Поиск по базе сайта:
Тема 14. Операційні системи icon

Тема 14. Операційні системи
Скачати 170.17 Kb.
НазваТема 14. Операційні системи
Дата конвертації06.01.2013
Розмір170.17 Kb.
ТипДокументи

Тема 14. Операційні системи

Тема 14. Операційні системи


Побудова IT-інфраструктури будь-якого підприємства, як і придбання домашнього комп'ютера, починається з вибору операційних систем. Операційна система є найбільш важливою частиною програмного забезпечення, що керує ресурсами комп'ютера, на якому вона виконується (а іноді і ресурсами інших комп'ютерів мережі), та надає користувачу певні послуги.

Клієнтські операційні системи


Операційні системи для кінцевих користувачів (клієнтські операційні системи) призначені для надання користувачам доступу до певного набору застосувань і для керування ресурсами комп'ютера. В останні роки виробники операційних систем, як правило, випускають такі ОС в двох редакціях — для корпоративних і для домашніх користувачів.

Операційні системи для корпоративних користувачів, зазвичай, орієнтовані на роботу з офісними і бизнес-застосуваннями, для звернення до корпоративних файлових чи поштових серверів, серверів застосувань та інших корпоративних чи зовнішніх ресурсів. Тому такі ОС повинні задовольняти жорстким вимогам стосовно надійності, безпеки, керованості.

Що стосується домашніх ОС, то вимоги до їх безпеки і керованості не є такими високими, але критерії підтримки технологій мультимедіа, що використовуються в іграх, додатках для обробки фото чи відео та в інших подібних застосуваннях, можуть виявитися досить серйозними.

І корпоративні, і домашні користувачі надають перевагу операційним системам з графічним користувацьким інтерфейсом. Вперше перспективність графічного інтерфейсу усвідомили засновники компанії Apple Стівен Джобс і Стівен Возняк, що побачили його в одній з дослідницьких лабораторій Xerox. Їх перший комп'ютер, що випущено в 1983 році, мав графічний користувацький інтерфейс, а роком пізніше з'явився перший Macintosh з операційною системою Mac OS, яка протягом довгого часу була найпопулярнішою операційною системою подібного класу.

Windows


Сьогодні найбільш популярними операційними системами для кінцевих користувачів є сімейство продуктів Microsoft Windows, які займають основну частку ринку операційних систем. Компанія Microsoft почала роботу над операційною системою з графічним інтерфейсом в 1981 році. Перша версія Windows, випущена в листопаді 1985 року. Вона мала значно менші можливості, ніж Mac OS, і до випуску в 1990-му Windows 3.0 була не дуже відомою.

Ситуація почала змінюватися з виходом версій 3.1 і 3.11, а вдала маркетингова кампанія в середині 90-х років привела до різкого зростання популярності Windows 95 і подальших продуктів цього сімейства як для корпоративних робочих станцій так і для домашніх комп'ютерів.

Найбільш популярними сьогодні є Windows XP, Windows Vista, Windows7.
^

Windows XP


Windows XP (кодова назва при розробці — Whistler; внутрішня версія — Windows NT 5.1) — операційна система сімейства Windows NT корпорації Microsoft. Вона була випущена 25 жовтня 2001 року і є розвитком Windows 2000 Professional. Назва XP походить від англ. experience (досвід). Серверним аналогом є Windows Server 2003, яка використовує новішу і перероблену версію ядра NT 5.2.

На відміну від попередньої системи Windows 2000, яка поставлялася як в серверному, так і в клієнтському варіантах, Windows XP є виключно клієнтською системою. Windows XP існує в двох редакціях: Home Edition для домашніх користувачів, а Professional для корпоративних. Спільним для обох редакцій є підтримка мультимедіа, ігор та інших розважальних можливостей, проте Windows XP Professional має ряд додаткових засобів, що є необхідними для корпоративних користувачів (наприклад, пов'язаних з безпекою даних).
^

Нововведення в порівнянні з Windows 2000


 • Нове оформлення графічного інтерфейсу: округлі форми і плавні кольори. Додаткові функціональні покращення: наприклад, представлення папки у вигляді слайд-шоу в провіднику Windows.

 • Можливість швидкого перемикання користувачів, що дозволяє тимчасово перервати роботу одного користувача і виконати вхід в систему під іменем іншого користувача, залишаючи при цьому включеними застосування, які були запущені попереднім користувачем.

 • Програма відновлення системи, що призначена для повернення системи в певний попередній стан, а також покращення інших способів відновлення системи. Так, при завантаженні останньої вдалої конфігурації завантажується також і попередній набір драйверів, що дозволяє у ряді випадків легко відновити систему при проблемах, які виникли в результаті встановлення драйверів, можливість скасування драйверів тощо.

 • Покращено сумісність із старими програмами і іграми. Спеціальний майстер сумісності дозволяє емулювати для окремої програми поведінку однієї з попередніх версій ОС.

 • Можливість віддаленого доступу до робочої станції завдяки втіленню в систему мініатюрного сервера терміналів (лише в Windows XP Professional). При цьому, віддалений користувач може бачити вміст екрану, вести бесіду і (з дозволу видаленого користувача) керувати роботою комп’ютера.

 • Розвинені функції керування системою з командного рядка.

 • Підтримка провідником Windows цифрових фотоформатів і аудіофайлів (автоматичне відображення метаданих для аудіофайлів).

 • Windows XP містить технології, які дозволяють здійснювати прямий запис CD з провідника, не встановлюючи додаткове програмне забезпечення, а робота з запису на компакт-диск стає подібною до роботи з дискетами чи твердим диском.

 • Windows XP може працювати з архівами ZIP і RAR без встановлення додаткового програмного забезпечення. Робота з архівами даного типу в провіднику подібна до дій зі звичайними папками, які можна створювати і видаляти, заходити в архів, додавати-видаляти файли, встановлювати пароль на архів. За необхідності можна призначити для роботи з цими архівами певне програмне забезпечення.
^

Windows Vista


Windows Vista — операційна система сімейства Microsoft Windows NT, що призначені для користувача персональних комп'ютерах. На стадії розробки дана операційна система мала кодову назву «Longhorn».

У лінійці продуктів Windows NT Windows Vista має номер версії 6.0. Для позначення «Windows Vista» іноді використовують абревіатуру «WINVI», яка об'єднує назву «Vista» і номер версії, записаний римськими цифрами.

Windows Vista, як і Windows XP — виключно клієнтська система. Її серверною версією є Windows Server 2008.

30 листопада 2006 року Microsoft офіційно випустила Windows Vista і Office 2007 для корпоративних клієнтів. 30 січня 2007 року почалися продажі системи для звичайних користувачів.
^

Нововведення Windows Vista


В Windows Vista оновлено підсистему керування пам'яттю і вводом-виводом. Новинкою є є «Гібридний сплячий режим» або режим «гібернації», при використанні якого вміст оперативної пам'яті додатково записується на твердий диск, але з оперативної пам'яті не видаляється. В результаті якщо подача енергії не припинялася, то комп'ютер відновлює свою роботу користуючись інформацією з оперативної пам’яті. Якщо живлення комп'ютера вимикалося, операційна система використовує збережену на диск копію оперативної пам’яті і завантажує інформацію з неї (аналог сплячого режиму). Режим реалізовано завдяки «файлам гібернації», які займають об'єм на твердому диску, що є рівним об'єму оперативної пам'яті комп'ютера.
^

Особливості Windows Vista


 • Завдяки технології «Windows ReadyBoost» стало можливим використання ємності зовнішніх USB флеш накопичувачів для стопінгу (swapping - один з механізмів віртуальної пам'яті, при якому окремі фрагменти пам'яті (зазвичай, неактивні) переміщаються з оперативної пам’яті на твердий диск, звільняючи її для завантаження інших фрагментів пам'яті.). Це що в деяких випадках збільшує продуктивність комп’ютера на 40 %.

 • За інформацією Microsoft, за 180 днів доступності в Windows Vista було знайдено менше слабких місць, ніж в Windows XP. Вірогідність потрапляння в систему вірусів на 35 % менше, ніж в Windows XP SP3, на 60 % менше, ніж в Windows XP SP2 і на 90 % — ніж в Windows XP без сервіспака.

 • Повністю перероблено логічну модель взаємодії з графічними пристроями.
^

Критика Windows Vista


 • Певні дії, що виконувалися на XP миттєво, на Vista проводяться з певною затримкою.

 • Було викинуто частину перевіреного коду і написано новий (наприклад, стек TCP/IP).

 • Windows часто критикують за утиски свободи, що пов'язані із захистом «преміум-контенту» від копіювання (Protected Media Path). А саме:

  • Складнощі з установкою непідписаних драйверів. У Windows XP цифровий підпис свідчив про «перевіреність» і «стабільність» драйвера — користувачі могли ставити і непідписані, а виробники підписували лише найважливіші версії. У Vista підпис є необхідною умовою роботи.

  • Microsoft залишає за собою право відкликати драйвер в будь-який момент, якщо в ньому буде знайдено помилку чи слабке місце.

  • Всі пристрої, що пов'язані з програванням, повинні бути допущені Microsoft.

 • Програмне забезпечення, драйвери і пристрої застарілих версій можуть бути несумісними з Windows Vista.

Існує думка, що Windows Vista є гіршою операційною системою, що випущена Microsoft. Вона зайняла перше місце в конкурсі «Провал року 2007», що проводиться сайтом Pwnie award. За аналізом сайту The Inquirer.net безпрецедентних промоакцій, які пов'язані з просуванням WV на ринку, можна зробити висновок, що керівництво Microsoft визнало Windows Vista провалом.

Windows 7


Windows 7 — операційна система сімейства Windows NT, що є наступною за Windows Vista. В лінійці Windows NT система має номер версії 6.1. Серверною версією є Windows Server 2008 – 6.0.

Операційна система поступила в продаж 25 жовтня 2009 року, менше ніж за три роки після випуску попередньої операційної системи, Windows Vista. Всі редакції існують як в 32-бітовій, так і в 64-бітовій версіях. До складу Windows 7 увійшли як деякі розробки з Windows Vista, так і нововведення в інтерфейсі і вбудованих програмах.

Нововведення


 • Операційна система має підтримку мультитач - керування.

 • До ОС вбудовано близько 120 фонових малюнків, які є унікальними для кожної країни і мовної версії.

 • Всі версії містять 50 нових шрифтів. Існуючі шрифти допрацьовані для коректного відображення всіх символів. Windows 7 — перша версія Windows, яка містить більше шрифтів для відображення нелатинських символів, ніж для відображення латинських.

 • Додатковою перевагою Windows 7 можна вважати більш тісну інтеграцію з виробниками драйверів. Більшість з них визначаються автоматично, при цьому в 90 % випадків зберігається зворотна сумісність з драйверами для Windows Vista.
^

Критика Windows 7


 • Результати незалежних тестів показують, що застосування на Windows 7 працюють небагато швидше, ніж на Vista і повільніше, ніж на старій Windows XP.

 • Низька продуктивність системи, що показана у ряді незалежних тестів, пов'язана з ускладненням ОС та більш інтенсивним використанням обчислювального ресурсу. Це зазначається у збільшенні енергоспоживання і зменшенні часу роботи батарей нетбуків до 30 % у порівнянні з Windows XP.

 • Windows 7 має такі ж високі системні вимоги, як і Vista. Рекомендовані Microsoft апаратні вимоги для нормальної роботи Windows 7 і Vista складають 1 ГБ ОЗУ і 16 ГБ вільного дискового простору, тоді як для Windows XP вони складають 128 МБ ОЗУ і 1,5 ГБ на диску. Проте не варто забувати, що Windows XP вийшла майже за десятиліття до Windows 7 і тому, 1,5 гб місць на диску, на ті часи були високими вимогами.

Linux


Коли в 1991 році фінський студент Лінус Торвальдс починав роботу над Linux, то мало хто чекав такого успіху від чергового клону UNIX. Проте, протягом подальших років тисячі ентузіастів попрацювали над кодом цієї операційної системи, і згодом співробітник Массачусетського технологічного інституту (MIT) Річард Столлмен розробив для Linux проект GNU, який сьогодні перетворився на єдину платформу GNU/Linux і є основою для Open Source (програмування з відкритим кодом).

На даний час Linux має величезну популярність, а вдосконаленням її коду займаються не лише ентузіасти, але і багато крупних виробників комерційного ПЗ, зокрема IBM, Novell, Oracle, Sun Microsystems. Найширше Linux застосовується як серверна платформа, але багато виробників ПО і засобів розробки серйозно розглядають її і як клієнтську операційну систему з двох причин: невисокі вимоги Linux до апаратних ресурсів і відсутність альтернатив Windows на ринку клієнтських операційних систем для найбільш поширеної апаратної платформи.

Спочатку Linux мала лише інтерфейс командного рядка, але зараз для цієї операційної системи існує кілька графічних оболонок, що містять інструменти, які схожі на наявні в Windows (файловий менеджер, засоби для роботи з Інтернетом і електронною поштою, інструменти конфігурації ОС, а також офісні рішення). Це робить її привабливою для кінцевих користувачів.

Сьогодні для Linux створено багато програмного забезпечення для кінцевих користувачів, зокрема, офісні пакети від Sun Microsystems і Corel, графічні пакети, ігри і засоби розробки додатків.

Хоча у початкового коду Linux не існує конкретного правовласника, є ряд компаній, що продають комерційні дистрибутиви операційної системи, які призначені для вирішення конкретних завдань, зокрема, дистрибутиви для домашніх комп’ютерів і для корпоративних робочих станцій. Саме завдяки цим дистрибутивам Linux стала доступною для кінцевих користувачів, які не спеціалізуються в налаштуванні Linux, бо ця процедура раніше була значно складнішою від встановлення і налаштування Windows.
^

Mac OS і Mac OS X


Mac OS відразу створювалася як операційна система з графічним користувацьким інтерфейсом. Рівень підтримки графіки і мультимедіа в ранніх версіях Mac OS був вищим, ніж у тодішніх версіях Windows, завдяки чому комп'ютери Macintosh досі широко застосовуються у видавничій справі і в суміжних галузях. Саме у Mac OS вперше з'явилася підтримка таких звичних нині пристроїв, як мишка, дисководи для компакт-дисків, технологія Plug and Play, підтримка стандарту під’єднання зовнішніх пристроїв USB, а також прості засоби налаштування мережного доступу.

Проте, список програмного забезпечення і обладнання, що є сумісним з Mac OS, є доволі обмеженим, внаслідок чого вартість експлуатації програмно-апаратних комплексів з Mac OS є набагато вищою, ніж у Windows-сумісних комп'ютерів.

Поява 32-розрядних версій Windows, що мали можливості, які раніше були характерними лише для Mac OS, а також вдала маркетингова політика компанії Microsoft, привела до помітного скорочення частки Mac OS на ринку. Також, в Mac OS у порівнянні з Windows була істотно обмежена підтримка багатозадачності, а це створювало певні незручності в роботі користувачів.

До особливостей останніх версій Mac OS відноситься якісна підтримка роботи з цифровим відео і звуком.
^

Серверні операційні системи


Основним призначенням серверних операційних систем зазвичай є управління застосуваннями, що обслуговують користувачів корпоративної мережі чи зовнішніх користувачів. Це - системи управління базами даних, сервери застосувань, засоби управління мережами, служби каталогів, засоби обміну повідомленнями і групової роботи, веб-сервери, поштові сервери. Вимоги до продуктивності і надійності вказаних операційних систем є дуже високими. Вирішення типових завдань користувача підтримують далеко не всі серверні ОС.

Найбільш дорогі версії серверних операційних систем підтримують кластери (набори однотипних комп'ютерів, між якими поділяється навантаження при виконанні одного завдання), мають засоби резервування та дублювання і здійснюють ці операції без перевантаження операційної системи.

Хоча частка Windows на ринку серверних операційних систем зараз є досить значною, але не такою великою, як на ринку клієнтських ОС. Окрім продукції Microsoft на цьому ринку популярними є серверні операційні системи від IBM, Hewlett-Packard, Novell, Sun Microsystems тощо. Достатньо великою є частка операційних систем з відкритим початковим кодом і самим швидкорослим на ринку серверних операційних систем є Linux-сегмент.
^

Серверні версії Windows

Windows Server 2003


Створення сімейства Windows Server 2003 стало наступним кроком в розвитку серверних операційних систем Windows 2000. Основними особливостями даного сімейства ОС є наявність в їх складі платформи Microsoft .NET Framework, а також підтримка веб-сервісів XML.

Windows Server 2003 існує в кількох редакціях, що різняться за призначенням, масштабованістю і рівнем доступності, починаючи від редакції для розгортання Web-застосувань і обслуговування невеликих компаній і закінчуючи редакцією з підтримкою симетричної багатопроцесорної обробки з використанням до 32 процесорів для обробки транзакцій в режимі реального часу. Дві старші редакції Windows Server 2003 Enterprise Edition і Windows Server 2003 Datacenter Edition доступні для 32- і 64-розрядних платформ.
^

Windows Server 2008


Якщо Linux в прагненні наздогнати і перегнати переймає гірші риси Windows, Microsoft активно запозичує все краще з світу UNIX-ів, реалізовуючи їх в своїх серверних системах. Server 2008 є більше схожим на UNIX, ніж останні дистрибутиви Linux.

Проект Server 2008 стартував ще до випуску Server 2003, але перша бета-версія з'явилася лише в липні 2005 року, друга і третя бета вийшла менше ніж через рік - в травні 2006 року і в квітні 2007 року відповідно.

Під управлінням Server 2008 працює багато Інтернет-серверів, які раніше використовували Server 2003/Windows 2000.

Server 2008 засновано на ядрі Vista (яке у свою чергу засноване на коді Server 2003) і тому містить всі основні її функції, зокрема переписаний з нуля TCP/IP-стек, що містить покращену підтримку динамічної пам'яті, файлу підкачки, вводу/виводу, рандомізацію адресного простору і контроль цілісності купи для захисту від переповнених буферів тощо.
^

Що змінилося в Server 2008?


Microsoft продовжує підсилювати безпеку і оптимізує систему під роботу з потужним апаратним забезпеченням, що зовсім не йде на користь серверам. В практичному плані кінцеві користувачі вимушені вкладати гроші в апаратуру для отримання тієї ж самої продуктивності, що і на Server 2003/Windows 2000.

До переваг, в першу чергу, можна віднести доопрацювання командного рядка, що дозволяє виконувати 99% операцій з віддаленої машини (тобто, без фізичного доступу до сервера), а також покращені механізми моніторингу, діагностики помилок і відновлення системи після падінь. Нарешті, Server 2008 підтримує технології апаратної віртуалізації Intel/AMD, що дозволяють запускати гостьові операційні системи практично без втрати продуктивності.

У Server 2008 з'явився режим server core, що дозволяє встановлювати систему без графічної оболонки і без бібліотеки .NET Framework, управляючи сервером через командний рядок або видалено через консоль управління (Microsoft Management Console). Microsoft, нарешті, відмежувала віконну підсистему від ядра, і подарувала чистий текстовою режим, якого всі від неї чекали.

До складу Server 2008 входить вбудований віртуалізатор, який сконструйовано на базі емулятора Microsoft Virtual РС і який дозволяє запускати кілька операційних систем одночасно! Причому підтримуються не лише ОС від Microsoft, але також UNIX-клони: Linux, xBSD тощо. Природно, на віртуальних машинах можна запускати і саму Windows, що дуже корисно для виявлення вірусів, розгляду підозрілих програм, отриманих з сумнівних джерел, або для різних експериментів з системою, яка у гіршому разі може гуркнути лише віртуальний диск, на якому, окрім неї, немає нічого цінного.

Провайдери можуть використовувати емулятор для надання віртуального хостингу, дозволяючи клієнтам встановлювати свої власні операційні системи, що до цього було небаченою розкішшю. Аналогічним чином відбувається розгортання відмовостійких систем.

Тепер, замість придбання резервного сервера, достатньо запустити кілька віртуальних машин. Якщо впаде одна система, обробку запитів візьме на себе інша. Природно, емулятор страхує лише від програмних збоїв, і тому, в дуже важливих інфраструктурах без апаратного дублювання заліза як і раніше не обійтися, проте подібні інфраструктури займають порівняно невелику частину ринку, та і апаратні відмови трапляються не так вже часто.

До головного мінусу віртуалізатора відносять необхідність в заміні старого обладнання.

Microsoft до цих пір не визначилася з політикою ліцензування своїх систем, що запущені на віртуальних машинах, і зараз необхідно платити за кожну інсталяцію, включаючи віртуальну. Очевидно, що апаратна емуляція дозволяє використовувати базову операційну систему як фундамент для решти. Але платити за фундамент, як за повнофункціональну ОС, не використовуючи і 10% її можливостей, смішно.

Набагато вигідно покласти це завдання на FREEBSD або Linux, під які є купа безкоштовних емуляторів, що підтримують апаратну віртуалізацію (наприклад, XEN), і які дозволяють запускати Server 2008 як гостьову операційну систему, внаслідок чого потрібно платити лише за одну інсталяцію, а не за дві.

Server 2008 це останній сервер в лінійці Windows NT, що підтримує x86. Далі будуть розроблятися лише 64-бітові версії.

64-бітові версії побудовано з врахуванням останніх віянь DRM, включаючи обов'язковий підпис всіх драйверів, неможливість модифікації ядра тощо. Тобто, все те, що дозволяє Microsoft витісняти неугодних гравців з ринку, одночасно з цим заграючи з Голівудом і іншими утримувачами авторських прав на медіаконтент, позиціонуючи Windows як систему, захищену від цифрового грабежу.
^

UNIX та її різновиди


Операційну систему UNIX було створено в кінці 60-х років в Bell Laboratories фірми AT&T. Ядро операційної системи написано на асемблері, а решта частин ОС мовою С. З цієї причини UNIX може переноситися на різні апаратні платформи, що привело до появи як комерційних, так і некомерційних версій даної ОС.

Загальними характеристиками для всіх версій UNIX є багатокористувацький режим із засобами захисту даних від несанкціонованого доступу, реалізація мультипрограмної обробки в режимі розділення часу, використання механізмів віртуальної пам'яті і свопінгу, уніфікація операцій вводу-виводу, ієрархічна файлова система, наявність різноманітних засобів взаємодії процесів, зокрема міжмережного.
^

Серверні версії Linux


На даний час Linux є досить популярною серверною платформою, у тому числі і для комерційного застосування. Список СУБД і серверів застосувань для Linux є досить великим, бо, будучи стурбованими зростанням частки Windows на ринку серверних операційних систем, багато крупних виробників апаратного і програмного забезпечення, зокрема Oracle, IBM, Hewlett-Packard, Novell, почали вкладати чималі засоби в розвиток Linux, створювати серверні застосування для Linux, готові апаратно-програмні серверні рішення на основі Linux, а також реалізовувати сумісність з Linux з комерційними операційними системами. Найбільш показовим прикладом тут, мабуть, є Novell Enterprise Server, що побудовано на основі Novell NetWare і SUSE Linux.

Однією з серйозних переваг ОС Linux є низька вартість її придбання. Хоча ця операційна система є некомерційним продуктом, дистрибутиви Linux, що сертифіковані на сумісність з різним апаратним чи програмним забезпеченням, зазвичай є комерційними і за вартістю наближені до аналогічних версій Windows.

FREEBSD


FREEBSD - це некомерційна версія UNIX, що є доступною для 32- і 64-розрядних платформ Intel, DEC Alpha та інших. Основою FREEBSD є дистрибутив BSD UNIX, що випущений групою дослідження обчислювальних систем Каліфорнійського університету Берклі. Дана операційна система має модулі сумісності із застосуваннями інших версій UNIX і модулями ядра, які динамічно завантажуються і дозволяють додавати під час роботи підтримку нових типів файлових систем, мережних протоколів чи емуляторів без перегенерації ядра.

FREEBSD нерідко використовується Інтернет-провайдерами, а також застосовується як операційна система для корпоративних брандмауерів.

Solaris


Операційна система Sun Solaris входить до числа найвідоміших комерційних версій UNIX і є однією з найбільш популярних платформ для розробки корпоративних рішень: для неї існує близько 12 тис. різних застосувань, зокрема серверів застосувань і СУБД майже всіх провідних виробників. Дана ОС є доступною для платформ ULTRASPARC і x86.

Solaris відповідає вимогам багатьох промислових стандартів і відрізняється високою масштабованістю. У складі Solaris містяться такі ключові застосування для створення корпоративної інфраструктури, як сервер застосувань, служба каталогів, засоби доставки повідомлень, веб-сервер, сервер для створення порталів, а також засоби автоматичного визначення помилок і самовідновлення, засоби віртуалізації, динамічна файлова система, розширені засоби безпеки.

Інші ОС

^

Mac OS X Server


Серверна операційна система Mac OS X Server, що базується на BSD UNIX. Вона була створена фахівцями компанії Apple спільно з університетськими вченими. У 1999 році версія Mac OS X Server була випущена як OpenSource, що дозволило адаптувати Mac OS X для замовників, а також привернути розробників до подальшого розвитку цієї ОС. Mac OS X Server містить засоби сумісності з мережами на основі Windows, Linux, Mac OS

Багато виробників СУБД і серверів застосувань вже випустили для Mac OS X Server версії своїх продуктів, але на даний момент частка серверів, що працюють під управлінням цієї операційної системи є незначною.
^

NetWare і Open Enterprise Server


На початку 90-х років Novell NetWare була домінуючою мережною операційною системою і користувалася заслуженою популярністю завдяки своїй надійності. На даний час ця ОС вже не займає лідируючих позицій на ринку серверних ОС. Сьогодні ця операційна система в основному використовується для мережних і файлових серверів, серверів друку і групової роботи. Крім того, дану ОС можна використовувати і як сервер застосувань.

Novell NetWare характеризується високим ступенем надійності і масштабованості, відмінним рівнем безпеки даних, стійкістю до збоїв, здатністю керувати великою кількістю робочих станцій і зовнішніх пристроїв.
^

HP-UX


ОС HP-UX, розроблено в компанії Hewlett-Packard. Вона орієнтована головним чином на сервери виробництва Hewlett-Packard.

AIX


AIX є клоном UNIX, що створено компанією виробництва IBM. Вона призначена для застосування на серверах IBM pSeries і RS/6000 і є сумісною з Linux, що надає можливість перенесення застосувань між цими платформами.
^

Плюси і мінуси популярних операційних систем


Узагальнено 7 з 10 серверів працюють під операційною системою Windows і лише 2 під UNIX-ами, 1 під Solaris.Windows:

Unix/BSD:

+

Велика кількість різного програмного забезпечення.

+

Велика кількість налаштувань.

+

Простота налаштування.

+

Висока швидкодія.

+

Підтримка великої кількості технологій.

+

Багато проектів реалізованих як open-source.

+

Сумісність і розширюваність.

-

Погана сумісність.

-

Помилки безпеки.

-

Немає єдиного framework для роботи додатків. В кожного буде свій nix!.

-

Невисока швидкодія.

-

Помилки за рахунок поганої сумісності.-

Складне адміністрування.

Платформа Windows є дешевшою в експлуатації ніж платформа Unix (Linux), оскільки вимагає менше часу на адміністрування. Експлуатація Інтернет сайту на платформі Windows обходиться дешевше, оскільки багато операцій займають кілька секунд і кілька клацань миші, на відміну від подібних операцій на платформі Unix (Linux). Адміністрування ж Інтернет-ресурсу, що працює на платформі Windows, може здійснюватися власником самостійно і не вимагає спеціальних знань в області програмування або залучення сторонніх фахівців. Зрештою «одиниця сервісу», що надається для клієнта, обходиться дешевше. Інтерфейс Windows Server є дружним до користувача і інтуїтивно зрозумілим, що обумовлено широким використанням програмних продуктів компанії Micrisoft (від офісних пакетів до операційних систем Windows).

Те, що працювати під Unix безпечніше, у порівнянні з Windows - міф. Windows сервери простіше підтримувати в актуальному стані з точки зору захисту від злому. Встановлення патчів і апдейтів на Linux є значно складнішим і довшим. «Дірок» в Linux не менше, ніж в Windows, і виявляються вони не рідше, ніж в Windows, просто інформація про них не викликає такого ажіотажу і суспільного резонансу, як виявлення «дірки» в Windows. Тому, що користувачі працюють в 95 % на системі Windows.

Чому вважається, що Linux (або FREEBSD) є безпечнішим за Windows? Є кілька причин. В Linux, як правило за замовченням всі служби відключені і за замовченням нічого не працює, потрібне налаштування. А якщо за замовченням нічого не включено, то і зламати нічого не можна. В Windows все навпаки, все включено за замовченням, і відразу все працює.

Платформа Windows підтримує свої технології (такі як ASP.NET, SharePoint, MS Access і MS SQL і багато іншого), а також практично всі технології, що підтримуються на платформі Linux. При хостингу на платформі Linux користувач обмежується технологіями Perl, PHP, MYSQL.
^

Отже підводячи підсумки:


1 міф - Linux (FREEBSD) є швидшим за Windows. Якщо прибрати багато зайвих служб, то Windows працює швидше.

2 міф - Linux (FREEBSD) є безпечнішим за Windows. Слід відключити зайві служби, завантажити всі UpDate, закрити не потрібні порти. І Все! Та і ще трохи статистики. Систему Windows намагаються ламати 95 % користувачів, а помилки в рівній кількості знаходять і там і там. Так, що безпечніше в % співвідношенні?

Про слабкі місця Windows говорять більше тому, що Windows встановлена на більшість комп'ютерів.
^

Контрольні запитання


 1. Які клієнтські операційні системи поширені в Україні?

 2. Які особливості притаманні операційній системі Windows ХР?

 3. Які нововведення були застосовані в Windows Vista?

 4. З якими основними проблемами зіткнулися користувачі Windows Vista?

 5. Які фактори є стримуючими для поширення Windows 7?

 6. Які чинники сприяють популярності Linux?

 7. Які серверні операційні системи є поширеними? Чому?

 8. Які зручності надає вбудований віртуалізатор Windows Server 2008?

 9. Яка операційна система є складною в налаштуванні та адмініструванні?

 10. Яким чином підвищується безпечність та захист від вірусів в серверних операційних системах?
Схожі:
База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації