Поиск по базе сайта:
План роботи майстер-класу «Валеологічні аспекти в шкільному курсі біології» на 2010-2011 навчальний рік icon

План роботи майстер-класу «Валеологічні аспекти в шкільному курсі біології» на 2010-2011 навчальний рік




Скачати 91.06 Kb.
НазваПлан роботи майстер-класу «Валеологічні аспекти в шкільному курсі біології» на 2010-2011 навчальний рік
Дата конвертації27.06.2013
Розмір91.06 Kb.
ТипПлан

Управління освіти

Червонозаводської районної у місті Харкові ради


Харківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №48

Харківської міської ради Харківської області


План роботи

майстер-класу

«Валеологічні аспекти в шкільному курсі біології»

на 2010-2011 навчальний рік

учителя Світличної Алли Вікторівни

1.Вступ.

Аналіз роботи вчителя за 3 роки над реалізацією проблеми з урахуванням теоретичних засад; моніторингові дослідження результативності педагогічної діяльності вчителя

Проблема здоров'я невід’ємна від проблеми людини, вона виникає разом з людиною і видозмінюється відповідно людської культури.

Вся сума чинників фізичної, хімічної, біологічної і психічної природи, властивих сучасним умовам життя, приводить не тільки до розвитку специфічних захворювань (хвороби цивілізації), але і до появи ряду загальних симптомів (неврастенія, втрата апетиту, дратівливість, головні болі, сухість шкіри і ін.).

Велику небезпеку становлять шкідливі хімічні чинники (смог, хімізація сільського господарства, хімічні добавки в харчові продукти, синтетичні ліки), що несприятливо позначається на здоров'ї.

Крім того до небезпечних чинників треба віднести регулярне споживання алкоголю, паління, дисинхронізм, що виникає в тих, хто веде нічний спосіб життя (дискотеки, перегляд телепередач), неправильне харчування, що виникає унаслідок дисбалансу основних речовин, і за рахунок збіднення раціону, карієс зубів, що вражає трохи не всіх людей теж віднімає частину здоров'я.

Багато хто зараз вважає, що діти йдуть в школу псувати здоров’я і зі школи виходять хворими. Але школи існували і в радянські часи, і до революції, діти сиділи на уроках і не рухалися, навчання відбувалося в гірших умовах, але захворюваність дітей була меншою.

Зараз педагоги, лікарі на науково обґрунтованій основі враховують кількість часу, який дитина повинна і може сидіти, скільки повинна бути перерва, коли і скільки проводити контрольних робіт, як розташувати уроки в розкладі. Але кількість хворих дітей не зменшується.

Збереження і відтворення здоров'я знаходиться в прямій залежності від рівня культури. А культуру формує разом із сім`єю школа. Завданням школи і учителя є необхідність впевнити дитину, що для збереження і відновлення здоров'я недостатньо пасивного очікування, коли природа рано чи пізно зробить свою справу. Людина сама повинна здійснювати якісь дії.

А навчити дитину, як діяти, щоб уникнути розладів здоров’я, може школа. Тому на уроках і в позаурочний час в нашій школі багато уваги приділяється пропаганді здорового способу життя, профілактиці захворювань, залученню дітей до фізичних занять і збереження довкілля.

Провідну роль в цій роботі звичайно відіграє вчитель біології. При вивченні ботаніки у 7 класі постійно можна звертати увагу учнів на рослини, які мають лікувальні властивості, пояснювати, як їх вирощувати, збирати, застосовувати, охороняти; ознайомлювати учнів з отруйними рослинами.

На уроках зоології у 8 класі треба говорити про отруйні і небезпечні тварини , про поведінку під час контакту з ними.

На уроках біології у 9 класі розглядається не тільки будова і функціонування організму людини, а і питання гігієни систем органів, найпоширеніші захворювання і їх симптоми, заходи профілактики основних захворювань. Учні на уроках розповідають про надання долікарської допомоги при різних видах кровотечі, пошкодженнях скелету. Досліди і практичні роботи підвищують інтерес до звичайних процесів в своєму організмі, викликають бажання взнати ще більше. Психологічні тести-дослідження над собою, своїми органами чуття, властивостями уваги, пам'яттю, схильностями є не тільки цікавими, а і корисними. Деякі учні повністю змінюють свої думки після таких уроків, намагаються спрямувати свою діяльність не у протиріччі, а у злагоді зі своїми задатками.

Цікавими для школярів є уроки-тренінги з профілактики паління, алкоголізму, наркоманії в 8-9 класах. На цих уроках пошуковим методом виявляються причини шкідливого потягу; взаємозв'язок всіх систем в організмі, вплив шкідливих звичок на організм подається у вигляді тексту і ставиться завдання образно змалювати, наприклад, вилив паління на серцево-судинну систему на дихальну і т.д. Для виконання завдання створюються робочі групи, іде обговорення, створення своєї моделі. Доповідає про виконання завдання і пояснює зображене спікер групи.

У 10-11 класах кожна тема дає можливість звернути увагу учнів на заходи збереження здоров’я.

Враховуючи стан здоров’я учнів і ставлячи за мету виховання здорової дитини школа вступила в мережу Шкіл сприяння здоров’ю. Я як учитель біології очолюю один із модулей шкільної Школи сприяння здоров’ю «Сузір’я здоров’я».

В школі кожного року працюють гуртки біологічного і валеологічного спрямування («Юні валеологи», «Основи валеології»), метою яких є формування ставлення дитини до здоров’я як найвищої цінності, основної умови реалізації можливостей і здібностей людини, створення стійкої мотивації до здорового способу життя як однієї з основних умов збереження і зміцнення здоров’я, виховання навичок збереження і зміцнення здоров’я, особистої гігієни і психогігієни.

Кілька років в школі працював тренінг "Скажемо палінню - ні!" за міською програмою "Діалог", який є не тільки профілактикою паління, а і розвиває мислення, вчить зважувати всі "за" і "проти", свідомо приймати рішення. Ігрові форми зацікавлюють дітей. Досліди наочно демонструють вплив тютюнового диму на легені. Кожен має право висловити свою думку. Не вірних думок не буває. Всі інші повинні поважати чужі думки. Деякі фрагменти тренінгових занять я втілюю на уроках.

В нашій школі організовано інформаційно-просвітницьку роботу превентивного виховання з питань здорового способу життя серед учасників навчально-виховного процесу в соціальному середовищі, а саме лекторій «За здоровий спосіб життя». За кілька років роботи лекторію мною розроблено тексти лекції, які вирокистовуються шкільними лекторами, а деякі з них були надруковані в газетах видавництва «Шкільний світ».

Крім того, періодично, в разі потреби проводяться окремі лекції з актуальних питань, наприклад «Грип – важка інфекція» або «Профілактика туберкульозу».

У межах діяльності Малої Академії Наук організовую участь учнівської молоді в розробці та впровадженні валеолого-екологічних проектів, науково-дослідницької роботи. Науково-дослідницьку роботу з обдарованими учнями з біології розпочато ще в 2001 році, коли було засновано в школі ШНТ «Ерудит». Відтоді кожного року учні школи стають переможцями і призерами І (районного) та учасниками ІІ (обласного) етапів конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів біологічного відділення МАН, конкурсів-захистів екологічних проектів.

Теми, які обирають учні для наукових досліджень, в основному пов’язані з проблемами екології Жихора, в якому розташована школа, та з проблемами збереження здоров’я учнів школи. Теми актуальні, близькі й цікаві школярам. Наведемо лише деякі з них: „Кров як дзеркало стану організму,, (Назарова Н. 10-б кл.) , „Нетрадиційна медицина,, (Якименко О. 10-б кл.). «Стан водних ресурсів селища Жихір» (Конопля Артем, 2005); «Комп’ютерні ігри і їх вплив на серцево-судинну систему і особистість людини» (Конопля Денис, 2005); «Порушення зору учнів ЗОШ №48» (Конопля Артем, 2007); «Лікарські рослини селища Жихір» (Сич Карина, 2007); «Порушення постави підлітків та методи її корекції» (Бойко Яна, 2009); «Чи шкідливий пірсинг?» (Світлична Анастасія, 2010).

Виконуючи дослідницькі роботи учні проводять моніторинги соціально-психологічних складових здоров’я учасників навчально-виховного процесу, комплекс заходів, спрямованих на зниження захворюваності учнів. Було проведено анкетування учнів 9-11-х класів «Що ви знаєте про пірсинг?». Дані анкети були оброблені і написана робота МАН на тему „Чи шкідливий пірсинг?” (Світлична Анастасія 10-А), розроблена лекція з цієї ж теми.

Традиційними в школі стали Дні здоров’я, Тижні здоров’я. В їх підготовці і проведенні задіяні вчителі біології, фізичної культури, основ здоров’я, медичної підготовки.
Протягом таких днів проводяться лекції шкільного лекторію " За здоровий спосіб життя", тренінги , спортивні змагання , зустрічі із спортсменами - випускниками школи.

В дні Тижня здоров’я учні зустрілися з лікарем-педіатром, який відповів на питання школярів щодо особистої гігієни, раціонального харчування, зміцнення імунітету. Проводилися такі позакласні заходи як лекція "Особиста гігієна", казка "Подорож у країну Фармію", у постановці учнів 5-7 класів, яка познайомила молодших школярів із лікарськими рослинами рідного краю, конференція для учнів 7-8 класів "Що обрати: куріння чи здоров'я?", яка розширила знання дітей про руйнівні наслідки куріння, вікторина «Харчування і здоров’я», екскурсія на чайну фабрику "Ахмад", де школярі ознайомилися з виготовленням різноманітних чаїв та їх корисним впливом на організм людини.

До Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом проведено усний журнал "Сучасні форми профілактики ВІЛ/СНІДу"(9-11 кл.), метою якого є формування усвідомлення того, що тільки власний досвід життя, поведінка та вчинки гарантують запобігання ризику інфікування ВІЛ; звернути увагу на соціальні та морально-етичні проблеми ВІЛ та СНІДу.

Весь час заохочую дітей брати участь в різноманітних конкурсах, наприклад, «Моя мала Батьківщина» - «Екологічні проблеми мого міста», «Колосок», «Здорова планета – здоровий ти!», конкурс малюнків «Неповторимые и свободные», конкурс прикладної творчості «Животные – источник вдохновения». Екологічний проект «Екологічні проблеми мого міста» було представлено на відкритому засіданні міської учнівської організації «Лідер».

У 2008-2009 навчальному році Бондаренко Ярослава, учениця 10 класу, зайняла ІІ місце у ІІІ (обласному) етапі конкурсу-захисту екологічних проектів з екологічним проектом «Вплив паління на здоров’я підлітків».

Сприяють пропаганді здорового способу життя, захисту довкілля, в якому формується здоров’я людини, різні позакласні заходи: конкурс малюнків «Земля – наш дім», лекція «Екологічні проблеми мого міста» до Всесвітнього дня Землі, екологічні трудові десанти по прибиранню території подвір’я школи, парку в селищі Жихір, дендрарію, території лісу, прилеглої до школи, екскурсії на хлібзавод «Кулінічі», в Планетарій, по місту Харкову, в Музей природи ХНУ ім. Каразіна, Ботанічний сад ХНУ та інші.

Своєю роботою я намагаюся донести до дітей просту істину: хто про своє здоров’я дбає, той проблем немає.


Тематика засідань «Майстер-класу» на 2010-2011 навчальний рік «Валеологічні аспекти в шкільному курсі біології»

з/п

Дата

Зміст

Для кого проводиться

Відповідальний

Примітки

1

14.09.2010

Модуль 1.

Вступ. Презентація роботи трибуна вчителя «Валеологічні аспекти в шкільному курсі біології»

Задачі:

 • Ознайомити з досвідом роботи з питання здоров’язберігаючих технологій.

 • Впевнити в необхідності втілення валеологічних аспектів при викладання шкільних предметів.

 • Розкрити можливості застосувань здоров’язберігаючих технологій при вивченні біології.

Для спеціалістів і вчителів І категорії шкіл Червонозаводського району

Світлична А.В.




2

08.12.2010

Модуль 2.

Практична робота. Шляхи формування здорового способу життя в позакласній роботі.

Задачі:

 • Познайомити з різними методами позакласної роботи з питання збереження здоров’я.

 • Ознайомити з впровадженням в практику позакласної роботи в школі здоров’язберігаючих технологій.

Для спеціалістів і вчителів І категорії шкіл Червонозаводського району

Світлична А.В.




3

10.02.2011

Модуль 3.

Групове консультування.

Якість і безпека продуктів харчування як запорука збереження здоров’я.

Задачі:

 • Познайомити з матеріалом про ГМО.

 • Акцентувати увагу на використанні харчових добавок і їх вплив на організм людини.

 • Ознайомити з ліками для здоров’я (БАДи, продукція фірм «Амвей», «Тяньши»).

Для спеціалістів і вчителів І категорії шкіл Червонозаводського району

Світлична А.В.




4

07.04.2011

Модуль 4.

Педагогічні читання.

Виховання бережливого ставлення до свого здоров’я в класах природничого профілю.

Задачі:

 • Розглянути складні питання в програмі класів природничого напрямку.

 • Обговорити можливості виконання практичних робіт.

 • Акцентувати увагу на профорієнтаційному спрямування даного напрямку.

Для спеціалістів і вчителів І категорії шкіл Червонозаводського району

Світлична А.В.









Схожі:




База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації