Поиск по базе сайта:
Урок для учнів 6 класу. Мета icon

Урок для учнів 6 класу. Мета




Скачати 107.75 Kb.
НазваУрок для учнів 6 класу. Мета
Дата конвертації30.12.2014
Розмір107.75 Kb.
ТипУрок



Тема : Будь надійним другом і хорошим товаришем.

( Бібліотечний урок для учнів 6 класу.)
Мета: формування в учнів уявлення про дружбу і товаришування, вміння оцінювати свої вчинки і вчинки оточуючих з моральної точки зору; розвивати вміння аналізувати, робити висновки; виховувати дружелюбність, товариськість; розширення читацького світогляду, виховання в учнів культури читання, бережливого відношення до книги.
Обладнання: Книжкова виставка «Книга твій помічник і порадник», плакат «Дерево дружби», аркушики в вигляді листочків, плакат з фотографіями учнів 6 класу з їхніми друзями, завдання для роботи в групах, комп’ютер та презентація до уроку, плакати з висловленнями про дружбу, прислів’я про дружбу та друзів, ілюстрації, окуляри.
^ Хід уроку

І. Організаційний момент.
Учні співають пісню « Улыбка».
Бібліотекар. Діти, а зараз подивіться один на одного, посміхніться і подумки побажайте своїм товаришам всього найкращого.
ІІ. Вступна частина.
Бібліотекар. Сьогодні, дорогі діти, на бібліотечному уроці, ми з вами поговоримо про дружбу, друзів, і товаришування.


  • Як ви вважаєте, що таке дружба? Чи потрібні людині друзі?

  • А кого можна назвати товаришами?




  • В тлумачному словнику можна знайти визначення дружби та товаришування. (До дошки прикріплені аркуші з тлумаченням слів дружба та товаришування, визначення яких зачитують два учні)


Бібліотекар.Товаришування, дружба – взаємини між людьми, які народжуються, міцніють на основі спільного навчання, інтересів, уподобань. Товаришувати можна з багатьма ровесниками, а дружити – лише з одним чи кількома. Друзів пов’язує велика повага один до одного, принциповість у взаєминах, симпатія, взаємодопомога.


  • В українській літературі можна знайти багато прислів’їв та приказок про дружбу. (Бібліотекар зачитує прислів’я записані на плакатах. Учні доповнюють бібліотекаря прислів’ями, які вони підготували до бібліотечного уроку.)




  • Діти, а чи пам’ятаєте ви з прочитаних вами книг приклади дружніх відносин між героями? Пригадайте, будь - ласка. (Учні називають твори та їх героїв.)




  • То чи можна жити без друзів? Дружба – це найбільший скарб, який має людина в своєму житті. (Учениця розказує вірш про дружбу.)


Дружба, дружба над усе

Дружба радість нам несе

Дружба всім нам дорога

Дружба жить допомога.
- Дізнайтеся як у тлумачному словнику пояснюється значення слів «друг» та « товариш»:


  • Друг – людина, якій довіряємо, яку поважаємо, заради якої можемо пожертвувати всім.




  • Товариш – людина, з якою можна порадитись, з якою можна займатися спільною працею.




  • Діти, подивіться на плакат з малюнками і визначте на якому з них зображено друзів, а на якому товаришів. ( Учні визначають і висловлюють свої думки.)




  • А зараз я пропоную вам позмагатись. Я буду зачитувати прислів’я, а ви спробуйте його продовжити.




  1. Не май 100 рублів, а май 100 (друзів)

  2. З ким поведешся, того й (наберешся)

  3. Друга шукай, а знайдеш (тримай)

  4. Скажи мені хто твій друг і я скажу (хто ти)

  5. В лиху годину узнаєш вірну (людину)

  6. Дерево міцне корінням, а людина (друзями)

  7. Не той друг хто медом маже, а той, хто (правду каже)

  8. Дружба родиться в біді, а гартується в (труді)

  9. Дружба та братство – дорожче (багатства)

10) З добрим дружись, а лихих (стережись)
Бібліотекар. Про те, що значить не дружити дізнайтесь від свого товариша.
Учень:

Що це значить - не дружити, жити так – одинаком.

Не дружити – це ходити не дверима, а вікном.

Це без друга, без подружки на перерві у кутку

Розправлятись самотужки з апельсином нашвидку.

В школі жити не дружити це повірте все одно,

Що заплющившись сидіти і дивитись у вікно.

Бібліотекар:

  • Я знаю, що у вас у кожного є друзі, про яких ви хотіли б розповісти. (Учні виходять по черзі до дошки і показуючи фотографії своїх друзів, розповідають про них.)




  • Діти, як ви гадаєте, що саме людина шукає в друзях?




  • Які моральні якості ви найбільше цінуєте в друзях?




  • Чи можливі суперечки і незгоди між друзями?


- А зараз дізнайтеся секрет дружби.

Учениця:
Що зробити, щоб удвічі
торт здавався вам смачнішим?
Що зробити, щоб удвічі
кожний день для вас побільшав?
Щоб і радості, і щастя
вам було - аж ніде діти?
Тут - ніякою секрету!
Треба з другом все ділити!
Бібліотекар:

Діти, послухайте у виконанні дівчаток інсценування вірша А. Костецького «Подруги». Чи можна назвати дівчат подругами? Чому?
Восьмикласниця Людмила
вранці мамі заявила:
- Все! До школи я - не йду!
Я не стерплю цю обіду.
Щастя скінчено моє:
Адже в Рити джинси є!
І тепер зі мною Рита
відмовляється дружити...
Здивувалась мама дуже:
Ви ж були найкращі друзі!?
- Так. Але сказала Рита
поки буду я ходити,
не у джинсах, а в спідниці, --
їй не хочеться й дивиться,
бо вона вважає: жінці
для краси потрібні джинси...
Мамо! Дружбу виручай.
Джинси і мені придбай!
Мама спершу подивилась
на похнюплену Людмилу,
а потім мовила: - Діла-а...
Ви - спра-а-вжні подруги!..» - Й пішла...
А ви, що скажете мені.
Це - справжні подруги, чи ні?
Бібліотекар: А зараз, діти, ви попрацюєте в групах.
Робота в групах.
(Учні дістають з «Конверту дружніх запитань» завдання та обговорюють питання поведінки та відносин. Вільний обмін думками.)


  • 1) Твій друг не зробив домашнє завдання і попросив зошит, щоб списати.

  • 2) Твій друг використовує погані слова і вирази.

  • 3) Твій друг пропонує тобі поступити погано.

  • 4) Твій друг не допоміг тобі в біді. Чи продовжиш ти з ним дружити?

  • 5) Як ти поступиш, якщо твоєму другові потрібна допомога, а в тебе немає часу?


Бібліотекар:

- А зараз, діти, перейдемо до обговорення життєвих ситуацій за оповіданнями В. Сухомлинського.
Завдання 1.
Дмитро і Сашко
Двоє восьмикласників, Дмитро і Сашко, схилилися над аркушами паперу. Сьогодні в класі найвідповідальніша контрольна з математики. Учитель сказав, що письмову роботу посилатимуть у район. Дмитро - найсильніший математик у класі, він уже розв'язав задачу, вже переписує з чернетки на чистовик.

Сашка посадили поруч з Дмитром, щоб підтягався. Бо Сашко - невстигаючий, некмітливий, Він не тільки тугодум, а й дуже самолюбивий хлопець. Ніколи не спи-

сує, не підглядає. Ось і зараз Дмитро відкрив перед Сашком чернетку. Дивись, ось уже розв'язання задачі: досить одним оком глянути, якщо захочеш, і все стане зрозумілим. Та Сашко насупився, вп'явся очима в свій аркуш і навіть глянути не хоче на роботу Дмитра.

Дмитрові шкода Сашка. Недобре передчуття боляче стиснуло його серце. Знову буде, як і завжди після контрольної: у Дмитра - одинадцять, а в Сашка - трійка.
Запитання:
1) Чи хороший товариш Дмитро?

.

2) Як можна допомогти Сашкові?
3) Як би ви повелися в такій ситуації?

Завдання 2
Коли вчителька хімії принесла контрольні, Олена з Тамарою ще були подругами. І коли почали проставляти оцінки в журнал і кожний називав свою оцінку, все йшло добре, але ось назвали прізвище Олени. «Чотири», - відповіла вона. Тамара так і підскочила: у зошиті подруги була «трійка».

- Вона обманює! -- закричала Тамара. -- У Олени не «чотири»», а «три».

Олена образилась на Тамару. «Я розумію, як вчинила погано. Але хіба повинні подруги робити так, як Тамара? Хіба не могла вона спочатку поговорити зі мною? Я й сама все зрозуміла б і перед вчителькою вибачилась би за обман. Чи, може, по-чесному так і треба?»
Завдання 3.
Що вирішити?
Уяви, що ти з друзями знайшов загублений вчителем листок. На ньому - розв'язання задач, які включені в завтрашню контрольну. Друзі нагадали тобі: якщо не скажеш вчителеві, то нам усім забезпечені добрі оцінки. Як ти зробиш?
Послухаєш друзів? Або повідомиш учителя про знахідку?
- А зараз розгляньте ситуацію, яка відбулася в школі та прокоментуйте її.(Рольова гра).
-Діти, чи згодні ви, що дружба - це відносини рівних. Для того, щоб мати друзів, треба самому бути другом.
Завдання 4.
Одного літнього ранку двоє кращих друзів пішли на прогулянку до лісу, а там їм зустрівся великий ведмідь. Один з друзів відразу зник, а інший зостався. Хлопчик дуже злякався, ліг на землю і затаївши подих прикинувся мертвим.

Серце страшенно калатало, але ведмідь понюхав хлопчика і пішов геть.

Потім до хлопчика підійшов товариш і запитав чи той дуже злякався, а хлопчик відповів: «не може називатись другом той, хто утікаючи залишає друга у біді».
Отже, чи можна цих хлопчиків назвати товаришами? (Чому?)
Бібліотекар. Діти, а зараз на вас чекають «чарівні окуляри»
^ Гра «Чарівні окуляри»
Передаючи по колу окуляри, розкажіть, що доброго бачите одне в одного.
А зараз напишіть на листочках побажання своїм друзям і прикріпіть листочки до дерева побажань.(Учні пишуть побажання і по черзі прикріплюють листочки.)
Учні розказують вірші про дружбу.

Дружба це хороша штука

і щасливий той хто її має

і тяжка між друзями розлука

це розуміє той, хто щось про дружбу знає.
Якщо ти друзів справжніх маєш

то бережи їх всюди і завжди

бо ти і сам прекрасно знаєш

як важко їх таких знайти.
Але хоч важко друга щирого знайти

та все ж не опускай ти руки,

а краще до людей прислухайсь ти

і у когсь почуєш серця свого стуки.
Бо дійсно справжній друг

це не проста тобі людина

бо дійсно справжній друг

це інколи тебе частина.
Він завжди знає

мелодію твоєї душі

він завжди наспіває

коли забудеш ти її.
Він завжди буде чути

про що й для чого ти мовчиш

він завжди буде знати

чому і через кого ти не спиш.
Тепер ви знаєте

що думаю про друзів я

тепер ви знаєте

що з ними весело без них ні дня.
(Лунає пісня у виконанні учнів «Если с другом вышел в путь»
^ Підсумок уроку.
Бібліотекар.
Зараз, діти, ви всі школярі. Основна ваша праця-навчання. Воно вимагає вміння жити в колективі, довіряючи одне одному, організованості, дисципліни, відповідальності за свої слова та вчинки. Саме в школі ви вчитеся підпорядковувати свої інтереси інтересам класу, шанобливості до старших, довірі й повазі до товаришів. Якби люди були неуважні одне до одного, не раділи успіхам своїх товаришів, не співчували їм у невдачах, життя стало б нестерпно важким і сумним.

Вам ще довго прийдеться крокувати з класу в клас пліч-о-пліч. Перед вами будуть виникати безліч проблем, але я хочу сподіватись, що ви пронесете в своїх серцях довіру до людей, добро, вміння дорожити дружбою.

Зверніть увагу на цю чудову книжкову виставку, на розмаїття довідкової та художньої літератури, яка чекає на вас! Ці гарні і корисні книги допоможуть вам у навчанні, розкажуть багато цікавого. А для того, щоб ближче познайомитись з цими книжками, вам треба просто прийти до бібліотеки і прочитати їх. І тоді ви станете не тільки добрими читачами, а ще й бібліотекознавцями.
^ Презентація бібліотекарем книжкової виставки.


Зверобой./ Ф. Купер.-Х.: СП «Инарт», 1993.- 461с.

В романі розповідається про дружбу Наті Бампо з відважним Чингачгуком. Дія в романі відбувається в сорокові роки хv ст.
Пригоди Тома Соєра: Повість; Пер. з англ.; Післямова Т. Ланіної; Мал.. Г. Фитингофа. –М.: Дит. Літ., 1985. -463с.

В творі розповідається про пригоди Тома Соєра та Гека Фіна. Дія відбувалася в 40 роках минулого століття.
Три мушкетера: роман: пер. З франц./ А.Дюма; післямова Т.В. Надозирної, художник- оформлювач Ю.Ю.Романик.

В творі розповідається про чотирьох друзів, які завжди долають перешкоди, тому що завжди і всюди залишаються вірними девізу – „Один за всіх і всі за одного.”
Українська література. Підруч. Для 6-го кл.- К: Грамота, 2006. Володимир Нестайко.”Тореадори з Васюківки.” - ст.171-197.

В уривках з трилогії розповідається про пригоди двох друзів в школі, вдома та на безлюдному острові поблизу села Васюківки.
Українські прислів’я, приказки, фразеологічні вирази, крилаті вислови./Авт.-упор. А.П. Ярещенко.-Х.:Факт, 2008.-240 ст.

В книзі надруковано велику кількість прислів’їв, в тому числі й про дружбу.
Повести и рассказы./А.П. Гайдар.-К.: Рад. Школа, 1982.-543 с.

В повісті „ Тимур і його команда” розповідається про друзів, які допомагали сім’ям, чоловіки яких пішли на війну.
На завершення бібліотечного уроку подивіться фотокалейдоскоп, завдяки якому пригадаєте, як ви зі своїми товаришами навчалися, приймали участь в різноманітних заходах, працювали, підтримували одне одного.( На комп’ютері учні бачать слайди із зображенням свого шкільного життя під супровід пісні про дружбу.)

БУДЬ НАДІЙНИМ ДРУГОМ
І ХОРОШИМ ТОВАРИШЕМ
(БІБЛІОТЕЧНИЙ УРОК)

Підготувала бібліотекар

Качалівської ЗОШ І-ІІІ ст.

ім.Героя Радянського

Союзу О.Д. Майорова.

Степаненко С.В.

2013 р.



Схожі:




База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації