Поиск по базе сайта:
Тема: Організація торгово-технологічного процесу Тема уроку icon

Тема: Організація торгово-технологічного процесу Тема уроку




Скачати 93.17 Kb.
НазваТема: Організація торгово-технологічного процесу Тема уроку
Дата конвертації12.12.2014
Розмір93.17 Kb.
ТипДокументи

Тема: Організація торгово-технологічного процесу
Тема уроку: Розміщення та викладення товарів у торговельному залі

Мета уроку:

Навчальна: практично закріпити теоретичні знання по викладці товару
- дотримання правил санітарії та гігієни, правил техніки безпеки
- формувати в учнів професійні вміння та навички при організації робочого місця


Розвиваюча: розвивати в учнів професійні навички та креативні вміння
- проявляти ініціативу в роботі, розвиваючи логічність мислення, вміння правильно і чітко формувати свої думки


Виховна: сприяти підвищенню професійного рівня культури спілкування учнів, як майбутніх продавців
- виховувати в учнів відповідальність, естетичні почуття; прививати любов до вибраної професії

Методи проведення уроку:
- словесний: бесіда
- наочний: показ прийомів викладки товарів
- практичний: відпрацювання навичок, організації робочого місця по викладці товару


Метод навчання: бригадний


Тип уроку: комбінований


Дидактичне та матеріально-технічне забезпечення:
1.Підручник «Організація, обладнання і технологія продажу продовольчих товарів». О.М.Олійник.
2.Торгове обладнання: прилавки, охолоджені вітрини, пристінні гірки, полиці, лотки, спеціальні підноси.
3.Бакалійні, гастрономічні, кондитерські вироби; хліб і хлібобулочні вироби, молоко та молочні товари, овочі, фрукти.

Хід уроку

І. Організаційний момент

1.До початку уроку (7.45-8.00)
а) перевірити готовність майстерні;
б) перевірити готовність обладнання та інвентаря;
в) написати тему уроку на дошці.

2.На початку уроку (8.0-8.05)
а) староста проводить шикування групи і рапортує;
б) перевірити наявність на зовнішній вигляд учнів.

ІІ. Вступний інструктаж

1.Повідомити тему і мету уроку .
2.Перевірити знання за попередньою темою: «Організація торгового місця в торгівлі при викладці товару».


а) що являє собою робоче місце в торгівлі;
б) як організувати робоче місце фасувальника;
в) як організувати робоче місце продавця продовольчих товарів.

3.Вивчення нового матеріалу.
а) розміщення товарів на робочих місцях: виставковий, робочий, резервний;
б) способи викладки товарів: горизонтальна, вертикальна, комбінована, масова по відділах;
в) особливості розташування і викладення товарів, які швидко псуються.

Культура обслуговування, ефективність роботи магазину значною мірою залежать від раціонального розміщення та викладення товарів.
Розміщення та викладення товарів у магазині – це основні елементи організації робочого місця. Під розміщенням належить розуміти розташування товарів на окремих ділянках робочого місця за їх суттєвими ознаками (сировина, з якої виготовлені, групи, види, особливості попиту, ціни).
Викладення являє собою спосіб розміщення товарів, завдяки якому можна найбільш вигідно і наглядно показати товар.
До викладення ставлять такі вимоги:
- розташовувати товар слід за групами, видами, сортами;
- розміщувати товари слід з урахуванням обсягу попиту;
- дотримуватися під час розміщення та викладення товарного сусідства;
- поблизу основних товарів викладають супутні;
- щоб заохотити покупців до купівлі використовувати повторення розміщення товарів у різних місцях;
- усі зразки забезпечувати цінниками;
- усі товари викладати етикетками і зрізами (ковбаса, сир) повернутими до покупця;
Товари, які розміщують на робочому місці, залежно від призначення поділяють на робочий запас, виставковий, резервний. До робочого відносять ті товари, які призначені для відпуску покупцям. У магазинах самообслуговування робочий запас розміщують на обладнанні торговельного залу (це одночасно і виставковий, і робочий запас) і покупці мають до нього вільний доступ.
Виставковий запас призначений для інформації покупців про асортимент товарів, які є у магазині. Він може бути і робочим запасом.
Резервний – це той, який використовують для поповнення робочого запасу протягом дня. Він розміщений в складських приміщеннях, чи в коморах поблизу торговельного залу.
Викладка товару на стелажах супермаркетів повинна проводитися від підлоги до рівня очей високої людини. Найбільш вигідне для сприйняття покупцями розташування продукції - на висоті 130 см від підлоги. Полицю, що знаходиться на цьому рівні, називають «золотою», на ній розміщують найдорожчі товари. Продукція, яка користується найбільшим попитом, як правило, розташовується на рівні очей покупців, а дешевша - на нижніх полицях.
При викладенні товару враховуйте і напрямок руху очей покупців. Людина, котра розглядає полицю з продукцією в супермаркеті, дивиться, як правило, зліва направо і зверху вниз. Тому в лівій частині полиці викладайте найбільш популярні товари, а в правій - ті, які потребують «розкрутки».
Правильна викладка товару виключає наявність незаповнених продукцією проміжків. У покупця, який зайшов до магазину, повинно скластися враження, що полиці його просто ломляться від великої кількості товару. Правильна викладка товару на увазі розташування його в кілька рядів: або в горизонтальному, або у вертикальному напрямку. Причому нижні полиці заповнюйте продукцією великих розмірів, а верхні - дрібними товарами. Правильна викладка товару спрямована на «розкручування» не дуже популярних речей і новинок за допомогою продукції, що користується у покупців великим попитом. Тому розташовуйте найбільш популярні товари на початку і в кінці полиці, а між ними розміщуйте всю іншу продукцію. Цінник при правилній викладці товару розміщуйте точно під продукцією, ціну якої він вказує. Цифри на ньому повинні бути великі і чіткі. Знижка, що діє на товар, повинна бути виділена жирним шрифтом або іншим кольором.

Зовнішній вигляд стелажів і полиць при правильній викладці товару повинен бути акуратним, привабливим і гармонійним.
Зазвичай клієнт, прийшовши до магазину, купує те, що йому найперше потрібне, те, що він собі запланував. При цьому, власник магазину зацікавлений в тому, щоб зацікавити клієнта придбати річ, яку він раніше не думав придбати (імпульсна покупка). Мета кожної компанії цього напрямку діяльності - продаж продукції клієнтам та отримання найбільшої вигоди. Тоді в пригоді стає реклама, дегустації, презентації, розподіл ваучерів, програми лояльності і способи впливу та мерчендайзингу.

Знання і застосування правил мерчандайзингу та знань про поведінку клієнта, можуть ефективно впливати на прийняття ним рішення придбати щось у магазині. Мерчендайзинг називають ще додатковим дилером або "лінивим" продавцем.

Імпульсна покупка - бажання споживача придбати товар, що виникло стихійно і було викликане його виглядом або спеціально розробленими заходами в місці продажу .

Під викладкою товарів розуміють спосіб їх розміщення, укладання та показу на обладнанні в торгівельному залі. Спосіб викладки залежить від властивостей товарів. Розрізняють три способи викладки: горизонтальний, вертикальний та комбінований. При горизонтальній викладці однакові за найменуванням товари розміщують на одній або двох полицях по всій довжині обладнання. При вертикальному способі викладки товари однакового найменування викладають на полицях однієї гірки в кілька рядів зверху донизу. Комбінований спосіб поєднує горизонтальну і вертикальну викладки.

Масові викладки

Застосовують в основному для товарів повсякденного попиту або продуктів, що користуються у покупців особливою популярністю. Така викладка забезпечує їх швидкий оборот. Вона заснована на залученні уваги до товару, виставленому у великих кількостях. Часто продукти, що продаються за цінами, що сприяє збільшенню потоку покупців, викладаються, як правило, в прозорих упаковках з лотками.
При застосуванні масової викладки товарів слід подбати про те, щоб вона не носила переважної характеру або не була настільки масивною, що могла б ускладнити вибір товару. Деякі покупці можуть засумніватися, чи варто "руйнувати" симетричну викладку або порахувати надто важким дістати який-небудь продукт з самого верху високою і об'ємної піраміди.

Біля кас покупець проводить час у черзі і нічим не зайнятий. Тому зона кас є привабливою для тих товарів, які частіше інших купуються під впливом імпульсу. Такими товарами є жувальні гумки, солодощі, напої, сигарети і т.д.
Також добре розташовувати в цій зоні газети і журнали – покупець може взяти їх для перегляду і потім купити.

Правильна викладка - це спосіб збільшення продажів за рахунок такого розташування товару на полицях і прилавках магазина, при якому:

- всі товари добре видно на прилавку;

- представляють собою єдину систему, гаму;

- кожен товар викладений в самому вигідному та привабливому для покупця вигляді;

- рекламні матеріали та аксесуари додатково привертають увагу і створюють позитивний емоційний настрій;

- покупцеві легко здійснити покупки.

Прийоми, які застосовують супермаркети для заманювання покупців

Цінник із позначкою "Акція".Закреслена на ціннику стара ціна з позначкою "акція" збільшує продаж до 40%. Спрацьовують і яскраві позначки "два за ціною одного". Часом так продають прострочений товар. Заодно переконують, що ціни в цьому супермаркеті нижчі.

Правило дев'яток. Ціни на товар повинні містити цифру 9. Ціну 8,99 грн покупець сприймає як 8 грн. Продажі зростають до 15%.

Розкладка товарів. Найдорожчі виставляють на рівні очей, дрібні товари — біля кас. Це збільшує продаж до 40%. А найнеобхідніші продукти — хліб, молоко, м'ясо, яйця, крупи — розкидані по всьому залу, часто  вглибині. Покупці повинні пройти весь зал. По дорозі бачать інші товари, і купують мимоволі. Продукти другорядні чи дорогі розміщають на рівні очей, праворуч на шляху покупця. Він швидше схопить цей товар. Бо більшість — праворукі. У хлібному відділі полиці зі здобою знаходяться праворуч. А хліб — у закутку. На найнижчих полицях розставляють іграшки, дрібний товар у яскравих обгортках — кукурудзяні палички, чіпси, цукерки. Це для дітей. Вони тягнуть усе яскраве.

Товар насипом. Покупці сприймають викладені на столах дрібні речі, одяг як такі, що продаються зі знижкою. Продаж зростає на 5–10%.

Аромат. Розпилювання в торговельному залі ароматів фруктів, хліба, кави спонукає до незапланованих покупок. Купують на 15% більше. В ресторанах замовлення зростають на 30%. Полиці з фруктами та випічкою ставлять при вході. Вони принаджують пахощами.

Музика. В торговельному залі постійно лунає музика, щоб затримати покупця надовше. Обирають стиль, комфортний для цільової аудиторії закладу. Продаж збільшується на 6–15%. У продуктових супермаркетах найбільше грошей залишають люди середнього віку. Тому там звучить легка інструментальна музика, відповідна до вікових уподобань покупців. Магазини молодіжного, спортивного одягу розраховані на клієнтів до 30-ти. Там крутять гучне техно, танцювальну музику. Для молоді відпочинок асоціюється з клубами. Тому така музика відтворює знайоме середовище. У дорогих бутиках крутять легку класику, лаунж або джаз.


Висновок
Як ми знаємо покупець - істота хоч і вибаглива, але імпульсивна. Іноді, для того щоб підштовхнути його до покупки, досить найпростіших прийомів, як: обіцяні знижки, красива упаковка товару і т.п. Одним словом, деколи треба просто-напросто правильно представити вашу продукцію безпосередньо в торговій точці - і збільшення продажів гарантовано. Якщо точніше, то при правильному акцентуванні уваги покупця на певних марках або видах товарів можна збільшити рівень їх продажів до 90%.
4.Закріплення нового матеріалу.
а) охарактеризувати виставковий, робочий і резервний запаси;
б) порівняти способи викладки товарів;
в) охарактеризувати товари, які відносяться до швидкопсуючих.

5.Правила техніки безпеки, санітарії та гігієни.
а)дотримання техніки безпеки при викладці товару;
б)особиста гігієна продавця;
в)перевірка цілісності стелажів перед викладкою.

ІІІ. Самостійна робота учнів

Біжучий інструктаж
Видається завдання для самостійної роботи учнів:

-бригада №1 – Викладання бакалійних і гастрономічних товарів горизонтальним способом.
-бригада №2 – Викладання хліба і хлібобулочних виробів по видах, сортах, назвах.
-бригада №3 – Викладання кондитерських виробів.
-бригада №4 – Викладання плодоовочевих товарів.

Цільові обходи робочих місць. Учні виконують заплановані завдання, при обході даю додатковий інструктаж по техніці безпеки на робочих місцях.

Перший обхід.
а) майстер в/н спостерігає за правильність організації робочих місць;
б) майстер в/н контролює доцільність і правильність користування інвентарем, обладнанням.

Другий обхід.
а) майстер в/н корегує правильність викладення продовольчих товарів;
б) майстер в/н передбачає появу типових помилок та проводить додатковий інструктаж;
в)майстер в/н вказує окремим учням на причину браку, допущену під час виконання роботи та показує, як її усунути.

Третій обхід.
а) майстер в/н контролює хід виконання завдання;
б) майстер в/н перевіряє якість роботи.

ІV. Заключний інструктаж (13.30 – 14.00)

а) підведення підсумків;
б) виставлення оцінок;
в) визначення кращих робіт учнів;
г) відзначення кращих робіт учнів.

V. Домашнє завдання.

- оголошення теми наступного заняття;
- підбір індивідуальних завдань кращим учням для самостійного відпрацювання нової теми.

Прибирання робочих місць.

Майстер в/н /Мельник О.З./





Схожі:




База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації