молоддю та сім’ями»

 25. Указ Президента України від 05.05.2004 №506/2004 «Про додаткові заходи щодо вдосконалення системи здійснення соціальних виплат громадянам»

 26. Указ Президента України від 04.05.2007 №376/2007 «Про додаткові заходи щодо захисту прав та законних інтересів дітей»

 27. Указ Президента України від 01.06.2005 № 900/2005 «Про першочергові заходи щодо створення сприятливих умов життєдіяльності осіб з обмеженими фізичними можливостями»

 28. Указ Президента України від 18.12.2007 № 1228/2007 «Про невідкладні заходи щодо створення сприятливих умов для життєдіяльності осіб з обмеженими фізичними можливостями»

 29. Наказ Міністерства освіти України від 19.06.1996 №216 «Про затвердження Інструкції про виготовлення і правила користування Єдиним квитком для дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків»

 30. Наказ Державного комітету України у справах сім’ї та молоді Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26.05.1999 №34/166/131/88 «Про затвердження Правил опіки та піклування»

 31. Наказ Державного комітету України у справах сім’ї та молоді, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров’я України від 16.01.2004 №5/34/24/11 «Про затвердження Порядку розгляду звернень та повідомлень з приводу жорстокого поводження з дітьми або реальної загрози його вчинення»

 32. Наказ Міністерства освіти і науки України від 28.12.2002 №762 «Про Концепцію Міністерства освіти і науки України щодо профілактики залучення дітей до незаконних форм праці»

 33. Наказ Міністерства освіти і науки України від 23.08.2006 №631 «Про вжиття вичерпних заходів, спрямованих на дотримання законодавства щодо захисту прав неповнолітніх»

 34. Наказ Міністерства освіти і науки України від 25.12.2006 №844 «Про вжиття додаткових заходів щодо профілактики та запобігання жорстокому поводженню з дітьми»

 35. Наказ Міністерства освіти і науки України від 17.11.2003 №763 «Про затвердження норм матеріального та нормативів фінансового забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також вихованців шкіл-інтернатів»

 36. Наказ Міністерства освіти і науки України від 28.12.2006 №864 «Про планування діяльності та ведення документації соціальних педагогів, соціальних педагогів по роботі з дітьми-інвалідами системи Міністерства освіти і науки України»

 37. Наказ Міністерства освіти і науки України від 09.12.2010 № 1224 «Про затвердження Положення про спеціальні класи для навчання дітей з особливими освітніми потребами у загальноосвітніх навчальних закладах»

 38. Наказ Міністерства праці та соціальної політики України від 16.11.2007 №612 «Про затвердження Порядку обліку, зберігання, оформлення та видачі посвідчень особам, які одержують державну соціальну допомогу, відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам".

 39. Постанова Кабінету Міністрів України від 05.04.1994 №226 «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування»

 40. Постанова Кабінету Міністрів України від 03.06.1999 №961 «Про деякі заходи щодо підтримки здоров'я сім'ї, безпечного материнства і відповідального батьківства»

 41. Постанова Кабінету Міністрів України від 17.10.2007 № 1242 «Про затвердження Концепції Державної програми реформування системи закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування

 42. Постанова Кабінету Міністрів України від 25.08.2005 №823 «Про затвердження Порядку надання одноразової допомоги дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, після досягнення 18-річного віку»

 43. Постанова Кабінету Міністрів України від 17.10.2007 №1228 «Питання організації виконання законодавства щодо опіки, піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування»

 44. Постанова Кабінету Міністрів України від 26.04.2002 №565 «Про затвердження Положення про прийомну сім'ю»

 45. Постанова Кабінету Міністрів України від 02.03.2010 № 209 «Деякі питання виготовлення і видачі посвідчень батьків та дитини з багатодітної сім'ї»

 46. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.06.2003 №364-р «Про затвердження Концепції запобігання та викоренення найгірших форм праці дітей»

 47. Розпорядження Президента України від 11.06.2007 №119/2007-рп «Про заходи щодо захисту дітей, батьки яких загинули під час виконання службових обов'язків»

 48. Доручення Прем’єр-Міністра України від 03.02.2003 № 6505 про поліпшення умов утримання дітей-сиріт

 49. Доручення Прем’єр-Міністра України від 03.06.2004 № 1743-IV про додаткові заходи щодо посилення соціального захисту багатодітних та малозабезпечених сімей

 50. Щодо встановлення юридичного статусу дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дотримання їх житлових та майнових прав (доручення ХОДА від 29.03.2007 № 01-24/1827)

Електронна адреса сайту, де розміщені документи: zakon.rada.gov.ua

Крім того, всі ці документи розміщені на сайті районного управління освіти в розділі «Соціальний захист дітей»

Положення


 1. Типове положення про піклувальну раду загальноосвітнього навчального закладу (Інформаційний збірник Міністерства освіти і науки України №8, 2001 р.)

 2. Примірне положення про раду загальноосвітнього навчального закладу (Інформаційний збірник Міністерства освіти і науки України №8, 2001 р.)

Рішення

 1. Рішення Колегії Міністерства освіти і науки України від 01.12.2005 №12/2-2 «Про освіту дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування» (Інформаційний збірник Міністерства освіти і науки України №2-3, 2006 р.)


Додаток №1

Зразок листа до ССД про дітей, які залишилися без піклування батьків


Заступнику начальника Управління - начальнику служби у справах дітей Московського району Управління служб у справах дітей Департаменту праці та соціальної політики Харківської міської ради

^ Плотнікову А.Л.


Шановний Андрію Леонідовичу!


На підставі ст. 24 Закону України «Про охорону дитинства» адміністрація __________________ №___ повідомляє про дитину, яка залишилися без батьківського піклування: ПІБ, число, місяць, рік народження (копія свідоцтва про народження додається), учениця /вихованка ____ класу/групи ЗНЗ/ДНЗ №___.

Домашня адреса: м. Харків, вул. _________, б. __, кв. __, тел. _______.

Батько: ПІБ, ________________.

Мати: ПІБ, ________________.

(вказується інформація про батьків: померли (вказати дату смерті), загинули (вказати дату смерті), позбавлені батьківських прав, оголошені у розшук, визнані безвісті відсутніми, реєстрація народження дитини відбулася згідно зі ст. 135 Сімейного Кодексу України тощо; додаються копії документів, що це підтверджують – за наявності їх у навчальному закладі).

На цей час дитина перебуває _________ (де, під чиїм наглядом).

Адміністрація ЗНЗ/ДНЗ №___ звертається до Вас із проханням вжити відповідні заходи, які передбачені діючим законодавством в межах компетенції Служби у справах дітей, стосовно встановлення ПІБ дитини юридичного статусу дитини-сироти (або дитини, позбавленої батьківського піклування), призначення їй опіки (піклування), захисту майнових та житлових прав дитини.


Директор ЗНЗ №___/ Завідувач ДНЗ №___ ПІБ


Виконавець, телефон


Додаток 3

Методичні вказівки до заповнення списку дітей пільгових категорій

До даної таблиці заносяться дані на всіх дітей пільгових категорій, що навчаються в школі (в тому числі на тих дітей, що навчаються за індивідуальною формою навчання)

Стовпчик 2: Соціальний статус дитини вказати так: С - сирота, ПБП - дитина, позбавлена батьківського піклування, ІНВ - дитина-інвалід, ЧАЕС - дитина, постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС, СТ.135 - дитина, батько якої записаний згідно ст. 135 Сімейного Кодексу України (зі слів матері), Н/С - напівсирота, ВС - діти військовослужбовців або працівників органів внутрішніх справ, які загинули під час виконання службових обов’язків, ЖУРН - діти загиблих журналістів, ШАХТ - діти загиблих шахтарів, Б/Д - діти з багатодітних родин, М/З - діти з малозабезпечених родин (мають довідку)

Стовпчик 3: Вказати прізвище, ім'я та по батькові дитини повністю

Стовпчик 4: Дату народження записати, наприклад, так: 02.03.1999 (число, місяць, рік)

Стовпчик 5: Записати, наприклад, так: ЗНЗ №126

Стовпчик 6: Вказати клас, наприклад, так: 10, у наступній колонці вказати букву (якщо є)

Стовпчик 7: Вказати серію і номер свідоцтва про народження або паспорта (дітям-сиротам і ПБП також вказати: ким і коли виданий паспорт)

Стовпчик 8: ПІБ матері повністю. Якщо матері немає або позбавлена батьківських прав, вказати: "померла", "ПБП" тощо. Якщо мати має статус особи, постраждалої внаслідок аварії на ЧАЕС, то зробити позначку "ЧАЕС".

Стовпчик 9: ПІБ батька повністю. Якщо батька немає або позбавлений батьківських прав, вказати: "помер", "ПБП", "ст.135", "військовослужбовець, загинув під час виконання посадових обовязків", "працівник правоохоронних органів, загинув під час виконання посадових обов'язків", "шахтар, загинув", "журналіст, загинув" тощо. Якщо батько має статус особи, постраждалої внаслідок аварії на ЧАЕС, то зробити позначку "ЧАЕС".

Стовпчик 10: Поштовий індекс, місто, вулиця, будинок, квартира, номер домашнього телефону. Якщо дитина прописана за однією адресою, а проживає дійсно за іншою, або має закріплене житло, то вказати всі адреси.

Стовпчик 11: Номер посвідчення - заповнюється тільки для дітей-інвалідів, дітей-чорнобильців та дітей з багатодітних родин.

Стовпчик 12: Матеріальний стан родини - робиться позначка про матеріальний стан родини "забезпечена", "малозабезпечена"

Стовпчик 13: Харчування - вказати, чи забезпечена дитина в школі безкоштовним харчуванням. Зробити позначку "безкоштовне харчування"

Стовпчик 14: Заповнюється тільки для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Вказати ПІБ опікуна повністю, домашню адресу, дом.телефон


1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14
п/п

Соціальний статус дитини

ПІБ дитини

Дата народження

Де навчається

Клас

Буква

Свідоцтво про народження/ паспорт дитини

Мати

Батько

Домашня адреса, телефон

Номер посвідчення (заповнюється тільки для дітей-інвалідів, дітей-чорнобильців та дітей з багатодітних родин)

Матеріальний стан родини

Харчування

Опікун (заповнюється тільки для дітей сиріт і ПБП)


Схожі:
База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації