Поиск по базе сайта:
Урок з курсу я І Україна (природознавство) та позакласного читання icon

Урок з курсу я І Україна (природознавство) та позакласного читання
Скачати 115.36 Kb.
НазваУрок з курсу я І Україна (природознавство) та позакласного читання
Дата конвертації27.06.2013
Розмір115.36 Kb.
ТипУрок

Інтегрований урок

З курсу Я і Україна (природознавство) та позакласного читання


Тема уроку : Про мій Харків - моїм учням

Мета уроку : Познайомити з історією рідного міста, значними пам’ятками Харкова, познайомити з віршем «Мій рідний Харків»; дати відомості про розташування місцевості, де проживають учні на карті України; розвивати навички виразного читання, зв’язне мовлення учнів, почуття патріотизму, спостережливість, пам'ять;

виховувати любов до рідного міста, інтерес до історії свого народу.

Обладнання: ілюстрації з символами України, карта України, фотографії, ілюстрації вулиць, музеїв, візитних карток міста.


Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Контроль, корекція знань.

 1. Підсумок фенологічних спостережень

Гра «Так чи ні»

 • Зараз пора року зима. Так чи ні?

 • Сьогодні 11 січня. Так чи ні?

 • День тижня понеділок. Так чи ні?

 • На небі хмари. Так чи ні?

 • Світить сонце. Так чи ні?

 • Температура повітря + 10 С. Так чи ні?

 • Дме сильний вітер. Так чи ні?

Перевірка відповідей учнів. Один учень читає відповіді, інші перевіряють у себе в зошитах.

 1. Перевірка домашнього завдання.

( читання програми збереження природи в Україні, яку складали вдома).


ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні наш урок буде незвичайним. Я запрошую вас на телепередачу, яка присвячена 355 річниці нашого рідного міста. Тема нашої передачі звучить так: « Про мій Харків – моїм дітям» Сьогодні всі ви будете не тільки слухачами, а й станете активними учасниками.

Мета нашої передачі – ближче познайомити вас з історією нашого міста, дати відомості про розташування міста. Також сьогодні ми познайомимося з творами, присвяченими рідному Харкову.

Ведучою передачі являюсь я, але в мене є помічники – керівники творчих груп,які були створені в ході підготовки цієї передачі.

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

У кожної людини є дві Батьківщини – велика і мала. Що ми можемо назвати великою батьківщиною? Правильно, велика Батьківщина – країна, де ми живемо, Україна.

^ Учень читає вірш: Україна - рідний край

Рідне поле, зелений гай

Рідне місто й рідна хата

Рідне небо й рідна мати.

Наша рідна Україна має славну і давню історію, прекрасну мову і високу культуру. А що називається малою Батьківщиною? Мала Батьківщина – це місто Харків.

Учень читає вірш « Де найкраще місто на землі»

Де зелені хмари яворів

Заступило неба синій став

На стежині сонце я зустрів,

Привітав і запитав:

- Всі народи бачиш ти з висот,

- Всі долини і гірські шпилі.

- Де найбільший на землі народ?

- Де найкраще місце на землі?

- Сонце усміхнулося здаля:

- Правда, все я бачу з висоти,

- Всі народи рівні , а земля

- Там найкраща де родився ти.

- Виростай, дитино, й пам’ятай –

- Батьківщина то найкращий край!


Кожна творча група готувала твори про рідне місто. Зараз ми послухаємо найкращі серед них.

(Діти зачитують декілька творів)

У цьому році нашому місту виповнюється 355 років. Харків побудували на мальовничих землях Слобожанщини. Її перші поселенці були відважними воїнами, розумними і працьовитими людьми. Сьогодні це одне з найбільших міст нашої держави. Йог знають в усьому світі, тому що місто Харків славиться високим розвитком промисловості, науки, техніки, торгівлі, мистецтва, культури і спорту. Харків називають першою столицею, бо з 1919 по 1934р.р. з невеликими перервами наше місто було столицею України.

^ V. Пояснення нового матеріалу.

Я вважаю, що кожен з вас хотів би краще знати свій рідний край.

 1. Розповідь І творчої групи « Історія виникнення нашого міста»

Це було 355 років тому. На пагорбах, оточених хащами диких лісів, на берегах заболочених річок – Лопані й Харкова осіли втікачі, волелюбні козаки і селяни. Почали переселенці будувати свої житла. Потім спорудили дерев’яну фортецю, бо місту постійно загрожували небезпечні вороги – турки та кримські татари. Вони грабували городян, забирали їх у полон. У центрі фортеці знаходилась Покровська церква. Зараз вона є окрасою та історичною пам’яткою нашого міста.

Вашій увазі пропонуємо фотографію цієї фортеці. (учні розглядують фото).

Дійсно, колись Харків був маленькою фортецею на краю Дикого Поля. Проминули віки, і тепер це велике місто, гігант з більш ніж півторамільйонним населенням. І це в степу, де за часів Івана Сірка можна було проїхати верхи сотні верств і не зустріти жодного поселенця, жодної живої душі. Упродовж 3-х років у Харківській фортеці був полковником Іван Сірко. Отаман Іван Дмитрович Сірко все життя захищав Україну від нападників, не дав туркам і татарам закріпитися на українських землях. Цим безкорисливим служінням своєму народові Іван Сірко здобув безсмертя в пам’яті вдячних нащадків.

Існує ще декілька легенд стосовно виникнення нашого міста. Це легенда про козака Харька, який оселився на цьому місці і заснував місто Харків і річка Харків.

Інша, не менш красива історія, виникнення Харкова належить перу відомого українського письменника Квітки, який отримав по назві свого маєтку прізвисько Основ’яненко. За його версією наше місто було засновано предком письменника і першим володарем маєтку – Андрієм Квіткою. Він жив у маєтку під назвою Основа. Там, де ми живемо зараз. Коли Андрій Квітка обходив свої володіння, то був захоплений красою цього місця і вирішив заснувати місто.

Давайте подякуємо творчій групі, яка добре розповіла про декілька версій заснування нашого міста.

Що найбільш запам’яталось і зацікавило вас в цих історіях?

 1. ^ Розповідь ІІ творчої групи «Географічне положення»

Харків розташований на північному сході України. Наш край межує з Росією. Таке географічне положення називається прикордонним. Сусідами Харківщини є такі області України: Сумська, Полтавська, Дніпропетровська, Донецька, Луганська.

Площа харківської області 31, 4 тис. км. Зо площею наш край займає 4 місце в країні і поступається лише трьом областям: Одеській, Чернігівській, Дніпропетровській. З півночі на південь область простягається на 190 км, із заходу на схід на 215 км.

Область поділяють на адміністративні частини. У Харківській області 27 сільських районів, 17 міст.

Харків знаходиться далеко відносно морів та океанів. Найбільшими морями є Азовське та Чорне, які належать до басейну Атлантичного океану. Наш край здавна зветься Слобідським, або Слобожанщиною.

Харків розташований на горбах між річками Харків та Лопань на території Східноєвропейської рівнини. Місто поділяється на 9 адміністративних районів. Його площа 30,6 га, що перевищує площу Парижа та Берліна разом узятих.

Райони міста Харкова: Дзержинський, Київський, Комінтернівський, Ленінський, Московський, Жовтневий, Орджонікідзевський, Фрунзенський, Червонозаводський.

3. Практична робота (в парах).

Учні працюють з фізичною картою України за планом написаним на дошці.

 1. Знайдіть на карті свою область

 2. Покажи обласний центр

 3. Визнач, в якій частині України знаходиться область

 4. Визнач відстань від обласного центру м.Харків до м.Київ

4.Розповідь ІV творчої групи Атрибути міста.

А зараз надамо слова наступній творчій групі , яка підготувала матеріал про атрибути міста: герб та прапор. (На дошці плакати з зображенням герба і прапора)

^ Словникова робота

Що означають слова герб і прапор?

Герб – знак держави, міста, ключ до історії роду, міста.

Прапор – полотнище одного або кількох кольорів, яке є символом держави або міста.

Герб нашого міста створення 1781 року. На зеленому тлі зображений річ достатку з плодами і квітками. Навхрест нього розміщено жезл Меркурія. Меркурій – казковий бог, який на думку стародавніх людей, захищав торгівлю та ремесла. Жезл – чарівна паличка Меркурія. Автори герба мріяли бачити Харків містом, де розквітають торгівля і промисловості, а мешканці живуть у достатку.

І дійсно, у Харкові виникали фабрики, заводи, розвивалась торгівля і ремесла. Родовід харківських майстрів починається від ткачів з вулиці Кацарської, шевців у Чоботарської, гончарів із Гончарівки, кузнецов із Кузнечної. Місто зростало і розквітало. Сьогодні харківські робітники створюють найскладніші вироби і працюють на найскладніші вироби і працюють на найсучаснішому обладнанні. Славу про його творчу самовіддану працю розносять по всьому світу вироби з харківською маркою.

^ 5. Розповідь V творчої групи. Славетні українці.

А наша творча група хоче розповісти про славетних харків’ян, якими пишається наше місто. (Фотографії цих людей розміщені на дошці)

Славетні люди жили у Харкові в різні часи. Іван Каркач був главою першого козачого поселення у Харкові 355 років тому. 245 років тому жив і прощавав у місті великий мислитель, поет-мандрівник Григорій Сковорода. Мужніми захисниками Харкова від нападів татарської орди був полковник Григорій Донець – Захаржевський і його сини, 200 років тому Василь Каразін заснував у нашому місті університет – видатний учений біолог І.І.Мечников, композитор М.В.Лисенко, письменник М.П.Старицький.

Вулиці Харкова і сьогодні прикрашають чудові будівлі Олексія Бекетова, яким вже майже 100 років. Про славетне минуле нашого краю розповідають книги видатного історика харків’янина Дмитра Багалія.

Харків пишається своїми майстрами – почесними громадянами міста, сучасниками, народними артистами СРСР, Людмилою Гурченко та Євгенією Мірошниченко, відомими акторами Олексієм Петренком, Наталією Фатеевою, Оленою Яковлевою.

Іменами кого із славетних харків’ян у місті названі вулиці, проспекти, станції метро, навчальні заклади?

Їхні образи увічнені у бронзі та граніті, спомини про них живуть у серцях їхніх учнів та послідовників, і простих харків’ян.

^ 6.А тепер відпочинемо. Рекламна пауза.

Сьогодні пауза наша незвичайна – музична. Діти співають пісню про Харків.

У Харкові парки, палаци й дзвіниці

Місто величне – острів моїх сподівань

Місто, в якому живу

І яке мені сниться

Місто, якому я долго вручу без вагань

Площа під небом

Розправила крила

Харків, як птах гордовитий

Зліта до небес

Місто, в якому завжди

Хотілося б жити

В вихорі світлих подій

Й святкових чудес.

В парку Шевченка

Тарас нас гостинно стрічає

Храм на горі найдрівніший

Покровській стоїть

Місто моє, у якому живуть харків’яни

Кожного ранку нам посилає привіт.

Зараз надамо слова наступній творчій групі , яка підготувала для нас хвилинку-поезії. Це будуть вірші про Харків.

Учні декламують вірші Л.Томи

^ Слово про місто

Це місто –

У почерку синіх димів,

і гул пропада

на широких майданах.

Але подивіться –

ось просто за ним

Пшеницю вітри заводськії гойдають.


Але подивіться –

як потяги мчать

Кудись на Москву,

на Полтаву чи Київ.

Як на світиться небо

в травневих ночах

де вічно Тарас височіє


А круг Журавлівських підкова крута

обходить вогнів

хмаровіючі гами.

І труби заводів

стоять на постах

на фоні бузкового

неба реклами.

Наступний вірш, який ми прочитаємо теж про наше місто.

В інеї місто і небо над ним

в лапатих, срібних дротах.

Там, на Іванівській, дзвонить трамвай.

Дівча в чобітках біжить

А з неба спускається білий гай

і садом Шевченка стоїть.


^ Мій рідний Харків

Мій рідний Харків

Як тебе люблю я

Твої проспекти, сквери і сади

І перестук дзвінкий

Коліс трамвая

І тихий плеск

Річкової води.

Люблю я площ твоїх

Веселий гомін

І тихий час задумливих алей

Люблю, коли співає

По весні сонети

Закоханий у тебе соловей.

^ 7.Робота над змістом вірша.

З останнім віршем проводиться робота з усім класом.

У кожного учня текст на парті.

Словникова робота

Сонета – музичний твір

Виразне читання вчителем

- Які рядки вірша доводять нам, що автор закоханий у своє місто

^ Самостійне читання учнями

- Які образні вирази, вжиті у вірші, допомагають краще побачити красу міста?

Вправи на розвиток швидкості читання

а) Читання «буксиром» за вчителем

б) Гра «Я тобі, а ти мені». Робота в парах

Учні читають виразно одне одному вірш.

^ Розвиток зв’язного мовлення

Опишіть, що постало перед вашими очима, коли ви читали цей вірш.

Виразне читання вірша учнями

Робота з приказками і прислів’ями.

А тепер я пропоную відкрити народну скарбничку, де зберігаються приказки і прислів’я про рідний край.

Діти пригадують прислів’я і приказки, пояснюють їх значення.

 • Рідний край- земний рай

 • Кожному мила своя сторона

 • За рідний край хоч помирай

 • Батьківщина – мати, умій за неї постояти

 • Людина без Вітчизни, як соловей без пісні

 • Добре тому, хто в своєму домі

А тепер пропоную послухати той матеріал, який приготувала наступна творча група

Як і люди, міста теж можуть мати свої візитні картки. І цими візитними картками є особливі місця, якими пишається Харків.

(На дошці фотографії, ілюстрації цих місць)

Справжнім символом і окрасою міста уже майже 6,5 десятиліть підноситься пам’ятник великому синові українського народу Т.Г. Шевченку у затишному саду, який носить його ім’я. Увічнений для нащадків видатним скульптором М.Г. Манізером по праву можна вважати кращим серед пам’ятників.

А ось перед нами пам’ятник архітектури – Успенський собор. Строгий, величний силует майже 90-метрової дзвіниці Успенського собору видно з будь-якої точки центру міста. Собор був споруджений у 18 столітті, а дзвіниця – в середині 19 століття.

Держпром – перший в Україні багатоповерховий будинок із скла і бетону. Щоб уявити велич цієї унікальної споруди, треба пригадати, що на її будівництво пішло 3700 вагонів граніту, 1315 вагонів цементу. Держпром має 4 тисячі вікон і 1300дверей.

Уже 135 років Привокзальна площа вітає і проводжає харків’ян і гостей. 22 травня 1869 року юрми людей зустрічали перший поїзд, який прибув у Харків по щойно збудованій Курсько-Харково-Азовській залізниці. Свідком багатьох історичних подій була привокзальна площа. Сьогодні щоденно через станцію Харків- Південний проходять сотні пасажирських поїздів у восьми напрямках.

Так уже склалася доля Харкова – спочатку захищати південні кордони, згодом- розвивати торгівлю,ремесла, а потім і промисловість.

У вирій трудових буднів харків’янам часом не доходили руки до музеїв, пам’ятників,меморіалів. І все ж сьогодні в місті є багатий історичний музей, художній музей. Є ще музей авіації. А от музей води – унікальний, єдиний в Україні.

6 театрів, у тому числі академічний драматичний театр ім.Т.Г.Шевченка, засновником і художнім керівником якого був відомий режисер і актор Лесь Курбас, філармонія, чудові заводські палаци культури – шанувальникам мистецтва є де змістовно і цікаво провести дозвілля.

А харківський цирк – один з найбільших в Україні. Тут починали свій творчий шлях приборкувачка Ірина Бугримова, ілюзіоніст Еміль Кіо, «сонячний клоун» Олег Попов.

Бесіда

 • Діти, а в яких театрах ми з вами побували?

 • Які театри відвідували разом з батьками?

 • Пригадайте, назви вистав, які ми переглядали?

VI. Узагальнення і систематизація знань учнів.

8. Робота з підручником «Рідне місто» (с 2-4).

Учні читають матеріал у підручнику

9. Самостійна робота у зошиті з друкованою основою

С.63, завдання 2-заповнити пропуски.

VIІ. Підсумок уроку.

Гра «Мікрофон».

Що нового дізнались на уроці?

VIIІ. Домашнє завдання.

С.2-4 прочитати і відповісти на запитанняСхожі:
База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації