Поиск по базе сайта:
В. О. практичний психолог днз №375, м. Харків Пояснювальна записка icon

В. О. практичний психолог днз №375, м. Харків Пояснювальна записка
Скачати 29.82 Kb.
НазваВ. О. практичний психолог днз №375, м. Харків Пояснювальна записка
В.О. практичний психолог ДНЗ № 375, м. Харків<><><>Пояснювальна
Дата конвертації15.09.2014
Розмір29.82 Kb.
ТипПояснювальна записка

Програма розвитку комунікативної сфери дітей 3-4 років.
Укладач: Храмцова В.О. практичний психолог ДНЗ № 375, м. Харків
Пояснювальна записка

Актуальність. Взаємовідносини з іншими людьми зароджуються та розвиваються найбільш інтенсивно у дитячому віці. В молодшому дошкільному віці дитина починає усвідомлювати своє місце у сім`ї близьких дорослих та дітей, їхні імена, родинні стосунки; в дошкільному закладі – ім'я та по-батькові педагогів. Починає розуміти вимоги дорослих до їх поведінки, виявляє інтерес до спільної з ними та з іншими дітьми діяльності. У 3-4 роки діти починають засвоювати норми та правила взаємостосунків в групі однолітків та з дорослими. Досвід перших стосунків є фундаментом для подальшого розвитку особистості дитини і, як правило, обумовлює відношення до світу, його поведінку та самопочуття серед людей. Саме у спілкуванні з іншими людьми відбувається становлення образу Я дитини. Тому дуже важливо у цей відповідальний період створити необхідні умови для становлення і розвитку соціально спрямованої поведінки дитини, що нерозривно пов’язане з розвитком самосвідомості. Саме в цей період дитинства набуває чинності формування різного роду настанов, шляхом демонстрації дорослим вироблених суспільством еталонів та основних ознак, за якими їх можна розрізняти. Дитина поступово запам’ятовує ці еталони і вчиться розумово оперувати ними, завдяки чому відбувається становлення особистості. Але життя задає дуже швидкий темп. Те що дитина раніше встигала зробити, чому навчитись к 7 рокам, сьогодні вона має вміти, знати та володіти к 6 рокам. Також ускладнюють ситуацію умови сучасного життя – багато дітей народжуються з тими чи іншими порушеннями нервової системи; відчувають нехватку емоційного тепла; ігри з однолітками та дорослими заміняються на комп’ютерні ігри та «незрозумілі», часто агресивні мультфільми.

В розвитку навичок спілкування середній дошкільний вік грає значну роль, оскільки саме в цьому віці з’являється потреба інтенсивно спілкуватися з однолітками. А дефіцит спілкування заважає активному розвитку особистості, сприяє формуванню замкненості, тривожності, агресивності. Також однією з причин небажання ходити в дитячій садок є проблеми взаємовідносин з дітьми в групі внаслідок невміння встановлювати з ними відповідний контакт. Тому, щоб допомогти дитині добре адаптуватись серед однолітків, з успіхом пройти шлях становлення творчої, соціально успішної, активної та впевненої в собі особистості, необхідно пропонувати різноманітні ігри, направлені на розвиток комунікативних навичок, соціальної компетентності, зняття емоційного та фізичного напруження.
^ Мета програми:

- сприяти соціальної адаптації дитини в умовах дитячого садка шляхом розвитку комунікативних навичок;

- підвищенню адаптаційних здібностей, необхідних для подальшого емоційного та розумового розвитку у дітей 3-4 років.
Завдання:

- розвивати почуття приналежності до групи;

- формувати позитивне ставлення до однолітків;

- розвивати комунікативні навички;

- розвиток мовлення, мислення;

- сприяти підвищенню упевненості в собі й розвитку самостійності;

- формувати навички ігрової діяльності та вміння грати за правилами;

- профілактика агресивності.
Методи, що застосовуються на заняттях:

1. Комунікативні ігри.

2. Рухливі ігри, ігри на координацію.

3. Психогімнастичні вправи.

4. Ігри на розвиток тонкої (дрібної) моторики руки.

5. Ігри на розвиток мислення, ігри з правилами.

Програма розрахована на групу 7-10 дітей 3-4 року життя (молодша група). Програма містить 15 занять (1 заняття на тиждень), тривалість одного заняття 20-25 хвилин. Заняття можна проводити в кабінеті психолога чи в актовому (спортивному) залі.

Групу бажано створювати з дітей, які зазнають труднощів під час адаптації, схильні до агресивності, сором’язливі, замкнуті, мало емоційні, з ознаками тривожності. Можна залучати дітей з ознаками гіперактивності, але не більше двох дітей на групу з 10 чоловік.
Структура кожного заняття:

Комунікативна гра-вітання – 5хв.

Основна частина ( 1-2 гри, 1-2 психогімнастичні вправи) – 10-15 хв.

Ритуал прощання – 2-3 хв.

Рефлексія – 1-2 хв.Схожі:
База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації