Поиск по базе сайта:
Тема: Наш край в роки Великої Вітчизняної війни icon

Тема: Наш край в роки Великої Вітчизняної війни
Скачати 31.29 Kb.
НазваТема: Наш край в роки Великої Вітчизняної війни
Дата конвертації21.06.2013
Розмір31.29 Kb.
ТипДокументи

Екскурсія

в історико-краєзнавчому музеї «Пам’ять»

при ХЗОШ І-ІІІ супенів №52 ХМР ХО

для учнів 5-11 класів.


Тема: Наш край в роки Великої Вітчизняної війни

Мета: ознайомити учнів з героїчною боротьбою нашого народу під час війни, виховати почуття патріотизму та поваги до власної історії.

1 екскурсовод.
22 червня 1941
р. фашистська Нiмеччина та її союзники напали на СРСР. З перших днiв війни десятки тисяч харкiв’ян пiшли добровольцями на фронт. Робота в мiстi перебудовувалася на вiйськовий лад. Почалося масове виробництво танкiв, лiтакiв, снарядiв, мiнометiв. За iнiцiативою робiтникiв заводу ,,Серп i Молот” було зiбрано з кiлька мiльйонiв карбованцiв до фонду оборони.
У вереснi 1941 р. залеклi бої розгорнулися на далеких пiдступах до Харкова. Понад 100 тис. харкiв’ян працювали на спорудженнi оборонних об’єктiв. У мiстi було створено частини народного ополчення.

2 екскурсовод.
Частини Червоної армiї в запеклих боях на якийсь час затримали просування гiтлерiвсыких вiйськ, що дало можливість здійснити евакуацiю населення, промислових пiдприємств i навчальних закладiв Харкова на схiд СРСР.
18 вересня роапочалася евакуацiя ХТЗ. До 24 жовтня 1941 р. з Харкова було евакуйовано 320 ешелонiв з устаткуванням промилових підприємств i 225 ешелонiв з людьми. З Харкiвської областi було евакуйовано 70 великих промислових пiдприємств союзного й республiканського значення.
У серединi жовтня 1941 р. частини Червоної армiї вiдступили до Харкова, де протягом п’яти дiб стримували наступ ворога. 24 жовтня 1941 р. радянськi вiйська залишили Харкiв.

3 екскурсовод.
Нiмецько-фашистськi окупанти встановили в мiстi режим терору. Почалися розстрiли мирних жителiв. Трагiчною стала доля евреїв Харкова. Було створено харкiвське гетто, куди переселили 16 тис. осiб. Більшість iз них були розстрiлянi в Дрогобицькому Яру. Радянський режим тривалий час замовчував правду про цi подiї. У 1988 р. був утворений комітет з увiчнення пам’ятi жертв цiєї трагедiї.
За роки окупацiї у Харковi було розстрiляно близько 100 тис. мирних жителiв. Десятки тисяч людей були вивезенi на примусові роботи до Нiмеччини.

4 екскурсовод.
Мiсто не скорилося вороговi. Створювалися й дiяли підпільні органiзацiї, партизанськi загони та диверсiйнi групи, якими було знищено понад 20 тис. нiмецьких солдатiв i офiцерiв, 21 ешелон iз вiйсками й технiкою ворога.
Звання Героя Радянського Союзу було присвоєне пiдпіникам ^ I. Бакулiну, Л. Зубареву, керiвниковi пiдпiльної групи селища Лідне М. Кисляк.

5 екскурсовод.
Радянське командування провело операцiю зi звiльнення Харкова 12— 19 травня 1942 р.
12 травня вiйська Пiвденно-Захiдного фронту перейшли до наступу i просунулися на 18—6О км, але 14 травня темп наступу знизився. Супротивнику вдалося зайти в тил радянських вiйськ, виникла загроза їхнього оточення. Обставини вимагали припинити операцiю, але командування Пiвденно-Захiдного фронту змогло переконати Сталiна в необхiдностi продовження операцiї. 19 травня 1942 р. Харкiвська наступальна операцiя перетворилася для радянських вiйськ на трагедiю. Пiд Харковом Червона армiя втратила 230 тис. людей загиблими та полоненими, 775 танкiв, понад 5000 кулеметiв i мiнометiв. Тiльки 22 тис. бiйцiв вийшли з оточення.
Пiсля Сталiнградської битви вiдбулася друга спроба визволення Харкова. 16 лютого 1943 р, вiйська Воронезького фронту звiльнили мiсто, але 15 березня 1943 р. пiд тиском переважаючих сил ворога знову залишили його. І лише 23 серпня 1943 р. внаслідок Белгородсько-Харкiвської операцii мiсто було визволене Вiйськами Степового фронту (командувач І. Конєв).

6 екскурсовод.
Невмирущою славою вкрили себе герої-визволителi Харкова. Серед них 25 гвардiйцiв взводу гвардii сержанта ^ П. Широнiна (усiм їм присвоєно звання Героя Радянського Союзу). У боях за Харкiв пройшов хрещення 1-й Окремий чехословацький батальйон пiд командуванням Людвiга Свободи. За героїзм пiдпоручик Отакар Ярош був нагороджений званням Героя Радянського Союзу — посмертно. На честь звiльнення мiста вiд нiмецько-фашистських загарбникiв десятьом дивiзiям, що вiдзначилися в боях за мiсто, було присвоєно найменування Харкiвських.
Висновок. За роки вiйна населення Харкова эменшилоса в4 рази. Були зруйнованi підприємсства, школи, будикки. Але мужнiсть i героїзм народу дозволили мiсту.вистояти. Щороку 23 серпкя харкiв’яни святкують День вазволення міста..Схожі:
База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації