Поиск по базе сайта:
Рішення №373 від 28 лютого 2012 року Про звернення до Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України та Міністерства фінансів України icon

Рішення №373 від 28 лютого 2012 року Про звернення до Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України та Міністерства фінансів України
Скачати 66.07 Kb.
НазваРішення №373 від 28 лютого 2012 року Про звернення до Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України та Міністерства фінансів України
Дата конвертації05.02.2013
Розмір66.07 Kb.
ТипРішення

ЛЬВІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА

XV сесія VI скликання

РІШЕННЯ № 373

від 28 лютого 2012 року


Про звернення до Верховної Ради України,

Прем’єр-міністра України

та Міністерства фінансів України


Беручи до уваги звернення Бориславської міської ради, керуючись частиною 2 статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", враховуючи висновок постійної комісії з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та комунальної власності, Львівська обласна рада


ВИРІШИЛА:

1. Звернутися до Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України та Міністерства фінансів України з проханням ініціювати внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо зарахування до місцевих бюджетів територій, на яких здійснюється видобуток нафти, природного газу та газового конденсату, частини рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобувається в Україні та внесення змін до Податкового та Бюджетного кодексів України в частині сплати податку на доходи фізичних осіб за місцем знаходження всіх структурних підрозділів юридичних осіб.

2. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та комунальної власності (Я.Качмарик).


Голова обласної ради Олег  ПАНЬКЕВИЧ

ЗВЕРНЕННЯ

до Верховної Ради України, Прем'єр-міністра України та

^ Міністерства фінансів України

Згідно із статтею 9 Податкового кодексу України, рентна плата за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобувається в Україні, відноситься до групи загальнодержавних податків та зборів і, відповідно, сплачується підприємствами в обсязі 100% до державного бюджету. Загальновідомо, що за рахунок вищевказаного загальнодержавного податку здійснюється відщеплення дотації вирівнювання місцевим бюджетам. Такий стан справ жодним чином не захищає інтересів територіальних громад, на території яких здійснюється видобуток.

Відомо, що видобуток корисних копалин має тенденцію до природного падіння (2-3% за рік), а території, де він здійснюється, є у повній залежності від цих підприємств як через оплату робочих місць, так і через місцеві бюджети, котрі формуються від них на 60 - 90%. Як правило, ці підприємства створюють бюджети відповідних територій, а території повністю залежать від таких виробництв.

У регіонах видобутку корисних копалин існує ціла сукупність факторів впливу виробничої діяльності видобувних підприємств на техногенну, екологічну і соціальну ситуацію.

У зв'язку з цим органи місцевого самоврядування при погодженні надання чи продовження підприємствам спеціальних дозволів на користування надрами, розміщення об'єктів та землекористування змушені ставити розгляд і вирішення цих питань у залежність від укладення угод про фінансування екологічних програм та розвитку соціальної сфери відповідних територій.

Крім того, наявний конфлікт інтересів видобувних підприємств і територіальних громад, на території яких у процесі виробничої діяльності зазначених підприємств погіршується екологічна ситуація, руйнуються місцеві дороги, втрачаються цінні землі.

Незважаючи на вплив виробничої діяльності нафтогазовидобувних підприємств на екологію та погіршення стану доріг, рентна плата за нафту, природний газ, газовий конденсат повністю зараховується до державного бюджету.

Нині ж при спробі вирішення чи бодай мінімізації цих негативів постійно доводиться виходити виключно із ресурсів місцевих бюджетів або, у кращому випадку, сподіватися на разові «подачки» у формі цільових коштів на соціально-економічний розвиток.

Правду кажучи, згаданий існуючий сьогодні механізм компенсацій негативних наслідків та ризиків від ведення діяльності з видобутку нафти і газу за рахунок цільових коштів на соціально-економічний розвиток регіонів, за умови регулярності, вчасності та відкритості їх розподілу і надання, міг би допомагати громадам частково вирішувати згадані проблеми. Проте вся проблема й полягає якраз у тому, що ці кошти щорічно виділяються в усе менших і менших обсягах, без урахування думки базових громад, на території котрих, власне, здійснюється нафтогазопромисел. І виходить так, що видобуток здійснюється, наприклад, на території міста Борислава, а цільові кошти на соціально-економічний розвиток спрямовуються на вирішення проблем інших населених пунктів. У той же час, як наприклад, місту Бориславу, де ведуть діяльність підприємства нафтогазової промисловості, залишаються «крихти», якими неможливо забезпечити повноцінне фінансування, вирішення соціально-економічних проблем, у першу чергу, пов'язаних з негативними наслідками діяльності цих виробництв.

На нашу думку, до складу міжбюджетних трансфертів доцільно зараховувати 15 відсотків рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні, зокрема, у таких пропорціях: до обласних бюджетів - 5%, до бюджетів міст обласного значення - 10%, до районних бюджетів - 5%, до бюджетів сіл, селищ, міст районного значення - 5%.

Крім того, слід зазначити, що, відповідно до листів від 14.06.2011 р. №116-2540 Долинського тампонажного управління ПАТ «Укрнафта» та Прикарпатського управління бурових робіт ПАТ «Укрнафта» від 08.07.2011 р. №11-2907, підприємства Борислава поставлено перед фактом, що з 01.01.2012 р. сплата податку на доходи фізичних осіб від вищевказаних платників до міського бюджету припиняється. Очікувані зменшення надходжень доходів, що враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів у 2012 році складуть 4,6 млн грн, що вкрай негативно вплине на виконання бюджету міста Борислава та поставить під загрозу утримання бюджетної сфери.

Основною причиною припинення сплати податку на доходи фізичних осіб є те, що в місті знаходяться не філії ПАТ «Укрнафта», а інші структурні підрозділи, які не можуть вести самостійну господарську діяльність. Згідно із статтею 14 Податкового кодексу України, тлумачення відокремленого підрозділу визначається Цивільним кодексом України. Відповідно до статті 95 Цивільного кодексу України, філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функції. Відповідно до витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, місцезнаходження Волинського тампонажного управління ПАТ «Укрнафта», Прикарпатського управління бурових робіт ПАТ «Укрнафта» та Волинського ГПЗ ПАТ «Укрнафта» є м. Долина, тобто в м. Бориславі розташовані структурні підрозділи, а не філії або представництва що, у свою чергу, згідно з Податковим кодексом України, не є підставою для зарахування податку на доходи фізичних осіб до бюджету міста.

На практиці має місце, коли великі підприємства в складі своїх відокремлених підрозділів (філій, представництв) мають виробничі та функціональні структурні підрозділи поза їх місцезнаходженням. Така практика поширена в нафтогазовому комплексі, банківській сфері, енергетиці та в інших галузях економіки країни. Переважно такі юридичні особи знаходяться в м. Києві або великих обласних центрах, у той час як більшість структурних підрозділів та робочих місць знаходяться поза їх місцезнаходженням. Це, у свою чергу, призводить до необґрунтованого наповнення бюджетів вищезгаданих населених пунктів та недоотримання бюджетами сільських, селищних, міських рад надходжень від сплати цього податку.

З метою виправлення такої ситуації та забезпечення надходжень до місцевих бюджетів з податку на доходи фізичних осіб за місцезнаходженням будь-яких структурних підрозділів юридичних осіб, доцільно внести зміни в Податковий кодекс України, а саме:

  1. Доповнити підпункт 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 після слів « (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) » словами «інший уповноважений юридичною особою структурний підрозділ».

  2. Підпункт 168.4.3 пункту 168.4 статті 168 викласти в такій редакції:

«суми податку на доходи, нараховані працівникам відокремлених та інших структурних підрозділів юридичної особи чи на користь інших фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого структурного підрозділу.

У разі якщо відокремлений чи інший структурний підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого підрозділу».

3. Підпункт 168.4.4 пункту 168.4 статті 168 викласти в такій редакції:

«юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених чи інших структурних підрозділів, відокремлений чи інший структурний підрозділ, який повноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України за місцезнаходженням структурних підрозділів».

Внести зміни в абзац 2 пункту 2 статті 64 Бюджетного кодексу України, виклавши його в такій редакції:

«податковим агентом - юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом, іншим уповноваженим структурним підрозділом) чи представництвом нерезидента - юридичної особи, зараховується до відповідного бюджету за місцезнаходженням (розташуванням) структурних підрозділів в обсягах податку, нарахованого на доходи, що виплачуються фізичній особі».


Прийнято на XV сесії

Львівської обласної ради

VI скликання

28 лютого 2012 рокуСхожі:
База даних захищена авторським правом ©lib.exdat.com
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації