Поиск по базе сайта:
Шляхи розв`язання проблем гуртожитків та інших об`єктів відомчого житлового фонду шляхом внесення змін у чинне законодавство України icon

Шляхи розв`язання проблем гуртожитків та інших об`єктів відомчого житлового фонду шляхом внесення змін у чинне законодавство України
Скачати 165.72 Kb.
НазваШляхи розв`язання проблем гуртожитків та інших об`єктів відомчого житлового фонду шляхом внесення змін у чинне законодавство України
Дата конвертації28.07.2014
Розмір165.72 Kb.
ТипДокументи


Шляхи розв`язання проблем гуртожитків

та інших об`єктів відомчого житлового фонду шляхом внесення змін у чинне законодавство України

І

ІІ

ІІІ

передача в комунальну власність

обслуговування

контроль


І. ПЕРЕДАЧА В КОМУНАЛЬНУ ВЛАСНІСТЬ.
Розглянувши протокол про наміри між Львівською обласною радою, Львівською облдержадміністрацією і Львівською міською радою від 24.11.2006 р., доручення голови Львівської облдержадміністрації від 01.12.2006 р. №138, керуючись ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, Законом України „Про передачу об`єктів права державної та комунальної власності”, Львівською міською радою на 4-ій сесії 5-го скликання затверджено перелік будинків відомчого житлового фонду для передачі-приймання у власність територіальної громади м. Львова протягом 2007-2008 років (ухвала №617 від 01.03.2007 р.). З огляду на вищевикладене передача об`єктів відомчого житлового фонду є тимчасовим явищем та потребує врегулювання насамперед в частині фінансування такої передачі. Так, відповідно до підп. 4.2.15 п.4.2 ст. 4 Закону України від 28.12.1994 р. №334/94-ВР „Про оподаткування прибутку підприємств” не включаються до складу валового доходу вартість основних фондів, безоплатно отриманих платником податку з метою здійснення їх експлуатації у випадках, передбачених законодавством, зокрема, у разі отримання підприємствами комунальної власності об`єктів соціальної інфраструктури, зазначених у підп. 5.4.9 п.5.4 ст. 5 цього Закону, що перебували на балансі інших підприємств та утримувалися за їх рахунок. Порядок безоплатної передачі таких основних фондів встановлюється Кабінетом Міністрів України. Відповідно до підп. 3.2.9 п.3.2 статті 3акону України „Про податок на додану вартість” від 03.04.1997 р., не є об`єктом оподаткування податком на додану вартість операції з безоплатної передачі у державну чи комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність об`єктів усіх форм власності, які перебувають на балансі одного платника податку і передаються на баланс іншого платника податку, якщо такі операції здійснюються за рішеннями Кабінету Міністрів України, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, прийнятими в межах їх повноважень. Слід зазначити, що це положення поширюється, зокрема, на операції з безоплатної передачі неприватизованих об`єктів житлового фонду (включаючи місця загального користування та прибудинкових будівель і споруд), а також об`єктів соціальної інфраструктури ( в тому числі об`єктів їх незавершеного будівництва) з балансу платника податку на баланс юридичної особи, майно якої перебуває в державній чи комунальній власності чи безпосередньо на баланс відповідної місцевої ради. З огляду на вищевикладене, операції з безоплатної передачі житлових будинків чи гуртожитків, які є власністю акціонерних товариств (увійшли до статутного фонду в процесі приватизації чи корпоратизації) або у власності інших господарюючих суб`єктів, які придбали їх на підставі цивільно-правових угод, така безоплатна передача здійснюватиметься на загальних підставах з відповідним оподаткування ПДВ за ставкою 20%.

Вирішення проблеми.

1. Внесення змін у Закон України „Про оподаткування прибутку підприємств” від 28.12.1994 р. та Закон України „Про податок на додану вартість”, а саме:
Закон України „Про оподаткування прибутку підприємств”.

Стаття 4. Валовий доход

4.2. Не включаються до складу валового доходу:

4.2.15. Вартість основних фондів, безоплатно отриманих платником податку з метою здійснення їх експлуатації у випадках, передбачених законодавством:

якщо такі основні фонди отримані за рішенням органів центральної виконавчої влади;

у разі отримання спеціалізованими експлуатуючими підприємствами об'єктів енергопостачання, газо- і теплозабезпечення, водопостачання, каналізаційних мереж відповідно до рішень місцевих органів виконавчої влади та виконавчих органів рад, прийнятих у межах їх повноважень;

у разі отримання підприємствами комунальної власності об'єктів соціальної інфраструктури, зазначених у підпункті 5.4.9 пункту 5.4 статті 5 цього Закону, що перебували на балансі інших підприємств та утримувалися за їх рахунок.

Основні фонди, що отримуються у випадках, передбачених цим підпунктом, приймаються на баланс за ринковою (оціночною) вартістю і з метою оподаткування не підлягають амортизації.

Порядок безоплатної передачі таких основних фондів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Шляхом доповнення ч.4 підп.4.2.15 п.4.2. ст.4 Закону словами „у власності” та викладення у наступній редакції:

у разі отримання підприємствами комунальної власності об'єктів соціальної інфраструктури, зазначених у підпункті 5.4.9 пункту 5.4 статті 5 цього Закону, що перебували на балансі (у власності) інших підприємств та утримувалися за їх рахунок.

Закон України „Про податок на додану вартість”

Стаття 3. Об'єкт оподаткування та операції, що не є об'єктом оподаткування

3.2. Не є об'єктом оподаткування операції з:

3.2.9. безоплатної передачі у державну власність чи комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність об'єктів усіх форм власності, які перебувають на балансі одного платника податку і передаються на баланс іншого платника податку, якщо такі операції здійснюються за рішеннями Кабінету Міністрів України, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, прийнятими у межах їх повноважень.

Це положення поширюється на:

операції з безоплатної передачі об'єктів з балансу платника податку, майно якого перебуває в державній або комунальній власності, на баланс іншої юридичної особи, майно якої перебуває відповідно в державній або комунальній власності;

операції з безоплатної передачі неприватизованих об'єктів житлового фонду (включаючи місця загального користування та прибудинкові будівлі і споруди), а також об'єктів соціальної інфраструктури (в тому числі об'єктів їх незавершеного будівництва) з балансу платника податку на баланс юридичної особи, майно якої перебуває в державній або комунальній власності, чи безпосередньо на баланс відповідної місцевої ради.

Абзац 2 част.2 підп.3.2.9 п.3.2 ст. 3 Закону викласти в наступній редакції виключивши слово „неприватизованих”:

операції з безоплатної передачі об'єктів житлового фонду (включаючи місця загального користування та прибудинкові будівлі і споруди), а також об'єктів соціальної інфраструктури (в тому числі об'єктів їх незавершеного будівництва) з балансу платника податку на баланс юридичної особи, майно якої перебуває в державній або комунальній власності, чи безпосередньо на баланс відповідної місцевої ради.

Інший шлях вирішення цього питання.

Оскільки порядок безоплатної передачі таких основних фондів встановлюється Кабінетом Міністрів України, необхідним є розроблення Положення згідно якого з державного чи місцевих бюджетів проводитиметься повне (загальна вартість об`єкта житлового фонду) чи часткове (лише в частині вартості ПДВ – 20%) відшкодування вартості об`єктів житлового фонду, які передаватимуться господарюючими суб`єктами у власність територіальних громад. При тому, дія такого Положення повинна бути обмежена певним строком (наприклад – 1 рік).

Отже,


І^ Передача в комунальну власність

(об`єктів житлового фонду, включених в статутні капітали акціонерних товариств в процесі приватизації чи корпоратизації)
шляхом розроблення Тимчасового положення про порядок відшкодування вартості об`єктів житлового фонду, включених в статутні капітали акціонерних товариств в процесі приватизації та корпоратизації для їх передачі у комунальну власність
повного відшкодування вартості об`єкта житлового фонду

з метою

часткового відшкодування (лише в частині вартості ПДВ)2. Створення ОСББ.

Законом України „Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку” від 29.11.2001 року, передбачено, що об`єднання співвласників багатоквартирного будинку – це юридична особа, створена власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна. Об`єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між членами об`єднання. Відповідно до вимог ст. 11 Закону, об`єднання після набуття статусу юридичної особи може прийняти на власний баланс весь житловий комплекс або його частину.

З огляду на вищевикладене, приймання-передача державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ, організацій чи у власності акціонерних товариств (інших господарюючих суб`єктів) може виступати проміжною (транзитною) ланкою передачі таких об`єктів на баланс об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку.
^ 3. Зовнішні мережі електро-, тепло-, газо, -водопостачання і водовідведеня.

Відповідно до вимог ч.2 п.6 Положення про порядок приймання-передачі державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, у власність територіальної громади м. Львова, затв. ухвалою Львівської міської ради від 29.04.2004 р. №1245, разом з відомчим житловим фондом передаються відповідним комунальним підприємствам зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, вбудовані і прибудовані приміщення, обладнання тощо).

У зв`язку з тим, що в процесі такої передачі виникають проблеми щодо технічного стану зовнішніх мереж, а тому відмови комунальних підприємств (МКП „Львівводоканал”, ВАТ „Львівгаз”, ВАТ „Львівенерго”, МКП „Львівтеплоенерго” у прийнятті їх на баланс, необхідним є виокремлення такої передачі з одночасним формуванням самостійного кошторису витрат.


ІІ. ОБСЛУГОВУВАННЯ.
Відповідно до вимог п.4 ч.1 ст. 115ЦК України, ч.4 ст.85 ГК України, господарське товариство є власником майна, набутого на підставах, що не заборонені законом. Фізична або юридична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності. Статтею 182 ЦК України передбачено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість встановлюються законом. Відповідно до вимог ч.7 ст.319, діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов`язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом. Власник згідно ст. 322 ЦК України зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно вимог ст. 49 ГК України, підприємці зобов`язані не порушувати права та законні інтереси громадян і їх об`єднань, інших суб`єктів господарювання, установ, організацій, права місцевого самоврядування і держави. Підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Оскільки акціонерними товариствами чи іншими господарюючими суб`єктами, у власності яких перебувають гуртожитки або інші об`єкти відомчого житлового фонду, здійснюють підприємницьку діяльність щодо їх обслуговування, то на них поширюються вимоги податкового та господарського законодавства, а у випадку їх недотримання чи порушення – застосовуються положення адміністративного та кримінального законодавства.

Главою 27 ГК України передбачено види та підстави застосування адміністративно-господарських санкцій до суб`єктів господарювання. Так ст. 239 ГК України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб`єктів господарювання такі адміністративно-господарські санкції: адміністративно-господарський штраф; обмеження або зупинення діяльності суб`єкта господарювання; інші адміністративно-господарські санкції, встановлені ГК України та іншими законами.

Отже, необхідним є доповнення ч.3 ст. 246 ГК України словами „до підприємств, що здійснюють обслуговування об`єктів житлового фонду (в тому числі гуртожитків), які систематично порушують встановлені законодавством правила і норми експлуатації та ремонту житлового фонду” та викладення її в наступній редакції:
Стаття 246. Обмеження та зупинення діяльності суб`єкта господарювання.

1. …

2. …

3. До підприємств торгівлі, громадського харчування і сфери послуг, що неодноразово допустили реалізацію недоброякісних товарів або систематично порушують встановлені законодавством правила торгівлі та надання послуг або умови зберігання і транспортування товарів, підприємств, що здійснюють обслуговування об`єктів житлового фонду (в тому числі гуртожитків), які систематично порушують встановлені законодавством правила і норми експлуатації та ремонту житлового фонду, крім господарських та адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим кодексом, можуть застосовуватися також спеціально передбачені законом про захист прав споживачів адміністративно-господарські санкції, включаючи вилучення недоброякісних товарів та зупинення діяльності зазначених суб`єктів у встановленому законом порядку.

З огляду на вищевикладене, необхідним є доповнення в цій частині і Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Кодекс України про адміністративні правопорушення

Глава 11

^ АДМІНІСТРАТИВНІ ПРАВОПОРУШЕННЯ В ГАЛУЗІ ЖИТЛОВИХ ПРАВ ГРОМАДЯН, ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА ТА БЛАГОУСТРОЮ
Стаття 150. Порушення правил користування жилими будинками і жилими приміщеннями

Порушення правил користування жилими приміщеннями, санітарного утримання місць загального користування, сходових кліток, ліфтів, під'їздів, придомових територій, порушення правил експлуатації жилих будинків, жилих приміщень та інженерного обладнання, безгосподарне їх утримання, а також самовільне переобладнання та перепланування жилих будинків і жилих приміщень, використання їх не за призначенням, псування жилих будинків, жилих приміщень, їх обладнання та об'єктів благоустрою -

тягнуть за собою попередження або накладення штрафу на громадян від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і попередження або накладення штрафу на посадових осіб - від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Стаття 1501. Порушення правил експлуатації та ремонту об’єктів житлового фонду

Порушення та недотримання посадовими особами підприємств, установ, організацій у власності чи віданні якого перебуває об`єкт житлового фонду ( в тому числі і гуртожиток) правил експлуатації об`єктів житлового фонду відповідно до єдиних правил і норм експлуатації та ремонту житлового фонду, безгосподарне їх утримання, а також самовільне переобладнання та перепланування жилих будинків і жилих приміщень, використання їх не за призначенням, псування жилих будинків, жилих приміщень, та об'єктів благоустрою -

тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб - від п`яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ті самі дії, що спричинили заподіяння шкоди здоров'ю людей або їх майну, а так само повторне протягом року вчинення порушення з числа передбачених частиною першою цієї статті –

тягнуть за собою зупинення діяльності підприємств, установ, організацій у власності чи віданні якого перебуває об`єкт житлового фонду.

Кримінальний кодекс України

Р о з д і л IX

^ ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ГРОМАДСЬКОЇ БЕЗПЕКИ

Стаття 2701. Порушення правил експлуатації та ремонту об’єктів житлового фонду

Порушення та недотримання посадовими особами підприємств, установ, організацій у власності чи віданні якого перебуває об`єкт житлового фонду ( в тому числі і гуртожиток) правил експлуатації об`єктів житлового фонду відповідно до єдиних правил і норм експлуатації та ремонту житлового фонду, безгосподарне їх утримання, а також самовільне переобладнання та перепланування жилих будинків і жилих приміщень, використання їх не за призначенням, псування жилих будинків, жилих приміщень, та об'єктів благоустрою, якщо це заподіяло шкоду здоров'ю людей або майнову шкоду у великому розмірі

карається штрафом від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років.

2. Те саме діяння, якщо воно спричинило загибель людей, майнову шкоду в особливо великому розмірі або інші тяжкі наслідки, -

карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.

П р и м і т к а. Майнова шкода вважається заподіяною у великих розмірах, якщо прямі збитки становлять суму, яка в триста і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, а в особливо великих розмірах - якщо прямі збитки становлять суму, яка в тисячу і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

ІІІ. КОНТРОЛЬ (ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ).
Відповідно до вимог ч.1 ст. 9 Господарського кодексу України, у сфері господарювання держава здійснює довгострокову (стратегічну) і поточну (тактичну) економічну і соціальну політику, спрямовану на реалізацію та оптимальне узгодження інтересів суб`єктів господарювання і споживачів, різних суспільних верств і населення в цілому.

Відповідно до вимог Закону України „Про місцеві державні адміністрації” місцеві державні адміністрації в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечують виконання Конституції, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади вищого рівня; законність і правопорядок, додержання прав і свобод громадян тощо.

До відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань: забезпечення законності, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян; управління майном, приватизації та підприємництва;

Місцеві державні адміністрації в межах, визначених Конституцією і законами України, здійснюють на відповідних територіях державний контроль за: збереженням і раціональним використанням державного майна; збереженням житлового фонду. Крім того, місцева державна адміністрація здійснює на відповідній території управління об’єктами, що перебувають у державній власності та передані до сфери її управління, приймає рішення про створення, реорганізацію та ліквідацію підприємств, установ і організацій, що належать до сфери її управління, а також здійснює делеговані відповідною радою функції управління майном, що перебуває у спільній власності територіальних громад; здійснює управління майном інших суб’єктів права власності в разі передачі його в установленому порядку тощо. Відповідно до вимог ст. 20 Закону забезпечує організацію обслуговування населення підприємствами, установами та організаціями житлово-комунального господарства незалежно від форм власності.

Для реалізації наданих повноважень місцеві державні адміністрації мають право: проводити перевірки стану додержання Конституції України та законів України, інших актів законодавства органами місцевого самоврядування та їх посадовими особами, керівниками підприємств, установ, організацій, їх філіалів та відділень незалежно від форм власності і підпорядкування по напрямах, визначених статтею 16 цього Закону; давати згідно з чинним законодавством обов’язкові для виконання розпорядження керівникам підприємств, установ, організацій, їх філіалів та відділень незалежно від форм власності і громадянам з контрольованих питань, порушувати питання про їх відповідальність у встановленому законом порядку.

Кодекс України про адміністративні правопорушення

Глава 11

^ АДМІНІСТРАТИВНІ ПРАВОПОРУШЕННЯ В ГАЛУЗІ ЖИТЛОВИХ ПРАВ ГРОМАДЯН, ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА ТА БЛАГОУСТРОЮ

Стаття 149. Порушення порядку взяття на облік та строків заселення жилих будинків і жилих приміщень

Стаття 150. Порушення правил користування жилими будинками і жилими приміщеннями

Стаття 151. Самоправне зайняття жилого приміщення

Стаття 152. Порушення правил благоустрою територій міст та інших населених пунктів

Відповідно до вимог Закону України „Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” від 11.12.2003 р., реєстрація - внесення відомостей до паспортного документа про місце проживання або місце перебування із зазначенням адреси житла особи та внесення цих даних до реєстраційного обліку відповідного органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань реєстрації. Заява особи про реєстрацію місця проживання є єдиною підставою для реєстрації місця проживання особи. Відповідно до вимог ст.15 Закону, особи, винні у порушенні вимог цього Закону, несуть відповідальність згідно із законом.

Однак, слід зазначити, що чинним законодавством не передбачено підстави та умови такої відповідальності. Тому, необхідним є внесення відповідної норми в Кодекс України про адміністративні правопорушення, яка б передбачали відповідальність за недотримання вимог Закону України „Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”.

Стаття 1491. Порушення порядку реєстрації місця проживання

Порушення посадовими особами порядку реєстрації місця проживання громадян, безпідставна відмова у її проведенні чи пред`явлення вимог щодо подачі не передбачених законом документів для проведення такої реєстрації -

тягнуть за собою накладення штрафу від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Кримінальний кодекс України

Стаття 233. Незаконна приватизація державного, комунального майна

^ Стаття 235. Недотримання особою обов'язкових умов щодо приватизації державного, комунального майна або підприємств та їх подальшого використання

Подання неправдивих відомостей у декларації щодо походження коштів, за які приватизується державне, комунальне майно або підприємство, та інших документах, необхідних для їх приватизації, недотримання вимог щодо подальшого використання приватизованого об'єкта та інших обов'язкових умов щодо приватизації, встановлених законами та іншими нормативно-правовими актами, -

караються штрафом від ста до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років.

Необхідно доповнити частиною другою статті 235, а саме:

Стаття 235. Недотримання особою обов'язкових умов щодо приватизації державного, комунального майна або підприємств та їх подальшого використання

Подання неправдивих відомостей у декларації щодо походження коштів, за які приватизується державне, комунальне майно або підприємство, та інших документах, необхідних для їх приватизації, недотримання вимог щодо подальшого використання приватизованого об'єкта та інших обов'язкових умов щодо приватизації, встановлених законами та іншими нормативно-правовими актами, -

караються штрафом від ста до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років.

Недотримання вимог щодо подальшого цільового використання об`єктів житлового фонду, набутого у власність в процесі приватизації чи корпоратизації, якщо це заподіяло істотну шкоду охоронюваним законом правам та інтересам окремих громадян, -

При тому, шкода, якщо вона полягає в спричиненні матеріальних збитків, визнається істотною за умови, що вона в 100 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Якщо шкода полягає у заподіянні суспільно небезпечних наслідків нематеріального характеру, питання про її істотність вирішується з урахуванням конкретних обставин справи. Зокрема, істотною шкодою можуть визнаватися порушення охоронюваних Конституцією України чи іншими законами прав та свобод людини і громадянина, порушення громадської безпеки та громадського порядку тощо. При вирішенні питання про те, чи є заподіяна шкода істотною, потрібно також ураховувати кількість потерпілих громадян, розмір моральної шкоди чи упущеної вигоди тощо.

Головний спеціаліст-юрисконсульт

сектору корпоративних спорів та

правовідносин у відомчій житлово-майновій

сфері облдержадміністрації Н. Попович

Схожі:
База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації