Поиск по базе сайта:
Тема уроку: Григір Тютюнник \"Ласочка\" Мета уроку icon

Тема уроку: Григір Тютюнник "Ласочка" Мета уроку




Скачати 40.11 Kb.
НазваТема уроку: Григір Тютюнник "Ласочка" Мета уроку
Дата конвертації19.06.2013
Розмір40.11 Kb.
ТипДокументи

Тема уроку: Григір Тютюнник "Ласочка"

Мета уроку: Ознайомити з оповіданням про тварин, розкрити причинно - наслідкові зв'язки дружніх стосунків людини і звіра, вчити із розумінням ставитися до "братів наших менших"; вдосконалювати уміння швидко орієнтуватися у тексті, ділити його на частини, складати малюнковий план; розвивати правильність читання; виховувати спостережливість, чуйність, любов до тварин

Хід уроку.


І. Організація класу


II. Вдосконалення навичок читання.

1. Гра "Цікаве перетворення"
- Перетворіть слово сад у лис, змінюючи в кожному слові тільки одну букву.
Сад - лад - лід - ліс - лис.

2. Гра " Який цей предмет?"
Показую карточку зі словом, а учні називають характерні ознаки того предмета, про який повідомляється.
Лис - ... (рудий, хитрий, живе в норі, його боїться заєць...).
Письменник - (цікавий, розумний, пише різні твори...).
Спробуйте об'єднати ці два слова у речення.

^ IІІ. Повідомлення теми і мети уроку.


1. Відгадування загадки

В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має.
Їй на місці не сидиться.
Як зовуть її?...
(Лисиця)

2. На сьогоднішньому уроці ми прочитаємо оповідання, назву якого зашифровано на дошці.

Асиршздсчщподюбраласочкаюдиввщбтчімтл

А прізвище письменника, який є автором твору,прочитаєте, пройшовши лабіринт.
 

 

 ^ IV. Ознайомлення із життєвим і творчим шляхом Григора Тютюнника.


1. Самостійне читання статті про Г.Тютюнника.
- Прочитайте мовчки текст про письменника.
- Що ви дізналися про нього?

2. Вибіркове читання.
- Де народився Григір Тютюнник?
- Яким він був у дитинстві?
- Для кого писав письменник?
- Які у нього збірки для дітей?

3. Розповідь учителя.
На 49 років життя доля приготувала Григору багато випробувань, починаючи з раннього дитинства. Голод 33-ого не обминув і Тютюнників - забрав старенького дідуся, а півторарічний хлопчина перестав ходити. Говорити, навіть сміятися.
Коли Григору було 6 років він залишився без батька. Але усе своє життя письменник з теплотою і ніжністю згадував його. Хлопчика забрав до себе жити батьків брат. Під опікою дядька і його дружини почав майбутній письменник свою освіту.
Почалася Велика Вітчизняна війна, знову голод. В автобіографії письменник згадував: "Я їв тоді картопляну зав'язь, жолуді, пробував конину". В одинадцять років хлопчик пішки пішов додому з Донбасу на Полтавщину, у своє село. Добирався два тижні, довелося від голоду навіть просити милостиню. А вдома, хату, в якій жили Тютюнники, зруйнувала бомба, і вони опинилися в чужих людей.
Потім було навчання у ремісничому училищі, куди Григір пішов тому, що там давали сяку - таку одежину і 700 г глевкого хліба в день. Цей хліб допоміг вижити їм з мамою у сорок сьомому році. А потім ще й важка хвороба - туберкульоз легенів. Всі ці випробування тягарем лягли на його зболену душу.
Починав писати Григір Михайлович російською мовою. Оскільки понад двадцять років перебував у російськомовному середовищі. А коли прочитав словник Грінченка, з українською мовою більше не розлучався.
Майже більше половини написаного Григором Тютюнником - про дітей, яких він любив по-особливому. Сьогодні ми прочитаємо одне з його оповідань.

^ V. Опрацювання оповідання Г. Тютюнника «Ласочка»

1. Словникова робота.

Читання слів за вчителем « луною»
пасовисько ожеледь підзолочений
куняв облизнулося вудочці
закортіло вудити скімлення


- Прочитайте спочатку усі іменники. А тоді - прикметники і дієслова.
- Які слова спільнокореневі?
- Поясніть значення слів:
ожеледь (тонкий шар льоду на поверхні землі і на деревах),
скімлення (протяжне, жалібне звучання).
- Прочитайте тлумачення слів після оповідання.

2. Первинне читання тексту.
- Про кого цей твір?
- Хто така Ласочка?
- Де і коли відбуваються події?
- Яку пригоду описує оповідач?

3. Повторне читання тексту "ланцюжком".
Подумайте. На які частини можна поділити текст?

4. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.
Прочитайте опис ранку.
- Які фарби і звуки сповіщали про його прихід?
- З ким і як зустрівся Арсен?
- Як ви думаєте, чому лисеня з’явилося на кручі?
- Прочитайте, яким вперше побачив Арсен лисеня?
- За що воно сподобалось рибалці?
- Як про це говориться в тексті?
- Прочитайте слова, які описують зовнішність, рухи, звуки звірятка?
- Чи можна дії лисеняти розцінювати, як його розмову з дідом?
- Хто цю розмову передав? (автор)
- Чому рибалка назвав лисеня Ласочкою?
- Від якого слова утворилася ця кличка?
(Ласочка - від ласувати, тобто їсти щось смачненьке).
- З чого видно, що Ласочка була розумною, терплячою, спостережливою?
- Як вона розмовляла?
- Знайдіть і прочитайте, чого навчилося лисеня в Арсена?
- Як Ласочка допомагала рибалити?
- Прочитайте опис зими.
- Як Арсен упізнав Ласочку в дорослій лисиці?


^ 5.Поділ оповідання на частини складання плану.
- Знайдіть в оповіданні зачин, основну частину, кінцівку.
- На скільки самостійних частин можна поділити текст?
- Назвемо кожну з них.                                                               

План
1. Ранок.
2. Гість на кручі.
3. Друзі.
4. Зима.
5. Ласоччина сім'я.



- Які частини плану відповідають зачину, основній частині, кінцівці?
- До якої частини підходить ілюстрація у підручнику?

^ 6. Робота в групах:

Група 1: Словесне малювання.

Група 2. Характеристика героїв оповідання.
- Яким ви уявляєте рибалку Арсена?
- Яка у нього зовнішність?
- Який характер?
- Доведіть це словами тексту.
- Подумайте, якою була Ласочка?


Група 3. Творча робота
- Пофантазуйте, як можна продовжити цю історію.

VI. Підсумок уроку.
- Який твір читали?
- Чому у нього така назва?
- Який цей твір за жанром?
- Чого навчає нас автор своїм оповіданням?
- Яка головна думка твору?

VII. Домашнє завдання.
С. 75 - 77.
Читати та переказувати оповідання.



Схожі:




База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації