Поиск по базе сайта:
Розвиток творчої особистості дитини через образотворче мистецтво icon

Розвиток творчої особистості дитини через образотворче мистецтво
Скачати 38.72 Kb.
НазваРозвиток творчої особистості дитини через образотворче мистецтво
Дата конвертації18.01.2013
Розмір38.72 Kb.
ТипДокументи

Розвиток творчої особистості дитини

через образотворче мистецтво

Привчаючи дітей жити і працювати за законами краси, треба змалечку привчати їх бачити красу оточуючого світу. Потреба в красі у дитині існує з перших днів її життя. Починаючи освоювати елементарні рухи, малюк тягне руки до красивої іграшки, затихає, почувши звуки музики, дивлячись ілюстрації до своїх книжок, говорить: «Гарна!», і сам пробує малювати на аркуші олівцем тільки зрозумілу йому красу. Істину сприймає тільки чиста душа. Душа малюка…

Образотворче мистецтво – це введення дітей у світ мистецтва, емоційно пов'язаний зі своїм змістом і зі світом спостережень, переживань, роздумів. Дитина повинна розуміти суть творів мистецтва, що краса – поняття людське. Тільки людина бачить красу, тільки дитина свідомо її створює.

Специфікою програми художньої творчості є:

  • система навчання дітей 4-6 років;

  • активізація асоціативного мислення, фантазії та художньої уяви в ігрових та проблемних ситуаціях кожного заняття;

  • зростаюча роль композиції як умови, що створює можливість для виявлення творчих здібностей дітей.

Елементарна художня грамота активно сприяє і найкраще засвоюється дітьми на образних, ігрових та емоційних насичених формах.

Диференційований підхід до дітей на заняттях з художньої творчості може виявлятися за змістом та рівнем складності завдання для кожної дитини.

На початковому етапі важливо навчати вихованців активно сприймати навколишній світ. Діти мають набувати навичок орієнтування у різноманітному світі просторових форм, навчатися порівнювати і розрізняти основні кольори і відтінки, пластині особливості найпростіших форм. На заняттях художньої творчості діти мають навчитися працювати з різноманітними матеріалами, використовувати їх, як художні, ознайомитися з елементами графіки, живопису, виховання емоційної форми та образного мислення дітьми навколишньої діяльності самовдосконалення і духовного зростання, прагненню шукати у красі шляхи до життя у гарантії з самим собою, природою, всесвітом.

Малювання – благодійна діяльність для виховання почуттів. Тому, передусім, діти люблять малювати. Заняття з малювання може стати зустріччю дитини з твором мистецтва - казкою, загадковим для неї. Такі зустрічі дошкільнят допомагають помічати красу, радіти й дивуватись їй і висловлювати свої почуття.

Так, зустрічаючись з творами живопису, діти не просто розглядають картину, вони можуть захопитись нею. Вони здатні захопитись і світом, створеним митцем. І дорослий крок за кроком веде маленькі відкриті душі у цей світ. Вихователь пропонує глибоко вдихнути і відчути пахощі повітря, якими насичений весняний краєвид, одержати насолоду від терпкого аромату молодої землі і солодкого запаху квітучої вишні, простягти долоні до світла, що ллється з екрана і відчути тепло сонячних променів.

Перші зустрічі складають цілий цикл занять. Діти дослухаються до аркушу паперу, влаштовують йому побачення з водою, пізнають таємниці гуаші, акварелі, гостюють у королівстві олівців.

Перше заняття – ознайомлення. Воно несе велике інформаційне й емоційне навантаження. Відбувається перша зустріч з темою. Вона має зацікавити і захопити. В кожній речі, навіть добре знайомій, побутовій, можна знайти таємницю.

Основна частина заняття відводиться саме для занурення в тему, і лише невелика частина – малювання, що має характер вправ з фарбами, пензлем або олівцем.

На другому і третьому заняттях діти здобувають певний досвід з теми й оволодівають прийомами і технікою малювання. Це вже навчальні заняття. тут діти навчаються технічних навичок, щоб допомогти краще визначити себе в малюнку. Навчання носить м’який характер.

Основне заняття циклу – творче. Воно дає дошкільникам найбільшу насолоду, адже діти малюють за задумом у межах визначеної теми. Якщо перша зустріч здивувала і справила на них враження, дві наступні дали збагнути таємниці і відтворити їх на аркуші паперу, то заключна частина дала змогу осягнути всю тему і пропустить її скрізь себе, виразити своє ставлення, свої почуття в малюнку.

Кожній цикл включено в систему занять у певний послідовності – так, щоб чергувалися різні види робіт.

Необхідною умовою є атмосфера на заняттях з малювання. Установлений академічний стиль має поступатись їй місцем, адже тільки розкута дитина здатна глибоко відчути і передати свої почуття.

Діти закінчують свої роботи неодночасно. Хто закінчив – вільний. Він досяг мети і тепер може спостерігати за дітьми, за діями товаришів, оцінювати їх результати. Вони не повинні залишити студію не розглянувши всі малюнки. Той, хто глибоко занурився у роботу, має право закінчити її. Від того, чи закінчить юний художник своє творіння. Залежить його дальше ставлення до роботи. Незакінчений малюнок, перерваний процес – небезпечні. Вони можуть спричинити байдуже ставлення до малювання.

Певною мірою, впливаючи на внутрішній світ дитини, образотворче мистецтво залучає її до людських емоцій, виховує здатність орієнтуватися в навколишньому житті, пробуджує сприятливість до прекрасного, стимулює розвиток образного мислення, асоціативної пам’яті, художньої уяви.

Сьогодні основним завданням художньо-естетичного розвитку дитини є розвиток особистості, цілісності, духовності та послідовне формування естетичної культури. Виховання активного ставлення до естетичних явищ дійсності та мистецтва; цілеспрямоване і систематизоване формування навичок естетичного сприймання та оцінної діяльності; стимулювання та актуалізація творчого потенціалу і вдосконалення практичних знань, навичок та умінь в галузі мистецтва, розвиток прагнення до творчої саморегуляції у різних видах художньої діяльності. Найбільш актуальним, результативним механізмом здійснення цих завдань виступає інтеграція (взаємопроникнення різних видів мистецтв на базі одного провідного освітнього компонента), що робить можливим системне формування у свідомості дошкільної картини, цілісності та гармонії навколишнього світу.Схожі:
База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації