Поиск по базе сайта:
Конспект уроку з української літератури на тему Життєвий і творчий шлях icon

Конспект уроку з української літератури на тему Життєвий і творчий шлях




Скачати 103.47 Kb.
НазваКонспект уроку з української літератури на тему Життєвий і творчий шлях
Дата конвертації25.10.2014
Розмір103.47 Kb.
ТипКонспект

Конспект уроку

з української літератури

на тему

Життєвий і творчий шлях

Ліни Костенко
Тема. Життєвий і творчий шлях Ліни Костенко

Мета: На основі фактичного матеріалу, спогадів доньки Оксани Пахльовської, літературознавців та творів допомогти учням пізнати поетесу Ліну Костенку як людину гармонійну, високоталановиту, шляхетну, послідовну у своїх переконаннях. Розвивати художнє мислення. Виховувати високі моральні якості.

Тип уроку. Урок – дослідження.

Методи. Слово вчителя, бесіда, художнє читання поезій, учнівські повідомлення, розгляд фотопортретів.

Обладнання. Портрет Ліни Костенко та її доньки Оксани Пахльовської, поезії Ліни Костенко.

^ Хід уроку

  1. Повідомлення теми, мети, мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя.

Поетеса Ліні Костенко свого часу стала легендою. І погодьтеся, що бути сучасниками легендарної людини – це вже небуденність. Тому урок про неї хотілося б почати рядками Марини Цвєтаєвої, присвяченими Анні Ахматовій: « Короновані ми тим, що одну з тобою топчем землю, що небо над нами те ж саме!»

Нам справді випала честь жити в одну епоху з Ліною Костенко, А такі люди, як вона « держать небо на плечах. Тому і є висота».

Епіграфом уроку стануть слова поетеси про неї, про її невтомну працю:

^ Я – жниця довічна,

Працюю терпляче,

За радість труда

І за тисячний сніп.

Ліна Костенко

Готуючись до сьогоднішнього уроку, ви досліджували життєпис поетеси, тому ознайомились із біографічними матеріалами, поезіями, літературознавчими статтями про Ліну Костенко, тому протягом заняття спробуємо скласти життєвий і творчий портрет поетеси на тлі нашого часу, дуже непростого, часто жорстокого, рідко милосердного і доброго, часом беззахисного.

У нас працює три групи: 1 – біографи, 2 – читці, 3 – літературознавці.

Завдання – протягом уроку нотувати все необхідне для написання портрета, визначення основних тем у поезії Л. В. Костенко.

  1. ^ Сприймання учнями матеріалу уроку.

1 учень – біограф:

На Київщині у стародавньому містечку Ржищеві, що височить на мальовничому березі Дніпра, 19 березня 1930 року в учительській родині народилася Ліна Василівна Костенко. У 1936 році родина Костенко переїхала до Києва. Батьки майбутньої поетеси, високоосвічені порядні люди. Батькознав 12 мов, був тямущим у багатьох галузях знання, тому й викладав різні шкільні предмети. Ще школяркою почала відвідувати літературну студію при Спілці письменників України. На початку 1940 року сім’ю спіткало лихо: батька Ліни заарештували і вислали на 10 років у сталінські табори як ворога народу.

Дівчам – підлітком Ліні Костенко довелося пройти крізь повоєнні лихоліття, скуштувати гіркої долі біженців з окупованої території.

Після закінчення середньої школи Ліна Василівна у 1946 році вступила до Київського педагогічного інституту. Згодом залишила його і в 1951 році вступила до Московського літературного інституту, який закінчила у 1956році з відзнакою. Всеволод Іванов, відомий російський письменник, у відгуку на добірку її віршів ( у Літературному інституті то своєрідна дипломна робота) написав: «Це дуже талановитий поет із великим майбутнім».

Поезією захопилася рано і почала писати сама ще в дитинстві.( « Мій перший вірш написаний в окопі»)

На початку 50-х років дебютувала з ліричними віршами в періодичній пресі.

^ Учень – читець.

« Мій перший вірш написаний в окопі ».

2 учень – біограф:

1950-і роки… Ровесники Ліни Костенко входили в життя,

Вхопивши « ковток свободи» після задухи й терору сталінщини. Водночас із Л. Костенко в Літературному інституті навчався Роберт Рождественський,

Тоді ж яскраво про себе заявили молоді поети Андрій Вознесенський і Євген Євтушенко. Після повернення з Москви Ліна Костенко могла пересвідчитися, що і в Україні все сміливіше розправляє плечі молоде покоління – « шістдесятники». Услід за Дмитром Павличком у поезію йшли , сповнюючи її самобутніми молодими голосами, Василь Симоненко, Іван Драч, Микола Вінграновський.

В основі світогляду цієї частини молодої української інтелігенції – демократичні, гуманістичні цінності « соціалізму з людським обличчям», національна проблематика, пов’язана з тривогою за долю української мови, самобутність культури, потреба засвоєння

багатства європейського мистецтва, літератури.

Першу книгу « Проміння землі» Ліна Костенко запропонувала читачеві в 1957році. Наступного року виходить збірка « Вітрила», а до сторіччя смерті

Т. Шевченка « Мандрівки серця» (1961)

^ Учень – літературознавець:

Після виходу збірки « Мандрівки серця» Василь Симоненко писав: « Її третя книга має принципове значення. Уже одним фактом свого існування вона перекреслює всю тріскучу і плаксиву писанину деяких ліриків, що своїми утворами тільки захаращують книжкові полиці магазинів та підривають довір’я читачів до сучасної поезії… Вона красива у своєму смутку і сліпуче осяйна в своїй радості… Хочу зазначити ще одну рису поезії Л. Костенко – простоту, що є антиподом примітиву і синонімом віртуозності. Це та простота,

Яка поєднує в собі красу, мудрість, тонку душевну чутливість і хороший смак».

^ 3 учень – біограф:

Збірка « Зоряний інтеграл» , яка мала вийти в 1963 році, так і не побачила світ:

Її набір було знищено; поетичній книзі « Княжа гора » (1976), що готувалася понад 10 років, також не судилося дійти до читача. У діалозі поетеси з її шанувальниками настала перерва – на довгих 16 років.

^ Учень – читець:

« Життя, як річку не перейдеш вбрід »

3 учень – біограф:

Ліна Костенко часто ніби навчає своїми віршами віковічних правд життя,

вірить у перемогу добра над злом, не підтримує так модного тепер шукання найлегшого шляху в житті, а навпаки, закликає поборювати найважчі перепони.

У 1977 році з’явилася збірка « Над берегами вічної ріки». Ліна Василівна зізналася, що її збірка змогла побачити світ лише після того, як сама вона оголосила голодування.

У 1975 році Ліна Костенко видала історичний роман у віршах « Маруся Чурай», у 1980 році книгу віршів та поем « Неповторність», за які була пошанована Шевченківською премією.

^ Учень – читець:

« Ти знов прийшла»

Учень – літературознавець:

Ось як згадує Оксана Пахльовська про Ліну Василівну:

« Мама свого часу стала легендою. Це тоді, коли в літературі її ніби й не існувало і ім’я було заборонене, вірші не друкувалися, про вихід книжок і не мріялось. А люди про неї знали. Переповідали один одному й правду, й вигадки, але знали, що вона є. Саме тоді, коли багато колег робило вигляд, що якраз її немає. У найстрашніший період, коли все тісніше змикалося круг неї коло переслідувань, цькувань, заборон, - вона писала. Поезія була протистоянням. Була вірою в конечність абсурду. І з самого початку …була бунтом. Бунтом особистості.

Всі ці роки мама здавалась мені хранителькою згасаючого вогню, самотньою на березі найчорнішого з морів. « Я умирала серед вас, отут, під небом України…» Це не тільки про Марусю Чурай. Це й про себе ».

«Доля »

Ліна Василівна

Наснився мені чудернацький базар:

під небом, у чистому полі,

для різних людей,

для щедрих і скнар,

продавалися різні Долі.

Одні були царівен не гірш,

А другі – як бідні Мільйони.

Хто купляв собі Долю за гріш,

А хто – і за мільйони.

Дехто щастям своїм платив.

Дехто платив сумлінням.

Дехто – золотом золотим.

А дехто – вельми сумнівним.


Долі – ворожки, тасуючи дні,

до покупців горнулись.

Долі самі набивались мені.

І тільки одна відвернулась.

Я глянула їй в обличчя смутне,

душею покликала очі.

^ Доля

Ти все одно не візьмеш мене…

Ліна Василівна

А може, візьму?

Доля

Ти собі затям…

За мене треба платити життям,

А я принесу тобі горе.

^ Ліна Василівна

То хто ж ти така?

Як твоє ім’я? Чи варта такої плати?

Доля

Поезія – рідна сестра моя.

Правда людська – наша мати.

Ліна Василівна

І я її прийняла, як закон.

І диво велике сталось:

минула ніч. І скінчився сон.

А доля мені зосталась.

Я вибрала Долю собі сама.

І що зі мною не станеться –

у мене жодних претензій нема

до Долі – моєї обраниці

Вчитель.

Мужність поетеси вражає. Адже це вона єдина із членів Спілки письменників уголос протестує проти вводу радянських військ у Чехословаччину, незважаючи на загрозу арешту, це вона у Львові кидає квіти підсудним В’ячеславу Чорноволу та братам Гориням, коли прокотилася хвиля репресій проти української інтелігенції. Їй крутять руки, вона б’є кулаком по « воронках».

З’ясуймо життєве і творче кредо поетеси, прочитавши уривки з поетичними цитатами.( на аркуші паперу, прикріпленому на дошці, уривки з поезії Ліни Костенко).

^ Словникова робота:

Кредо ( від лат. credo – вірю) - символ віри, основа світогляду, переконань.
Я трохи звір. Я не люблю неволі.

Я вирвуся, хоч лапу відгризу.

А я не хочу пошепки.

А я не хочу крізь грати!
Криши, ламай, трощи стереотипи!
Я не люблю нещасних. Я щаслива.

Моя свобода завжди при мені.
Отже, кредо поетеси – свобода і правда.

^ Учень – літературознавець:

І знову - спогади доньки, цього разу про Ліну Костенко як жінку, матір.

« Сімдесяті. В цей час на руках у мами – маленьке дитя, мій молодший брат Василько. Це мужність мами як жінки – народити дитину в розгул чуми. Це правічний інстинкт роду – віра в перемогу життя і його неперервність.

Вона завжди мені каже: найголовніше – це діти і робота.

У мами свій метод виховання – свобода особистості. Вона дуже раділа, коли мій брат ще зовсім дитям писав чарівні вірші, а потім зайнявся театральними дійствами. Вирішила: Буде режисером. Але коли виріс і сказав, що буде математиком, вона тільки віддала належне його рішучості.

Дітьми ми були дуже вредні. Завжди знали одне правило: хоч яку шкоду зробили, - все нічого. Одного не можна – брехати – ні іншим, ні собі. Основа маминих стосунків з нами і зі світом: довіра і надійність. І ще одне: серед тих, хто захоплювався маминою мужністю, дуже мало хто по – справжньому вміє розуміти в ній і прекрасну жінку з могутньою, ще з глибин європейського Середньовіччя, енергією любові, віри і витонченості, аристократизму почуття».

^ Пісня « Пелюстки старовинного романсу»

4 учень – біограф:

У 1987 році Ліна Костенко видала поетичну збірку « Сад нетанучих скульптур» та книжечку віршів для малюків « Бузиновий цар». У 1989 році – « Вибране».

У 1995 році Ліна Василівна нагороджена Міжнародною літературною премією ім.. Франческа Петрарки за книгу « Інкрустації», видану італійською мовою.

У1998 році у Торонто Світовий конгрес українців нагородив Ліну Костенко найвищою своєю відзнакою – медаллю Святого Володимира.

Роман у віршах «Берестечко» вийшов у 1999 році. У цьому ж році Ліні Василівні вручили диплом Почесного доктора Національного університету

« Києво – Могилянська академія».

У 2000 році стала першим лауреатом Міжнародної премії ім.. Олени Теліги

« За справжнє лицарство у житті, подвижницьку діяльність в ім’я України, створення високохудожніх творів».

Під час Помаранчевої Революції поетеса була довіреною особою Віктора Ющенка.

^ Учень – читець

Поезія « Життя іде і все без коректур».

Учень – літературознавець:

Михайло Слобошпицький, літературознавець про Ліну Костенко:

Є поети – законодавці літературних мод і погод у літературі, що стають своєрідними творчими каталізаторами для всіх своїх колег.

Є поети – суворі ревнителі національних традицій, « архаїсти», які борються проти рецедивів агресивної субкультури й нівеляції слова.

Є поети – духовні лідери й духовні донори для всієї культури, оскільки значення їх виходить далеко за суто літературні рамки.

Мало кому щастить поєднати в своїй особі всі ці риси.

Ліна Костенко – еталон такого, абсолютно унікального, поєднання».

Вчитель

На одній із прес – конференцій Ліна Костенко нагадала, що покликання письменника – писати, а останнім часом вона мріє писати вірші не з політичним забарвленням, а малювати птиць срібним олівцем на лляному полотні»:

Я – дерево, я – сніг, я – все, що я люблю. І, може, це і є моя найвища сутність.

III. Узагальнення і систематизація вивченого.

1 група створила портрет Ліни Костенко.

2 група оформила стенд « Літературознавці про Ліну Костенко».

3 група визначила основну тематику поезій Л. В. Костенко.

IV. Домашнє завдання .

  1. Біографія Л. В. Костенко.

  2. Підготувати повідомлення « Мотиви лірики Ліни Костенко»:

для 1 групи – «Відлуння війни в сьогоденні».

для 2 групи – «Філософські мотиви в поезії Ліни Костенко».

для 3 групи – « Роль мистецтва в житті людини».



Схожі:




База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації