Поиск по базе сайта:
Урок позакласного читання \"Школа добрих вчинків\" icon

Урок позакласного читання "Школа добрих вчинків"




Скачати 391.1 Kb.
НазваУрок позакласного читання "Школа добрих вчинків"
Сторінка1/3
Дата конвертації23.06.2013
Розмір391.1 Kb.
ТипУрок
  1   2   3

УРОК 56.

Урок позакласного читання "Школа добрих вчинків"

Пригоди і захоплення твоїх ровесників


УРОКИ 57-58.

Нові пригоди героїв творів Всеволода Нестайка

Матеріал уроку. Всеволод Нестайко "Космонавти з нашого будинку". (Уривок.)

Мета. Виховувати інтерес до читання творів В. Нестайка; почуття дружби, взаємодопомоги, взаєморозуміння між дівчатками і хлопчиками, удосконалювати читацьку навичку, читання в особах; розвивати уміння характеризувати дійових осіб; розрізняти у пригоді комічне, смішне і небезпечне, тривожне; збагачувати словник.

Обладнання. Портрет В. Нестайка, виставка його книг, картки для контролю техніки читання; картки зі словами.


Хід уроку

^ I. Змістова й мотиваційна підготовка учнів до сприйняття теми.

Прочитайте назву розділу, який вивчатимемо. Знайдіть у змісті цю тему й мовчки прочитайте назви творів, які ввійшли до неї. Поміркуйте, які за жанром можуть бути ці твори.

Ми вже знайомилися з творами цієї теми, які вміщені у першій частині "Читанки". Пригадайте жанри цих творів.


^ II. Актуалізація опорних знань учнів.

Вікторина "Знавці назв творів та їх авторів ".

  • Співвіднесіть назву твору, який читали, з його автором.




В. Нестайко

"П_л_чк_ — р_т_вн_ц_"

В. Сухомлинський

"Чорнакішка, абомагічнечислосім".

Ю. Ярмиш

"Я і мі_ те_візо_".

В. Кава

"ЯкМиколкаставхоробрим".

В. Чемерис

"Ж_вж_к".



Який твір тут зайвий/ ("Жевжик" В. Нестайка.)

Чому? (Це казка, а інші твори — оповідання).

Який ще твір цього автора читали? (Уривок із повісті-казки "У палаці чарівних казок")


^ III. Повідомлення теми та мети уроку.

Герої творів Всеволода Нестайка — це кмітливі, жваві хлопчики і дівчатка, ваші однолітки. Вони часто потрапляють у неймовірні історії, веселі і цікаві, але водночас і повчальні. Сьогодні ми ознайомимося із уривком з твору Всеволода Нестайка "Космонавти з нашого будинку".

^ IV. Ознайомлення із життєвим і творчим шляхом D. Нестайка.

1. Розповідь учителя.

Всеволод Нестайко належить до покоління, чиє дитинство обірвала війна. Дитячі роки письменника залишили згадку не лише по війну.

Народився в місті Бердичів Житомирської області. Батька хлопчик майже не пам'ятає. Йому було чотири роки, коли прийшла звістка про те, що тато загинув за кордоном, виконуючи державне завдання.

Про Бердичів хлопчик нічого не пам'ятає, окрім страшного голоду тридцять третього. Після марних прохань дати хоч чогось поїсти, він, зітхаючи, просив маму: "Ну то дай хоч води напитися". Рятуючись від голоду, сім'я переїхала до Києва, де жила мамина сестра з чоловіком. З тих пір Київ став рідним містом для письменника.

Довгих два роки довелося сім'ї жити в окупованому фашистами Києві. Мама підпільно організувала школу, вчила Всеволода та його однолітків. Це був їхній п'ятий клас.

Іноді стає моторошно від спогадів про ті часи. Та найстрашніша подія трапилася у Бабиному Яру. Відступаючи, німці палили свої жертви.

Вони заставляли робити це військовополонених. Одного разу кілька полонених утекло. Фашисти з собаками кинулися їх шукати. А Всеволод з Павлушею неподалік рвали горіхи. Німець подумав, що це втікачі, вистрелив Павлуші прямо у скроню і націлився на Всеволода, але потім розгледів, що це були діти...

Багато професій поміняв Всеволод Нестайко. Він був і столяром, і слюсарем, візником, репетитором. Та найбільшу втіху одержує від зізнання маленьких читачів, які беруть в руки його книжечки, коли залишаються самі або хворіють.

Вже самі назви книжок Всеволода Нестайка заохочують до читання: "Незвичайні пригоди у лісовій школі", "В Країні Сонячних Зайчиків", "Скринька з секретом", "Чудеса в Гарбузянах", "Пригоди Грицька Половинкина", "Тореадори з Васюківки".


^ V. Опрацювання першої частини твору В. Нестайка "Космонавти з нашого будинку" (с. 135-140).

1. Робота над заголовком.

— Поміркуйте, про що може йтися у творі з такою назвою. Давайте перевіримо своє припущення.

2. Підготовка до читання. Словникова робота, а) Контроль техніки читання.

Учні отримують картки з надрукованими словами, які вони повинні прочитати за 30 секунд.

нещасний аніякопсшької покататися перебивна

дружних зачухані шкода захоплено

колективних нікчема натякав приготувати

образилася глузливо міжпланетні нудна

тріснула зціпила тренажер точнісінько

ланцюжок противний одночасно змучений

нітрішечки доводилось несподівано підступно


б) Тлумачення незрозумілих слів.

На дошці написані тлумачення слів. Учитель на картках-блискавках показує слова, пояснення яких діти добирають з дошки. Учитель слово прикріплює на дошці поруч із тлумаченням.

Касторова олія — рицина


Пристрій, апарат для тренажу, відпрацювання якихось навичок — тренажер


Відсутність гомону, звуків, голосів; тиша — безгоміння


Фізичний стан тіла у космосі — невагомість

3. Читання твору вголос "ланцюжком".

Де відбуваються події твору? Хто головні дійові особи оповідання?

Хто вони, де живуть, навчаються?

4. Аналіз змісту твору. Вибіркове читання.

Кого Натка любила найбільше? А що не могла терпгга?

Знайдіть і прочитайте, як дівчинка згадує час дружби з Вадькою.

Чому діти перестали товаришувати?

Що робила Натка, щоб довести, що вона не гірша за хлопців? Чи їй це вдалося? Як саме?

Яку таємницю дізналася Натка? Прочитайте, що вона міркувала з цього приводу.

Які риси характеру Валька і Борки виявилися під час "тренувань"?

5. Вправи на розвиток навичок читання.

а) Гра "Хто читає швидше?"

— Знайдіть і прочитайте абзаци, в яких є речення;

"І в усьому були рівні"; "Геть звідси!";

"Що, зів, задавака противний?!"; "От вони де'";

"В обох вигляд нещасний і жалюгідний".

б) Читання в особах діалогу Бориса і Вальки. Діти розбиваються на групи, з'ясовують, де чиї слова, з яким настроєм, силою голосу треба їх читати.

6.Добір заголовків до частин тексту.

Орієнтовний план

  1. Натка і Вадька — колишні друзі-нерозлийвода.

  2. Як Натка доводила, що вона не гірша хлопців.

  3. Підслухана таємниця.

  4. Роздуми Натки.

  5. Випробування тишею.

7. Характеристика головних героїв твору.

Якими ви уявляєте Натку і Вальку? Як дівчинка сама говорить про Вадьку? Як характеризує себе?

Яке враження справили на вас діти? Що ви можете сказати про їх вдачу? Як вони ставилися до пригод?


^ VI. Опрацювання продовження твору В. Нестайка (с. 140-145 (другий урок).

1. Словникова робота.

а) Читання колонок слів.

повисли причаїлася розпанахані

натужний приглушений теліпалися

незручна заголосила метлялися

нервово перезирнувся нітрішечки

Читання кожної колонки зверху вниз ("луною" за вчителем) і знизу вверх ("буксиром"із сусідом по парті).

Доберіть синоніми до слів нітрішечки (аніскіяечки, зовсім), розпанахані (розірвані), причаїлася (притихла, принишкла).

Які слова серед даних — синоніми? (Повисли, теліпалися, метлялися).

— Складіть тлумачення слів натужний, заголосила.

б) Пояснення значень слів.

Учні отримують картку, де записані слова

кроква

ринва

дотеп

жердина

нафталін

— Прочитайте мовчки слова, що на картці, і їхні пояснення з дошки. Доберіть слова та тлумачення, яке, по-вашому, правильне. Поставте біля слова відповідну цифру.

  1. Засіб проти молі.

  2. Два бруси, з'єднані під кутом, на яких тримається дах.

  3. Кмітливий влучний вислів із жартівливим відтінком.

  4. Труба для стікання води.

  5. Довгий, тонкий, без гілок кусок дерева.


2. Первинне ознайомлення з твором. (Читання мовчки.) Перевірка первинного сприймання.

— Які ще тренування проводили хлопці? А Натка?

3. Вибіркове читання. Робота над змістом.

  • Прочитайте, як Натка проводила випробування тишею.

  • Як хлопчики вирішили тренуватися у "невагомості"? Прочитайте.

  • Яка небезпека на них чатувала?

  • Прочитайте, що побачила Натка, коли визирнула з даху.

  • Як діяла Натка? Зачитайте.

  • Які риси характеру виявились у дівчинки у цій ситуації?

  • Чому Натка заплакала? Як змінилося ставлення хлопців до Натки? Поміркуйте, чому саме.

  • Що у цій пригоді комічне, смішне, а що — небезпечне і тривожне? Які вчинки дійових осіб схвалюєте?

  • Від чого автор застерігає читачів?

  • Чи вдалося Натці довести, що вона справжній друг?

  • Як ви думаєте, як могли скластися стосунки Натки і Вальки далі? Розкажіть.

4. Вправа на розвиток швидкості читання. Гра "Дочитайречення".

— Знайдіть і дочитайте речення (записані на дошці).

"Не задумуючись, Натка ..." (8)

"Тим часом Вадька з..." (2)

"Ось над дахом видно ..." (6)

"Катапультуватися хлопцям..." (3)

" У кожного до пояса..." (5)

"Вадька і Борис теліпалися..." (7)

"І тут Натка не витримала..." (9)

"Наступного дня Натка ..." (1)

"А на четвертий день ..." (4)

Позначте цифрами послідовність подій у тексті.

5. Стислий переказ частини оповідання (за опорними реченнями, що на дошці).

Дівчатка розповідають текст від імені Натки, а хлопці — від імені Вадька.

6. Робота в зошитах (с. 37-38, завд. 1-8).


VII. Підсумок уроку.

Які епізоди оповідання В. Нестайка вам особливо сподобалися? Коли ви хвилювалися, а коли — раділи?


^ УРОКИ 59-60. Друг із планети Сатурн

Матеріал уроку. Марія Чумарна "Лумпумчик" (уривок з фантастичної повісті).

Мета. Продовжити ознайомлення з творчістю М. Чумарної, викликати інтерес до сюжету твору, уміння виділяти напружені епізоди; характеризувати почуття і вчинки героїв, стимулювати розвиток творчих здібностей.

Обладнання. Картки зі словами для розширення поля читання.


Хід уроку

І. Вправа на розвиток читацьких навичок.

1. Визначення спільної буквеної частини слів.

Прочитайте слова правильно і швидко, визначте в них спільну буквену частину.

сусідній — сусід; побитий — чудовий;

інопланетянин — планета; пообіцяв — пообідав

вік — віконце; фали — програли


2.Читання деформованого тексту.

цяменПисьни ріяМа рмаЧуна сядиронала у лісе шинРак на щиноТерпільні. лачиаЗкін сьЛьвівкйи синіувертте. раЗаз працею ктодиромре лишко "вітаТри" у віЛьво.

— Який твір Марії Чумарної ми вже читали? ("Казка про друга".)


^ II. Повідомлення теми та мети уроку.


Сьогодні ми прочитаємо ще один твір Марії Чумарної із незвичайною назвою — "Лумпумчик".


III.Опрацювання частини твору М. Чумарної (с. 145-150).

1. Словникова робота.

а) Гра "Встав букви".


Замість крапок вставте букви так, щоб вони були закінченням або початком усіх слів.

б) Читання пірамідок слів.


утік друзі тайм

футбол щебетав Сатурн

нинішній Лумпумчик форвард

галасували пустотливий прошмигнув

конструював приготуватись заспокоювати


— Прочитайте найдовше і найкоротше слово. Прочитайте спочатку усі іменники, а тоді — дієслова.

  • Прочитайте слова кожної колонки на одному мовному видиху.

  • Знайдіть пояснення деяких слів останньої колонки після твору.

  • Поясніть значення слова пустотливий.


2.Первинне ознайомлення з твором (учні читають вголос "ланцюжком").

  • Скільки дійових осіб у творі? Назвіть головних персонажів.

  • Де відбуваються описані події?

3.Вибіркове читання.

  • Прочитайте, як виглядав казковий гість із планети Сатурн.

  • Якого значення хлопчик приділяв футбольному матчу?

  • Як Лумпумчик господарював у Васильковій кімнаті?

  • Прочитайте опис початку матчу.

4.Аналіз змісту твору.

  • Чому Василько вирішив узяти Лумпумчика на футбольний матч?

  • Хто йому у цьому мав допомогти? Ким доводився Юрчик Василькові?

  • Що хлопець пояснив малому сусідові?

  • Які почуття переживав хлопчик під час матчу? Що його турбувало?

  • Поміркуйте, чому Лумпумчик утік від Юрчика.

5.Читання твору в особах.

6.Робота в зошитах (с. 39, завд. 1-3).


^ IV. Опрацювання закінчення твору М. Чумарної (с. 150-154). (Другий урок).

1. Словникова робота.

а) Вправа на розширення поля читання. Робота на картках у парах.

тренер забув

атакував секунда

перейнятий настанови

переключився пригнічений

сатурнівський висаджувалися

уболівальник завершились

мандрівник всередину

мовчанка напевно

хибний меткий


б) Пояснення малозрозумілих слів (читання тлумачень після твору).

2.Самостійне читання мовчки.

  • Як закінчився футбольний матч? Чи знайшовся Лумпумчик?

3.Відповіді на запитання. Вибіркове читання.

  • Як для себе пояснював Василько зникнення Лумпумчика? Прочитайте його міркування.

  • Прочитайте, як Василько забив першого гола. Чому він здався йому дивним?

  • Як далі тривав матч? Прочитайте, як Василько хотів забити останнього гола. Чим цей гол здивував?

  • Які почуття переповнювали хлопця після матчу?

  • Як поводилися Лумпумчик і Василько вдома? Доведіть словами тексту.

  • Які думки прийшли Василькові під час читання повісті? Прочитайте.

  • Як Лумпумчик пояснив усе, що трапилося під час матчу? Прочитайте його слова.

  • Як порозумілися Василько з Лумпумчиком?

  • Чому, по-вашому, Василько не хотів нікому показувати свого інопланетного друга? Чи зрозумів він свою помилку? З чого це видно?

4. Вправи на розвиток швидкості читання

а) Гра "Хто швидше?".

— Прочитайте абзаци, у яких є речення: «Вище носа»; «Гол! Гол!»; "І Василько теж"; "Та й, зрештою, останній удар теж"; "Чому мовчав Лумпумчик?"; "І чому він мовчить?".

б) Гра "Дочитай порівняння".

  • Знайдіть у тексті порівняння і допишіть (робота в парах).

  • М'яч летів убік, ніби... (жартуючи).

  • М'яч слухався, наче ... (зачарований).

  • Радий, що ми поговорили, наче ... (камінь з душі звалився).

5. Характеристика головного героя.

  • Які риси характеру хлопчика проявилися у цьому епізоді його життя?

  • На дошці записані слова. З'єднайте з іменем ті, які характеризують хлопця.

Василько

турботливий боягузливий самовпевнений

вірний енергійний

наполегливий розумний


  • Доведіть свої думки словами тексту.

6. Творче завдання.

  • Придумайте кінцівку твору.

  • Запропонуйте свій заголовок твору.

7. Робота в зошитах (с. 39-40, завд. 5-6).


^ V. Підсумок уроку.

  • Який твір читали? Чому у нього така назва?

  • Який цей твір за жанром: оповідання, казка чи науково-популярний текст? Доведіть свою думку.

  • Чим цей твір схожий на казку?

  • Чого навчає нас автор своїм оповіданням?


УРОК 61. Маленька, та удаленька Матеріал уроку, Інна Кульська "Коротулька".

Мета. Удосконалювати вміння передавати під час читання різні почуття героїв твору, визначати головну думку прочитаного; розвивати пізнавальні інтереси, цілеспрямованість, почуття гумору.


Хід уроку

І. Вправи яа вдосконалення читацьких навичок.

1. Робота над скоромовкою.

Ти, малий, скажи малому,

хай малий малому скаже,

хай малий теля прив'яже.

За командою вчителя учні чергують темпи читання: повільно, швидше, ще швидше, скоромовкою.

2. Читання з дошки "ланцюжків" слів.

Ріст, росте, росток, приріст.

Чемпіонка, чемпіонат, чемпіонський.

Короткий, скоротити, Коротулька.

  • Що об'єднує кожну групу слів? Яке слово найкоротше?

  • Прочитайте всі чотирискладові, а тоді — двоскладові. Яке слово найдовше?

  • Що може означати слово "коротулька"?


^ II. Повідомлення теми та мети уроку. \

  • Сьогодні ми прочитаємо цікавий твір Інни Кульської саме з такою назвою — "Коротулька".


III. Опрацювання вірша І. Кульської "Коротулька".

  1. Слухання вірша. Перевірка первинного сприймання.

  • Від чийого імені ведеться розповідь?

  • Кого прозвали Коротулькою?

  1. Словникова робота.



  1. Повторне читання вірша напівголосно чи мовчки.




  • Чому дівчинку назвали Коротулькою?

  1. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

  • Хто з цього прізвиська сміявся найбільше?

  • Як дівчинка відреагувала на сміх Левка?

  • Прочитайте, яку пораду дав друг.

  • Як спочатку дівчинка хотіла збільшити свій зріст? Прочитайте.

  • Де дівчинка знайшла допомогу у вирішенні своєї проблеми?

  • Як вона завоювала повагу однокласників?

  • Доведіть словами вірша, що дівчинка впевнено і наполегливо йшла до своєї мети.

  • Хто зрадів за дівчинку? Як її похвалив Левко? Прочитайте.

  • Яка головна думка вірша?

  • Що автор схвалює у вірші?

  1. Вправи на розвиток швидкості читання, а) Гра "Дочитай речення до кінця".

Хтось з учнів читає початок речення, а інші дочитують його. Продовжує гру той, хто відповідав.

б) Гра "Доведіть, що ..." (реченнями з тексту). ... у класі сміялися з прізвиська Коротулька; ...дівчинка у будь-який спосіб хотіла збільшити свій ріст; ...дівчинка знайшла іншу силу, що допомогла їй подолати

кепкування; ...дівчинка наполегливо займалася спортом; ...Левко зрадів за успіх подруги.

  1. Розвиток зв'язного мовлення. Група 1.

Підготувати розповідь про те, якою уявляєте собі дівчинку, як у неї далі склалися стосунки з однокласниками. Група 2.

Уявіть, що вам треба створити короткометражний фільм за цим віршем. Розкажіть, які події ви зобразите у ньому.

  • Поміркуйте, чи можна цей вірш назвати по-іншому.

  1. Виразне читання вірша.

  • Які розділові знаки зустрічаються у вірші? Після яких рядків треба робити коротку паузу, а після яких — довгу? На яких словах в останньому реченні треба зробити логічний наголос?

  • З якою інтонацією треба читати роздуми дівчинки?

  1. Робота в зошитах (с. 40, завд. 1-2).

^ IV. Підсумок уроку.


УРОК 62. Вірші про мрії та захоплення твоїх ровесників

Матеріал уроку. Вадим Скомаровський "Андрійкова мрія ". Грицько Бойко "Відпочити ніколи".

Мета. Формувати вміння аналізувати віршовані твори, удосконалювати навички виразного читання; збагачувати активний словник учнів; розвивати пізнавальні інтереси, цілеспрямованість.


^ Хід уроку

І. Мовна розминка.

  1. Права, що сприяє формуванню швидкої реакції на слово. Гра "Слухай! Називай якомога більше слів".

Читаю — ... (книгу, газету, журнал ...). Зачитався — ... (казкою, повістю, оповіданням ...). Скупався — ... (вріці, озері, морі...). Відпочити — ... (вдома, в лісі, на пляжі...). Хотів би стати — ... (поетом, вчителем, лікарем ...).

  1. Читання анаграм.

ОНРАГМО (агроном) НЕНІЖРЕ (інженер)

ІКЛАР (лікар) ІЛСНКИ (лісник)

ЕПРКА (пекар) УЛМЯР (муляр)

ВАДПЕРОЦЬ (продавець) ТУНЕСДТ (студент)

ЕЧУНЬ (учень) ЕКВАЦЬР (кравець)


  • Яке слово зайве у кожній колонці? Чому?

  • Поясніть, що виконують люди кожної професії.

^ II. Повідомлення теми та мети уроку.

Сьогодні ми прочитаємо вірші Вадима Скомаровського та Грицька Бойка про мрії, бажання, надії і захоплення ваших ровесників.

  1   2   3



Схожі:




База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації