Поиск по базе сайта:
Квнз «Харківська академія неперервної освіти» рекомендації щодо проведення ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії у 2012/2013 навчальному році icon

Квнз «Харківська академія неперервної освіти» рекомендації щодо проведення ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії у 2012/2013 навчальному році
Скачати 44.99 Kb.
НазваКвнз «Харківська академія неперервної освіти» рекомендації щодо проведення ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії у 2012/2013 навчальному році
Дата конвертації03.01.2013
Розмір44.99 Kb.
ТипДокументи

КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти»


рекомендації

щодо проведення ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії у 2012/2013 навчальному році


Федченко С.Г., методист Центру

аналізу та прогнозування розвитку освiти


І. Аналіз виконання завдань учасниками ІІІ (обласного) етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії у 2011/2012 н. р.


Завдання ІІІ етапу олімпіади відповідали змісту програм з астрономії та природознавства для загальноосвітніх навчальних закладів, вимогам проведення ІІІ (обласного) етапу олімпіад та були орієнтовані на формування в учнів інтересу та наукового підходу до вивчення астрономії, виявлення та розвиток в учнів творчих здібностей, активізацію всіх форм позакласної та позашкільної роботи з учнями.

Переможцями стали 15 учнів, що склало 11,9 % від загальної кількості учасників ІІІ етапу олімпіади. Вагомий фактор такої незначної кількості переможців – низька якість виступу школярів: завдання, які потребували широкого спектра знань з предмета, визвали в абсолютної більшості учнів утруднення.

Аналіз виконання завдань олімпіади виявив такі типові помилки: невміння встановлювати міжпредметні зв’язки, робити правильний малюнок з подальшим використанням знань з геометрії, відсутність знань з понять періоду обертання, першої космічної швидкості, дат початку астрономічних пір року, формули Погсона.

Учні мають недостатньо розвинене просторове уявлення, неміцні знання про часові пояси, місце знаходження лінії зміни дат, не знають вигляд зоряного неба, не розрізнюють добовий і річний паралакси; намагаючись розрахувати відстань до зорі за відомим паралаксом, неправильно обирають базис паралакса. Учасники олімпіади не знають формули для зв’язку синодичного і сидеричного періодів обертання, зодіакальних сузір’їв.

Крім того, журі відмітило низьку математичну підготовку учасників олімпіади: невміння знаходити тангенси (синуси) малих кутів, працювати з логарифмами та виразами із степенями тощо.


^ II. Рекомендації щодо підвищення якості підготовки учнів до олімпіади


Керівникам Р(М)МО:

 1. Проаналізувати результати виступу учнівських команд у ІІІ (обласному) етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії в порівнянні з результатами по області.

 2. Провести в межах Р(М)МО обмін ефективним досвідом з організації підготовки школярів до виступу в учнівській олімпіаді з астрономії.

 3. Використовувати в роботі матеріали науково-практичного семінару для вчителів фізики та астрономії загальноосвітніх навчальних закладів Харківської області «Формування загальнокультурної компетентності учнів засобами астрономічної освіти», проведеного КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти» у квітні 2012 року для вчителів астрономії області.

 4. Проводити заходи для педагогів (тренінги, консультації, роботу тимчасових творчих колективів), спрямовані на підвищення фахової майстерності вчителів астрономії з питань якісної підготовки учнів до Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії.

 5. Проводити з учителями обговорення складних тем з навчальної програми з астрономії, практикуми з розв’язування задач підвищеної складності, особливо завдань практичної спрямованості.

 6. Організувати тренінг для вчителів із рухомою картою зоряного неба.


Учителям ЗНЗ:

 1. Здійснювати цілеспрямовану роботу з обдарованими та здібними учнями на уроках і в позаурочний час.

 2. При підготовці учнів до участі в учнівській олімпіаді з астрономії врахувати типові помилки, яких припустилися учні на ІІІ етапі олімпіади.

 3. Приділити увагу розв’язуванню астрономічних задач, які потребують використання математичного апарату, знань фізичних понять і законів, навичок роботи з картою зоряного неба, каталогами щодо знаходження астрономічних об’єктів та їхніх характеристик.

 4. На уроках фізики більше уваги звертати на розв’язування задач астрономічного змісту.

 5. Пропонувати здібним учням у якості індивідуальних домашніх завдань задачі підвищеної складності, олімпіадні задачі, нестандартні задачі та завдання на спостереження об’єктів зоряного неба.

ІІI. Рекомендації щодо проведення ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії

1. У ІІ (районному) етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії беруть участь учні 10-11 класів. Відповідно до Положення про Всеукраїнські учнівські олімпіади з базових дисциплін, турніри, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт та конкурси фахової майстерності, затвердженого наказом Міністерства освіти України від 22.09.11 р. № 1099, участь в олімпіаді можуть брати й учні молодших (порівняно з класом фактичного навчання) класів. Залучення до участі в олімпіаді учнів 8-9 класів має важливе значення, оскільки сприяє розвитку пізнавального інтересу до вивчення астрономії учнів середнього шкільного віку, розкриття їхніх здібностей, набуття досвіду участі в змаганнях.


2. Початок олімпіади о 1000. На виконання учнями завдань відводиться 3 астрономічні години.

3. Характеристика олімпіад них змагань. Комплект олімпіадних завдань для учнів 11-х класів охоплює вивчений по астрономії матеріал з курсу природознавства (Програми для середньої загальноосвітньої школи. Природознавство 5-6. - К.; Ірпінь: Перун, 2005), а також з курсу астрономії рівнів стандарту та академічного (Програма для загальноосвітніх навчальних закладів 11 клас Астрономія. Рівень стандарту. Академічний рівень. Профільний рівень. – К., 2010.) з тем, які учні повинні були опанувати до терміну проведення олімпіади, а саме:


Тема 1. Предмет астрономії. Її розвиток і значення в житті суспільства. короткий огляд об’єктів дослідження в астрономії.

Тема 2. Основи практичної астрономії.

Тема 3. Методи та засоби астрономічних досліджень.

Тема 4. Сонячна система.

Комплект олімпіадних завдань для учнів 10-х класів охоплює астрономічний матеріал з курсу природознавства (Програми для середньої загальноосвітньої школи. Природознавство 5-6. - К.; Ірпінь: Перун, 2005) та фізики.

Комплект завдань для кожної паралелі містить 5 завдань. Поряд з умовою задачі подана максимальна кількість балів, яку учень може одержати за її розв’язання. Максимальна сума балів за виконання всіх олімпіадних завдань становить 25 балів.

4. ^ Особливі умови. Учням 11-х класів слід мати карти зоряного неба.

Не дозволяється користуватися додатковою літературою (посібниками, довідниками тощо).

5. Оцінювання. Для об’єктивного оцінювання виконаних завдань доцільно користуватися критеріями, які будуть надані у методичних рекомендаціях щодо перевірки та оцінювання завдань.

6. Код до завдань олімпіади буде надіслано у день проведення олімпіади о 8.00 за поданими електронними адресами.

7. Код до відповідей буде надіслано на надані електронні адреси у день проведення олімпіади о 13.00.Схожі:
База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації