Поиск по базе сайта:
Якими є моральні норми і правила співжиття у людському суспільстві icon

Якими є моральні норми і правила співжиття у людському суспільстві




НазваЯкими є моральні норми і правила співжиття у людському суспільстві
Сторінка1/3
Дата конвертації29.11.2012
Розмір0.52 Mb.
ТипКонкурс
  1   2   3

Доценко Людмила Костянтинівна, учитель української мови та літератури стала лауреатом районного етапу конкурсу „Учитель року – 2012”, підготувала на виставку-презентацію педагогічних ідей посібник „Розвиваємо культуру мовлення учнів”.

Людмила Костянтинівна викладає також етику і підготувала на виставку-презентацію педагогічних ідей посібник, який містить розробки уроків за темою «Якими є моральні норми і правила співжиття у людському суспільстві» характеризуються реалізацією інтерактивних технологій навчання, актуальністю таких форм роботи: бесіда, моделювання та розв’язання психологічних ситуацій, виконанням творчих пізнавальних завдань, аналіз художніх текстів. ЇЇ робота нагороджена дипломом І ступеня і відібрана на обласну виставку.


Відділ освіти Золочівської районної державної адміністрації

Малорогозянська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Золочівської районної державної адміністрації


^ Якими є моральні норми і правила співжиття у людському суспільстві

(цикл уроків з етики у 5 класі)


Золочів 2012

Рекомендовано методичною радою районного методичного кабінету відділу освіти Золочівської РДА

^ Протокол № 3 від 12.01.2012 р.


Автор-упорядник:

Доценко Людмила Костянтинівна, вчитель української мови та літератури Малорогозянської ЗОШ І-ІІІ ступенів, спеціаліст І категорії


Якими є моральні норми і правила співжиття у людському суспільстві. – Золочів. 2012. – 27 с.


Розробки уроків за темою «Якими є моральні норми і правила співжиття у людському суспільстві» характеризуються реалізацією інтерактивних технологій навчання, актуальністю таких форм роботи: бесіда, моделювання та розв’язання психологічних ситуацій, виконанням творчих пізнавальних завдань, аналіз художніх текстів.


Висновки експертизи

  1. Реєстраційний номер ________________________________

  2. Напрям Суспільно-гуманітарна освіта___________________

  3. Розділ інші суспільні дисципліни (етика)_________________

  4. Назва роботи Якими є моральні норми і правила співжиття у людському суспільстві_________________________________

  5. Автор роботи Доценко Людмила Костянтинівна, вчитель

української мови та літератури Малорогозянської ЗОШ І-ІІІ ступенів______

Експерти

П.І.Б.

Дата

Загальний бал

Підпис





































^ Середній бал










Голова комісії_________________________________________

П.І.Б.) підпис

Дата ____________________________


ПЕРЕДМОВА


Значення морально-етичного виховання дітей сьогодні особливо актуальне. І саме етика здатна допомогти дитині розібратися в природі моральних цінностей, які лежать в основі духовності й культури особистості.

Розробки уроків даного посібника спрямовані на формування внутрішньої потреби додержуватися етикетних приписів та гарних манер у повсякденному житті, ціннісного ставлення до власної культури та культури представників інших національностей, почуття гордості громадянина України.


^ Тема уроку. Як і чому виник етикет. Що таке церемонії, звичаї, традиції, етикетні кодекси. Які манери вважаються гарними


Мета: учні мають відкрити для себе, як виник етикет, зрозуміти, що таке церемонії та етикетні кодекси, усвідомити моральність на­родних звичаїв і традицій, замислитися над значенням гарних манер;

зацікавити п'ятикласників етичними пробле­мами, сприяти формуванню ціннісного ставленню до звичаїв і традицій, до етикетних кодексів;

формувати внутрішню потребу додержувати етикетних приписів та гарних манер у повсяк­денному житті.

Обладнання: малюнки - ілюстрації до етикетних правил, роздатковий матеріал із тес­товими завданнями.

^ Хід уроку

I. Активізація уваги учнів, підготовка до сприймання теми уроку.

Робота за малюнками. Розглянути та обговорити сюжетні малюнки на тему етикету: діти допомагають бабусі нести кошика з яблуками; гостям підносять хліб-сіль; біля дверей хлопчик пропускає дівчинку та ін.

Що об'єднує ці малюнки?

Як на них відтворено норми поведінки і правила чемності?

Яких правил етикету додержують діти?

Чи знаєте ви, що таке етикет?

^ II. Повідомлення теми та мети уроку.

Мотивування навчальної діяльності учнів.

Від нашої поведінки залежить ставлення людей до нас. Не тільки за вчинками, а й за манерами визначають, чи шляхетна, культурна людина, чи, навпаки, - груба, невихована, аморальна. Етикет є важливим складником людської моральності. На уроці з'ясуємо, що таке етикет, коли й чому він виник. Поговоримо про суть таких понять, як церемонії, етикетні кодекси. Поміркуємо, чому так важливо додержувати народних звичаїв і традицій, бути носієм гарних манер.

^ III. Робота над темою уроку.

Спочатку з'ясуємо, як і чому виник етикет, що таке церемонії й етикетні кодекси. Для цього помандруємо в історію слова.


^ Етимологічна цікавинка

Виявляється, слова етикет і етикетка - мовні родичі. Французьке слово етикетка - це ярлик на товарі чи упаковці, де зазначають назву товару, ви­робника, ціну та ін. Від слова етикетка утворилося слово етикет. І як це сталося... підкаже історія етики.

У XVII ст. французький король Людовік XIV на одному з придворних прийомів наказав вручити гостям картки з переліком правил поведінки, яких вони конче мали додержувати. Ці картки, так звані етикетки, й дали назву етикету.


Етикет - це зведення установлених норм поведінки, правила чемності у дипломатичних колах, у товаристві. Ці правила регулюють зовнішні вияви людських взаємин.

Чому ж так важливо додержувати етикету, усталених форм співіснування людей у су­спільстві? Поміркуймо над цим.

Мабуть, вам доводилося чути, як того, хто нарочито демонструє свої бездоганні манери, підкреслено виконує етикетні правила, просять поводитися без церемоній.

Висловлюємо власну думку.

Які церемонії ви знаєте? Як ви розумієте вислів "розводити китайські церемонії"? Які звичаї та традиції вам відомі? Які етикетні норми зберіга­ються в них? Коли зародилися етикетні кодекси?

Робота з підручником.

Церемонії - це встановлений порядок якогось обряду за відповідними правилами.

^ Етикетні кодекси - це сукупність етичних норм, правил поведінки, що усталилися в суспільстві. Вони регулюють поведінку людини.

Етикетні правила містяться і в народних звичаях та традиціях. Згадайте їх і назвіть.

Чи не тому кожен народ шанує свої звичаї і традиції, що в них зберігається його моральність?

^ Прочитаймо і поміркуймо.

Чіткому додержанню етикетних правил великої ваги надавали при дворах французьких, англійських і особливо іспанських королів.

В історії відомий трагічний випадок, що стався з іспанським королем Філіппом III. Якось, коли він си­дів біля каміна, раптово розгорілося полум'я - по­трібно було негайно поставити заслінку. Та зробити це, за етикетом, мав відповідальний за церемоніал вошю, який саме кудись вийшов. Нікому з придворних король не дозволив прикрити камін. Згідно з етикетом Філіпп III і сам не мав права гасити вогню. Терплячи неймовірний біль, король не зрушив з місця. Він з гід­ністю відстояв свою монаршу честь, але, діставши сильні опіки, за кілька днів помер.

Які етикетні правила існували при дворі?

Чому так високо цінувалися норми пове­дінки?

Інший випадок, пов'язаний із додержанням ети­кету, - курйозний. Стався він із французьким королем Людовіком XIII. У невідкладних державних справах король прибув до кардинала Рішельє, однак той лежав у ліжку хворий. За етикетом король не міг розмовляти з підданим, який лежить. У такому випадку етикет не дозволяв королеві вести розмову з ним ні сидячи, ні стоячи. І Людовік XIII знайшов дуже оригінальний вихід - він ліг поруч із кардиналом і, так спілкуючись, вони з'ясували ті нагальні справи, які потребували невідкладного розв'язання.

У чому виявилося благородство короля? Чи тільки гарних манер він додержував?

Спробуймо збагнути внутрішню суть етикету. Справді, чи ж так важливо знати всі етикетні нюанси?

Осмислюймо факти.

  • Коли згадують про церемонії, то чомусь часто назива­ють їх китайськими. Чому? В Стародавньому Китаї на­лічувалося майже тридцять тисяч церемоній - правил поведінки за різних обставин: як постукати, щоб зайти в дім, як саме зайти, де стати, як сісти, узяти чашку з чаєм, як привітатися вранці, вдень, увечері тощо. Не один рік діти засвоювали цю науку. Та й на виконання церемоній треба було чимало часу.

  • Коли зароджувалися етикетні правила, вони були єдині для всіх членів суспільства. До нас дійшли кодекси поведінки з давніх віків - ще в стародавніх єгипетських і римських рукописах, у гомерівській "Одіссеї" роз­повідалося про правила поведінки в різних життєвих ситуаціях.

  • Як упорядковане зведення правил етикетний кодекс, мабуть, розпочався з грецького дипломатичного ети­кету. Греки створили урочистий посольський цере­моніал. їхні посли носили так звані жезли Гермеса, вва­жаючи цього бога своїм покровителем. Верхню частину жезла обвивав лавр, символ слави грецького посланця. До жезла прикріплювалися крила, що свідчили про кмітливість та вміння посла маневрувати, а два пе­реплетені вузли символізували його вміння знаходити вихід зі складних ситуацій.

Скільки правил налічував китайський цере­моніал? Чому так багато?

Що поклало початок дипломатичному етике­ту? Чому його додержання є дуже важливим і в наші дні?

Розкрийте символіку посольських жезлів.

^ Цікаво знати.

  • Грецьким послам вручали інструкцію, як вести переговори. Її писали на двох картках чи табличках, складених навпіл. Ці картки- таблички називали дипломами. Очевидно, сучасні назви дипломатія і дипломат походять від тих дипломів.

  • У середньовіччі свої етикетні кодекси мали на­віть мандрівні студенти й музиканти.

  • Першою книгою з етикету вважають "Дис­ципліну клерикаліс", яку 1204 р. написав іспанський священик Педро Альфонсо.

  • У Київській Русі етикетні норми були зібрані в " Повчанні Володимира Мономаха дітям" (1117 р.).




Робота у творчих групах. Поміркуйте над заповідями князя Володимира Мономаха. Дове­діть актуальність їх для нас.


  • Не забувайте убогих, а як можете, по силі годуйте їх і подавайте сиротам.

  • І вдову захистіть, не дайте сильним згубити лю­дину.

  • Якщо й завинив хто в смерті, не губіть христи­янської душі.

  • Поклявшись, не порушуйте клятви, бо загубите душу свою.

  • Ніколи не майте гордощів у своєму серці і в розумі.

  • Старих шануйте, як батька, а молодих, як братів.

  • При старших годиться мовчати, премудрих слуха­ти, старшим підкорятися, з рівними й молодшими мати згоду і бесіду вести без лукавства.

  • Не лютувати словом, не ганьбити нікого в розмові, не сміятися багато.

  • Очі тримати донизу, а душу догори. В домі своєму не ледачкуйте, а за всім приглядайте самі.

  • Брехні остерігайтесь, і пияцтва, і облуди, від того душа гине і тіло.

  • Хоч би куди прийшли, хоч би де зупинилися, напійте і нагодуйте нужденного.

  • Найбільше шануйте гостя, звідки б до вас не прийшов: простий, чи знатний, чи посол; якщо не можете пошанувати його дарунком, то пригостіть його їжею і питвом, бо він, мандруючи далі, просла­вить вас у всіх землях доброю чи злою людиною.

  • Хворого навідайте, покійника проведіть в останню дорогу, бо всі ми смертні.

  • Не проминіть ніколи людину, не привітавши її, і добре слово їй мовте.

  • Що вмієте, того не забувайте, а чого не вмієте, того навчайтесь.

  • Добро своєю рукою сіючи, не лінуйтесь ні на що хороше, і хай не застане вас сонце в постелі.




Відшукайте слова, у яких ідеться про добро­зичливість; делікатність; гостинність; благород­ство; скромність і тактовність.

^ IV. Формування практичних етикетних умінь та навичок.

Тести

1.Ти дуже поспішаєш, та ось дорогою зустрів товариша, який запитує, куди біжиш. Що ти йому відповіси?

а) буркнеш: "Мені ніколи";

б) посміхнешся і скажеш: "Вибач, будь ласка, я по­спішаю";

в) твій варіант відповіді.

2. Бабуся попросила тебе допомогти їй знайти окуляри. Що ти відповіси?

а) "Добре вже, пошукаю";

б) "Люба бабусенько, з радістю допоможу тобі";

в) твій варіант відповіді.

3. У тебе дуже поганий настрій, а тут назустріч іде сусідка. Як ти поведешся?

а) вдаси, що не помітив, і пройдеш не привітавшись;

б) приязно посміхнувшись і привітавшись, запи­таєш про здоров'я;

в) твій варіант відповіді.

За кожну правильну відповідь дістаєш 3 бали. Якщо набереш 9 балів, то ти знаєш, що таке привітність.

Змоделювати правильну поведінку в окреслених ситуаціях.

1. Тебе з товаришем пригостили смачними тістечками. Та ось на тарілці залишилося одне...

2. Твій товариш за столом мимохіть пролив компот...

3. У тебе велика радість. Збуджений і щасливий, ти влітаєш у кімнату, щоб про це розповісти бабусі, й бачиш, що вона відпочиває...

4. Тобі хочеться поділитися радістю з товаришем, але ти помічаєш, що він чимось засмучений...

Поміркуймо над притчею.

Про тактовність

Два джентльмени, гуляючи парком, засперечалися, чим різняться ввічливість і тактовність. Не дійшовши спільної думки, вони запитали про це зустрічного. Ним виявився юнак-сажотрус. Вислухавши джентльменів, він сказав, що науково пояснити відмінності між ввічливістю і тактов­ністю не може, бо в нього немає відповідної освіти, однак приклад наведе.

І юнак розповів: "Я трусив сажу в одному великому особняку. Скінчивши роботу, заблукав. Штовхнув якісь двері й опинився у ванній, де серед мережива мильної піни лежала юна леді. Вона злякано скрикнула. Я сказав: "Ви­бачте, сер!" - і швидко вийшов.

Так ось, "вибачте" - це була ввічливість, а "сер" - так­товність


Чи зможете, спираючись на текст, пояснити, чим відрізняється ввічливість од тактовності?

Як поведеться тактовна людина, помітивши щось недоречне в діях іншої людини?

Дати відповідь на кожне запитання одним словом - так або ні.

^ Чи завжди охоче допомагаєш, коли тебе просять?

Чи завжди співчуваєш, якщо твоїх знайомих спіткало лихо?

Чи уважний ти до тих, хто потребує твоєї підтримки?

^ Чи часто провідуєш своїх дідуся й бабусю?

Чи завжди ти відвідуєш хворих друзів?

Чи покладаєш квіти на могили своїх родичів, полеглих воїнів?

Якщо на всі запитання ти, не вагаючись, відповів так, то ти дбаєш про те, щоб бути моральною людиною.

^ Підсумок учителя. Моральний внут­рішній світ людини виявляється в її манерах. Ви, мабуть, помічали, що найчастіше враження про людину в нас складається під час першої зустрічі з нею. Ще не почувши жодного слова від незнайомця, ми встигаємо оцінити його манеру триматися: позу, ходу, вміння стояти, сидіти, розмовляти, одягатися. Саме манера поведінки людини - своєрідна її візитка. Що ж таке манери? Які манери вважають гарними?

Робота зі словничком етики.

Манери - це спосіб поводитися, триматися в товаристві; зовнішні вияви поведінки. Вони бувають гарні або погані, у декого - вишукані. Гарні манери не даються людині з народження. Вони виробляються впродовж усього життя постійним тренуванням.

Людина, навчена гарних манер, завжди добре тримається, незалежно від ситуації, у якій вона перебуває, і від того, чим вона займається - пра­цює, розмовляє, йде, сидить, їсть тощо. Її манери відповідають місцю, часу, обставинам, бо при­родно поєднуються з характером людини. Вона знає, як поводитеся на стадіоні й у театрі, у музеї й у церкві.

Крім усього іншого, приємне враження справ­ляє той, хто не сутулиться, у кого струнка по­става, плавні рухи й помірно енергійна хода.


Працюючи в парі, повправляйтеся у вироб­ленні гарних манер.

  • Проаналізуй свою ходу. Чи не дріботиш, не шкан­дибаєш, не згинаєшся під час ходи? Чи не втягуєш голову в плечі?

  • А як ти сидиш? Як тримаєш ноги, коліна при цьому? спину?

  • Чи не полюбляєш під час розмови підпирати щоку рукою або класти голову на руки?

  • Чи не намагаєшся, розмовляючи, хапати свого спів­бесідника за руки, плескати його по плечу, підштов­хувати ліктем або тримати за рукав?

Осмислюймо мудрі думки.

Манери людини — це дзеркало, у якому видно її портрет (Й.Ґете).

^ Гарні манери має той, хто найменшу кількість людей ставить у незручне становище (Д.Свіфт).

Манери - не дрібниці; вони результат благородної ду­ші і чесного розуму (А.Теннісон).

^ Гарні манери складаються з дрібних самопожертв (Р.Емерсон).

Уміння вишукано поводитися прикрашає нас і нічого нам не коштує (Німецьке прислів'я).

^ Людина має бути світлою розумом, чистою морально й охайною фізично (А.Чехов).

Цікаво знати.

Більше двохсот років тому було написано книгу "Дитячий скарб", що складається з трьох частин; "Моральність", "Доб­рочесність", "Чемність". Серед порад у ній є така: "Вода є скрізь, отже, неохайність є непрощенною... Будьте охайними як задля вашого здоров'я, так і задля тих, поруч із ким вам належить бути..."

Поміркуйте, як пов'язані між собою звички та гарні манери? Що у зв'язку з цим можна сказати про чистоту і зовнішність?

Самодослідження.

Коли ти щодня впродовж певного часу сте­житимеш за своєю поведінкою очима сторонньої людини, то невдовзі в тебе виробиться звичка гарно ходити, сидіти, розмовляти, одягатися. Ти поступово набуватимеш гарних манер. Спробуй.


Запам'ятаймо: звичка - друга натура.

V. Підсумок уроку. Моделюємо ситуації.

1. До тебе звернулися по допомогу, але ти дуже зайнятий зараз. Благородна людина...

2. Ти дізнався про хворобу товариша. Сердечна людина...

3. Твій товариш не вивчив уроку, не підготувався до контрольної роботи. Доброзичлива людина...

4. Ти помітив невдалий жарт свого товариша. Тактовна людина...

^ Запитання для самоперевірки.

Що таке церемонії? Чим вони різняться від етикетних кодексів?

Які складники людської досконалості ви запам'ятали?

Які манери своєї поведінки ви вважаєте гарними? вишуканими?

Хто, на вашу думку, з ваших рідних, близьких, знайомих має вишукані манери? З кого ви хотіли б брати приклад?

Чому звичку вважають другою натурою? Коли так кажуть, що мають на увазі?

^ VI. Домашнє завдання. Скласти довідничок основних понять на позначення гарних манер. Підготувати розповідь про один із народних зви­чаїв (наприклад звичай гостинності) та етикетні правила, пов'язані з ним.

Тема уроку. Моральні норми в культурі українського народу


Мета: учні мають усвідомити, що в основі культури українського народу лежать моральні норми - працелюбство, взаємоповага, безкорис­лива допомога сиротам і вдовам, гостинність; зрозуміти роль цих звичаїв, а також звичаїв інших народів, які живуть в Україні;

спонукати дітей замислитися над важливістю збереження моральних норм культури українського народу;

сприяти формуванню ціннісного ставлення до власної культури та культури представників інших національностей, для яких Україна - Батьків­щина.

Обладнання: репродукції картин І.Соколова "Весілля", К.Трутовського "Весільний ви­куп", М.Пимоненка "Святочне ворожіння", Ф.Красицького "Гість із Запорожжя", малюнки національних костюмів народів, які живуть в Україні.

^ Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів.

Проаналізуймо ситуацію.

Сьогодні п'ятий клас прийшов до театру. Вирі­шили переглянути спектакль "Пеппі Довгапанчоха" Астрід Ліндґрен, щоб потім колективно обговорити його. Денис з'явився в кедах, а Оля в спортивному костюмі - вони поспішали після занять у спортивній секції. Поліна прибігла вже після другого дзвінка, тож, шукаючи свого місця, наступала на ноги глядачам, які вже сиділи, бо йшла, повернувшись об­личчям до сцени, щоб не пропустити початку спек­таклю. Аліна прихопила з собою пакет чіпсів і почала частувати ними своїх однокласників. Женя голосно коментувала події, які відбувалися на сцені.

Чи можна сказати, що в цих дітей гарні манери? Чи можна їх назвати вихованими?

Хто з них зробив помилки? Які саме?

Розкажіть, які правила етикету їм слід вивчити?

Обміняймося думками.

Як ви розумієте поняття культура?

Що ви знаєте про звичаї й традиції свого народу?

^ II. Повідомлення теми, мети уроку.

Мотивування навчальної діяльності учнів.

Кожна держава має свою культуру, тобто мате­ріальні, духовні й естетичні надбання суспільства, які витворилися впродовж віків. Культура народу - це його мова, мистецтво, наука, політика, право, етика, релігія, традиції, звичаї, побут.

Український народ має свою багату культуру, що відображає його національну самобутність (спосіб мислення, сприйняття світу, особливість творчості, побуту, традицій та звичаїв).

Культура українського народу сягає глибини віків, вона передавалася від покоління до покоління у звичаях і в побуті, у творах усної народної творчості, пізніше її зафіксували писемні пам'ятки.

Основа нашої культури - моральні норми: людяність, гуманність (любов і співчуття), взаємоповага, працелюбство, взаємодопомога, гостинність, гідність, чесність, безкорисливість.

Тож на уроці з'ясуємо насамперед моральні норми в звичаях і традиціях нашого народу — в його культурі.

^ III. Робота над темою уроку.

Прочитаймо і поміркуймо.

Мандрівка в далеку минувшину

Гостинність нашого народу - одна з тих рис, якою за­хоплювалися в усі віки навіть чужинці. Ще в VI столітті імператор Маврикій розповідав: "Слов'яни сердечні до чу­жинців, гостять їх у себе і дружно проводять з місця на місце, куди їм треба. А коли через недбальство якогось господаря стане гостеві яка кривда, то такого господаря зневажає його сусід, бо кривда для чужинця - то безчестя для всіх..."

За віруваннями наших предків, кожен, хто приходив у хату, ставав під охорону родинного бога. Тож, щоб не скривдити охоронця свого роду, господарі вітали гостей з великою повагою.

Обов'язком порядної людини було прийняти гостя (подорожнього), помити йому ноги, нагодувати й покласти спати. Аж тоді, коли гість спочине, можна було й розпитати його, хто він і куди мандрує, або ж почекати, поки він сам про це розкаже.

^ Раніше кожен господар мав окремий дім (чи кімнату) для прийому гостей. Та й тепер кімнату, де приймають гостей, називають вітальнею. Здогадалися, чому така назва?

Робота у творчих групах. Гра "Хто швид­ше?". (Текст розповіді переривається запитан­нями. Виграє та команда, яка одразу на них відповідає і читає далі.)

^ Завдання для 1-ї команди.

Стародавні звичаї веліли гостеві, зайшовши на подвір'я, бодай на хвилинку вступити до хати. Що він цим виявляв до господарів? У хаті гостя обов'язково запрошували... Куди і з якою метою? Сидячи за столом, гості чекали... Чого?

Коли гостина була святкова, дітей за стіл не садовили, господарі теж не сідали: господиня подавала страви й припрошувала жінок, а господар — частував і припрошував чоловіків. Що вважалося нечемним з боку гостя?

Кожного гостя, який уже прощався, господарі...^ Як проводжали гостя?


На основі прочитаного зіставте давній і су­часний звичаї приймати гостей. Що змінилося? Які моральні норми залишаються непоруш­ними?

  1   2   3



Схожі:




База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації