Поиск по базе сайта:
Квнз «Харківська академія неперервної освіти» рекомендації щодо проведення ІІ етапу всеукраїнської учнівської олімпіади з правознавства у 2012/2013 навчальному році icon

Квнз «Харківська академія неперервної освіти» рекомендації щодо проведення ІІ етапу всеукраїнської учнівської олімпіади з правознавства у 2012/2013 навчальному році
Скачати 109.64 Kb.
НазваКвнз «Харківська академія неперервної освіти» рекомендації щодо проведення ІІ етапу всеукраїнської учнівської олімпіади з правознавства у 2012/2013 навчальному році
Дата конвертації03.01.2013
Розмір109.64 Kb.
ТипДокументи

КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти»


РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ПРОВЕДЕННЯ ІІ ЕТАПУ
ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ УЧНІВСЬКОЇ ОЛІМПІАДИ З ПРАВОЗНАВСТВА


У 2012/2013 НАВЧАЛЬНОМУ РОЦІ


Свіриденко О.С., методист Центру

аналізу та прогнозування розвитку освіти


І. Аналіз виконання завдань учасниками ІІІ (обласного) етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з правознавства у 2011/2012 н. р.


Завдання ІІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з правознавства у 2011/2012 н. р. відповідали змісту програми з правознавства для загальноосвітніх навчальних закладів, вимогам проведення ІІІ етапу та рекомендаціям і структурі завдань ІV Всеукраїнського етапу.


Аналіз результатів ІІІ етапу виявив такі проблеми:

9 клас

У ІІІ етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з основ правознавства брали участь 76 учні 9-х класів ЗНЗ області. З них 16 стали переможцями олімпіади: 1 перше місце, 6 других, 9 третіх місць.

№ завдання

Тематика завдання

Відсоток виконання завдань

1

Тестові завдання

64,08%

2

Завдання на визначення понять

58,22%

3

Завдання на знання Конституції України

23,29%

4

Творче завдання

19,74%

5

Правова формула

42,76%

6

Правове явище

48,42%

7

Завдання на сутність понять і порівняння

61,97%

8

Вирішення юридичної ситуації

15,66%


1. Аналіз учнівських робіт показав, що найчастіше учасники олімпіади припускалися помилок в оформленні відповідей.

2. Результати аналізу виконання завдання показав, що учасники олімпіади недостатньо володіють правовою термінологією, замість визначення понять наводять приклади, не користуються нормативно-правовою базою, при порівнянні немає навиків використання порівняльних критеріїв.

3. Найтиповішими помилками стало плутання понять «неповний робочий час» та «скорочена тривалість робочого часу». Учні частково визначили категорії працівників, які мають пільги.

5. Учні невірно кваліфікували зміст правової формули. Відповідь ґрунтувалась не на нормативній базі, а на особистому розумінні.

6. Типових помилок не було. Майже всі учні змогли класифікувати та пояснити поняття судовий процес.

7. Учні змогли визначили сутність понять, але порівняти їх за самостійно розробленими критеріями вдалось не всім учасникам.

8. Юридична ситуація була розв’язана частково. Учасники олімпіади змогли назвати нормативно-правові акти, що регулюють данні відносили, але надати консультацію (відповідь) юрисконсульта спираючись на нормативно-правову базу не змогли. У другій частині завдання виявлені помилки написання заяви використовуючи умови завдання.

Усі завдання відповідали чинній програмі з правознавства (Правознавство (практичний курс) Пометун О.І., Ремех Т.О.) офіційний сайт МОНМСУ.


10 клас

У ІІІ етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з основ правознавства брали участь 81 учні 10-х класів ЗНЗ області. З них 24 стали переможцями олімпіади: 4 перших місця, 6 других, 14 третіх місць.


№ завдання

Тематика завдання

Відсоток виконання завдань

1

Тестові завдання

54,48

2

Завдання на визначення понять

41,51

3

Завдання на знання Конституції України

35,60

4

Творче завдання

25,93

5

Правова формула

19,63

6

Правове явище

63,95

7

Завдання на сутність понять і порівняння

46,48

8

Вирішення юридичної ситуації

34,20


Усі завдання для 10 класу відповідали чинним програмам з правознавства (Правознавство (практичний курс) Пометун О.І., Ремех Т.О.) офіційний сайт МОНМСУ. Та (Правознавство 10 клас академічний рівень. Укладачі Котюк І.І., Палійчук Н.Й. електронне видання).

 1. Типовими помилками були: виправлення відповіді на тестові завдання.

 2. Недостатньо чітке розуміння понять, учні не змогли дати чітке визначення запропонованих термінів. Найбільші труднощі викликало завдання, на визначення негаторного позову (лише 4% правильних відповідей).

 3. Учні не розуміють якими нормативно-правовими актами потрібно керуватися в питаннях про громадянство. Це Закон України «Про громадянство», та Конституція України.

 4. Учні правильно вказали галузь права (74% відповідей). Визначають гіпотезу, диспозицію, санкцію, але не вірно даюсь спосіб викладення правової норми.

 5. Типовими помилками у цьому завданні було не правильно визначений порядок дій щодо внесення змін у Конституцію України.

 6. Не завжди доповнення відповідають нормативно-правовому акту.

 7. Учні не змогли знайти критеріїв для визначення спільного та відмінного у термінах «недієздатність» та «неосудність».

 8. Правову ситуації вірно визначили 60% учнів.


11 клас

У ІІІ етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з правознавства брали участь 74 учні 11-х класів ЗНЗ області. З них 20 стали переможцями олімпіади: 1 перше місце, 6 других, 13 третіх місць.№ завдання

Тематика завдання

Відсоток виконання завдань

1

Тестові завдання

36,29

2

Завдання на визначення понять

18,58

3

Правовий «ланцюг»

11,15

4

Творче завдання

22,30

5

Правове явище

25,14

6

Юридичне визначення

41,70

7

Завдання на сутність понять і порівняння

32,84

8

Практичне завдання

14,05

9

Вирішення юридичної ситуації

47,43


Завдання для 11 класу складались з урахуванням того, що учні успішно опанували увесь курс предмету «Правознавство».

 1. Учасники 11 класу погано справилася з тестовими завданнями відсоток виконання склав 36%. (на 21% гірше ніж минулого року).

 2. Труднощі в цьому завданні визвали поняття «сегрегація» та «промульгація».

 3. Учні практично не знають функції та дії прокурора під час судового засідання.

 4. Учасники не змогли чітко дати коментар до наведеного нормативно-правового акту.

 5. Лише чверть учнів змогли довести, що Конституція України носить жорсткий характер щодо змін.

 6. Типових помилок не було.

 7. Проблема – визначення поняття земельного сервітуту, що спричинило за собою помилки в другій частині завдання.

 8. Практичне завдання учні вирішити не змогли, лише 14% виконання, причиною стало те, що завдання даного типу в ІІІ етапі присутні лише 2 рік.

 9. Юридичну ситуацію в цілому вирішено вірно, але не всі учні змогли дати аргументоване пояснення з посиланням на юридичні документи.

^ II. Рекомендації щодо підвищення якості підготовки учнів до олімпіади


Для вчителів правознавства:

 1. Підвищити якість викладання предмета «Правознавство» шляхом проведення семінарів, конференцій, диспутів, ознайомлення з кращим педагогічним досвідом вчителів правознавства ЗНЗ області.

 2. Удосконалити систему пошуку обдарованих дітей, шляхом проведення інтелектуальних конкурсів в районі (місті) та участі в інтерактивному Всеукраїнському конкурсі «Кришталева Сова».

 3. Звернути увагу на вивчення тих галузей права, що недостатньо висвітлюються навчальними програмами (частини цивільної галузі права (спадкове право, авторське право), фінансове право, кримінальне право);

 4. Практикувати з учнями 9-х класів вирішення тестових завдань.

 5. Більшу увагу приділяти практичним навичкам учнів (складанню юридичних документів, підготовка звернень та пропозицій в органи державної влади та виконкоми, складання заповітів, шлюбного контракту тощо).

 6. Створювати систему Безперервної правової освіти, шляхом залучення вихованців ДНЗ та молодших школярів.

 7. Під час підготовки до ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з правознавства вчителям, які займаються підготовкою дітей до даних змагань, опрацювати з учнями олімпіадні завдання ІІІ та ІV етапів попередніх років.

 8. Звертати увагу на прищеплення учням уміння навчатись самостійно.

 9. Алгоритмізувати навчання учнів, забезпечувати їх планами, описами порядку розв’язування і оформлення юридичних ситуацій та документів.

 10. Максимально використовувати інформаційні технології у навчальному процесі; здійснювати систематичну підготовку учасників усіх етапів Всеукраїнської учнівської олімпіади з правознавства.

 11. Формувати в учнів логічне мислення, розуміння ними причинно-наслідкових зв’язків, уміння вирізняти спільне й відмінне різних правових явищ і процесів.

 12. Удосконалювати в учнів уміння чітко й структуровано висловлювати власну думку, лаконічно й аргументовано її доводити, робити висновки та узагальнення.

Для керівників Р(М)МО:


 1. Проаналізувати результати виступу учнів команд й активізувати роботу з підготовки до олімпіади з правознавства в2011/2012 навчальному році.

 2. ШМО та Р(М)МО запланувати та здійснити серію заходів щодо підготовки учнів до всіх етапів олімпіади з правознавства.

 3. Структурувати або створити нову базу даних районів при роботі з обдарованими учнями.

 4. Акцентувати увагу журі та оргкомітету ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з правознавства на оптимальне визначення кількості переможців ІІ етапу та якісне формування команди на ІІІ етап олімпіади.


^ Для методистів Р(М)МК:

 1. Проаналізувати результати виступу учнів команд й активізувати роботу методичних служб районів з підготовки до олімпіади з правознавства на 2011/2012 навчальний рік.

 2. Ініціювати створення районної школи обдарованих дітей, в яку б входили переможці ІІ етапу олімпіади з правознавства.

 3. Посилити роботу щодо підтримки обдарованих учнів та їх наставників.

 4. Створити умови для роботи з обдарованими учнями у позаурочний час, у тому числі проведення навчально-тренувальних зборів для переможців ІІ етапу олімпіади.

 5. Формувати склад команди на ІІІ етап з урахуванням відбіркових зборів на районному рівні.

 6. Залучати найкращих учителів району (міста), фахівців районних управлінь юстиції, науковців до підготовки учнів.

 7. Застосувати нові підходи до організації підготовки учнів для участі в ІІІ етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з правознавства.

 8. Об’єктивно визначати склад переможців і якісно формувати команди для участі в ІІІ етапі змагань.


ІІI. Рекомендації щодо проведення ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з правознавства


 1. ІІ етап Всеукраїнської Олімпіади з правознавства відбудеться 16 грудня 2012 року.

 2. На виконання завдань ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з правознавства відводиться 4 астрономічні години. Початок о 10.00.

 3. Олімпіада з правознавства проводиться серед учнів 9,10,11 класів загальноосвітніх навчальних закладів.

Характеристика завдань

 1. При складанні завдань для 9 класу враховано, що на час проведення ІІ етапу олімпіади учні, відповідно до вимог програми «Правознавство» (практичний курс) 9 клас, опанували навчальний матеріал у такому обсязі:

Розділ 1. Правила і закони у суспільстві та твоєму житті.

Розділ 2. Ти – людина, громадянин, значить маєш права.

Розділ 3. Ти і цивільно-правові відносини.

 1. Для учнів 10 класів буде враховано те, що на час проведення олімпіади вони засвоїли навчальний матеріал у такому обсязі:

Частина перша: Основи теорії держави.

Тема 1. Історичний аспект виникнення держави та права

Тема 2. Загальна характеристика держави та державної влади

Тема 3. Державний лад

Тема 4. Особа, суспільство, держава

Тема 5. Поняття і загальна характеристика права

Тема 6. Поняття і структура правової системи

Тема 7. Правовідносини

Тема 8. Правопорядок і правопорушення

Тема 9. Юридична відповідальність

Частина друга: Основи теорії права та правовідносин. Та матеріал, що вивчався у 9-му класі на уроках правознавства (практичний курс).

 1. Завдання для 11 класу складені за матеріалом усього курсу і передбачають знання учнями як загальнотеоретичних питань, так і питань з окремих галузей права.

 2. Звертаємо увагу, що в 2012-2013 навчальному році творче завдання на ІІ етапі олімпіади буде замінено на юридичну ситуацію, спрямовану на практичне виконання.

 3. При підготовці учнів до олімпіади необхідно звернути увагу на зміни, що відбулись у чинному законодавстві. Так у 2011 - 2012 роках було внесено зміни до цивільного, кримінального, сімейного, господарського кодексів України та Кодексу України про адміністративні правопорушення. В 2011 році були прийняті закони України «Про біженців», «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», «Про вибори народних депутатів України», «Про державну службу» (набирає чинності з 01.01.2013 року), «Про Фонд державного майна України», а в 2012 році «Про громадські об’єднання», «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». Також внесено ряд змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

 4. Учні всіх трьох паралелей (9,10,11 класи) будуть виконувати по 6 завдань, складених за єдиною схемою. У ході виконання завдань школярі мають продемонструвати уміння аналізувати, порівнювати, застосовувати знання права на практиці.

 5. ^ Особливі умови. Під час виконання завдань олімпіади не дозволяється використання текстів Конституції України, кодексів, законів, текстів інших нормативно-правових актів, юридичних словників, підручників, навчальних посібників. Цією літературою потрібно користуватися під час підготовки до олімпіади.

 6. Критерії оцінювання олімпіадних робіт мають бути вироблені членами журі після оприлюднення завдань у день проведення олімпіади. Максимальна кількість балів за кожне завдання подано безпосередньо в текстах завдань.

 7. Код для завдань буде надіслано на надані електронні адреси 16 грудня о 8.00 (у разі технічних проблем звертатися за телефоном 731-12-34 Центр аналізу та прогнозування розвитку освіти).Схожі:
База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації