Поиск по базе сайта:
5. Земельні ресурси icon

5. Земельні ресурси
Скачати 115.51 Kb.
Назва5. Земельні ресурси
Дата конвертації30.12.2014
Розмір115.51 Kb.
ТипДокументи

5. Земельні ресурси
Земельний фонд області складає 2183,1 тис. га, з яких 1270,2 тис. га зайнято с/г угіддями, з них рілля - 799,1 тис. га.

У користуванні 852 с/г підприємств знаходиться 269,1 тис. га.

У власності та користуванні громадян знаходиться 826,3 тис. га земель, 117,8 тис. га земель знаходиться у користуванні промислових підприємств, організацій транспорту зв'язку та військових частин, підприємств, навчальних закладів оборони.

Організації, підприємства, установи природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення користуються 31,7 тис. га земель, лісогосподарські підприємства - 601,6 тис. га, водогосподарські підприємства - 10,1 тис. га.

Землі запасу та землі, не надані у власність та постійне користування становлять 310,2тис.га.

Розпаювання земель на території Львівщини проведено без врахування деградованих та малопродуктивних земель, які підлягали вилученню з інтенсивного сільськогосподарського виробництва. Площа таких земель становила понад 100 тис.га. За 1999-2004 роки з інтенсивного обробітку виведено 50,5 тис. га ріллі, з них 50,4 тис.га переведено в кормові угіддя, 0,1 тис.га – в інші угіддя.

Залишається вилучити з інтенсивного сільськогосподарського використання ще 49,5 тис. га малопродуктивних угідь. З цієї площі 4,8 тис. га деградованих земель необхідно передати під заліснення, решту перевести в меншпродуктивні сільськогосподарські угіддя з послідовним залуженням.В даному випадку при видачі державних актів на право власності на землю взамін сертифікатів необхідно розглянути можливість переведення цих земель в інші угіддя, або виведення їх з пайового фонду і відповідно відкорегувати розмір середньої земельної частки, що передбачено Законом України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».Для цього необхідно розробити програми щодо організації території земельних часток (паїв), в яких передбачити виключення з інтенсивного сільськогосподарського обробітку:

  • деградованих, малопродуктивних, а також техногенно-забруднених сільськогосподарських угідь, що підлягають консервації;

  • заболочених земель;

  • інших земель, які недоцільно використовувати для сільськогосподарських потреб.


Крім цього, площа земель, які знаходяться в передкризовому стані, зумовленому водною ерозією, складає близько 169 тис. га, в кризовому стані близько 92 тис. га, в катастрофічному стані понад 40 тис. га. Таким чином, на території області близько 24 % сільськогосподарських угідь (понад 300 тис.га) перебувають в еродованому стані та вимагають термінових заходів з призупинення негативних процесів.


Площа порушених земель, на яких необхідне проведення рекультивації, на території області складає 12,6 тис. га. У 2004 році планувалось провести рекультивацію порушених земель на площі 217 га, з них рекультивовано лише 133 га таких земель, при цьому для виконання робіт залучені кошти підприємств та організацій, які видобували корисні копалини. В повному обсязі виконано план рекультивації в Яворівському, Стрийському, Сокальському, Самбірському та Городоцькому районах, не виконано плану по рекультивації порушених земель в Дрогобицькому, Золочівському, Мостиському, Радехівському, Жовківському, Жидачівському, Буському, Сколівському, Старосамбірському та Бродівському районах.

На виконання Регіональної програми земельної реформи у Львівській області на 2001-2005 роки для виконання робіт з охорони та раціонального використання земель у 2004 році до обласного бюджету надійшли кошти в порядку відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва в сумі 375 тис.грн.

У 2004 році виділені кошти на:

- будівництво і реконструкцію протиерозійних і гідротехнічних споруд у сумі:

з держбюджету 210,0 тис.грн.;

з місцевого бюджету 151,9 тис. грн.

- рекультивацію порушених земель у сумі:

з держбюджету 90,0 тис.грн.;

з місцевого бюджету 88,1 тис. грн.

- поліпшення малопродуктивних угідь у сумі:

з держбюджету 136, 7 тис. грн;

з міського бюджету 100, тис. грн.

Крім цього за рахунок коштів державного бюджету області проведено роботи з поновлення планово-картографічного матеріалу на загальну суму 70,6 тис.грн.

Протягом 2004 року інспекторською службою Львівського обласного головного управління земельних ресурсів в порядку здійснення державного контролю за використанням і охороною земель проведено 6962 перевірки стану використання і охорони земель та дотримання земельного законодавства підприємствами, установами, організаціями та громадянами.

В ході перевірок виявлено 3985 порушень земельного законодавства на площі 15097 га. З метою усунення виявлених порушень на 2317 порушників складено протоколи. Управлінням розглянуто 2313 протоколів. Винесено 2305 постанов про притягнення порушників земельного законодавства до адміністративної відповідальності, накладено штрафів на загальну суму 180742 грн. По виявлених порушеннях направлено 3985 вказівок про їх усунення.

Спеціалістами управління організації інспекторської діяльності проводились перевірки місцевих рад щодо дотримання земельного законодавства в процесі регулювання земельних відносин. В ході перевірок було виявлено ряд порушень земельного законодавства при прийнятті рішень місцевими органами самоврядування з питань регулювання земельних відносин, в результаті яких головам місцевих рад направлено 35 клопотань про відміну неправомірно прийнятих рішень чи приведення їх до вимог чинного законодавства, 20 з яких було виконано.

Однак, не всі місцеві ради вжили заходи до усунення порушень. У зв’язку з цим, обласна інспекція звернулась у районні прокуратури щодо вжиття заходів до усунення порушень по 12 місцевих радах. Після втручання прокуратури по 4-х місцевих радах вимоги клопотань були задоволені.

В органи прокуратури передано 25 матеріали, з них 5 – про самовільне зайняття земельних ділянок, 18 - щодо невиконання приписів про оформлення документів, що посвідчують право користування земельними ділянками.

За звітний період виявлено 105 випадків псування і забруднення земель на площі 55 га. На порушників складено 63 протоколи і винесено 60 постанов про накладення штрафів на суму 7718 грн. Три постанови було винесено про закриття справ.

Переважна більшість порушень пов’язана з забрудненням земель побутовими та виробничими відходами.

Виявлено 121 порушення по невжиттю заходів по боротьбі з бур’янами. на площі 1682 га, по яких складено 85 протоколів, винесено 85 постанов про накладення штрафів на суму 11220 грн. та направлено 121 припис про усунення порушень.

Протягом року виявлено 1728 порушень використання земель не за цільовим призначенням, невиконання природоохоронного режиму використання земель на площі 9703 га. По даних порушеннях направлено 1728 приписів, складено 197 протоколів, винесено 196 постанов про накладення штрафів на суму 16252 грн. Значна кількість порушень пов’язана з використанням земельних ділянок, що були надані в приватну власність громадянам для обслуговування житлового будинку, господарських споруд для ведення комерційної діяльності (розміщення торгових кіосків, магазинів, кафе, майстерень тощо).Окрім того, велика кількість порушень стосується використання земельних ділянок під викупленими будівлями і спорудами без оформлення документів на право користування землею. По виявлених порушеннях були дані приписи про оформлення документів.

Протягом року виявлено 975 порушень на площі 3276 га, пов’язаних із самовільним зайняттям земельних ділянок, в т.ч. громадянами – на площі га. По виявлених порушеннях складено 975 протоколів. Розглянуто 975 справ. Винесено 974 постанови про накладення штрафів на суму 55962 грн. Одна постанова винесена про закриття справи.

Переважна більшість цих порушень пов’язана з використанням без належних документів земельних ділянок під об’єктами комерційної діяльності (об’єкти торгівлі, сервісу, автостоянки), а також громадянами для сільськогосподарського виробництва, будівництва і обслуговування житлових будинків.

За перекручення даних державного земельного кадастру складено два протоколи та винесено дві постанови на суму 102 грн.

Виявлено 26 порушень за несвоєчасне повернення тимчасово зайнятих земель, або невиконання обов’язків по приведенню їх у стан, придатний для використання за призначенням на площі 178 га, по яких винесено 18 постанов та накладено штрафи на суму 2924 грн.

Виявлено 977 порушень, пов’язаних з невиконанням вказівок і приписів посадових осіб органів Держкомзему, по яких складено 959 протоколів, розглянуто 955 справ. Винесено 952 постанови про накладення штрафів на загальну суму 33014 грн.

Переважна більшість порушників після вжиття заходів приступили до оформлення документів на право користування землею.
Робота Держуправління екології та природних ресурсів спрямовувалась на виконання річного плану роботи, насамперед з інспекційних перевірок, завдань Мінекоресурсів України. Всього за 2004 рік з питань контролю земельних ресурсів проведено 658 перевірок, накладено 514 адмінстягнень на суму 64, 623 тис. грн., із них 152 адмінстягнення на суму 20,182 тис. грн. у пунктах пропуску через державний кордон. За забруднення і засмічення земельних ресурсів нараховано і пред`явлено 219 позовів на суму 749,835тис.грн.

З питань використання та охорони земель працівниками держуправління розглянуто і підготовлено відповіді на 31 скаргу громадян. Основні питання підняті в них :

- самовільне зайняття земельних ділянок;

- правомірність надання органами місцевого самоврядування земельної

ділянки;

- випалювання рослинності та її залишків;

- забруднення, засмічення земельних ресурсів твердими побутовими відходами.
Органами прокуратури на адресу держуправління було скеровано 71 вимогу про проведення перевірок у сфері земельних відносин.


Таблиця 5.2.1.Структура земельного фонду регіону

Типи земель та угідь
^

Площа земель та угідь за роками, тис. га


2000 р.

2001 р.

2002 р.

2003 р.

2004 р.

Земель загалом

2183,1

2183,1

2183,1

2183,1

2183,1

Сільгоспугіддя загалом

Рілля

Багаторічні сільгоспнасадження

Перелоги

Сіножаті і пасовища

1275,6

1270,6

1270,7

1270,8

1270,2

840,2

799,7

799,6

799,3

799,1

22,9

22,8

22,8

22,9

22,9

8,7

0,9

0,8

0,8

0,8

403,7

447,2

447,5

447,8

447,4

Ліси та інші лісовкриті площі

679,6

683,1

683,2

692,0

692,7

Забудовані землі

108,7

108,6

109,0

108,8

108,6

Відкриті заболочені землі

8,2

9,4

9,5

9,4

9,4

Відкриті незаболочені землі

39,2

39,4

38,9

30,1

30,3

Поверхневі води суходолу

2140,7

2140,6

2140,5

42,8

42,7


Таблиця 5.3.1.Заходи з охорони земель та відновлення родючості грунтів

Заходи

Одиниця виміру
^

Обсяг вжитих заходів за роками


% 2004 р. до 2003р.

2000

2001

2002

2003

2004

Розробка проектів землеустрою з контурно-меліоративною організацією території

кількість господарств

-

-

-

-

-

-

тис.га.

-

-

-

-

-

-

Повне закріплення в натурі (на місцевості) контурних меж полів і робочих ділянок

кількість господарств

-

-

-

-

-

-

тис.га.

-

-

-

-

-

-

Створення захисних лісових насаджень

тис.га.

0,018

0,039

0,044

0,055

-

-

Створення полезахисних лісових смуг

тис.га.

-

-

-

-

-

-

Будівництво земляних валів (вали-канави, вали-тераси, вали-дороги)

км

1,0

-

-

-

-

-

Будівництво водоскидних споруд, лотків, перепадів, загат та ін.

шт.

-

-

-

-

-

-

Створення протиерозійних ставків-мулонакопичувачів

шт.

-

-

-

-

1

-

га

-

-

-

-

3,0

-

Берегоукріплення для захисту сільгоспугідь

км

-

-

-

-

0,4

-Схожі:
База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації