Поиск по базе сайта:
Поради батькам майбутніх першокласників icon

Поради батькам майбутніх першокласників
Скачати 53.56 Kb.
НазваПоради батькам майбутніх першокласників
Дата конвертації19.06.2013
Розмір53.56 Kb.
ТипДокументи

Поради батькам майбутніх першокласників


Готовність дитини до школи – важливий момент виховання і розвитку майбутнього школяра. Адже дитина змінює

Свій режим, у неї з’являються нові обов’язки, до неї висуваються підвищені вимоги. Від того, на скільки готова дитина до школи, залежить настрій і її батьків. Основна відповідальність за підготовку дитини до школи лежить на дорослих, які її оточують: батьки, вихователі в дитячому садку. Адже готовність дитини до навчання припускає різні види готовності, які в сукупності й забезпечують швидку адаптацію та успішне навчання дитини в першому класі (це фізична готовність, мотиваційна готовність, готовність у сфері пізнавальних процесів).

Кожна, навіть маленька людина, неповторна, у неї свій внутрішній світ, свої інтереси, свої можливості та здібності. Головне завдання батьків – разом із педагогом організувати навчання таким чином, щоб дитина із задоволенням відвідувала школу, пізнавала навколишній світ і, звичайно, добре навчалася.

Однак слід звернути увагу на ті моменти, які допоможуть підтримати інтерес до навчання:

По-перше, вступ до школи має передувати робота з підготовки дитини до навчання у школі. Очікування батьків стосовно успіхів дитини в школі можуть не виправдатися, якщо вони при її підготовленості до школи не врахували всіх аспектів цієї готовності.

По-друге, батьки забов'язані мати віру у свою дитину. Це не означає, що вони готові до самостійності. Звичайно ж, не можна очікувати від дитини, щоб вона одразу ж робила так добре, як вам хотілося б. Основне, на що повинні націлювати увагу батьки – це виховання в дитині відчуття відповідальності за те, що вона робить. Наявність таких почуттів є запорукою успіхів у навчанні. Спочатку дії дитини незграбні й неспритні, отриманий результат ще далекий від бажаного. Проте дії дитини заслуговують на схвалення: «Ще трохи повчишся – і зовсім буде чудово», «Ти все правильно робиш, просто ось так буде ще краще. Спробуй ще раз» і т.д. Також необхідно пояснити дитині, наскільки важливо доводити розпочату справу до кінця на практиці. Наведіть приклади, що коли вчитель не пояснить новий матеріал, то учні не зрозуміють його; робітники не відремонтують до кінця меблі, тоді учні будуть сидіти за зламаними партами і т.д. Не намагайтеся змусити дитину робити те, що вона не доробила, не кричіть, не погрожуйте. Спробуйте мирно і довірчо поговорити: «Ти стомився, я розумію. Трохи відпочинь і продовжуй», «Хочеш подивитися мультфільм, подивися, але потім обов’язково треба продовжити» і т.д.

По-третє, необхідно проводити всій сім’ї час разом. Уже доведено, що багато проблем зникають, коли діти проводять із батьками багато особистого часу: спільні прогулянки, сімейні свята, відвідування театру, і т.д. Разом проведений час дозволяє батькам краще прислухатися до думок і почуттів дитини. Часто помилково батькам здається, що оскільки дитина ще мала, нічого важливого вона сказати не може, отже, не слід втрачати часу. Спробуйте привчити себе уважно вислуховувати дитину. Нехай вона обговорює з вами усі проблеми, що виникли в школі. Причому, якщо дитина ділиться тим, що на даний момент її найбільш хвилює, не лайте її за якісь помилки чи прорахунки. Спробуйте відреагувати так, щоб зорієнтувати її, як поводитися в майбутньому. Таким чином, ви покажете свою зацікавленість в успіхи дитини та віру в її здібності. Це для дитини кращий стимул.

Треба врахувати, що при вступі до школи в дітей можуть виникнути страхи, причини яких бувають різними, але вони можуть лежати в основі невдач дитини.

Т.Н.Васильєва, досліджуючи причини виникнення страхів у дітей, подала класифікацію можливих причин страху дітей молодшого шкільного віку. Кожна друга дитина (46,5%) боїться покарання збоку батьків через погані оцінки й невдачі, пов’язані з діяльністю. 36% дітей побоюються бути приниженими, а 31% школярів бояться осуду однолітків.

З огляду на всі причини, що викликають можливі невдачі дитини, психологи сформулювали правила, які містять у собі що можна і чого не можні робити з дитиною, що перебуває разом з дорослим, для того щоб уникнути деяких невдач.

Можна

Не можна

Приділяти належну увагу фізичному розвитку, особливо моторики, спритних дій. Для цього використовувати в заняттях з дитиною ліплення, малювання, аплікацію тощо.

Занадто багато і одразу вимагати. Свої вимоги формулюйте поступово і доступно для дитини. Намагайтеся бути послідовним у своїх вимогах.

Подбати про постановку руки при письмі.

Драматизувати невдачі дитини.

Заохочувати допитливість дитини. Прагнути, щоб щодня вона дізнавалася щось нове для себе.

Порівнювати вашу дитину з кимсь іншим (однолітком, братом, сестрою тощо).

Формуйте в дитині вміння ставити запитання, заохочуйте її міркування

Проявляти негативне ставлення до несприятливих дій дитини

Прагніть до того, щоб дитина розповідала про свої враження, про те, що вона відкрила для себе

Постійно поправляти дитину. Часто змушувати переробляти роботу, тому що це призводить до ще гіршого результату

Намагайтеся, щоб дитина ще більше перебувала разом з дорослим. Разом з вами робила домашню роботу. Бачила як ви спілкуєтеся з іншими людьми, працюєте

Вимагати від дитини розуміння всіх ваших почуттів, абстрактних міркувань – це «прийде» поступово, згодом


У такий спосіб домогтися бажання дитини вчитися, можна якщо:

- створювати в дитині відчуття просування вперед, переживання успіхів у діяльності; для цього треба правильно підбирати завдання, які вона зможе виконати і одержати заслужену похвалу;

- використовувати всі можливості матеріалу для того, щоб зацікавити дитину, ставлячи проблеми, створюючи проблемні ситуації, активізуючи самостійне мислення;

- організувати співробітництво з дитиною, здійснюючи взаємодопомогу і взаємоконтроль.

Нижче наведені деякі поради батькам молодших школярів, що пропонуються психологами і педагогами.

 1. Вранці піднімайте дитину спокійно, з усмішкою та лагідним словом. Не згадуйте вчорашніх прорахунків, особливо незначних, не вживайте образливих слів.

 2. Не підганяйте, розраховуйте час – це ваш обов’язок, якщо ж ви цю проблему не вирішили – дитина в цьому не винна.

 3. Відправляючи дитину до школи, побажайте їй успіхів, скажіть кілька лагідних слів, без застережень: «Дивись, поводься гарно!», «Щоб не було зауважень!» тощо.

 4. забудьте вираз: «Чи був ти чемним?». Зустрічайте дитину спокійно, дайте їй розслабитися (згадайте, як вам важко після напруженого робочого дня). Коли дитина збуджена і хоче з вами чимось поділитись, не відмовляйте їй у цьому, вислухайте, це не забере багато часу.

 5. Якщо дитина замкнута, її щось турбує, не наполягайте на пояснені її стану, нехай заспокоїться, тоді вона все сама розкаже.

 6. Зауваження вихователя вислуховуйте не в присутності дитини. Вислухавши, не поспішайте влаштовувати сварку. Говоріть з дитиною спокійно.

 7. У спілкуванні з дитиною не вживайте умовних речень: «Якщо ти будеш добре поводитися, то…».

 8. Впродовж дня знайдіть (постарайтеся знайти) півгодини для спілкування з дитиною. В цей час найважливішими повинні бути справи дитини, її біль, її радощі.

 9. У сім’ї повинна бути єдина тактика спілкування всіх дорослих із дитиною. Всі розбіжності щодо виховання дитини узгоджуйте без неї. Коли щось не вдається, порадьтеся з вчителем, психологом. Не зайвим буде почитати літературу для батьків, там ви знайдете багато корисного.

 10. Завжди будьте уважним до стану здоров’я дитини, коли щось її турбує: головний біль, поганий стан. Найчастіше це об’єктивні показники втоми, перенавантаження.

 11. Навіть діти 7-8 років люблять казки, особливо перед сном, або пісню, лагідні слова. Не лінуйтеся зробити це для них. Це їх заспокоїть, зніме напруження, допоможе спокійно заснути, відпочити. Не нагадуйте перед сном про неприємні речі, про роботу. Завтра новий день, дитина повинна бути готова до нього. А допомогти в цьому їй повинні батьки своїм добрим ставленням.Схожі:
База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації