Поиск по базе сайта:
Методичні вказівки до лабораторної роботи №6 з дисципліни «Веб проектування» для студентів спеціальності 05010103 «Системне проектування» icon

Методичні вказівки до лабораторної роботи №6 з дисципліни «Веб проектування» для студентів спеціальності 05010103 «Системне проектування»
Скачати 445.33 Kb.
НазваМетодичні вказівки до лабораторної роботи №6 з дисципліни «Веб проектування» для студентів спеціальності 05010103 «Системне проектування»
Сторінка1/7
Дата конвертації06.01.2013
Розмір445.33 Kb.
ТипМетодичні вказівки
  1   2   3   4   5   6   7


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»

іНСТИТУТ КОМП’ютерних НАУК та ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ


Кафедра систем автоматизованого проектування

Особливості шрифтів, графічних та мультимедійних елементів


Методичні вказівки до лабораторної роботи № 6

з дисципліни «Веб проектування»

для студентів спеціальності 7.05010103 «Системне проектування»


Львів-2011

Мета роботи. Дослідити різні сімейства шрифтів та застосувати їх до текстових елементів сайту. Ознайомитися з різними колірними схемами і вибрати відповідну до сайту. Проаналізувати особливості форматів графічних файлів і вміти вибирати відповідний.
^

Особливості шрифтів, графічних та мультимедійних елементів

Шрифти для Веб


Шрифт є одним із важливих елементів дизайну документа, який може підсилити чи навпаки зменшити ефективність донесення інформації до користувача. Важко переоцінити значення шрифту в оформленні тексту, будь то веб-сторінка чи журнальна стаття. Вірно підібраний шрифт полегшує сприйняття і додає сторінці свого неповторного стилю.

Кожен, хто має справу із створенням HTML-документів для публікації в Інтернеті, стикається з проблемами, які пов'язані із застосуванням шрифтів. В сучасній поліграфії і дизайні кількість різноманітних шрифтів обчислюється тисячами, що різняться за різними ознаками, тому варто розглянути основні поняття щодо шрифтів.

^ Комп'ютерний шрифт — це файл, що містить в собі опис набору буквених, цифрових, службових і псевдографічних символів, які використовуються для відтворення цих символів (зокрема, тексту) програмою або операційною системою.

Шрифт — це невелика програма, яка написана спеціальною мовою розмітки шрифту.
^

За способом створення шрифти бувають растровими і векторними.


В растрових шрифтах кожен символ описано у вигляді набору точок (пікселів), що розташовані у вузлах сітки растру. Тобто, шрифт, за суттю, є звичайним точковим рисунком. Растрові шрифти є непридатними для високоякісного друку і використовуються в основному в програмах з текстовим інтерфейсом. Вони широко використовувалися в епоху матричних принтерів і моніторів низької роздільності.

^ В векторних (або контурних) шрифтах символи є криволінійними контурами, які описано математичними формулами. Кожен знак описано за допомогою векторів, що визначають координати опорних точок, які сполучені прямими або кривими і утворюють контур знаку без прив'язки до абсолютного розміру чи роздільності. Такий опис дозволяє легко змінювати масштаб зображення без втрати якості, що є неможливим у випадку з растровими шрифтами. Векторні шрифти однаково виглядають як на екрані, так і на папері.

Існує кілька різних форматів векторних шрифтів, що різняться за способом збереження і представлення інформації про шрифт: це PostScript, Type1,TrueType, OpenType.

Для виведення векторного шрифту на растрові пристрої (монітори і принтери) його необхідно растеризувати — перетворити в набір точок. Для растеризації шрифтів в сучасні операційні системи Windows і Mac OS втілено растеризатор шрифтів.
^

Сімейства шрифтів


 • Serif — шрифти із зарубками на закінченнях літер.

 • Sans-serif — шрифти без зарубок.

 • Cursive — шрифти курсивного зображення (рукописні шрифти).

 • Fantasy — декоративні шрифти.

 • Monospace — моноширинний шрифт (з буквами однакової ширини).
^

Вибір шрифту для сайту

Вибір відповідного шрифту для сайту є непростою справою:


 • Певні шрифти оптимізовані для виводу на друк, інші на екран. Шрифти, які створені для виведення на друк (зокрема шрифти із зарубками) на екрані можуть виглядати неакуратно.

 • Не всі операційні системи містять однакові системні шрифти.

 • Розмір шрифту залежить від роздільності екрану та налаштувань операційної системи користувача.

 • Зовнішній вигляд тексту залежить від типу браузера та його налаштувань, які користувач може змінювати.
^

Безпечні шрифти


Під час підготовки до створення веб-сайту, необхідно визначитися зі шрифтами, що будуть використані. Часто різними шрифтами дизайнер набирає не лише основний текст сторінки, але і різноманітні заголовки, логотипи, та інші елементи, що прикрашатимуть сторінку.

Досвідчений розробник знає, що браузер може використовувати для відображення сторінки лише ті шрифти, які встановлені на комп'ютері у користувача. З цієї точки зору шрифти можна умовно розподілити до двох категорій:

 1. ^ Стандартні шрифти, які містяться в інсталяційних пакетах операційних систем, офісних програмах та Інтернет застосуваннях. Вони без проблем відображаються в переважної більшості користувачів.

 2. Довільні шрифти, які користувач доставляє за власними потребами та уподобаннями. Вони можуть бути відсутніми у значної групи користувачів.
^

Стандартні шрифти


Стандартні шрифти — це набір шрифтів, що встановлюється разом з операційною системою. Оскільки операційні системи бувають різними, то і набір шрифтів у них є різним.
^

Перелік стандартних шрифтів різних версій Windows


Шрифт

Сімейство

Windows

Зразок шрифту

Arial

sans serif

3.1, 95, NТ 3.5Arial Black

sans serif

95, 2000Arial Narrow

sans serif

Arial Unicode MS

sans serif

Book Antiqua

serif

98Bookman Old Style

serif

Calibri

sans serif

VistaCambria

serif

VistaCandara

sans serif

VistaCentury

serif

Century Gothic

sans serif

95Comic Sans MS

cursive

95, 2000Consolas

monospace

VistaConstantia

serif

VistaCorbel

sans serif

VistaCourier New

monospace

3.1, 95, NT 3.5Franklin Gothic Medium

sans serif

XPGaramond

serif

Georgia

serif

95, 2000Impact

sans serif

95, 2000Lucida Console

monospace

95, NT 3.5Lucida Sans Unicode

sans serif

95, NT 3.5Microsoft Sans Serif

sans serif

2000Mistral

cursive

Monotype Corsiva

cursive

Palatino Linotype

serif

2000Segoe Print

cursive

VistaSegoe Script

cursive

VistaSegoe UI

sans serif

VistaSylfaen

serif

XPTahoma

sans serif

98, 2000Times New Roman

serif

3.1, 95, NT 3.5Trebuchet MS

sans serif

95, 2000Verdana

sans serif

95, 2000В таблиці вказано версії Windows, з якими вперше поставлявся шрифт.

Перелік стандартних шрифтів Mac OS можна подивитися на сторінці http://www.microsoft.com/typography/fonts/mac.htm

Що стосується ^ Unix/Linux операційних систем, то єдиного набору шрифтів в них немає. За статистикою http://www.codestyle.org більшість Unix/Linux користувачів мають на своєму комп'ютері шрифти набору Core fonts for the Web, який є офіційно доступним на сайті Microsoft для безкоштовного користування.
^

Веб-безпечні шрифти


В Інтернеті історично склалося таке поняття як «безпечні» веб-шрифти. Безпечним шрифтом можна назвати шрифт, який є стандартним для всіх операційних систем. Нажаль, абсолютно безпечних шрифтів не існує. Окремі шрифти можна назвати безпечними з деякими обмовками.

Основою для визначення «безпечних» шрифтів послужили шрифти найбільш поширеної операційної системи Windows, які використовуються в інших операційних системах, наприклад, пакет шрифтів Core fonts for the Web.

Цей пакет містить наступні шрифти: Andale Mono, Arial Black, Arial, Comic Sans MS, Courier New, Georgia, Impact, Times New Roman, Trebuchet MS, Verdana, Webdings. Всі вони підтримують кирилицю, що важливо для слов’яномовної аудиторії.

Набір шрифтів, які входять в стандартне постачання Mac OS містять всі шрифти набору Core fonts for the Web.

Таким чином, на основі шрифтів Windows, що використовуються в інших операційних системах сформувався наступний список так званих «безпечних» веб-шрифтів:

 • Arial

 • Arial Black

 • Comic Sans MS

 • Courier New

 • Georgia

 • Impact

 • Times New Roman

 • Trebuchet MS

 • Verdana

 • Webdings - містить набір картинок, тому його використовують для відображення іконок чи піктограм.

Ці шрифти є в кожного користувача Windows, Mac OS і у переважної більшості користувачів Unix/Linux.
^

Шрифти, що підтримують кирилицю


Специфічною особливістю слов’яномовного Інтернету є проблема з кодуваннями сторінок і підтримкою кирилиці в шрифтах. Щоб не виникало проблем з різноманітними кодуваннями символів, існує система Unicode, яка дозволяє поєднувати в одному шрифті символи кількох мов. Таким чином, для слов’яномовних сторінок потрібно використовувати лише Unicode шрифти, що підтримують кирилицю.
^

Нижче приведена таблиця відповідностей шрифтів.


Windows

Mac OS

Unix/Linux

Родове сімейство

Arial Black

Helvetica CY

Nimbus Sans L

Sans-serif

Arial

Helvetica CY

Nimbus Sans L

Sans-serif

Comic Sans MS

Monaco CY

* (див. нижче)

cursive

Courier New

* (див. нижче)

Nimbus Mono L

Monospace

Georgia

* (див. нижче)

Century Schoolbook L

Serif

Impact

Charcoal CY

* (див. нижче)

Sans-serif

Times New Roman

Times CY

Nimbus Roman No9 L

Serif

Trebuchet MS

Helvetica CY

* (див. нижче)

Sans-serif

Verdana

Geneva CY

DejaVu Sans

Sans-serif

* - рідних кириличних еквівалентів Windows-шрифта в операційній системи немає.
^

Безпечні лінійки шрифтів


Для того, щоб текст сторінки міг відображатися однаково за задумом дизайнера в будь-якій операційній системі, існує можливість задавати кілька шрифтів для відображення тексту, тобто застосувати комбінації безпечних шрифтів - безпечні лінійки шрифтів.

За замовченням, для відображення тексту буде застосовано перший за ліком шрифт. У разі його відсутності на комп’ютері користувача для відображення буде використано наступний за ліком шрифт, і так далі. Зрештою, браузер обере з переліку відповідний для відображення шрифт.
^

Безпечні лінійки для кириличних шрифтів


Шрифти

Безпечні лінійки шрифтів

Arial Black

Arial

Comic Sans MS

Courier New

Georgia

Impact

Lucida Console

Lucida Sans Unicode

Tahoma

Times New Roman

Trebuchet MS

Verdana

font-family: "Arial Black", "Helvetica CY", "Nimbus Sans L" sans-serif.

font-family: Arial, "Helvetica CY", "Nimbus Sans L", sans-serif.

font-family: "Comic Sans MS", "Monaco CY", cursive.

font-family: "Courier New", "Nimbus Mono L", monospace.

font-family: Georgia, "Century Schoolbook L", Serif.

font-family: Impact, "Charcoal CY", sans-serif.

font-family: "Lucida Console", Monaco, monospace.

font-family: "Lucida Sans Unicode", "Lucida Grande", sans-serif.

font-family: Tahoma, "Geneva CY", sans-serif.

font-family: "Times New Roman", "Times CY", "Nimbus Roman No9 L", serif.

font-family: "Trebuchet MS", "Helvetica CY", sans-serif.

font-family: Verdana, "Geneva CY", "DejaVu Sans", sans-serif.
  1   2   3   4   5   6   7Схожі:
База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації