Поиск по базе сайта:
Тема уроку: Людські чесноти. Внутрішній світ людини. Мета уроку icon

Тема уроку: Людські чесноти. Внутрішній світ людини. Мета уроку




Скачати 88.36 Kb.
НазваТема уроку: Людські чесноти. Внутрішній світ людини. Мета уроку
Дата конвертації27.06.2013
Розмір88.36 Kb.
ТипУрок

Тема уроку: Людські чесноти . Внутрішній світ людини.

Мета уроку: На конкретних прикладах знайомити учнів з такими людськими чеснотами як скромність, чуйність, справедливість, терпимість, доброта ; розвивати вміння вибирати між позитивними і негативними рисами; бажання удосконалювати свій внутрішній світ.

Обладнання: предметні малюнки, макет квітки, роздатковий матеріал, карта України «Чеснота», назви станцій, банка з чистою водою, фарби, макет квітки.


Хід уроку

І Організація класу.

Ось дзвінок нам дав сигнал –

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо,

Урок «Я і Україна» починаймо.


ІІ Актуалізація опорних знань

1. Дидактична гра «Хто чим славиться?» (вчитель пропонує дітям дібрати слова за змістом)

Соловейко - … (співом);

Сонце - … (теплом);

Джерельце – … (чистою водою);

Квітка - … ( красою та запахом);

Колосок - … (зерном);

Собака - … (вірністю людині);

Людина - … (працею, розумом, добротою, щедрістю, дружбою …) .

Чи можна продовжити цей ряд?

2. Синтез думок.

Учнівський колектив об’єднується в групи та отримує завдання на аркуші: «Чеснота – це …»

Після виконання завдання кожна група передає свій варіант решті, які доповнюють його своїми думками, підкреслюють те, з чим не погоджуються. Опрацьовані таким чином учнівські роботи повертаються до вчителя. Колективно зіставляється все написане, робиться загальний висновок

Чеснота – це принцип, який визначається високими моральними якостями, сумлінним ставленням до своїх обов’язків, щирістю у стосунках з людьми, моральною стійкістю.

  • Якщо людина живе за такими принципами, тобто дотримується чеснот, то якими іншими словами можна назвати такі справи? ( Добротворення, добродіяння, доброчинність)

  • А що нам допоможе творити добро? ( Віра, Надія, Любов)

ІІІ Оголошення теми і завдань уроку

Над з’ясуванням цього питання ми і поговоримо сьогодні на уроці.

Нас очікує цікава подорож по країні, яка має наступну назву:

СнаоЧте (Чеснота)

Так, на уроці ми будемо говорити про такі людські чесноти, як скромність, чуйність, справедливість, доброта і намагатимемось удосконалювати свій внутрішній світ.

А ось одна загадка допоможе вам вибрати транспорт, на якому ми і вирушимо в путь.

(Один учень читає загадку)

В полі драбина лежить,

Будинок по драбині біжить. (Поїзд)

- Діти, проїхати усю країну ми зможемо тоді, коли виконаємо низку
завдань на кожній станції.

- Отже, щасливої дороги!


ІV Вивчення нового матеріалу

1.Ми під'їхали до першої станції, яка має назву «Чуйність». (Вчитель прикріплює на карті назву станції.)

- Що для вас означає це слово?

1)Дидактична гра «Оціни вчинок».

- Чи можна назвати чуйними наступних хлопчиків?
(Вчитель читає або розповідає таку ситуацію) :

Коля і Вова запросили Юлю покататись на санках. Юля боялася з'їжджати з гірки. Коля сказав, що це зовсім не страшно, і на підтверд­ження з'їхав сам. Юля сіла на санки. На середині гірки вони перекину­лися, і Юля опинилася на снігу. Вона заплакала. А хлопчики пройшли повз неї.

- Що б ви зробили на місці Колі і Вови? (Допомогли б дівчинці під­нятися, привезли б санки, сіли і з'їхали з нею разом необхідно обов'язково
прийти на допомогу.)


2) Робота над прислів’ям

Закресліть всі букви О і прочитайте прислів'я:

^ ОЗУОМІВ СОКРИВОДИТОН - ОУМОІЙ ВОИБАЧИТИОСЯ (Зумів скривдити — умій вибачитися.)

- Чим можна це прислів'я віднести до даної ситуації з дівчинкою?

Доведіть.

-Так, діти, молодці. Потреба у чуйності, доброті повсякчасна. Навіть
тоді, коли немає потреби. Завжди цілком природним і закономірним
вважається захистити старість і немічність, скривдженого, допомогти
знедоленому.

2. Ми вирушаємо далі, і наш поїзд зупиняється біля станції «Скромність» (вчитель прикріплює до карти назву станції), де ми спостерігаємо на­ступну ситуацію.

1) Робота з віршем

Подвиг Івася

У автобус на зупинці

Увійшла бабуся.

Івасик швидко підхопився,

Приязно всміхнувся:

Я постою, не біда...

Сядьте! — мовив басом.

Сам навколо поглядає,

Чи не скажуть часом:

Молодчина наш Івась,

Він культурний, чемний...

Наш Івась у перший клас

Ходить недаремно!

Та ніхто його чомусь

Похвалити не хоче.

І тоді він до бабусі

Нахились, шепоче:

Ну, здається, вже у вас
Відпочили ніжки?
Встаньте, сходити вам час...
Я посиджу трішки!

- Чи сподобався вам вчинок Івася?

- Чи можна хлопчика назвати скромним? Чому?

- Як повинна чинити людина, щоб її назвали скромною? (Відповіді

дітей.)

- Так, діти, правильно. Скромна людина ніколи не хвалиться своїми добрими вчинками і здійснює їх за внутрішнім бажанням. Вона не вимагає до себе особливого ставлення. Давайте повторимо основні правила

скромності.

(Вчитель вивішує на дошці плакат із правилами скромності.)

^ Правила скромності

- Не будь хвальком! Не вихваляйся своїми успіхами, знаннями, речами.

- Старайся не виділятися серед товаришів.

- Допоміг товаришеві чи будь-кому — не підкреслюй цього, ніколи не

хвались.

  • Старайся робити добро скромно, непомітно


Наша подорож триває, нас очікує ще багато цікавого в країні
з чудовою назвою Чеснота, але поїзд і ми бачимо гарну галявину з чу­довими квітами. А тепер давайте вийдемо і трішки відпочинемо у цьому
чарівному місці.

2) Фізкультхвилинка

Зайчик вийшов на полянку,

Зайчик в лісі знову зранку.

Скік – поскік, стриба він сміло.

В зайчика таке вже діло:

Мусить лапи тренувати,

Щоб від смерті утікати.

Він крокує краще всіх,

Бо боїться зайчик їх.

Оббіга навкруг всі скирти,

Плута зайчик сліди.

Роззирається навкруг:

Де тут ворог, хто тут друг.

Присідає зайчик низько,

Може, ворог десь тут близько.

Вуха зайчик нашорошив.

Хто ж це так його стривожив?

Та немає близько лих,

Сів наш заїнько й стих.

3. А тепер ми займемо свої місця і рухатимемось далі до станції Справед­ливість (на дошці з'являється картка із назвою), де на вас чекає дослід під назвою «Чудодійне зникнення».

(Вчитель демонструє дітям банку з чистою водою.)

Уявіть собі, що це — ваша душа. Чиста, незаплямована ні обма­ном, ні нечесними вчинками. Але з вами щось трапилось, і ви одного разу сказали неправду (додає фарби), а ланцюжок потяг другу неправду (знову доливає фарби). Душа ваша помутніла, їй важко, вона страждає, болить. Ви не винесли цих душевних мук і в усьому зізналися (вливає «Білизну» — засіб для відбілювання).

Якою знову стала вода? (Чистою, прозорою)

Чого нас може навчити цей дослід? (Людей не можна обманювати. Потрібно говорити правду, якою б вона не була.)

У народі є золоте правило.

1) Складіть прислів'я з окремих слів, і ви
дізнаєтесь про нього.

^ ГІРКА, СОЛОДКА, КРАЩЕ, БРЕХНЯ. ПРАВДА, НІЖ (Краще гірка правда, ніж солодка брехня.)

- Брехня — як бур'ян: коли його вчасно не вирвати із корінням, то
він шириться і повністю оволодіває нами. Справедливість думок і вчинків
робить нас кращими, дозволяє нам жити гідно.

(Учитель роздає кожному пам'ятку.)

  • Запам'ятаємо ці правила життя і будемо дотримуватися їх.


^ Будь справедливим і правдивим

- Рости справедливим і правдивим.

- Говори тільки правду.

- Високо цінуй чесне слово.

- У правді сила.

4. Наступною зупинкою буде станція Делікатність.

1) Робота в порах.

- З'єднайте стрілками частини висловлювань.


Пообіцяв — ...

не видавай її, окрім випадків, коли від цього залежить чиєсь здоров'я або навіть життя

Зробив помилку — ...

умій змовчати

Не впевнений — ...

неодмінно попроси вибачення

Забув виконати обіцянку — ...

визнай і виправ її

Умій сказати — ...

зроби

Якщо довірили таємницю — ...

не обіцяй


Яке висловлювання, на вашу думку, більше відповідає змісту по­няття «делікатність"? Чому?

Як ви розумієте значення цього слова?

Так, діти, делікатність — це вміння поважати чуже життя і не втручатися не в свої справи.

2) Робота в групах.

- У вас на партах лежать картки з оповіданням В. О. Сухомлинського
«Чому дідусь такий добрий сьогодні?» Прочитайте.

^ ЧОМУ ДІДУСЬ ТАКИЙ ДОБРИЙ СЬОГОДНІ?

Поліз Андрійко на шовковицю, бо привабили чорні ягоди. Навтішався вволю, а тут дощ пішов.

Пересидів Андрійко дощ. Хотів злазити з шовковиці, аж дивиться — сидить під шовковицею дідусь Петро. Вийшов після дощу в сад.

— Що ж його робити? — думає Андрійко. — Злазити з шовковиці —
струсити на дідуся всю воду з листя, змокне під дощем, захворіє.

Сидить Андрійко, притулившись до гілки, боїться поворухнутися. Жде, коли дідусь до хати піде, а він все не йде. Вже сутеніти стало, коли підвівся дідусь, питає:

Чому ти сидиш на дереві, онучку?

Боюся струсити на вас краплі, дідусю.

Злазь, Андрійку! Дідусь відійшов. Андрійко зліз із шовковиці. Дідусь пригорнув і по цілував Андрійка.

— Чому це дідусь такий добрий сьогодні? — з подивом подумав
онук.

Бесіда за текстом оповідання.

Тож, чому дідусь саме так поставився до внука?

Чи можна вважати хлопчика делікатним?

Підкресліть частину тексту, в якій говориться про делікатність Андрійка.

Які ще з наведених нижче чеснот відповідають вчинку хлопчика . Доведіть свій вибір. (Людяність, дисципліна, добро, терпіння, справед­ливість, чуйність, доброзичливість...)

3) Робота з підручником

Опрацювання статей на с. 32 – 34 і відповіді на запитання.

^ V. Закріплення вивченого матеріалу

1. А зараз наш поїзд прямує до кінцевої зупинки. Тож давайте пригадаємо, на яких станціях ми побували, про що дізнались.

2. Індивідуальна робота на картках.




^ ВИХОВУЙ СВІЙ ХАРАКТЕР

Мудрість

Скромність

Чуйність

Щедрість

Сміливість

Терпимість

Милосердя

Делікатність

Ввічливість

Злість

Брехливість

Заздрість

Терпіння

Доброта

Вдячність

Справедливість

Правдивість

Слухняність

Надійність

Відповідальність

Байдужість


- Уважно прочитайте список рис характеру.

Підкресліть однією лінією ті риси, які всі вважають позитивними, а двома — негативними.

(Декілька учнів зачитують свої відповіді.)

3. Робота з зошитом

4. Перед вами макет квітки. Вона суха і мертва. Зараз ми вдихнемо в неї життя і силу: прикріпимо картки-пелюстки з позитивними рисами ха­рактеру (картки-пелюстки різнокольорові: зелені, жовті, червоні, бла­китні, фіолетові,

сині тощо).



Що сталося з квіткою? Як вона змінилася?

Так, діти, і будь-яка людина змінюється, нібито наповнюється чарівною силою, коли виховує в собі такі якості.

^ V. Підсумок уроку

Отже, наша подорож до чарівної країни Чеснота закінчилась. Що ви взяли для себе? Над чим замислилися?

Дорогі діти, будьте мудрими і розумними, чесними і порядними, — тоді будете мати щастя і радість.

Стежина твоя простелиться вдаль.

Тобі і мужніти, й рости.

Ти сам у житті свого щастя коваль,

Тому-то задумайся ти,

Який собі шлях у житті обереш,

Як житимеш поміж людьми?

З добром чи лукавством по світу підеш,

До світла чи в царство пітьми?

VI. Домашнє завдання

Записати прислів'я про людські чесноти.

Скласти казку про будь-яку чесноту.

Оформити пам'ятку «Правила життя».



Схожі:




База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації